روش های جراحی چاقی - روند عمل لاغری معده
معرفی کسب و کار

۵ دلیل پشیمانی بعد از جراحی چاقی

آبان ۱۴, ۱۴۰۲ 9۰216

پشیمانی بعد از جراحی چاقی یا عمل اسلیو معده یکی از مواردی است که شاید بخش عمده ای از افراد را درگیر خود کند. با اینکه جراحی اسلیو معده میزان موفقیت بالایی دارد ولی گاهی اوقات بیماران ممکن است نسبت به اهداف کاهش وزن خود اعلام رضایت نکنند. به عبارت دیگر بسیاری از افراد با انجام این عمل تصور می کنند که یک شبه به وزن ایده ال خود خواهند رسید. ولی باید عنوان کنیم که نتایج انجام جراحی چاقی به ویژه اسلیو معده یک برنامه دراز مدت است.

در این بین اگر فرد نسبت به مراقبت های بعد از عمل جراحی چاقی بی توجه باشد قطعا در مدت زمان کوتاهی وزن از دست داده اش می تواند بازگردد. برخی دیگر از بیماران در هنگام مواجه با دست انداز ها یا مراقبت های خاص دوره نقاهت بعد از عمل جراحی پشیمان می شوند. بنابراین این کشمکش‌ها ممکن است در نتیجه انتظارات غیرواقعی، مشکلات مربوط به عادات غذایی و رویارویی با مشکلات بد فرمی یا پوست اضافی باشد.

روش های جراحی چاقی - روند عمل لاغری معده

اصلی ترین علت پشیمانی بعد از جراحی چاقی بیماران چیست؟

احساس ناامیدی، دلسردی یا پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده معمولا در بین بیماران چندان رایج و شایع نیست. با این حال ممکن است برخی از افراد به دلایل و عوامل مختلفی پس از انجام حراجی چاقی اعلام پشیمانی و ندامت کنند.

دلیل این امر آن است که غالبا رسانه ها و تبلیغات در موردآثار معجزه آسای عمل های چاقی و حتی عوارض ناگوار پس از اسلیو معده اغراق کرده اند. بیمارانی که در مورد این نوع جراحی ها و سیکل کاهش وزن آن ها آگاهی دارند به آرامی بهبود می یابند و از نتایج احساس رضایت می کنند. با این دلایل احساس پشیمانی و ناامیدی در برخی از بیماران پس از انجام اسلیو معده را می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

تغییرات رژیم غذایی

بسیاری از بیماران ممکن است پس از جراحی اسلیو معده دچار کم اشتهایی شوند و در عین حال برخی دیگر میل دارند از مقدار غذای زیاد و متنوع استفاده کنند. اما از آنجایی که معده اکنون کوچکتر است، پس از خوردن وعده های غذایی مورد علاقه خود به سرعت احساس سیری خواهید کرد.

این حالت برای افرادی که به لحاظ ذهنی در مورد برخی از مواد غذایی اعتیاد دارند می تواند بسیار آزار دهنده باشد. از سوی دیگر خوردن مواد غذایی در هفته های اول دوره نقاهت به صورت مایع یا پوره اگرچه برای جذب بیشتر مواد معدنی توسط بدن مناسب است اما این حالت برای برخی از افراد خارج از تحمل می باشد.

تغییر سبک زندگی و سبد غذایی

یکی از بهترین راه های مراقبت های بعد از عمل جراحی چاقی و به حداقل رساندن عوارض و مشکلات سلامتی، انتخاب غذای سالم در طول مسیر زندگی است. تغییر برنامه غذایی و خوردن مواد مختلف غذایی سالم می تواند در اوایل راه مطابق ذائقه شما نباشد. خوردن چیزی که دوست ندارید به جای پیتزا، تاکو یا دسر می تواند در اوایل برای شما که تمایل به خوردن غذاهای ناسالم و پرکالری داشته اید ، زیاد خوشایند نباشد.

پوست اضافی

یکی دیگر از شکایت های اصلی و دلایل عمده اظهار پشیمانی افراد پس از جراحی وجود پوست اضافی و آویزان است زیرا در این حالت فرد به سرعت وزن خود را از دست داده است.بسته به ریتم کاهش وزن، سن،جنس و خاصیت ارتجاعی پوست ومحتوای کلاژن ممکن است در نواحی مختلف بدن از جمله شکم،سینه، بازوها، و ران ها با پوست اضافی مواجه شوید.

اگر چه پوست اضافی پس از کاهش وزن قابل توجه با هر روشی کاملاً عادی و رایج است اما با انجام ورزش های هوازی و ایزومتریک به موقع می توان از آن پیشگیری کرده و یا به حداقل رساند و در صورت ایجاد با عمل های زیبایی می توان آن را برطرف کرد.

دیسمورفی بدن

پس از کاهش وزن ممکن است مدتی طول بکشد تا مغز شما با تصویر و خطوط جدید بدن یا به طور کلی متابولیسم جدید بافت ها سازگار شود. بدشکلی بدن به تمرکز بیش از حد بر نقص و بی نظمی اعضای بدن اشاره دارد که متأسفانه برخی از بیماران پس از اسلیو معده دچار این مشکل شده و باعث پشیمانی آن ها پس از انجام حراجی می شود.

ریزش مو

کاهش وزن سریع با هر روشی از جمله اسلیو معده می تواند باعث ریزش مو شود که معمولاً در سال اول این عارضه در بین افراد شایع است. پس از جراحی بدن شما از نظر فیزیولوژیکی با تغییرات سریع هورمونی دچار استرس می شود که برای سازگاری با آن مدت زمان خاصی را نیاز دارد. در این حالت ریزش مو یک پدیده موقتی است که می تواند برای برخی افراد ناامید کننده باشد و منجر به پشیمانی شدید، به ویژه در بین زنان شود.اما اگر بیماران غذاهای پروتئینی، آب کافی و مکمل‌های ویتامینی را منظم و طبق دستور مصرف کنند، این ریزش مو بسیار مختصر بوده و به سرعت برطرف می شود.

روند بهبودی سخت است

در روزهای اولیه پس از انجام عمل جراحی کاهش وزن همچون سایر جراحی ها بیماران دوران سختی را پشت سر می گذارند. با این حال، هر بیمار با توجه به شرایطی که دارد ناراحتی و عوارض متفاوتی را تجربه می کند که این جنبه‌ها از فردی به فرد دیگر متغییر است.

در طول دوران نقاهت پس از جراحی معده، بدن شما در حال تطبیق با سیستم گوارشی جدید، مبارزه با درد شکم و تسریع روند بهبودی است. مصرف نوشیدنی و مواد خوراکی مایع برای ۲-۳ روز اول ممکن است یک چالش بزرگ برای شما باشد. حتی در روزهای آتی نیزتغییرات سبک زندگی ، عادات غذایی و پیروی از دستورالعمل ها می تواند موجب پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده گردد.

عدم اعتماد به نفس کافی

احساس اعتماد به نفس و رضایت از بدن خود می تواند برای بسیاری از افراد چالش برانگیز است. اگر عمل اسلیو معده را تنها برای رسیدن به ظاهر ایده ال و تغییر فیزیکی قابل توجه انجام می دهید باید بدانید که در صورت نرسیدن به تصویر ذهنی مورد نظر خود ممکن است دچار ناراحتی مداوم و افکار منفی شوید. اگر با این احساسات دست و پنجه نرم می کنید، باید بدانید که ورزش و فعالیت های بدنی می تواند در دستیابی به ظاهر ایده ال کمک بیشتری به شما نماید.

انتظارات غیرواقعی

بسیاری از بیماران ممکن است انتظارات غیر واقعی در مورد انجام جراحی اسلیو معده در مورد کاهش وزن سریع داشته باشند. مردم اغلب پس از شنیدن یا تماشای گزارش‌هایی در مورد تحول باورنکردنی افراد چاق پس از جراحی معمولا ترغیب می شوند تا به دنبال اسلیومعده بروند.

با این حال، واقعیت این نیست و معمولا افرادی به بهترین نتایج دست می یابند که به رژیم غذایی و برنامه ورزشی منظم بعد از عمل پایبند باشند. طبق انتظارات واقع بینانه فرد بعد از عمل و در طی یک سال پس از جراحی اسلیو معده می تواند حدود ۷۰ درصد وزن خود را از دست دهد.

فرضاً اگر ۱۰ کیلوگرم وزن و قد ۱۶۰ سانت دارید، شما در طی ۹ ماه ۷۰ درصد از اضافه وزن خود را از دست خواهید داد و به وزن ۷۵ کیلوگرم خواهید رسید. ولی اگر وزن ایده ال برای شما حدود ۶۰ کیلوگرم است باید حداقل به مدت یک سال دیگر برای رسیدن به این عدد وقت صرف کنید.

جراحی اسلیو معده به آمادگی های زیادی قبل و بعد از جراحی نیاز دارد که مهمترین آن اصلاح شیوه زندگی است. به عبارت دیگر، شما باید بعد از انجام اسلیو معده تلاش بیشتری را برای بهبود وضعیت زندگی و سازگاری بدن با شرایط جدید پس از جراحی انجام دهید. چرا که این جراحی یک تجربه تغییر دهنده زندگی است و اگر فردی آمادگی ایجاد تغییرات دائمی در زندگی خود را نداشته باشد، ممکن است بعد از انجام آن دچار پشیمانی و افسردگی شود.

ورزش و رژیم غذایی اعمال بعد از جراحی چاقی پروتئین

نکات کلیدی و مراقبت های بعد از عمل جراحی چاقی

سال اول جراحی چاقی را می توان دوران طلایی دانست که بیمار می تواند مقدار قابل توجهی از وزن خود را در طی آن کاهش دهد. پس از یک سال، شما باید سبک زندگی سالم را حفظ کنید و شروع به ساختن عادات سالم جدید برای رسیدن به هدف خود نمایید.

  • زمانی که بدن شما با عادات رفتاری و رژیم غذایی سالم سازگار می شود در حقیقت متابولیسم پایه بدن شما افزایش پیدا می کند. همچنین باید فعالیت بدنی خود را نیز افزایش دهید تا دچار برگشت چاقی چندین سال بعد از جراحی نشوید و تناسب اندام خود را حفظ کنید.

  • انجام عمل جراحی اسلیو معده می تواند یک چالش فیزیکی و ذهنی برای شما باشد، به همین دلیل قبل از اقدام به انجام این چالش های غیرمنتظره در زندگی خود بهتر است با یک روانپزشک و یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

  • اگر می خواهید این جراحی را انجام دهید، بهتر است یک برنامه یا تصویری از نحوه زندگی خود را در ذهن تداعی کنید زیرا این عمل جراحی در واقع زندگی را تغییر می دهد. به خاطر داشته باشید، اسلیو گاسترکتومی فقط کاهش وزن نیست، بلکه یک تغییر ۱۸۰ درجه در عاداتی مانند خوردن و ورزش کردن است.

  • بنابراین، اگر کمتر از حد انتظار وزن کم می‌کنید یا روند پیشرفت آن بسیار کند است، نباید احساس سرخوردگی و افسردگی کنید. هر چند وقت یک بار تغییر رژیم غذایی اجباری است که می توانید میزان غذای مصرفی خود را دوباره ارزیابی کنید تا پروتئین، فیبر و کالری مصرفی خود را طی یک روز در وضعیت خوبی نگه دارید.

  • یک برنامه روتین به این معنی نیست که ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته ورزش کنید؛ بلکه تنها چیزی که نیاز دارید این است که یک فعالیت بدنی سرگرم کننده پیدا کنید که برایتان خسته کننده نباشد. سپس ساعت مشخصی از هفته و روز را برای انجام فعالیت ورزشی مورد علاقه خود همچون پینگ پنگ، شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری به طور منظم اختصاص دهید.

همچنین نوشیدن مقدار مناسب آب به شما کمک می کند تا سیر بمانید و وزن کم کنید، بنابراین خوردن یک فنجان آب نیم ساعت قبل از غذا به دریافت کالری کمتر، افزایش متابولیسم و ​​کاهش سموم کمک می کند.

راه حل هایی برای رهایی از پشیمانی بعد از جراحی چاقی

راه های زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا دچار ناامیدی و پشیمانی بعد از جراحی اسلیو معده نشوید.

۱تصمیم درست بگیرید

قبل از تصمیم گیری برای انجام جراحی اسلیو معده بهتر است همه جوانب را بسنجید و با یک جراح متخصص در زمینه مشورت کنید. این کار برای افرادی که قصد انجام اسلیو معده دارند بسیار مهم است تا بدانند که با چه چیزی روبه رو هستند و میخواهند چه کاری را انجام دهند .

۲متعهد و منضبط باشید

از همان ابتدا نسبت به اقدامت مهم و تاثیرگذار در کاهش وزن آگاه شوید و نسبت به آن ها متعهد و منضبط باشید. بدون تعهد، ممکن است شما نتوانید به اهداف کاهش وزن خود برسید و حتی برگشت چاقی بعد از جراحی را تجربه کنید.

۳به رژیم غذایی توجه کنید

یک رژیم غذایی سالم را در کنار انجام تمرینات سبک طبق توصیه جراح بعد از جراحی شروع کنید و آن را به یک عادت تبدیل نمایید. به یاد داشته باشید داشتن یک رژیم غذایی خوب می تواند بهترین نتایج کاهش وزن در طولانی مدت را برای شما تضمین کند.

۴به جراح خود مراجعه کنید

یک دوره برنامه ملاقات و ویزیت منظم با جراح خود ترتیب دهید تا هر گونه مشکلی را که بعد از عمل مشاهده می کنید به وی گزارش دهید. در طی این برنامه ویزیت پزشک می تواند از تب، خونریزی ، نشت و مشکلات تغذیه ای اطلاع یابد و اقدامات لازم را به موقع انجام دهد.

۵.داروهای خود را مصرف کنید

پس از جراحی، مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک را نادیده نگیرید و هر گونه دارو و مکمل های غذایی تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید. این کار به شما کمک می کند تا به سرعت بهبود یابید و به فعالیت های عادی روزانه خود بازگردید.

۶موارد ممنوع بعد از جراحی چاقی را جدی بگیرید.

مصرف الکل، خوردن برخی از خوراکی های، مصرف نوشیدنی های گازداریا کافئین دار در طول دوره نقاهت می تواند برای شما بسیار خطرناک باشد. بنابراین موارد ممنوع بعد از جراحی چاقی را بسیار جدی بگیرید و تا حد ممکن سعی کنید نسبت به عدم مصرف آن پایبند باشید.

روش های جایگزین جراحی چاقی و اسلیو معده

شاید خواندن مطالبی در مورد عوارض یا اظهار پشیمانی افراد از انجام اسلیو معده برای شما ناگوار و نگران کننده باشد. بنابراین اگر از انجام این عمل برای کاهش وزن منصرف شده اید، خوشبختانه، روش های دیگری برای رهایی از چاقی وجود دارد که می توانید به جای اسلیو معده از آنها استفاده کنید.

اسلیو برای شما مناسب است یا بای پس

بای پس معده

این شیوه نیز یکی دیگر از روش های کاهش وزن به سبک عمل جراحی است که می توانید با کمک آن مقدار غذایی مصرفی خود را محدود کنید. در طی عمل بایپس شما می توانید در کنار کم کردن میزان مواد غذایی مصرفی خود ، جذب کالری را کاهش می دهد. بایپس معده یک قدم از اسلیو معده جلوتر است تا شما بتوانید وزن بیشتری از دست بدهید. با این حال این شیوه نیز عوارض و پشیمانی های بالقوه خود را دارد که باید نسبت به آنها آگاهی کافی داشته باشید.

بالون معده

این روش کاهش وزن یک متد غیرجراحی است که شامل وارد کردن یک بالون به معده از طریق دهان و به وسیله آندوسکوپی است. در طول این شیوه بالون در داخل معده با یک محلول نمکی استریل باد می شود تا فضای بیشتری را در معده شما اشغال کند و میزان غذای قابل مصرف را کاهش دهد. با این حال، بالون معده یک راه حل موقت است که فقط برای شش ماه می توان از آن استفاده کرد.

سخن پایانی

انتخاب یک جراح ماهر و زبر دست می تواند نقش موثری در کاهش احساس پشیمانی بعد از جراحی چاقی داشته باشد. یک جراح خوب شما را برای رسیدن به اهداف کاهش وزن مورد نظرتان حمایت و کمک می کند و احتمال شکست و ناامیدی را به حداقل می رساند.

علاوه بر این، تصمیم گیری برای انجام جراحی اسلیو معده با ملاحظه، فداکاری و انتظارات واقع بینانه می تواند از پشیمانی جلوگیری کند. در واقع، تنها حسرتی که ممکن است بعد از مدتی آن را تجربه و احساس کنید، پشیمانی از انجام نشدن زودتر این جراحی است. به یاد داشته باشید زندگی ارزشمند است و شما سزاوار آن هستید تا از یک زندگی سالم و شاد برخوردار شوید.

بنابراین جراحی اسلیو معده می تواند به شما کمک کند با چاقی مبارزه کنید و در جنگ علیه تمام بیماری های مرتبط با آن پیروز شوید. فقط کافی است در این راه با آگاهی ، عزم و اراده قوی قدم بردارید تا به موفقیت برسید و دراین مسیر دچار هراس یا پشیمانی نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×