چگونه با عزت نفس سالم از افسردگی جلوگیری کنیم؟

چگونه با عزت نفس سالم از افسردگی جلوگیری کنیم؟

 

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث ایجاد افسردگی و ناراحتی در افراد می‌شود و آرامش آن‌ها را به هم میریزد، عدم داشتن عزت نفس است. عزت نفس پایین باعث می‌شود که افراد حس خوبی نسبت‌به خودشان نداشته باشند و نتوانند با دیگران ارتباط مناسبی برقرار کنند. همچنین مانع از پیشرفت در زندگی و کار می‌شود، چراکه افراد به‌صورت مداوم با حس ناکافی بودن و نالایق بودن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. اگر شما هم احساس می‌کنید که عزت نفس پایینی دارید، پیشنهاد می‌کنیم به‌هیچ‌عنوان این مطلب را از دست ندهید. ما در این مطلب تصمیم داریم روش‌هایی برای افزایش عزت نفس به شما عزیزان آموزش دهیم تا از این طریق بتوانید از افسردگی جلوگیری کرده و زندگی سالم‌تر و شادتری داشته باشید!

عزت نفس چیست

عزت نفس چیست؟

اجازه دهید قبل از هر چیزی، یک تعریف کلی برای عزت نفس داشته باشیم و با معنی این واژه آشنا شویم. عزت نفس به معنای برخورداری از حس ارزشمندی در درون انسان است، یعنی شما به خودتان باور داشته و برای خود ارزش زیادی قائل باشید. مفهوم عزت نفس با اعتمادبه‌نفس فرق می‌کند؛ اعتمادبه‌نفس به معنای باور به توانمندی‌هاست، ولی عزت نفس باعث می‌شود که شما این توانایی‌ها را باور داشته و آن‌ها را ارزشمند و قابل احترام بدانید. درواقع می‌توان گفت اعتمادبه‌نفس میوه و محصولی است که افراد دارای عزت نفس بالا از آن برخوردارند.

برای اینکه تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس را بیشتر متوجه شوید عبارت مقابل را در گوگل سرچ کنید و روی لینک اول کلیک کنید: تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس اعظم صادقیان

اهمیت داشتن عزت نفس سالم در زندگی

افرادی که از عزت نفس سالم برخوردارند، افرادی هستند که از رشد و پیشرفت در زندگی خود استقبال می‌کنند و همواره به دنبال معنی بخشیدن به زندگی خود هستند. این دسته از افراد، خودشان برای زندگی خود تصمیم می‌گیرند، ولی در عین حال از نظرات و تجربیات افراد دیگر هم استفاده می‌کنند. واقع‌گرایی توجه به جنبه‌های مثبت زندگی و امید داشتن از دیگر ویژگی‌های این افراد است. در مقابل، افرادی که عزت نفس ضعیفی دارند، معمولاً از خودشان متنفرند و از هیچ‌کدام از کارهایی که انجام می‌دهند راضی نیستند. این افراد به سختی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند و دنیا را جای ناامنی می‌دانند. همچنین در اکثر اوقات با مشکلاتی مثل افسردگی و اضطراب مواجه می‌شوند.

با توجه به این موارد، می‌توان گفت برخورداری از عزت نفس بالا باعث می‌شود که افراد زندگی سالم‌تر و شاداب‌تری داشته باشند و روزبه‌روز پیشرفت کنند. اگر احساس می‌کنید به اندازهٔ کافی از این حس ارزشمندی درونی برخوردار نیستید، باید با تکنیک‌های مختلف عزت نفس خود را افزایش دهید. در بخش بعدی، برخی از این تکنیک‌ها را به شما آموزش خواهیم داد.

افزایش عزت نفس

چطور عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند عزت نفس در افراد را از بین ببرند. برای مثال، می‌توان به مورد سرزنش قرار گرفتن از سمت پدر و مادر و دوستان، ایراد گرفتن اطرافیان از فرد، شکست‌های پی‌درپی در زندگی و… اشاره کرد. در صورتی که در ضمیر ناخودآگاهتان حس خوبی نسبت‌به خود و زندگی ندارید و مدام احساس بی‌ارزش بودن و ناکافی بودن می‌کنید، باید به دنبال راهی برای حل این مشکل باشید. تکنیک‌های زیر در این زمینه به شما کمک خواهند کرد:

  1. برای خودتان اهداف قابل دسترس و کوچکی تعیین کنید و تمام تلاش خود را به‌کار ببرید که در مدت کوتاهی به این اهداف برسید. به این ترتیب حس موفقیت را هر چند کوچک تجربه خواهید کرد و این حس برای اهداف بزرگ‌تر به شما انگیزه می‌دهد.
  2. ۱۰ تا از نقاط ضعف و قوت خود را روی کاغذ بیاورید تا بتوانید به شناخت بهتری از خودتان دست پیدا کنید. بعد از بررسی این نقاط ضعف و قوت، سعی کنید نقاط ضعف را کاهش داده و روی تقویت نقاط قوتتان تمرکز داشته باشید.
  3. برخی از کارهای موردعلاقه‌تان را در جایی یادداشت کنید و در طول روز، حداقل یکی از آن کارها را بسته به شرایط خود انجام دهید. این کار باعث می‌شود که شما یاد بگیرید به خودتان اهمیت دهید و برای چند دقیقه هم که شده، از زندگی خود لذت ببرید.
  4. هیچوقت خودتان را با دیگران مقایسه نکنید، چون این کار به‌شدت روی روحیهٔ شما تأثیر منفی می‌گذارد و اعتمادبه‌نفستان را کاهش می‌دهد. فراموش نکنید که شرایط همهٔ انسان‌ها با هم فرق دارد و شما شبیه به هیچکس نیستید. اگر می‌بینید دوستتان که با هم از دانشکده فارغ التحصیل شده‌اید زودتر از شما شغل مناسبی پیدا کرده، به معنای نالایق بودن شما نیست. بلکه فقط شرایط او با شما فرق داشته است. این احتمال را در نظر بگیرید که شاید قرار است مسیر دیگری را دنبال کنید.
  5. یکی دیگر از مؤثرترین تکنیک‌ها این است که مسئولیت انجام دادن کارهای خاصی را به‌عهده بگیرید و برای انجام این مسئولیت‌ها به بهترین شکل ممکن تلاش کنید. کسانی که عزت نفس پایینی دارند، نمی‌توانند به خودشان باور داشته باشند و همیشه از این‌که کاری به عهدهٔ آن‌ها باشد می‌ترسند، چون این تصور در ذهن آن‌هاست که توانایی انجام آن کار را ندارند. انجام این تکنیک به شما جسارت می‌دهد و باعث می‌شود که باور کنید شما هم در جامعه و در جمع دوستان و خانواده، فردی ارزشمند و مفید هستید. حتی اگر شکست خوردید، به جای ناامید شدن باید به دنبال علت شکست خود بگردید و به خودتان بگویید که در آینده مانع از بروز چنین مشکلاتی خواهید شد.
  6. شاید خیلی کلیشه‌ای به نظر برسد؛ اما شما باید سعی کنید خودتان را دوست داشته باشید و اشتباهاتی که دارید را بپذیرید. هیچ انسانی در دنیا بی‌عیب‌ونقص نیست. پس کمال‌گرایی را رها کنید. فقط تمام تلاش خود را به‌کار ببرید که به بهترین ورژن از خودتان تبدیل شوید!

علاوه‌بر این تکنیک‌ها، می‌توانید از مشاوره‌ها و توصیه‌های دکتر اعظم صادقیان هم برای افزایش عزت نفس خود کمک بگیرید. برای اینکه تعریف عزت نفس را بیشتر متوجه شوید عبارت مقابل را در گوگل جستجو کنید و روی لینک اول کلیک کنید: عزت نفس چیست اعظم صادقیان

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهم

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم به شما بگوییم که عزت نفس چیست؟ و شما را با معنا و مفهوم این واژه آشنا کنیم. همچنین روش‌هایی برای افزایش اعتمادبه‌نفس به شما عزیزان معرفی کردیم. شما می‌توانید با استفاده از راهکارهای گفته‌شده و همچنین به کمک یک مشاور ماهر، این احساس را در خود تقویت کرده و زندگی شادتر و سالم‌تری را تجربه کنید. فراموش نکنید تا زمانی که عزت نفس کافی نداشته باشید، نمی‌توانید به زندگی خود معنی ببخشید و هیچوقت از ته دل خوشحال نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید