بلیچینگ دندان؛ روشی محبوب در دندانپزشکی زیبایی

آیا تاکنون برایتان پیش آمده است که با دیدن دندان‌های خود در آینه متوجه تغییر رنگ یا زردی آن‌ها شده باشید؟ به نظر شما اگر رنگ دندان‌های شما تغییر پیدا کند و سفید شود تا چه اندازه می‌تواند در زیبایی لبخند و صورت شما تاثیر گذار باشد؟ آیا می‌دانید که از میان روش‌های مختلف سفید کردن دندان کدام روش بی ضرر و مقرون به صرفه‌تر است؟

امروزه بلیچینگ دندان به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای سفید کردن دندان‌ها شناخته شده است. چرا که با استفاده از این روش می‌توان در مدت زمان کوتاهی رنگ مینای دندان که بر اثر عوامل مختلفی چون مصرف قهوه، تنباکو، سیگار و مواد غذایی رنگی تغییر رنگ پیدا کرده است را تغییر داد و آن‌ها را سفید نمود. این روش که به دو صورت بلیچینگ در منزل یا در مطب انجام می‌شود نسبت به دیگر روش‌ها مانند کامپوزیت و لمینت صدمه کمتری به مینای دندان وارد کرده و به شما کمک می‌کند تا لبخندی زیبا به همراه دندان‌های سفید و خیره‌کننده داشته باشید.

بلیچینگ دندان

در بلیچینگ دندان از مواد شیمیایی به نام‌های پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید استفاده می‌شود که پراکسید هیدروژن در مطب و پراکسید کربامید در منزل به کار می‌رود. این مواد با نفوذ به ساختار کریستالی مینای دندان رنگدانه‌هایی که روی دندان‌ها رسوب کرده‌اند را به مرور زمان اکسید کرده و رنگ عاج دندان را روشن‌تر می‌سازد تا این گونه دندان‌ها سفیدتر به نظر برسند.

بدون شک داشتن دندان‌های سفید و به تبع آن لبخندی زیبا آرزویی است که تمام افراد در فکر رسیدن به آن هستند. از آنجایی که داشتن دندان‌های سفید نقش بسیار موثری در زیبایی صورت و افزایش اعتماد به نفس افراد دارد؛ بنابراین کلینیک‌های دندانپزشکی روش‌های مختلفی را برای سفید کردن دندان‌ها به کار گرفته‌اند. به جرئت می‌توان گفت که در میان روش‌های مختلف، بلیچینگ دندان درمانی بسیار حرفه‌ای و بی ضرر برای رفع رنگ دندان‌ها و سفید شدن آن‌ها بوده که با هزینه‌های بسیار کمتر نسبت به کامپوزیت یا لمینت می‌توان آن را انجام داد.

چرا بلیچینگ دندان روشی محبوب در دندانپزشکی زیبایی است؟

یکی از مواردی که موجب گشته بلیچینگ دندان روشی محبوب نسبت به دیگر روش‌های سفید کردن دندان به حساب آید هزینه انجام آن و صرف وقت کمتر برای درمان است. همچنین این روش به خاطر آنکه صدمه کمتری به دندان‌ها وارد می‌کند بنابراین برای انجام بلیچینگ برخلاف لمینت و کامپوزیت نیاز به آماده سازی و تراش دادن دندان‌ها نبوده و در نتیجه بدون آنکه کوچک‌ترین آسیب به دندان‌ها وارد شود و تنها با ۲ الی ۳ جلسه مراجعه به دندانپزشکی، حاصل می‌شود.

به طور کلی رسیدن به خواسته‌هایی چون:

  • رفع زردی دندان‌ها
  • سفید و درخشان شدن دندان‌ها
  • رفع رنگدانه‌های باقی‌مانده روی دندان‌ها ناشی از دستگاه‌های ارتودنسی پس از برداشتن براکت‌ها
  • تطابق دندان‌های مجاور با رنگ کامپوزیت در صورتی که قصد دارید فقط دندان‌های جلویی خود را کامپوزیت نمایید.

از جمله مواردی هستند که موجب محبوبیت استفاده از بلیچینگ نسبت به دیگر روش‌های سفید کردن دندان‌ها شده‌اند.

انواع بلیچینگ دندان

همان‌ طور که در بالا نیز گفته شد بلیچینگ دندان به دو صورت هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ انجام می‌شود که در ادامه به هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

هوم بلیچینگ

هوم بلیچینگ یا همان بلیچینگ دندان در خانه روشی است که برای سفید کردن دندان‌ها زیر نظر دندانپزشک انجام می‌شود. در این روش که توسط بیمار در منزل انجام شده ابتدا دندانپزشک از فک بالا و پایین بیمار قالبی تهیه کرده و با ارسال آن به لابراتورهای دندانپزشکی یک جفت تری نازک و شفاف ساخته شده و در اختیار بیمار قرار می‌دهد. در این خصوص لازم است بدانید که ماده استفاده شده در این روش با ماده‌ای که در مطب توسط دندانپزشک برای بلیچینگ انجام می‌شود؛ متفاوت بوده و بیمار می‌بایست آن را داخل تری‌ها ریخته و روی دندان قرار دهد.

استفاده از تری‌ها به همراه ژل مخصوص بلیچینگ خانگی می‌بایست طبق دستور پزشک به مدت چند ساعت در فاصله شب تا صبح روی دندان قرار داده شود تا پس از گذشت چند هفته بیمار به نتیجه دلخواه و مطلوب خود برسد. از آنجایی که در انجام بلیچینگ خانگی صبر و حوصله بیمار برای رسیدن به نتیجه نهایی اهمیت بسیاری دارد؛ بنابراین اگر فکر می‌کنید که فرصت کافی در اختیار نداشته و می‌خواهید در مدت زمان کوتاهی دندان‌های سفید داشته باشید بهتر است به جای بلیچینگ خانگی به سراغ انجام بلیچینگ در کلینیک‌های دندانپزشکی بروید.

اگر قصد انجام هوم بلیچینگ برای سفید کردن دندان‌های خود را دارید لازم است تا مراحل زیر را انجام دهید:

  • ابتدا دندان‌های خود را به خوبی مسواک زده و با استفاده از نخ دندان پلاک بین آن‌ها را تمیز نمایید.
  • سری مخصوص مخلوط کردن سرنگ را وصل کرده و یک قطره از ژل سفیدکننده را داخل هر یک از طرح‌های ساخته شده برای فک بالا و پایین بچکانید.
  • پس از آنکه مواد را به خوبی در سطح تری پخش کردید حال آن را با دقت روی دندان‌های خود قرار دهید.
  • تری‌ها را به مدت ۱۵ دقیقه روی دندان‌های خود نگه دارید و سپس قالب‌ها را شست‌وشو داده و دهان خود را کاملا آبکشی نمایید.
  • برای دستیابی به نتیجه بهتر لازم است تا ژل سفیدکننده دندان را در دو نوبت روز و شب و در فاصله زمانی حداقل یک ساعت استفاده کنید.

هوم بلیچینگ

آفیس بلیچینگ

در روش آفیس بلیچینگ که مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفته است، دندانپزشک مواد سفیدکننده را با غلظت بالا روی دندان‌های بیمار به مدت یک ساعت قرار می‌دهد. پیش از شروع روند درمان دندانپزشک برای محافظت از آغشته شدن لثه بیمار با پراکسید هیدروژن از ژل‌های مخصوص استفاده کرده و آن‌ها را با استفاده از یک نور آبی در مدت زمان مشخص ثابت نگه می‌دارد.

رسیدن به نتیجه مطلوب در روش آفیس بلیچینگ عموما پس از سه الی چهار جلسه و در زمان‌های ۳۰ الی۶۰ دقیقه‌ای حاصل می‌شود. نکته حائز اهمیت در روش آفیس بلیچینگ این است که برای جلوگیری از ایجاد حساسیت و ناراحتی‌هایی چون درد لثه و دندان لازم است تا حتما دندانپزشکی خبره مراجعه نمایید که مهارت کافی در زمینه انجام بلیچینگ داشته باشد.

منبع: کلینیک دندانپزشکی فردا در کرج

دیدگاهتان را بنویسید