دستگاه Cnc
معرفی کسب و کار

با ۵ نمونه از مهم ترین قطعات حرکتی در دستگاه cnc آشنا شوید

اسفند ۱, ۱۴۰۱ 0۰80

امروزه از انواع دستگاه های سی ان سی در صنایع مختلفی همچون چوب، برشکاری، رباتیک و … استفاده می شود. همه ی این دستگاه ها، از اجزای مشابهی ساخته شده اند. این دستگاه ها از سه بخش کلی تشکیل شده اند که عبارتند از قسمت مکانیکی، واحد کنترل و برق قدرت. که هر کدام شامل اجزای مختلفی می شوند. در این مقاله قصد داریم به قسمت مکانیکی دستگاه cnc بپردازیم.

انواع قطعات سی ان سی

دستگاه های cnc از بخش های مختلفی تشکیل شده اند. هر کدام از لوازم وظیفه ی خاصی برعهده دارد. بنابراین کیفیت هر کدام از قطعات می تواند در نتایج نهایی کار، تاثیرگذار باشد. در ادامه به چند نمونه از قطعات ضروری این دستگاه ها اشاره می کنیم.

سروو موتور

اغلب دستگاه های cnc از دو نوع موتور حرکتی سروو موتور و استپ موتور استفاده می کنند. همانطور که از نام این قطعه پیداست؛ یکی موتور الکتریکی است که اینرسی پایینی دارد. به همین دلیل تغییر سرعت در این موتورها سریع اتفاق می افتد. سروو موتور یک شفت خروجی دارد که موقعیت آن توسط سیگنال های رمزی که برای سیستم تعریف شده اند، تعیین می شود. از این نوع موتور در تولیدات صنعتی مانند هواپیماها، آسانسورها، رباتیک و … استفاده می شود.

سروو موتور

استپ موتور

استپ موتور که به آن موتور پله ای نیز می گویند، می تواند یک چرخش ۳۶۰ درجه را به تعداد استپ های مساوی تقسیم کند. انواع استپ موتورها دقت بسیار بالایی دارند و برای ماندن در یک پله یا عبور از آن نیازی به سیستم فیدبک ندارند. در ضمن در هر پله، به میزان خاصی دوران می کنند. در واقع به وسیله ی اعمال پالس به ترمینال ها، شفت به میزان مشخصی حرکت می کند.

استفاده از استپ موتور آسان است. به همین دلیل برای افرادی که تجربه ی کمتری دارند، مناسب است. همچنین از جمله مزایای آن ها می توان به هزینه کم، تنوع در ابعاد و گشتاور زیاد اشاره کرد.

اینورتر

اینورتر که به عنوان کنترل دور موتور، درایو موتور و میکرو درایو نیز می گویند؛ در بسیاری از دستگاه های صنعتی و لوازم خانگی مانند لباسشویی، یخچال و … کاربرد دارد. دستگاه اینورتر می تواند جریان مستقیم برق را به جریان متناوب تبدیل کند. لازم است بدانید که اینورتر می تواند برق را به برق متناوب با فرکانس و ولتاژ دلخواه که مورد نیاز است؛ تبدیل کند.

هر حرکتی که با موتورهای الکتریکی ایجاد می شوند، به وسیله ی اینورتر می توانند هوشمندانه تر و کنترل شده تر انجام شوند. از جمله مزایای اینورترها می توان به: صرفه چویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها، قابلیت تغییر سرعت و جهت حرکت موتور، افزایش عمر قطعات، هوشمند سازی و … اشاره کرد.

لینیر گاید

لینیر گاید یا ریل و واگن، به منظور حرکت خطی رفت و برگشتی که در دستگاه های سی ان سی بسیار پرتکرار است، مورد استفاده قرار می گیرد. از لینیر گاید برای بهبود مکانیزم حرکتی با کمترین اصطحکاک استفاده می شود. این بخش از دستگاه از دو قسمت واگن و ریل ساخته شده و در اندازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

ریل ها باید روی سطح صاف و هموار قرار بگیرند و از ورود گرد و غبار و سایر مواد به داخل آن باید جلوگیری کنید. چرا که می توانند اصطحکاک را بالا ببرند. با تهیه لینیر گاید لاین حرکت که یکی از مهم ترین قطعات حرکتی دستگاه های سی ان سی است، جای هیچگونه نگرانی نیست و اینگونه کار خود را آسان ساخته و باعث افزایش عمر دستگاه می شوید.

لینیر گاید

اسپیندل

اسپیندل از لحاظ لغوی به معنای چرخنده است و تمام محورها و قطعات دستگاه سی ان سی که چرخش دارند، را اسپیندل می گویند. اسپیندل ها با توجه به سرعت، گشتاور و منبع تغذیه ای که دارند، به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. این قطعات اغلب به وسیله ی اینورترها کنترل می شوند و با تغییر میزان فرکانس ورودی، سرعت گردش آن ها تغییر می کند. اغلب از اسپیندل ها برای کارهای سنگین و بارهای زیاد استفاده می شوند.

از کجا می توان انواع قطعات دستگاه cnc را تهیه کرد؟

دستگاه های سی ان سی از قطعات مختلفی تشکیل شده اند. هر کدام از این قطعات کار خاصی انجام می دهد. بنابراین کیفیت قطعات و ابزارها بسیار مهم است. چرا که اگر از کیفیت خوبی برخوردار نباشند، می توانند در کیفیت نتیجه ی کار تاثیر گذاشته و حتی هزینه های شما را بالا ببرند. چرا که مجبور می شوید برای تعمیر یا تعویض قطعات، هزینه های زیادی بپردازید. بنابراین از همان ابتدا به فکر تهیه اجناس با کیفیت باشید.

اگر فروشگاه معتبری برای خرید این قطعات نمی شناسید؛ ما به شما، لاین حرکت را پیشنهاد می کنیم که از سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را در جهت فروش و واردات انواع قطعات cnc همچون اینورتر صنعتی، انرژی گاید، شفت پایه دار، بلبرینگ خطی، ریل و واگن و … آغاز کرد و کار خود را با چندین نمایندگی از برندهای معتبر آسیایی و اوپایی ادامه می دهد. برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت لاین حرکت مراجعه کرده و با شماره ۰۲۱۳۳۹۷۵۰۰۸ تماس حاصل نمایید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×