دوران نقاهت لیزر Co2 چقدر است؟ - تصویر 2
درمان بیماری

دوران نقاهت لیزر CO2 چقدر است؟

اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۳ 5۰33

لیزر CO2 برای اشخاصی که دوست دارند، اثر و جای زخم و جوش، خطوط ریز، رنگ‌دانه‌ها و دیگر بیماری‌های پوستی احتمالی را به حداقل برسانند، راه‌حل مناسب و ایده‌آلی است. دوره نقاهت لیزر CO2 بسیار کوتاه است. همچنین پزشکان توصیه می‌کنند که بعد از لیفت صورتی که به شکل نادرستی انجام‌ گرفته است و یا اثربخشی آن کم بوده است، هم این متد درمانی انجام شود. لیزر CO2 فرکشنال با به‌کاربردن کرم بی‌حس‌کننده موضعی حدود 30 تا 45 دقیقه پیش از انجام لیزر در محل موردنظر انجام می‌شود. این روش فقط 15 تا 20 دقیقه به طول می‌...

لیزر CO2 برای اشخاصی که دوست دارند، اثر و جای زخم و جوش، خطوط ریز، رنگ‌دانه‌ها و دیگر بیماری‌های پوستی احتمالی را به حداقل برسانند، راه‌حل مناسب و ایده‌آلی است. دوره نقاهت لیزر CO2 بسیار کوتاه است. همچنین پزشکان توصیه می‌کنند که بعد از لیفت صورتی که به شکل نادرستی انجام‌ گرفته است و یا اثربخشی آن کم بوده است، هم این متد درمانی انجام شود. لیزر CO2 فرکشنال با به‌کاربردن کرم بی‌حس‌کننده موضعی حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پیش از انجام لیزر در محل موردنظر انجام می‌شود. این روش فقط ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد و از انرژی نوری با پالس کوتاه معروف به پالس اولترا استفاده می‌کندکه به طور دائم به وسیله یک الگوی اسکن برای حذف لایه‌های نازک و خارجی پوست آسیب دیده استفاده می‌شود. در این مقاله همراه ما باشید تا با دوره نقاهت لیزر CO2 بیشتر آشنا شوید.

لیزر CO2 چیست؟

از سال ۱۹۹۵ تا به امروز لیزر CO2 بهترین روش درمانی غیر جراحی، برای ازبین‌بردن چروک­‏های پوستی و صاف نمودن صورت به حساب می‌­‏آید. چگونگی کار و عملکرد این لیزر به این شکل است که اشعه تکفام لیزر را با طول‌موج‌های خاصی به لایه اپیدرم و درم پوست می‌فرستد. لیزر CO2، سطح پوست را به‌وسیله هزاران ستون اشعه که بسیار ظریف و باریک هستند، مورد هدف قرار می‌دهد. به هر کدام از ستون‌های اشعه لیزر MTZ یا Microthermal treatment zone گفته می‌شود.

لیزر CO2 حد واسط بین لیزرهای تخریبی (ablative) و غیرتخریبی (nonablative) است و تنها قسمت خاصی از پوست تحت تاثیر اشعه قرار داده می‌شود. اگرچه لیزرهای تخریبی فقط روی اپیدرم پوست و لیزرهای غیر تخریبی فقط روی بخش درم پوست تاثیر دارند، لیزرCO2 به طور هم‌زمان روی اپیدرم و درم موثر است. باید دقت نمود که لیزر CO2 شکلی از لایه‌برداری عمیق پوست و پاک‌سازی پوست از تیرگی‌ها، آلودگی‌ها و پوست مرده­ غیرقابل‌ترمیم است و امکان بازسازی و ترمیم را به پوست خواهد داد. دوره نقاهت لیزر CO2 خیلی طولانی نیست.

این نوع لیزر معمولا برای درمان جای جوش‌ها به کار می‌رود. بااین‌حال می‌تواند طیف وسیعی از مشکلات پوستی را بهبود بخشد. موارد استفاده از لیزر فرکشنال CO2 عبارت‌اند از:

 • رفع لکه‌های پیری
 • درمان بزرگ‌شدن غدد چربی (به‌ویژه در اطراف بینی)
 • رفع شیارهای ریز و چین‌وچروک
 • برطرف‌کردن هایپرپیگمانتاسیون یا لکه‌های تیره پوستی
 • رفع افتادگی پوست
 • بهبود آسیب‌های ناشی از نور خورشید و آفتاب‌سوختگی

این راه درمانی بیشتر برای پوست صورت انجام می‌شود؛ اما در گردن و نواحی مختلف دست هم مؤثر است. در ادامه در مورد دوره نقاهت لیزر CO2 صحبت خواهیم کرد.

E3Ef73E5 C3A9 4D43 81D8 B48589Fcc85E

دوره نقاهت لیزر CO2

دوره نقاهت لیزر CO2 بسیار کوتاه است؛ ولی احساسی همانند احساس آفتاب‌سوختگی در ساعات اولیه بعد از درمان با لیزر در صورت عادی است. در طی هفت تا ده روز بعد از لیزر دوره نقاهت لیزر CO2 تمام می‌شود و لایه‌های آسیب‌دیده خارجی پوست جدا می‌شوند. پس بهتر است که در دوره نقاهت لیزر CO2 برای رویداد مهم یا برنامه تفریحی دسته‌جمعی به خصوص در معرض نور شدید آفتاب برنامه‌ریزی نکنید. همچنین این نکته اهمیت دارد که در دوره نقاهت لیزر CO2 از قرارگرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کرده و در صورت بیرون رفتن برای زمان کوتاه نیز پوست خود را بپوشانید.

بعد از دوره نقاهت لیزر CO2 و اینکه پوست آسیب‌دیده جدا شد، پوست نو ظاهر می‌شود که سفت‌تر و لطیف‌‌تر از قبل است. شیارها از بین رفته و آسیب‌های نور خورشید کاهش می‌یابند و باعث ایجاد پوستی هموار و یکنواخت می‌شود. باید توجه داشت که در دوره نقاهت لیزر CO2 مراقبت خوب از پوست و استفاده از کرم ضدآفتاب، نتیجه به‌دست‌آمده از جوان‌سازی پوست با لیزر فرکشنال CO2 را بیشتر می‌کند. نتایج ممکن است بسته به ویژگی‌های پوست فرد بیمار تا ده سال دوام داشته باشد.

دوره نقاهت لیزر CO2 در اکثر اوقات ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد. پیروی از دستورالعمل‌ها و مراقبت‌های دوره نقاهت لیزرCO2 به بهبودی و کم‌شدن عوارض احتمالی کمک می‌کند. در دوره نقاهت لیزر CO2 ممکن است پوست در چند روز اول با خارش، سوزش و لایه‌برداری شبیه آفتاب‌سوختگی همراه باشد و یا بسوزد، مایع زرد ترشح کند و در نهایت پوسته‌پوسته شود.

در دوره نقاهت لیزر CO2 و بعد از گذشت حدود ۵ تا ۷ روز، پوست خشک می‌شود و شروع به لایه‌برداری می‌کند. پس توجه به توصیه‌های پزشکان و متخصصان در زمینه انجام لیزرCO2 و مراقبت‌هایی که نیاز است، در طول دوره نقاهت لیزر CO2 انجام شود، بسیار ضروری و کمک‌کننده خواهد بود.

9708Fb6C Ba8B 42Da B577 5B5Efcd3A7Ff

عوامل موثر بر دوره نقاهت لیزر CO2

عواملی که ممکن است بر طول دوره نقاهت لیزر CO2 تاثیر بگذارند، عبارت‌اند از:

 • لایه‌برداری با لیزر CO2 دردناک است. پس در دوره نقاهت لیزر CO2 باید به همه نکات مراقبتی دقت نمایید تا نتیجه خوب و مناسبی بگیرید.
 • برای جلوگیری از درد می‌توانید در دوره نقاهت لیزر CO2 از کرم‌های بی‌حس‌کننده و مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • در دوره نقاهت لیزر CO2 ممکن است به شما توصیه شود که یک کیسه یخ به مدت ۱۵ دقیقه روی ناحیه تحت درمان قرار دهید تا تورم و قرمزی آن کم شود.
 • همچنین برای دوره نقاهت لیزر CO2 یک پماد ضدعفونی‌کننده و یک پانسمان استریل روی پوست درمان شده قرار می‌دهند و بعد از آن هم می‌توان دوباره از پماد ضدعفونی‌کننده استفاده نمود.

همچنین این نکات به شما در روند بهبودی دوره نقاهت لیزر CO2 کمک می‌کنند:

 • در دوره نقاهت لیزر CO2 از مالش، خاراندن یا بریدن پوست خودداری نمایید.
 • در دوره نقاهت لیزر CO2 نواحی پوستی که تحت درمان قرار گرفته است را طبق دستور پزشک، ۲ تا ۵ بار در روز تمیز کنید.
 • در دوره نقاهت لیزر CO2 بر اساس سفارش پزشک، روزی دو بار از یک‌لایه مرطوب‌کننده یا پماد ضدباکتری استفاده کنید.
 • در دوره نقاهت لیزر CO2 یک کمپرس یخ یا یخ پیچیده شده در یک حوله تمیز و نرم را به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول روی ناحیه تحت درمان قرار دهید.
 • در دوره نقاهت لیزر CO2 برای کم‌شدن تورم سر خود را بالا بیاورید و دراز بکشید.
 • پس از دوره نقاهت لیزر CO2، از کرم ضدآفتابی که برای پوست‌های حساس طراحی شده است، روی پوست خود استعمال کنید.

قبل از انجام لیزر و دوره نقاهت لیزر CO2 پزشک متخصص پوست دستورالعمل‌هایی را درباره چگونگی آماده‌سازی پوست برای درمان به شما می‌دهد که عبارت‌اند از:

 • ۳ روز قبل از درمان از کرم‌های ضدآفتاب مانند داکسی سایکلین استفاده ننمایید.
 • اگر تب‌خال یا زونا دارید، چند روز پیش ‌و پس از درمان در دوره نقاهت لیزر CO2 از یک داروی ضدویروسی استفاده نمایید.
 • سیگار را ۲ هفته پیش و پس از درمان قطع کنید، چون سیگار کشیدن می‌تواند در دوره نقاهت لیزر CO2 اختلال ایجاد نماید.

4A1Fd9Db 86C1 42C0 8F4C E8E6Bf0F1Aa6

اهمیت دوره نقاهت چیست؟

دوره نقاهت لیزر CO2 کوتاه است و عوارض ایجاد شده بعد از یک تا دو روز کاملا برطرف می‌شوند. انجام مراقبت‌های بعد از لیزر باعث می‌شود که علاوه بر رسیدن به نتیجه مطلوب و خوب، با کمترین عوارض احتمالی هم مواجه شوید و بتوانید دوره نقاهت لیزر CO2  را به بهترین شکل ممکن بگذرانید. همچنین با توجه نمودن به مراقبت‌ها و توصیه‌هایی که بعد از انجام لیزر و در دوره نقاهت لیزر CO2 باید انجام دهید و در مطالب بالا به آن‌ها اشاره کردیم، بهترین نتیجه و اثربخشی را از این نوع لیزر بگیرید.

توجه به اهمیت دوره نقاهت لیزر CO2 پوستی شفاف و شاداب را به شما هدیه می‌دهد و انجام آن‌ها موجب تاثیر حداکثری لیزر خواهد شد. برای مطالعه بیشتر در مورد مراقبت‌های بعد از لیزر CO2 و توصیه‌های بعد از انجام آن تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

یکی از ویژگی‌های مهم لیزر CO2 این است که دوره نقاهت لیزر CO2 کوتاه است و عملا نیازی به استراحت ندارد؛ بنابراین فرد بعد از انجام لیزر می‌تواند به‌آسانی و به طور کامل به فعالیت‌های روزانه خود بپردازد. البته لیزر CO2 ممکن است موجب می‌شود که عوارض اندکی مثل قرمزی، تورم و التهاب شود. مراقبت‌های دوره نقاهت لیزر CO2 موجب رفع و یا کم‌شدن این عوارض خواهد شد. این مراقبت‌ها بسیار ساده هستند؛ اما رعایت آن‌ها بسیار موثر و پراهمیت است و باعث کاهش عوارض احتمالی خواهند شد.

به‌علاوه یکی از اصلی‌ترین توصیه‌ها در انجام لیزر CO2 انتخاب کلینیک و مرکز معتبر و تخصصی برای انجام این کار است؛ چون هر چه امکانات و تجربه کادر درمان در این زمینه بیشتر باشد، دوره نقاهت لیزر CO2 هم کوتاه‌تر خواهد بود و بهبودی سریع‌تر حاصل می‌شود. انجام لیزر توسط اپراتور کاربلد و مجرب که آگاهی لازم برای تنظیم دستگاه لیزر متناسب با پوست شما را داشته باشد، عوارض احتمالی را نیز به حداقل خواهد رساند. همچنین موجب اثربخشی بهتر لیزر می‌شود.

90531Caf 4544 4Fff B8B2 A2C3Ded69Dd2

اگر دوره نقاهت را رعایت نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورت عدم رعایت مراقبت‌های بعد از انجام لیزر و عدم توجه به توصیه‌هایی که برای دوره نقاهت لیزر CO2 می‌شود، به مشکلات زیر برمی‌خوریم.

عدم توجه به توصیه‌های پزشکان و کادر مرکز زیبایی برای داشتن بهترین دوره نقاهت لیزر CO2 ، موجب قرمزی و سوزن‌سوزن‌شدن پوست خواهد شد. این‌ها عوارض جانبی موقتی هستند که در حالت عادی بعد از ۴۸ ساعت ناپدید می‌شوند؛ اما در صورت رعایت‌نکردن دوره نقاهت لیزر CO2 برای مثال قرارگرفتن در معرض نور خورشید، قرمزی پوست و تورم افزایش می‌یابد. به‌علاوه عفونت‌های باکتریایی که در حالت عادی نادر هستند و افراد خیلی کمی به این بیماری مبتلا می‌شوند، در صورت عدم رعایت دوره نقاهت لیزر CO2 ممکن است اتفاق بیفتد که البته با احتیاط تا حدامکان می‌توان از این عارضه جلوگیری نمود.

در صورت عدم رعایت دوره نقاهت لیزر CO2 این پوسته‌پوسته شدن و لایه‌لایه شدن پوست از بین نمی‌رود و باقی می‌ماند. در این صورت باید دقت کنید که اصلا پوسته‌ها را جدا نکنید تا بعد از ۱-۲ هفته خود به خود بهبود یابند. به‌علاوه تورم هم عارضه جانبی احتمالی برای این لیزر است که معمولا در اطراف ناحیه تحت درمان مشاهده می‌شود و در صورت عدم رعایت دوره نقاهت لیزرCO2 برخلاف حالت عادی این تورم بعد از مدت کمی بهبود نمی‌یابد و حتما باید در این صورت از کرم ریکاوری استفاده شود تا بهبودی حاصل شود. در آخر باید به لکه اشاره نمود که بعد از لیزر CO2 و بیشتر در بیماران با پوست تیره رخ می‌دهد و در صورت رعایت نکردن دوره نقاهت لیزر CO2 این لکه‌ها روی پوست باقی می‌مانند. در صورتی که برای افرادی که دوره نقاهت لیزر CO2 را به‌خوبی پشت سر می‌گذارند، جای نگرانی نیست؛ چون پس از گذشت یک هفته به‌آرامی ناپدید می‌شوند.

بهترین کلینیک برای لیزر CO2

بهترین مرکز لیزر CO2 باید مشخصات و خصوصیات خاصی داشته باشد؛ چون این روش درمانی با پوست که مهم‌ترین عنصر در زیبایی اشخاص است، ارتباط مستقیمی دارد. بنابراین باید در مرکز معتبر و بهداشتی انجام شود. بعضی از ویژگی‌های بهترین مرکز انجام این نوع لیزر شامل موارد زیر است:

 • بهترین مرکز لیزر CO2 باید در حیطه انجام وظایفش متخصص و حرفه‌ای باشد و کادر و اپراتورهای آن مدارک و آموزش‌های علمی خود را از مراکز معتبری اخذ کرده باشند.
 •  باید کادر مرکز با بیماران ارتباط صمیمی و دوستانه‌ای داشته باشند و با بیماران به‌خوبی و محترمانه برخورد بشود.
 • در بهترین مرکز لیزر CO2 باید کادر درمانی مرکز صبر و حوصله زیادی به خرج بدهند و با دقت کافی خدمات لیزرشان را انجام بدهند.
 • در مرکز لیزر CO2 باید از به‌روزترین و توسعه‌یافته‌ترین دستگاه‌ها و وسایل روز دنیا استفاده شود تا مراجعان بهترین اثربخشی را دریافت کنند.
 • فضای این مراکز باید تمیز، پاکیزه و عاری از هرگونه آلودگی و موارد عفونی باشد و دستگاه‌ها به‌صورت دائم استریل و ضدعفونی شوند.
 • بهترین مرکز لیزر CO2 باید قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای داشته باشد تا همه اشخاص بتوانند از خدماتش استفاده کنند.
 • مرکز لیزر CO2 فرکشنال باید در منطقه‌ای قرار گرفته باشد که رفت‌وآمد به آن راحت انجام شود.

نتیجه‌گیری

با گذشت زمان و با بالارفتن سن و پیری چین‌وچروک‌ها و لک‌های زیادی روی پوست اشخاص به وجود می‌آید. این چین‌وچروک‌ها احساس بدی به فرد می‌دهند و باعث کاهش اعتمادبه‌نفسش می‌شوند. راه‌های زیادی برای بهتر کردن پوست و جوان‌سازی صورت وجود دارد که لیزر CO2 یکی از بهترین این راه‌حل‌ها است. گذراندن مطلوب و اثربخش دوره نقاهت لیزر CO2 نیازمند رعایت مراقبت‌های ویژه در این دوران است. عدم قرارگرفتن در معرض نور شدید خورشید یکی از اصلی‌ترین روش‌های مراقبتی بعد از لیزر است. رعایت توصیه‌های بعد از دوره نقاهت لیزر CO2 باعث بهترشدن سریع عوارض ایجاد شده و گرفتن بهترین نتیجه خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×