تعریفی از نخ جراحی یا بخیه

بخیه های جراحی ابزارهای ضروری هستند که برای بستن برش ها و زخم های جراحی استفاده می شوند که از نخ یا سیم ساخته می شوند. این مواد از یک سوزن و سپس از طریق زخم عبور داده می شود تا بخیه ایجاد شود. در مقایسه با چسب های جراحی یا منگنه ها، بخیه زدن یک تکنیک محبوب بسته شدن زخم است که استحکام کششی بالاتری را ارائه می دهد.

انواع نخ جراحی

 

33A1076C 71Ff 485F 8E29 E4E23Cd09574

بخیه های جراحی را می توان به طور کلی به دو دسته بخیه های قابل جذب و غیر قابل جذب تقسیم کرد.

بخیه های قابل جذب

توسط بدن از طریق تجزیه آنزیمی یا هیدرولیز شکسته و از بین می روند. برخی از بخیه های قابل جذب به گونه ای طراحی شده اند که سریع جذب شوند .

C:\Users\Majid\Appdata\Local\Microsoft\Windows\Inetcache\Content.word\نخ-جراحی-جذبی-و-غیر-جذبی.Png

در حالی که برخی دیگر زمان بیشتری برای شکستن دارند و در نتیجه زمان بهبودی افزایش می یابد. اما با کاهش زمان بخیه های قابل جذب، استحکام کششی آنها نیز از بین می رود.

بخیه های غیر قابل جذب

برای تجزیه شدن توسط بدن طراحی نشده اند و ممکن است پس از بهبود زخم خارجی نیاز به برداشتن داشته باشند. این نوع بخیه ها می توانند در بافت داخل بدن باقی بمانند و برای بسته شدن طولانی مدت یا برای بافت هایی که به کندی بهبود می یابند استفاده می شوند. بخیه های غیر قابل جذب در شرایطی که نیاز به بسته شدن طولانی مدت زخم است ترجیح داده می شود.

بخیه های طبیعی و مصنوعی

بخیه ها را می توان بر اساس منشأ آنها به صورت طبیعی یا مصنوعی طبقه بندی کرد. بخیه های طبیعی از منابع بیولوژیکی به دست می آیند، در حالی که نخ های مصنوعی از مواد مصنوعی مانند نایلون ساخته می شوند. ابریشم نمونه ای از مواد بخیه طبیعی است که هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

بخیه های مونوفیلامنت (تک رشته ای) و مولتی فیلامنت (چند رشته ای)

روش دیگر برای طبقه بندی بخیه ها بر اساس ساختار آنها به عنوان بخیه های تک رشته ای یا چند رشته ای است. بخیه های تک رشته ای از یک نخ تشکیل شده اند که باعث می شود به راحتی از بافت عبور کنند و کمتر میکروارگانیسم ها را در خود جای دهند. از طرف دیگر بخیه های چند رشته ای از چندین نخ به هم پیچیده یا بافته شده تشکیل شده اند. آنها امنیت گره، انعطاف پذیری عالی را ارائه می دهند و کار با آنها آسان است. بخیه های چند رشته ای را نیز می توان پوشش داد تا به راحتی از بافت عبور کند.

نخ بخیه بر حسب سایز

اندازه نخ جراحی با قطر آن مشخص می شود و از مقیاس عددی مشابه اعداد منفی و مثبت پیروی می کند. مرکز مقیاس با صفر مشخص می شود و اعداد و اندازه های به تدریج بزرگتر در سمت راست صفر قرار دارند. به عنوان مثال، نخ جراحی سایز سه بزرگتر از نخ جراحی سایز دو است و ممکن است از نخ بزرگتر برای بخیه زدن بافت شکم استفاده شود.

در سمت چپ صفر، اندازه‌های دوخت به تدریج کوچک‌تر می‌شوند و اندازه‌های کوچک با یک عدد و سپس صفر نشان داده می‌شوند. به عنوان مثال نخ جراحی سایز ۰-۳ کوچکتر از نخ جراحی سایز ۰-۲ است و می توان از نخ های بسیار کوچک مانند نخ جراحی ۰-۱۰ برای برش چشم استفاده کرد.

در اینجا لیستی از اندازه ها و کاربردهای نخ جراحی / نخ جراحی آورده شده است:

– سایز نخ جراحی ۰-۱۰ تا ۰-۸: برای اعمال ظریف مانند جراحی چشم یا ترمیم اعصاب استفاده می شود.
– ۰-۷ تا ۰-۶: برای جراحی پلاستیک صورت یا ترمیم عروق و عروق کوچک استفاده می شود
– ۰-۵ تا ۰-۴: برای بسته شدن پوست یا ترمیم عروق بزرگتر استفاده می شود
– ۰-۳ تا ۰-۲: برای بستن لایه های عضلانی یا زخم هایی با کشش قابل توجه بافت استفاده می شود
– ۰ تا ۱: برای بستن لایه های عمیق در پشت، لایه های فاسیا در شکم یا کپسول های مفصلی استفاده می شود.
– ۲ تا ۵: برای ترمیم تاندون ها استفاده می شود.

کاربرد و مزایای بخیه های قابل جذب

بخیه های قابل جذب عموماً در عرض یک تا سه هفته استحکام کششی خود را از دست می دهند و در عرض سه ماه به طور کامل جذب می شوند، که نیاز به قرار ملاقات های بعدی برای برداشتن بخیه را کاهش می دهد و به طور بالقوه خطرات اسکار و عفونت را کاهش می دهد. در اینجا چند نوع بخیه قابل جذب، کاربردها و فواید آنها آورده شده است:

نخ بخیه ویکریل:
نخ جراحی Vicryl یک نخ مصنوعی و چند رشته ای است که از کوپلیمر تولید شده از گلیکولید و L-lactide ساخته شده است. نخ بخیه ویکریل در اندازه های بدون پوشش از ۰-۱۰ تا ۰-۹ و اندازه های روکش دار از ۰-۹ تا ۲ موجود است. از طریق هیدرولیز طی ۵۶ تا ۷۰ روز جذب می شود. Vicryl Rapide، گونه‌ای از Vicryl، پنج روز پس از کاشت ۵۰% استحکام کششی را حفظ می‌کند، در ۴۲ روز جذب می‌شود و در اندازه‌های پوشش‌داده‌شده از ۰ تا ۵ تا ۱ موجود است. Vicryl مزایای زیر را ارائه می‌دهد:

– باعث بهبود سریعتر زخم می شود
– از ایجاد پلاک جلوگیری می کند
– اسان برای استفاده
– ایده آل برای بخیه زدن پارگی های صورت یا دست

کاربرد و مزایای بخیه های غیرقابل جذب

نخ جراحی غیر قابل جذب به دلیل ویژگی‌های برتر و بررسی بعد از عمل ترجیح داده می‌شود و زمانی انتخاب می‌شود که به استحکام کششی نامحدودی نیاز باشد. در اینجا رایج ترین مواد بخیه غیر قابل جذب، کاربردها و فواید آنها آورده شده است:

نایلون:
نخ جراحی نایلون یک پلیمر پلی آمیدی است و ممکن است با نام های تجاری Ethilon یا Nurolon موجود باشد. اتیلون یک بخیه تک رشته ای است که برای بستن یا جراحی های عمومی بافت نرم قلبی عروقی، عصبی یا چشم توصیه می شود. این بخیه در رنگ‌های شفاف، مشکی یا سبز موجود است و اندازه‌های آن از ۰ تا ۱۱ تا ۲ متغیر است. نخ‌های اتیلون مزایای زیر را دارند:

– استحکام کششی بالا
– حداقل واکنش بافتی
– بررسی آسان
– به راحتی قابل جابجایی

نخ جراحی سیلک:
نخ بخیه سیلک از الیاف تشکیل شده توسط لارو کرم ابریشم تولید می شود. ممکن است از نخ های بافته یا پیچ خورده تشکیل شده باشد و ممکن است با سیلیکون، روغن یا موم پوشانده شود. مزایای نخ های ابریشمی عبارتند از:

– استحکام کششی خوبی را در طول مدت خود حفظ می کند
– امنیت گره عالی
– معاینه آسان تر زخم

فولاد ضد زنگ:
فولاد ضد زنگ تنها نخ جراحی فلزی است که هنوز به طور گسترده استفاده می شود. این از فولاد ضد زنگ ۳۱۶L ساخته شده است که یک فرمول کم کربن است مزایای نخ جراحی فولاد ضد زنگ عبارتند از:

– عاری از سموم
– از نظر بیولوژیکی بی اثر است
– استریل کردن آسان
– قابل انعطاف
– استحکام کششی بسیار بالا
– امنیت گره قوی
– حداقل واکنش بافتی
– سازگار با ایمپلنت ها و پروتزهای فولادی ضد زنگ

سوپاکالا ارائه دهنده تجهیزات پزشکی در کشور.

دیدگاهتان را بنویسید