Images 1697012982 65265Cf6E94Fa
معرفی کسب و کار

ایمپلنت دندان یا بریج، کدام را انتخاب کنیم؟

مهر ۱۹, ۱۴۰۲ 2۰161

بریج و ایمپلنت دو گزینه محبوب برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و بازگرداندن لبخند طبیعی هستند. اگرچه معاینه و ارزیابی اولیه دندانپزشک برای انتخاب بهترین درمان بسیار مهم است؛ اما آگاهی از این تفاوت‌های کلیدی این دو روش در انتخاب بهترین روش درمانی به شما کمک خواهد کرد.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت یا فیکسچر به جایگذاری قطعه‌ای به جای ریشه دندان از دست رفته گفته می‌شود. فیکسچرها به اندازه ریشه دندان طبیعی هستند و با دقت زیادی در محل ریشه قرار می‌گیرند.

ایمپلنت دندان از دو بخش فیکسچر (Fixture) و اباتمنت (Abutment) تشکیل می‌شود. اباتمنت قسمت تاج بالای لثه دندان است و به قطعه‌ای که در داخل استخوان فک قرار داده می‌شود، فیکسچر می‌گویند. روی اباتمنت را نیز با روکش ایمپلنت می‌پوشانند. امروزه بیش از ۹۵ درصد ایمپلنت‌های دندانی با استفاده از آلیاژ تیتانیوم ساخته می‌شوند؛ این آلیاژ با استخوان فک سازگاری دارد، ازاین‌روی، سروصدا، آسیب استخوانی ایجاد نمی‌کند و منجر به لغزش نیز نمی‌شود.

بریج دندان چیست؟

یکی دیگر از روش‌های رایج پرکردن جای خالی دندان، بریج یا پل دندانی است. در این روش از دندان‌های مجاور به‌عنوان پایه برای دندان جدید استفاده می‌شود. به بیانی دیگر می‌توان گفت در درمان بریج، دندان‌های اطراف را برای حمایت از دندان جدید به کار می‌گیرند. این روش درمانی برای اصلاح طرح لبخند و ایجاد چهره‌ای زیبا بسیار موثر است.

Images 1697012982 65265Cf6F149D

تفاوت ایمپلنت و بریج چیست؟

همانطوریکه بیان کردیم ایمپلنت و بریج دندان روش‌هایی مناسب برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته هستند و می‌توانند لبخند طبیعی شما را بازسازی کنند. در بررسی ایمپلنت دندان بهتر است یا بریج، تفاوت‌های این دو روش درمانی بیان کرده و آنها را با هم مقایسه می‌کنیم. این دو از لحاظ ظاهر و عملکرد، مراقبت‌های بعد، قیمت، ماندگاری و میزان آسیب‌رسانی به دندان‌های موجود متفاوت هستند. با بررسی موارد زیر به این نتیجه می‌رسیم که کدامیک از روش‌های ایمپلنت یا بریج برای جایگزینی دندان از دست رفته مناسب هستند.

  • تفاوت از لحاظ دید

یکی از تفاوت‌های ایمپلنت و بریج از لحاظ در معرض دید بودن آن‌هاست. بریج‌های دندانی زیر لثه تعبیه نمی‌شوند؛ بنابراین، احتمال دارد ساختار بریج در پشت یا بین دندان‌های جایگزین مقداری قابل مشاهده باشد. اما ایمپلنت یک پیچ تیتانیومی است و چون در استخوان فک قرار می‌گیرد، قابل مشاهده نیست. به این ترتیب، دندان جایگزین در این روش کاملاً شبیه به دندان‌های دیگر خواهد بود و بسیار طبیعی به نظر می‌رسد.

  • فرق از لحاظ آسیب رساندن به دندان‌های موجود

در بررسی اینکه ایمپلنت دندان بهتر است یا بریج، باید این دو را از لحاظ آسیب رساندن به دندان‌های موجود نیز ارزیابی کنیم. اگر نمی‌خواهید به دندان‌های دیگرتان آسیبی برسد، ایمپلنت گزینه بهتری خواهد بود. در درمان بریج، ممکن است نیاز به تراش دادن دندان‌های طبیعی اطراف وجود داشته باشد.

ایمپلنت‌های دندانی به دلیل اینکه در فک تعبیه می‌شوند، به اندازه یک دندان طبیعی فشار وارد می‌کنند؛ این‌درحالی است که بریج‌های دندانی هرگونه فشاری را به دندان‌های مجاور که معمولاً برای حمایت از روکش‌ها برش یا تراش خورده‌اند، منتقل می‌کنند.

Images 1697012983 65265Cf7030Bc

  • دوام و ماندگاری

درحالی که بریج به دلیل فشار‌هایی که ذکر کردیم و این واقعیت که دندان‌های نگهدارنده تراش خورده‌اند، ممکن است ضعیف شود و همچنین به درمان ترمیم نیاز دارند؛ ایمپلنت‌ها در صورت مراقبت و نگهداری صحیح، می‌توانند به اندازه دندان‌های طبیعی دوام بیاورند. بد نیست این دو را از لحاظ مراقبت‌های بعد نیز بررسی کنیم.

  • مراقبت‌های بعد از ایمپلنت و بریج

چه بریج دندانی داشته باشید چه ایمپلنت، باید از آنها به خوبی مراقبت کنید تا دوام و عمر بیشتری داشته باشند. اما نخ دندان کشیدن با بریج نسبتاً سخت‌تر از ایمپلنت دندانی است. البته دندانپزشک دستورالعمل‌هایی برای مراقبت صحیح از هردو روش به مراجعه کننده ارائه می‌دهد.

  • قیمت ایمپلنت دندان

اگرچه بریج دندان روش ساده‌تری است و هزینه کمتری دارد، اما با توجه به دوام و ماندگاری بالاتر ایمپلنت و عدم نیاز به مراجعه مکرر به دندانپزشک برای ترمیم، می‌توان هزینه این دو را یکی دانست. از طرفی فراموش نکنید اختلاف قیمت بریج و هزینه ایمپلنت دندان اندک است. چه بسا ایمپلنت دندانی مقرون به صرفه‌تر است. ناگفته نماند که در مراحل درمان ایمپلنت به چندین بار مراجعه به دندانپزشکی نیاز خواهد بود. جدول زیر مقایسه قیمت ایمپلنت دندان https://mikhakdental.com/cost-of-implant / و بریج در دندانپزشکی میخک را برای شما آورده‌ایم.

قیمت (تومان)

درمان

۹,۰۰۰,۰۰۰

بریج

۱۱,۰۰۰,۰۰۰

یک واحد ایمپلنت

سخن آخر

در این مطلب با بررسی مواردی مانند زیبایی ظاهری، عدم آسیب‌رسانی به دندان‌های موجود، مراقبت و هزینه نیز به سوال ایمپلنت دندان بهتر است یا بریج پاسخ دادیم. باتوجه به مزایای ایمپلنت، متوجه می‌شویم که بریج‌ها به اندازه ایمپلنت‌های دندانی قوی نیستند. از طرفی بریج‌ها جایگزین ریشه دندان از دست رفته نمی‌شوند، برهمین اساس از دست دادن استخوان ممکن است بی‌وقفه ادامه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×