دکتر جاودانی
معرفی کسب و کار

دکتر جاودانی : چرا آمار جراحی بینی در ایران بالاست ؟

بهمن ۴, ۱۴۰۱ 6۰195

اینکه در خانواده و اطراف خود افراد زیادی را دیده باشید که تحت جراحی بینی قرار گرفته باشند چیز جدیدی نیست و تقریبا همه ما اطلاع داریم که آمار عمل بینی تا چه اندازه در کشورمان بالا می باشد. به گزارش خبرآنلاین به همراه مصاحبه با دکتر علی جاودانی شاید در سال های اخیر به دلایل زیادی این درصد بالاتر رفته باشد و روز به روز به تعداد متقاضیان این پروسه افزوده می شود.

شاید شما نیز کنجکاو باشید که بدانید دلیل این همه علاقه به این نوع از جراحی پلاستیک چیست و چرا آمار جراحی بینی در ایران بالاست؟ اصلا این آمار ، موضوع مثبتی است و یا مشکلاتی را با خود به همراه می آورد؟ برای اطلاع بیشتر از این موارد و جزئیات آن ها با ما همراه باشید.

دکتر جاودانی

فشارهای اجتماعی ، علت بالا رفتن آمار جراحی بینی است؟

نه تنها عمل بینی ، بلکه آمار جراحی های پلاستیک در کشور بالا رفته است و این موضوع شاید از آسیب های اجتماعی وارده نشات بگیرد. بیشتر افرادی که عیب و ایراداتی در صورت خود دارند ، قطعا در یک مرحله از زندگی خود با تمسخر دیگران رو به رو شده اند و همین امر موجب شده به فکر ایجاد تغییراتی در صورت خود بیافتند ؛

مخصوصا در ایران که بینی بزرگ یکی از شاخصه های برجسته نژاد ما می باشد. البته فشار اجتماعی تنها دلیل و بهانه افراد برای انجام عمل بینی نیست و بسیاری از متقاضیان و به خصوص جوانان ، به خاطر چشم و هم چشمی به سراغ این پروسیجر رفته و هزینه بالایی را روی دست خانواده خود می گذارند.

این آمار ، ریشه روانی دارد؟

همانطور که گفته شد روحیه فرد می تواند متاثر از آزار و اذیت و تمسخر دیگران باشد و افراد سعی کنند تا هر طور شده با تغییر در چهره خود مورد قبول جامعه قرار گیرد. دیگر دلیلی که می توان برای بالا بودن این آمار ذکر کرد ، اثر مد و تاثیر پذیرفتن از مدل هایی باشد که بانوان و حتی آقایان در شبکه های اجتماعی مشاهده می کنند.

این عکس ها شاید به صورت مستقیم بی نقص بودن را تبلیغ نکنند ، اما زمانی که یک ویژگی ، مثل یک بینی باریک و سربالا به کررات در تصاویر اینستاگرامی دیده شود ، همین فرم بینی تبدیل به یک استاندارد شده و اشخاص زیادی به این فکر می افتند که با انجام جراحی بینی خودشان را شبیه این مدل ها نمایند.

البته توجه داشته باشید که فقط این موضوع باعث نمی شود که یک نفر به سراغ جراحی های زیبایی برود ، گاهی اوقات اندازه و شکل بینی واقعا دچار ایراداتی می باشد که با عمل کردن آن ، چهره متقاضی دلنشین تر و زیباتر شده و همچنین بینی جدید بهتر در صورت ایشان می نشیند.

برای مثال وقتی که سپتوم یا همان تیغه وسط بینی کج باشد ، ظاهر بیرونی این عضو نیز کج خواهد شد و تناسب بین تمامی اعضای صورت بهم می ریزد! تا به اینجای کار ، فقط در مورد ناهنجاری ها و دفرمگی های ظاهری صحبت کردیم. اما حالا می خواهیم به سراغ دلیل دیگری برویم که آمار عمل بینی را در کشور بالا برده است ؛ وجود مشکلات عملکردی!

وجود نقص در عملکرد بینی ، از دلایل علاقه به جراحی بینی

همگی ما ؛ مخصوصا نسل دهه های شصت و هفتاد بیشتر کودکی خود را کنار دوستان خود و در کوچه و خیابان گذرانده ایم. قطعا با امکانات گذشته ، خیابان ها و پارک ها ایمنی زیادی نداشتند و با هر بار زمین خوردن ، آسیب جدی می دیدیم. یکی از این صدماتی که ناشی از زمین خوردن های بچگی می باشد ، شکستگی بینی است!

اما در آن زمان چون تعداد دفعات دفعاتی که با این دست آسیب ها مواجه می شدیم زیاد بود ، شاید توجه زیادی به آن نکرده و آن را بدون درمان کردن رها کرده باشیم. همین موضوع موجب می شود در بزرگسالی عواقب این اتفاق ، مثل تنگی نفس و یا تغییر شکل بینی به سراغمان آید. پس زمانی که با چنین مشکلاتی رو به رو شدیم باید چه کرد؟ قطعا جراحی بینی ، بهترین و تاثیرگذارترین روش برای برطرف کردن آن ها می باشد ؛ البته تا زمانی که به دست بهترین جراح بینی صورت گرفته باشد!

عمل ترمیمی بینی ، به آمار افزوده است

کمی پیش متوجه شدید که یکی از بایدهای این پروسیجر ، انتخاب یک جراح خوب است. اما چرا این تصمیم گیری اهمیت دارد؟ اولین و شاید مهم ترین دلیل برای هر کدام از ما ، هزینه ای است که صرف این جراحی می کنیم. هیچکس نمی خواهد پولی را که به زحمت درآورده ، طی یک انتخاب اشتباه بر باد بدهد.

اما نکته ای که در این میان از یاد ما رفته است ، اهمیت سلامتی است! زمانی که با یک بینی سالم و یا حتی مسدود شده به بیمارستان مراجعه می کنید ، انتظار دارید با بهترین نتیجه از این محل خارج شوید و بعد از بهبودی ، یک نفس راحت بکشید.

اما زمانی که فقط قیمت جراحی بینی را در نظر گرفته و گول تبلیغات را خورده باشید ؛ متاسفانه پایان کار طبق انتظاراتتان نخواهد بود و باید دوباره برای عمل کردن به سراغ یک جراح جدید رفته و به عبارت دیگر ؛ روز از نو روزی از نو! عمل ترمیمی بینی ، اسمی است که به این پروسه اطلاق می شود و پزشکانی مانند دکتر علی جاودانی باید با به کار گرفتن تمام تجربیات و اندوخته های خود ، نتیجه را برای بیمار عوض کرده و رضایت او را به دست آورند.

همین تصمیم گیری های عجولانه و عدم مهارت بسیاری از جراحانی که ادعای کاربلد بودن می کنند ، باعث شده که آمار عمل بینی افزایش چشم گیری در کشور ما داشته باشد. جالب است بدانید که حتی شیوع بیماری کرونا هم تب این جراحی را سرد نکرد و مراجعه کنندگان با به جان خریدن خطر ابتلا به این بیماری ، باز هم به سراغ آن رفتند.

البته چون این رویکرد در محیط بیمارستانی انجام می پذیرد ، باید خیالتان از بهداشتی بودن این رویه راحت باشد و بدون نگرانی برای انجام آن اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×