تاریخچه شهربازی ها: از قدیم تاکنون

عشق ما به هیجان و سرگرمی  از اشتیاق به تفریح های کوچک تا شهربازی های بزرگ را شامل می شود. ترکیبی از خوراکی‌های شیرین، اجراهای پر جنب و جوش و سواری‌های چرخشی باعث ایجاد خاطراتی می‌شود که تا آخر عمر باقی می‌مانند.

اما تمایل ما به این جاذبه ها از کجا نشات گرفت؟ با غواصی به تاریخچه جذاب شهربازی ها و چگونگی تغییر آن‌ها در طول دهه‌ها، نگاهی به تاریخچه پرفراز و نشیب آن می کنیم.

با تیم تحریریه webdaran همراه باشید تا تاریخ شهربازی را از روز تولد تا امروز با هم بررسی کنیم.

سرگرم کننده در طول قرن ها

اجداد شهربازی ها درست قبل از دوره رنسانس در اروپا پدید آمدند که از سال ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ را شامل می شود.

جشنواره ها معمولاً حول تعطیلات مذهبی و برداشت محصول متمرکز می شدند و مردم برای لذت بردن از غذا و تحسین کالاهای عجیب و غریب که از سرزمین های دور آورده می شد گرد هم می آمدند.

در آن زمان، در یک سبد می نشستید و دور یک تیرک می‌چرخیدید که اولین  چرخ فلک مدرن محسوب می شد.

هماهنگی دست و چشم از طریق بازی هایی که شامل پرتاب نیزه از بین حلقه ها و همچنین تیراندازی با کمان و دارت بود، وجود داشتند.

جمعیت برای تماشای شوالیه‌ها جمع می شدند. در قرن هجدهم، باغ‌های تفریحی در شهرهای بزرگ اروپا به وجود آمد تا طبقه متوسط ​​رو به رشد را سرگرم کند. با پول نقد اضافی برای گذراندن و اوقات فراغت جدید، شهروندان آماده پذیرایی بودند.

در این باغ‌های تفریحی، بازدیدکنندگان می‌توانستند در میان زمین‌های آراسته قدم بزنند و از موسیقی زنده، آکروبات‌ها، نمایش‌ها، شوخی‌ها و نمایش‌های آتش‌بازی لذت ببرند.

این باغ ها به مکانی برای معاشرت و بازی با دیگران تبدیل شدند که ممکن است در زندگی روزمره با آنها روبرو نشوید، همه اینها در حالی بود که بهترین لباس های خود را به رخ می کشیدند.

معماران محلی آخرین ساخته‌های خود را فاش می‌کردند و هنرمندان بهترین آثار خود را به نمایش می‌گذاشتند و راهی را برای عموم مردم ایجاد می‌کردند تا آثار هنری را که زمانی پشت درهای بسته نگهداری می‌شد، مشاهده کنند.

پارک‌های تفریحی

در اواسط دهه ۱۷۰۰، اخبار مربوط به سرگرمی باغ‌های تفریحی پخش شد و این مفهوم در آمریکا با افتتاح باغ‌های تفریحی در شهر نیویورک گسترش یافت.

وسایل شهربازی از جمله اولین چرخ و فلک ها  اضافه شدند و تقاضا برای سواری های پیچیده تر افزایش یافت.

بوم پارک های تفریحی

در اواخر دهه ۱۸۰۰، باغ‌های تفریحی جای خود را به مناطق تفریحی دادند که شباهت بیشتری به شهربازی های هیجان‌انگیز که امروز می‌شناسیم و دوست داریم، داشتند.

از آنجایی که شرکت‌های واگن برقی هر ماه هزینه ثابتی برای برق پرداخت می‌کردند، باید مردم را به استفاده از چرخ دستی در خارج از ساعات اوج مصرف ترغیب می کردند.

آنها پارک‌های کوچکی با سواری‌های کوچک، مناطق پیک‌نیک و بازی ساختند تا مردم عصرها و آخر هفته‌ها از چرخ دستی استفاده کنند.

یکی از مشهورترین مناطق تفریحی که در نتیجه یک خط ریلی کاملاً فکر شده به وجود آمد، جزیره کانی بود. سواری‌ها، بازی‌ها، فال‌گویی‌ها و نمایش‌های خیابانی به وجود آمدند تا کسانی را که برای دیدن می‌آمدند خوشحال کنند.

۱۸۸۴، Switchback Gravity Pleasure توسط LaMarcus A. Thompson اختراع شد و به اولین ترن هوایی در ایالات متحده تبدیل شد.

این ترن هوایی حداکثر سرعت کمی کمتر از شش مایل در ساعت داشت و در ارتفاع ۵۰ فوتی به پایان می رسید، اما در آن زمان، سواری هیجان انگیز بود، به خصوص برای کسانی که هرگز چنین چیزی را تجربه نکرده بودند.

خرید دستگاه شهربازی سرپوشیده

این ترن هوایی الهام بخش کارآفرینان برای ساختن پارک های متعدد در جزیره کانی شد، جزیره ای که امروزه نیز به خاطر سواری ها و بازی هایش مشهور است.

جزیره کانی به مرکزی برای سواری در پارک های تفریحی تبدیل شد – ترن هوایی های ابتکاری اغلب در جاهای دیگر اختراع و ساخته می شدند و سپس به جزیره کانی فرستاده می شدند.

مردم در آخر هفته دوستان و خانواده خود را جمع می کردند، از حومه بیرونی در مترو سوار می شدند و در بین سفرها یک هات داگ می خوردند.

همانطور که جزیره کانی موفقیت را تجربه کرد، شیکاگو نیز به خاطر سرگرمی هایش مشهور شد.

در سال ۱۸۹۳، معماران و مسئولان نمایشگاه کلمبیا، نمایشگاهی که مهمانانی از سرتاسر جهان در آن شرکت می‌کردند، به دنبال خلق چیزی شگفت‌انگیز برای رقابت با برج ایفل بودند، نمادی که چند سال قبل به نمایش گذاشته شده بود.

اولین چرخ و فلک جهان در نمایشگاه کلمبیا به نمایش درآمد. این یک غول ۲۶۴ فوتی بود که طی پنج ماه پذیرای بیش از ۱.۴ میلیون مهمان در واگن های خود بود.

این نمایشگاه همچنین ایده رنگ های امضا، فونت ها و طرح های عجیب و غریب را که مختص یک شهربازی خاص هستند، را ارائه کرد.

جهت خرید دستگاه شهربازی سرپوشیده با شهربازی سازان پارس با شماره ۰۹۱۲۴۰۱۵۱۰۶ تماس حاصل نمایید.

پارک‌های تفریحی به ما اجازه می‌دهند تا در دنیایی از فانتزی زندگی کنیم.

در همین حال، یک شومن که تمایل زیادی به شیرین کاری های آبی داشت به نام پل بویتون پس از انجام یک سری چالش های آبی و اجرایی در سیرک PT Barnum شهرت پیدا کرد.

پس از استقرار در شیکاگو، بویتون اولین شهربازی دائمی کشور را در سال ۱۸۹۴ به نام پل بویتون’s Water Chutes. تأسیس کرد،

صنعت شهربازی در اوایل دهه ۱۹۰۰ رونق گرفت. تا سال ۱۹۲۰، صدها پارک در سراسر کشور وجود داشت. افزایش صنعتی شدن و حمل و نقل کارآمدتر به کارگران اجازه داد تا زمان کمتری کار کنند و به آنها زمان بیشتری برای فرار به دنیای سرگرمی و فانتزی می داد.

مهندسان برای ساخت ترن هوایی با هم مسابقه می دادند و رقابت بین مهندسان شدید بود.

تبلیغات مملو از موارد فوق العاده مانند “بلندترین”، “سریع ترین” و “طولانی ترین” سعی در جذب مردم به محوطه شهربازی ها داشتند.

برای توقف ناگهانی آماده شوید

رکود بزرگ باعث رکود اقتصادی در اقتصاد جهانی شد که منجر به بسته شدن صدها شهربازی در سراسر جهان شد. جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۳۹، به این معنی بود که زمان و منابع لازم برای جنگ به جای ساخت بهترین سواری و وسایل شهربازی صرف می‌شد. اگرچه برخی از مردم به عنوان مهلتی از واقعیت سخت زندگی روزمره از شهربازی ها بازدید می‌کردند، این صنعت برای دستیابی به همان موفقیتی که در دهه‌های گذشته تجربه کرده بود تلاش می کرد.

شهربازی ها دوباره در مرکز توجه قرار می گیرند

عصر کودک در سال ۱۹۴۴ آغاز شد و به دنبال آن شهربازی های مناسب برای کودکان ظهور کرد. تا دهه ۱۹۵۰، شهربازی‌ها خانواده‌هایی در هر سنی را هدف قرار می‌دادند، پس از آن آرتور فریتز زنجیره‌ای از پارک‌ها را به نام «Kiddieland» راه‌اندازی کرد.

در اواسط دهه ۱۹۵۰، دیزنی لند به عنوان اولین پارک بزرگ کشور با محوریت یک موضوع خاص ظاهر شد.

اگرچه سرسره‌های آبی دهه‌ها بود که وجود داشت، اما سرگرمی‌های مورد علاقه تابستانی پارک‌های تفریحی و رفتن به استخر – در شهربازی ها در دهه ۱۹۸۰ ترکیب شدند. هنگامی که “Baywatch” در سال ۱۹۸۹ نمایش داده شد، درخشش لباس‌های شنا قرمز روشن در پارک‌ها برجسته شد.

دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ همه در مورد این بود که محدودیت‌های ممکن را برای سواری‌های هیجان‌انگیز پیش ببرند.

شهربازی ها، سواری‌هایی را آغاز کردند که به نظر می‌رسید منطق را به چالش می‌کشید، با ترن هوایی وارونه جمعیت را شگفت‌زده کرد. ماشین‌های ترن هوایی اکنون در زیر ساختار نگهدارنده قرار داشتند و می‌توانستند همزمان بپیچند و وارونه شوند و باعث برانگیختن فریادها و بالارفتن آدرنالین می شد. معتادان آدرنالین و آنهایی که به دنبال آزمایش ترس خود از سرعت و ارتفاع بودند، برای سوار شدن به صف ایستادند.

طی تنها چند سال، سواری پشت سر هم رکورد بلندترین، سریع‌ترین شکسته شد. بسیاری از آنها دیگر حتی شبیه اولین ترن هوایی ضعیف و کندی که در جزیره کانی وجود داشت نبودند. با این حال، همه عناصر روزهای اولیه شهربازی ها از بین نرفتند. غذاهایی مانند هات داگ، ذرت بو داده و آب نبات پنبه ای همچنان از میان وعده های انتخابی برای اشتها در هنگام ایستادن در صف سواری هستند. علاوه بر این، برخی از شهربازی ها به پارک‌های سال گذشته ادای احترام می‌کنند و ترن هوایی چوبی و بازی‌های شهربازی کلاسیک را دارند. برای کسانی که تمام زندگی خود را از پارک ها بازدید کرده اند، بازدید از شهربازی امروزی هنوز هم مانند بازگشت به دوران کودکی است.

شهربازی های شگفت انگیز امروز

شهربازی ها مرزهای امکان پذیر در سرگرمی را جابجا کرده اند. شهربازی ها هنوز هم دوری از زندگی روزمره را ارائه می‌دهند و به ما اجازه می‌دهند در دنیایی از فانتزی زندگی کنیم. کجای دیگر می‌توانیم هیجانی را که در شکم‌مان ایجاد می‌شود، احساس کنیم. شهربازی به ما اجازه می‌دهند نگرانی‌هایمان را پشت سر بگذاریم و تصور کنیم پرواز و سفر با سرعت نور چه حسی دارد. شهربازی ها مکان هایی هستند که تنها کاری که می توان انجام داد، گذراندن وقت و تفریح ​​است.

بوم پارک های تفریحی

جهت خرید دستگاه شهربازی سرپوشیده با شهربازی سازان پارس با شماره ۰۹۱۲۴۰۱۵۱۰۶ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید