دندانپزشکی کودکان
معرفی کسب و کار

زمان مناسب برای اولین مراجعه به دندانپزشکی کودکان

اسفند ۶, ۱۴۰۱ 3۰136

بسیاری از والدین نمی‌دانند که دندان نوزادان و کودکان نوپا ممکن است دچار پوسیدگی شوند، اما می‌توانند و احتمال پوسیدگی دندان در آن‌ها وجود دارد. به محض این‌که کودک شما دندانی در آورد، آن دندان می‌تواند شروع به پوسیدگی کند، به همین دلیل بسیار مهم است که هنگام کشیدن، پرکردن و … اولین دندان کودک خود، به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید تا فرآیند معاینه را انجام دهد. برای کودک، مهم و بسیار سودمند است که از سنین پایین، مراجعه به دندانپزشک را آموزش ببیند و بر ترس‌های خود غلبه کند.

سن مناسب کودک برای مراجعه به دندانپزشک، نحوه آماده شدن کودک قبل از مراجعه به دندانپزشک و … از جمله عناوینی هستند که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت؛ پس تا پایان، همراه ما باشید.

دندانپزشکی کودکان

کودک در چه سنی باید به دندانپزشک مراجعه کند؟

یک سوال متداول از والدینی که به‌تازگی صاحب فرزند شده‌اند، این است: “چه زمانی باید به دندانپزشکی کودکان برای معاینهٔ دندان فرزندم مراجعه کنم؟” با توجه به انجمن دندانپزشکان اطفال آمریکا، توصیه می‌شود که بچه‌ها اولین معاینهٔ بهداشت دهان و دندان خود را در زمانی که دندان‌های شیری‌شان شروع به رویش می‌کند یا زمانی که اولین تولدشان (۱سالگی) فرا می‌رسد، انجام دهند. اگرچه ممکن است زود به نظر برسد، اما این ملاقات برای اطمینان از این‌که کودک شما هیچ نشانه‌ای از پوسیدگی لثه یا دندان ندارد و دندان‌هایش در حال رویش و رشد مناسب هستند ضروری است. دندان‌های شیری می‌توانند از شش ماهگی شروع به رویش کنند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که اولین مراجعهٔ دندانپزشکی آن‌ها خیلی دیر نباشد.

اگر صبر کنید تا فرزندتان بزرگ‌تر شود، این احتمال وجود دارد که پوسیدگی از قبل باعث ایجاد مشکلاتی شده باشد. هنگامی که اولین ویزیت دندانپزشک مشکلاتی را آشکار کند، مطب دندانپزشکی کودکان می‌تواند به محلی برای استرس فرزندان و والدین آن‌ها تبدیل شود.

چیزی که والدین به‌ندرت به آن فکر می‌کنند، این است که نمی‌دانند دندان‌ها مانند قلب یا مغز بخشی از بدن هستند. سلامت ضعیف دندان‌ها می‌تواند سلامت عمومی بدن را تضعیف کند، پس اگر نمی‌خواهید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید، مراجعه به دندانپزشک (دندنانپزشکی کودکان) را به تعویق نیندازید تا درنهایت به جراح دندانپزشک نیازی نداشته باشید.

نحوهٔ انتخاب دندانپزشک کودکان (دندانپزشکی کودکان)

ممکن است بخواهید فرزند خود را نزد دندانپزشک شخصی خود بیاورید، اما از طرفی هم دوست دارید برای درمان تخصصی به دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید. دندانپزشک کودک در درمان بیماری‌های دهان و دندان کودکان تخصص دارد و در تلاش است تا یک تجربهٔ راحت از دندانپزشکی را برای کودکان به ارمغان بیاورد.

تجهیزات مطب دندانپزشکی کودکان متناسب با سنین مراجعه‌کنندگان که اطفال هستند طراحی شده‌است. دکوراسیون اتاق معاینه باید برای آن‌ها جذاب باشد، مانند رنگ‌های روشن و نقاشی‌های دیواری جذاب، بازی‌ها، مجلات بچه‌ها و شاید یک آکواریوم ماهی در اتاق انتظار، راه زیادی را برای کاهش عدم اطمینان و دلهره دارند.

دندانپزشکان اطفال سخت تلاش می‌کنند تا لبخند کودکان را روشن و سالم نگه دارند. هنگامی ویزیت دندانپزشکی کودکان یک تجربهٔ مثبت به‌شمار می‌رود که کودکان خوشحال شوند و هر شش ماه یک بار، معاینه نزد دکتر را تکرار کنند.

به‌طورکلی، اگر سلامت دهان و دندان فرزندانتان در سنین پایین‌تر برای شما مهم و بااهمیت است، می‌توانید یک مطب دندانپزشکی کودکان (متخصص در این حوزه) را برای مراجعه و درمان انتخاب کنید.

نحوهٔ انتخاب دندانپزشک کودکان

نحوهٔ آماده شدن کودک قبل از مراجعه

حتی قبل از این‌که سفیده‌های مرواریدی کودک شما برای اولین بار ظاهر شوند، مهم است که لثه‌های او را به‌آرامی با یک پارچه (یا گاز) و آب به خصوص در زمان شیردهی تمیز کنید. می‌توانید از مسواک نرمی که برای دهان کودکان نیز طراحی شده‌است استفاده کنید، اما استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید را حداقل ۲سالگی کودکتان شروع نکنید.

هنگامی که دندان‌ها در حال شکل‌گیری هستند، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بیان می‌کند که استفاده از فلوراید می‌تواند باعث فلوروزیس شود. فلوروز هم می‌تواند باعث ایجاد لکه روی دندان، تغییر رنگ و در اشکال شدید حتی ایجاد حفره در دندان‌ها شود.

داشتن یک روتین مراقبت از دندان، لثه‌ها و … کودک شما را خیلی زود به روال مراجعهٔ ماهیانه به دندانپزشکی کودکان عادت می‌دهد و به فرزند شما کمک می‌کند در اولین ملاقات با دندانپزشک، راحت‌تر باشد. اقدامات دیگری که می‌توانید برای آماده‌شدن برای اولین ملاقات کودک خود انجام دهید عبارت‌اند از:

 • نمایش فیلم‌هایی دربارهٔ اولین ملاقات‌های دندانپزشکی کودکان به فرزندتان؛
 • پرکردن مدارک قبل از ملاقات؛
 • ارائه فهرستی از سوالات (سوالاتی که ممکن است دندانپزشک درمورد رعایت بهداشت دهان و دندان برای کودک شما داشته باشد.).

فعالیت‌های دندانپزشک اطفال در اولین مراجعه

دقیقاً در یک نوبت دندانپزشکی برای نوزادان چه اتفاقی می‌افتد؟ همان‌طور که انتظار دارید، دندانپزشک اطفال، دندان‌های کودک شما را معاینه می‌کند. دندانپزشک نه تنها به‌دنبال علائم پوسیدگی دندان، بلکه هر شرایطی که ممکن است به مراقبت ویژه نیاز داشته باشد را هم در فرزند شما پیدا می‌کند. به‌عنوان مثال، اگر کودک شما دارای نقص مینای دندان است، ممکن است لازم باشد اقدامات احتیاطی بیشتری برای جلوگیری از پوسیدگی دندان آن انجام دهید. با این حال، برای بسیاری از پدرها و مادرها، اولین ملاقات می‌تواند یک فرصت آموزشی مهم باشد.

به‌طورکلی، دندانپزشکی کودکان به شما یاد می‌دهد که چگونه به‌درستی از دندان‌ها و لثه‌‎های کودک خود مراقبت کنید. مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن برای پیشگیری از پوسیدگی ضروری است، اما والدین باید بدانند که چگونه دندان‌های کودک را به‌درستی تمیز کنند؟

شما می‌توانید با جستجو و خواندن مقالات متعدد، به نحوهٔ صحیح رسیدگی از دندان‌های کودکتان دست پیدا کنید، اما واقعاً هیچ جایگزینی برای راهنمایی حضوری وجود ندارد. در دندانپزشکی کودکان، روند تمیز کردن دندان‌های کودک به شما نشان داده می‌شود و پزشک مربوطه، راهنمایی‌های لازم را برای شما بیان می‌کند تا بتوانید تا حد امکان از سلامت دهان و دندان کودک خود محافظت کنید.

فعالیت‌های دندانپزشک اطفال در اولین مراجعه

دندانپزشک کودکان یا دندانپزشک خانواده

اگر تابه‌حال از خود پرسیده‌اید که تفاوت بین دندانپزشک خانواده و دندانپزشک اطفال چیست؟ باید بگویم “دندانپزشک خانواده یک دندانپزشک عمومی است، در حالی که متخصصان دندانپزشکی کودکان، متخصص دندانپزشکی است که پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکدهٔ دندانپزشکی به تحصیل و یادگیری تخصص در این رشته پرداخته است.”

افرادی که دندانپزشکی کودکان را برای یادگیری تخصص انتخاب می‌کنند، درزمینه‌هایی ازجمله روش‌های جراحی پیشرفته کودکان (جراح دندانپزشک)، روانشناسی و مدیریت رفتار کودک، دندانپزشکی آرام بخش کودکان و فارماکولوژی کودکان به‌صورت پیشرفته آموزش می‌بینند.

متخصصان دنداپزشکی کودکان، آن‌ها را درمان می‌کنند و در مسائل دندانی مربوط به کودکان متخصص هستند. مطالعات نشان داده‌است که بسیاری از دندانپزشکان عمومی، هرگز آموزش عملی درمورد معاینات دهان و دندان نوزادان دریافت نکرده‌اند و همهٔ آن‌ها از کار کردن با کودکان بسیار کوچک، احساس راحتی نمی‌‎کنند.

در مقابل، افراد متخصص در دندانپزشکی کودکان، به‌طور ویژه برای تشخیص، درمان و آموزش والدین درمورد مسائل بهداشت دهان و دندان در نوزادان آموزش دیده‌اند، بنابراین بهترین روش برای برطرف کردن مشکلات دهان و دندان فرزندتان، مراجعه به دندانپزشکی کودکان است.

وظایف و مسئولیت‌های دندانپزشک کودک

دندانپزشک کودک می‌داند چگونه کودکان را معاینه و با آن‌ها رفتار کند که اضطراب‌های ناشی از کشیدن، پر کردن، جراحی و … را در آن‌ها ازبین ببرد. علاوه‌بر این، دندانپزشک اطفال در مطب‌ها از تجهیزات ویژه‌ای استفاده می‌کند که با توجه به کودکان طراحی و تزئین شده‌اند.

مسئولیت‌های دندانپزشک اطفال بسته به سن بیمارانی که درمان می‌کنند و تخصص آن‌ها متفاوت است. در اینجا برخی از وظایف رایج ذکر شده‌است:

 • مشاوره با بیماران و سرپرستان آن‌ها

متخصصان فعال در مطب دندانپزشکی کودکان، مسئول بررسی تاریخچهٔ بیمار و اطلاعات پزشکی قبل از قرار ملاقات هستند تا برای مشاورهٔ خود آماده شوند. پس از ورود بیمار و مشورت با بیمار یا والدین، دندان‌های مراجعه‌کننده را معاینه می‌کنند. به‌طورکلی، دندانپزشک کودک، درد، مشکل و هرگونه نگرانی پزشکی دیگر از جانب بیمار را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در طول ویزیت، آن‌ها ممکن است برای تکمیل یک ارزیابی فیزیکی کامل از سلامت دهان و دندان بیمار، عکس‌برداری با اشعهٔ ایکس را درخواست کنند. در این شرایط، متخصصان، روش‌ها را برای بیماران و سرپرستانشان توضیح می‌دهند تا بدانند چه انتظاری باید داشته باشند.

شرح وظایف به مراجعه‌کننده سبب می‌شود تا مدیریت اضطراب دندان‌پزشکی کنترل شود. آن‌ها اطلاعاتی را درمورد برنامه‌ریزی معاینات معمول، تمیز کردن منظم و اقدامات بهداشتی لازم به بیماران ارائه می‌دهند.

 • ارجاع به متخصص ارتودنسی

با بالا رفتن سن کودکان و در آمدن دندان‌های عقل آن‌ها، دندانپزشک کودک ممکن است ارزیابی‌های ارتودنسی را انجام و در صورت نیاز، بیماران را به متخصص ارتودنسی ارجاع دهد. همچنین اگر کودکی برای اصلاح نیش، صاف کردن دندان‌ها یا تغییر نحوهٔ تعامل دندان‌ها با یکدیگر به کمک نیاز داشته باشد، دندانپزشک اطفال می‌تواند این کارها را انجام دهد. اصلاح این مسائل در حالی که بیمار هنوز کودک است، می‌تواند روی تراز فک و موقعیت دندان تأثیر بگذارد و به همین دلیل است که ارجاعات، جنبهٔ مهمی از نقش دندانپزشکی کودکان را به نمایش می‌گذارد.

ارجاع به متخصص ارتودنسی

 • انجام درمان اورژانسی

دندانپزشک کودک ممکن است درمان‌های اورژانسی را انجام دهد، این درمان‌ها دندان‌های افتاده، دندان‌های تصادفی شکسته‌شده و عفونت‌های دندانی را شامل می‌شود. برای بیماران مراقبت‌های فوری، دندانپزشکان ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای کنترل درد را برای کمک به مدیریت درد دندان کودک تجویز کنند.

بسته به حرفه و مهارت آن‌ها، دندانپزشک کودک یا یک جراح دندانپزشک می‌تواند با کشیدن دندان، قرار دادن مجدد دندان یا درمان دندان‌های آسیب‌دیده یا عفونی با کانال ریشه، جراحی اضطراری را نیز انجام دهد.

 • ارائه درمان برنامه‌ریزی‌شده

دندانپزشکان اطفال درمان‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ای را براساس نیاز بیمار ارائه می‌دهند، این نیازها می‌توانند شامل ترمیم آسیب دندان‌ها با پرکردن حفره‌ها و اعمال درمان‌های محافظتی باشد. دندانپزشکان پس از شناسایی مشکلات، برنامه‌ای تهیه می‌کنند و مراحل را برنامه‌ریزی می‌نمایند. آن‌ها همچنین ممکن است داروها را تجویز کنند و در صورت لزوم، اقدامات جراحی را نیز انجام دهند. در اینجا برخی از اقدامات دندانپزشکی که ممکن است دندانپزشک کودک انجام دهد آورده شده‌است که عبارت‌اند از:

پرکردن

از آنجایی که دندان‌های کودکان مستعد پوسیدگی هستند، یکی از رایج‌ترین روش‌های دندانپزشکی کودکان پرکردن است که در آن دندانپزشکان دندان را فریز می‌کنند، پوسیدگی را ازبین می‌برند و حفره را پرمی‌کنند.

تمیز کردن

در طول یک تمیز کردن معمول، دندانپزشکان یک معاینهٔ فیزیکی دهان انجام می‌دهند و پلاک یا تارتار ایجادشده را برای محافظت از دندان‌های کودکان در برابر پوسیدگی زودرس از ین می‌برند.

کشیدن دندان

اگر دندان کودک عفونی شود یا فضای دهانش دچار التهاب شود، دندانپزشک ممکن است ناحیه را بی‌حس کرده و دندان را بیرون بیاورد.

روکش

یکی دیگر از روش‌های رایج دندانپزشکی کودکان، قرار دادن روکش دندان روی دندانی است که به‌شدت عفونی شده تا از این طریق بتواند دندان‌های آسیب‌دیده را ترمیم کند.

کانال‌های ریشه

اگرچه کانال‌های ریشه آنقدر رایج نیستند، اما برخی از کودکان برای ترمیم دندان‌های آسیب‌دیدهٔ شدید که در معرض خطر افتادن یا ایجاد مشکلات دیگر هستند، به کانال‌های ریشه نیاز دارند.

محافظ‌های دهان

بسیاری از کودکانی که در ورزش دومیدانی فعالیت می‌کنند، می‌بایست به دندانپزشک خود مراجعه کنند تا محافظ دهانی که به‌طور حرفه‌ای ساخته شده و به محافظت از دندان‌ها، فک، لثه‌ها و صورت در صورت آسیب کمک می‌کند را در فعالیت‌های ورزشی خود مورد استفاده قرار دهد.

فاصله‌دهنده

اگر دندانپزشک دندانی را بکشد یا آن دندان زودتر از موعد بیفتد، ممکن است برای جلوگیری از شلوغی بیش از حد و قرار دادن دندان‌های دائمی، یک اسپیسر برای باز نگه‌داشتن لثه در دهان قرار دهد.

فاصله‌دهنده

چه چیزی یک دندانپزشک اطفال را متمایز می‌کند؟

بسیاری از دندانپزشکان عمومی وجود دارند که روی بچه‌ها تمرین می‌کنند، اما این لزوماً باعث نمی‌شود که به یک دندانپزشک کودک تبدیل شوند. دلیل مهمی وجود دارد که دندانپزشکان اطفال، رشتهٔ کاری خود را از سایر دندانپزشکان متمایز می‌کنند.

تفاوت اصلی بین این دو این است که یک دندانپزشک کودک، در دندانپزشکی کودکان تخصص دارد و یک دندانپزشک عمومی در این زمینه تخصص حرفه‌ای ندارد و عموماً نمی‌تواند کار دنداپزشکی کودکان یا جراح دندانپزشک را انجام دهد.

دندانپزشکان اطفال مانند متخصص ارتودنسی، جراح دندانپزشک یا پریودنتیست، آموزش و تحصیلات ویژه‌ای دارند که آن‌ها را نسب‌به سایر متخصصان دندانپزشکی واجد شرایط کار با کودکان می‌کند. برخی از مهم‌ترین وجوه تمایز متخصصین دهان و دندان کودک عبارت‌اند از:

آموزش

 • مانند دندانپزشکان عمومی، دندانپزشکان اطفال باید مدرک دورهٔ عمومی خود را از دانشگاه معتبر دریافت و سپس برای تکمیل تحصیلات وارد دانشکدهٔ دندانپزشکی شوند.
 • دندانپزشکان می‌توانند دورهٔ رزیدنتی یا دورهٔ تخصصی را انتخاب کنند.
 • دندانپزشکان اطفال باید در یک برنامهٔ ۲ تا ۳ساله به‌طور خاص برای دندانپزشکی کودکان آموزش ببینند و مطالعه کنند. آن‌ها در این دوره، مهارت‌ها و تکنیک‌های خاصی را برای درمان بیماری‌های دهان و دندان کودکان می‌آموزند.
 • دانش و تجربهٔ عمیق و جامعی را درمورد مشکلات دندانی که معمولاً کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهند، مانند پوسیدگی دندان، مکیدن انگشت شست، فلوئوروزیس، فشار دادن زبان و غیره به افراد مختلف ارائه می‌دهند.

تجهیزات

 • از آنجایی که دندانپزشکان اطفال با کودکان در هر سنی کار می‌کنند، برای هر مرحله از زندگی از نوزادی تا بزرگسالی، ابزارهای مناسبی برای کودکان دارند.
 • دندانپزشکان اطفال تجهیزاتی دارند که برای کودکان کاملاً مناسب است. همچنین دندانپزشکان کودک می‌توانند به والدین نشان دهند که چگونه دهان کودک را با برس‌های انگشتی و پاک‌کننده‌های زبان تمیز کنند.
 • دندانپزشکان اطفال مطب خود را به کودکان اختصاص می‌دهند. این بدان معنی است که کارکنان آن‌ها نحوهٔ رفتار و تعامل با کودکان را می‌دانند.
 • بسیاری از کودکان در مطب‌های معمولی دندانپزشکی عصبی می‌شوند، اما دندانپزشکان اطفال معمولاً از رنگ‌ها و شخصیت‌هایی را که کودکان به آن‌ها جذب می‌شوند در کلینیک استفاده می‌کنند تا کودکان احساس کنند در خانه هستند.
 • متخصصان بهداشت دندان آموزش دیده‌اند تا با والدین و فرزندانشان به شیوه‌ای دوستانه و قابل درک صحبت کنند.
 • در دندانپزشکی نسل جدید، دندانپزشک اطفال (Mission Viejo) هدفون‌هایی را برای کودکان فراهم می‌کند تا در حین عمل به موسیقی یا نمایش گوش دهند. نشنیدن صدای دریل‌های ترسناک در طول قرار ملاقات دندانپزشکی می‌تواند دنیای متفاوتی را برای کودک مراجعه‌کننده ایجاد کند.

تجربه

 • از آنجایی که دندانپزشکان اطفال باید یک برنامهٔ تخصصی ۲ تا ۳ساله را تکمیل کنند، آن‌ها تجربه زیادی با انواع بیماران دارند.
 • این متخصصان به‌خوبی در ارتباطات و مدیریت رفتار برای بچه‌های سخت‌گیر مهارت دارند.
 • جراح دندانپزشک کودک و دندانپزشکان اطفال می‌دانند چگونه با بیماران خود صحبت کنند و به آن‌ها آموزش دهند که چطور دندان‌های محکم و سالمی داشته باشند.
 • یکی دیگر از مهارت‌‎هایی که دندانپزشکان اطفال به‌دست می‌آورند، توانایی ارزیابی سریع است. درواقع آن‌ها به این روش می‌توانند درک کنند آیا دندان‌ها و استخوان‌های فک کودک به‌درستی در حال رشد هستند یا خیر؟ در غیر این صورت، آن‌ها می توانند کودک شما را به یک متخصص ارتودنسی کودکان ارجاع دهند که می‌تواند مشکل را قبل از جدی‌شدن حل کند.
 • اغلب دندانپزشکان اطفال به بیماران با نیازهای خاص نیز خدمات درمانی ارائه می‌دهند.

کلام‌آخر

دندانپزشک کودکان، دندانپزشک اطفال، جراح دندانپزشک، وظایف متخخصان بهداشت دهان و دندان کودک، فعالیت‌های دندانپزشک اطفال در اولین مراجعه، نحوهٔ آماده‌شدن کودک قبل از مراجعه و … ازجمله مهم‌ترین عناوینی بودند که در این مقاله به بررسی آن‌ها پرداختیم، برای پیدا کردن دندانپزشک خوب میتوانید به سایت میهن پزشک مراجعه کنید و از دکتر مورد نظر خود نوبت بگیرید.

امیدواریم با مطالعهٔ متن فوق، توانسته باشید یک مطب دندانپزشکی کودکان که به‌طور تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند را پیدا و برای معاینه به آنجا مراجعه کنید. اگر فرزند زیر ۱۸ سال دارید، بهتر است هرچند وقت یک‌بار برای اطلاع از سلامت کامل دندان‌هایش، او را نزد یک متخصص دهان و دندان ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×