کابینت نئوکلاسیک جدید چیست + جذاب‌ترین مدل‌ها

طراحی داخلی مدرن نئوکلاسیک یکی از محبوب‌ترین سبک‌ها برای آشپزخانه و سایر قسمت‌های منزل شما است. این مطلب نگاهی به این نوع طراحی در دکوراسیون داخلی می‌اندازد.

تاریخچه سبک نئوکلاسیک

با این که کابینت نئوکلاسیک را سبک مدرن می‌نامند؛ اما زیبایی چشمگیر آن ریشه در قرن هجدهم دارد. هنرمندان و فیلسوفان در این دوره به سنت کلاسیک، تفکر عقلانی و اعتدال روی آوردند. دلیل آن هم این بود که می‌خواستند از ماهیت سطحی و زودگذر دور شوند.

در نتیجه، فضاهای داخلی از تزئینات بیش از حد به سمت تقارن و طرح‌های کم‌رنگ حرکت کردند. به همین دلیل است که حداقل جزئیات تزئینی و معماری، مانند ستون‌ها و قرنیزهای دقیق، در مرکز توجه قرار گرفتند. دگرگونی‌های طراحی مدرن نئوکلاسیک در عین زیبایی فضا را لوکس می‌سازند.

*

ویژگی‌های طراحی نئوکلاسیک چیست؟

اولین قدم برای ایجاد یک طراحی داخلی نئوکلاسیک جذاب، یادگیری ویژگی‌های آن است. سبک نئوکلاسیک تلفیقی از سبک کلاسیک و سبک مدرن است؛ بنابراین حال و هوای هر دو این سبک‌ها را در خود دارد. به علاوه، این سبک معماری جاودانه بوده و طراحی لوکس معاصر را نیز بررسی می‌کند.

نئوکلاسیک سبکی برای طراحی آشپزخانه و سایر قسمت‌های منزل است و از ترکیب ویژگی‌های سبک کلاسیک و مدرن به وجود می‌آید. این بدین معناست که کابینت نئوکلاسک تلفیقی از طراحی کابینت مدرن و طراحی کابینت کلاسیک است و ویژگی‌های اصلی آن عبارت‌اند از:

قرینه بودن همه اجزا

در هنگام اجرای سبک نئوکلاسیک سعی می‌شود همه اجزا و قسمت‌ها در حالت قرینه در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

استفاده از رنگ‌های روشن و سرد

از مشخصه‌های اصلی این سبک استفاده از رنگ‌های نود، روشن، سرد و خنثی است. به همین جهت ترکیب سفید و طوسی در این سبک بسیار پرطرف‌دار است.

استفاده از نقش و نگار و تزیین‌های پر جزئیات

در طراحی سبک نئوکلاسیک برخلاف دیگر طراحی‌های مدرن جزئیات و تزئین‌های شلوغ به چشم می‌خورد که برای طراحی کمد و کابینت‌ها به کار رفته‌اند.

استفاده از دستگیره‌های ساده و در عین حال چشم نواز  

در سبک نئوکلاسیک دستگیره‌ها ساده، کوچک و در عین حال زیبا هستند. استفاده از دستگیره‌های طلایی در کنار رنگ‌های سرد و روشن انتخاب خوبی به نظر می‌رسد.

عناصر طراحی داخلی نئوکلاسیک

طراحی‌های داخلی مدرن و اصلی نئوکلاسیک عناصر مشابهی دارند؛ در اینجا عناصر اصلی که در طراحی داخلی نئوکلاسیک وجود دارد را مشاهده می‌کنید:

  • بر خطوط افقی و عمودی تأکید شده است.
  • چیدمان متقارن و عناصر تزئینی هندسی در آن وجود دارد.
  • چیدمان‌های جادار با تکیه بر تفکر مینیمالیسم در آن به چشم می‌خورد.
  • پنجره‌ها و آینه‌های بزرگ که اجازه می‌دهد نور زیادی به اتاق‌ها سرازیر شود.

بهترین نکته برای دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

گنجاندن سبک دکوراسیون نئوکلاسیک در خانه با تکیه بر دانش یک کابینت ساز یا طراح داخلی بسیار آسان‌تر است. به عنوان یک قاعده کلی برای استفاده از سبک نئوکلاسیک در منزل خود به موارد زیر دقت کنید.

رنگ را در نظر بگیرید

طراحی داخلی مدرن نئوکلاسیک منعکس کننده پالت رنگ‌های اصلی است. رنگ‌های خاکستری، آبی، سبز و زرد کم رنگ و ملایم اغلب با رنگ‌های سفید و کرم همراه هستند. طرح‌ها کنتراست پایینی دارند؛ اما می‌توانند دارای سایه‌های برجسته، مانند مشکی، نقره‌ای یا طلایی برای تأکید بر عناصر طراحی و پرداخت‌ها باشند. در نتیجه می‌توانید فضایی لوکس در آشپزخانه خود بسازید.

یک دکور نئوکلاسیک بسازید

طراحی داخلی نئوکلاسیک تنها با افزودن برخی المان‌ها و ویژگی‌ها آشپزخانه شما را به فضایی دلنشین‌تر تبدیل می‌کند. نکته کلیدی این است که تجمل و ظرافت را به حداقل برسانید تا بتوانید فضایی ظریف و آرام ایجاد کنید. برای این کار استفاده از مجسمه‌های تزئینی، گلدان‌های زیبا و آیینه گزینه‌های خوبی هستند.

در هنگام ایجاد فضای نئوکلاسیک در آشپزخانه خود بهتر است در انتخاب دکوراسیون دقت کرده و مواردی را انتخاب کنید که نه تنها فضا را بهبود می‌بخشند؛ بلکه به شما آرامش می‌دهند.

جزئیات معماری را اضافه کنید 

اگر آشپزخانه خود را از ابتدا طراحی می‌کنید، ویژگی‌های معماری نئوکلاسیک را به آن اضافه کنید. از جمله دیوارهای بلند، پنجره‌های بزرگ، ستون‌ها و فضاهای بزرگ که قطعاً می‌توانند در این خصوص کمک کننده باشند. علاوه بر این، استفاده از وسایل و چراغ‌های روشن می‌تواند تقارن را در آشپزخانه افزایش دهد و همچنین نور محیط را چند برابر کند.

سخن پایانی

سبک نئوکلاسیک می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما هنگام طراحی آشپزخانه باشد. این مقاله به بررسی و صحبت بیشتر در این مورد می‌پردازد که مطالعه آن برای آشنایی بیشتر با سبک نئوکلاسیک مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید