instagram
معرفی کسب و کار

آشنایی با ارتودنسی دندان و روش های آن

0
ارتودنسی دندان
ارتودنسی دندان

یکی از تخصص های دندانپزشکی به ارتودنسی دندان ؛ اختصاص دارد که به بررسی و درمان ناهنجاری  و عدم هماهنگی دندان و فک می پردازد. برخی از افراد بنا به دلایلی از دندان های نامرتبی برخوردار هستند و این مسئله برای آنها نه تنها یک دغدغه زیبایی محسوب می شود؛ بلکه این ناهنجاری ها برایشان دردسر ساز است.

ارتودنسی دندان درمان و پیشگیری از ناهنجاری فک و دهان

قبل از توسعه علم دندانپزشکی و پیشرفت تجهیزات آن، این افراد با بی نظمی دندان های خود کنار می آمدند. آنها با چالش هایی چون ظاهری بد، مشکلات گوارشی، فشار دندان ها بر روی یکدیگر، مسواک زدن و ناراحتی های لثه رو به رو بودند. اما علم و رشته های تخصصی دندانپزشکی، تمامی این چالش ها را حل کرده است. کلینیک دندان پزشکی نیاوران؛ با داشتن امکانات و متخصصین دندانپزشکی خدمات تخصصی را به مراجعه کنندگان ارائه می دهد.

با ارتودنسی دندان، افراد می توانند به جذابیت و زیبایی منحصر به فرد چهره خود دست پیدا کنند. البته این روش فقط برای زیبایی چهره تاثیرگذار نیست؛ بلکه سلامتی آنها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. مخصوصا هنگام غذا خوردن و عمل بلع و جویدن غذا، این شیوه درمانی، خود را به خوبی نشان می دهد.

کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا یکی از بهترین مراکزی است که انواع روش های ارتودنسی را برای مراجعه کنندگان فراهم کرده است و با توجه به وضعیت دندان های آنان، یکی از متدها را به کار می برد. این روش ها عبارت است از:

 • ارتودنسی ثابت
 • ارتودنسی متحرک

هر کدام از انواع ارتودنسی دندان به شیوه های مختلف انجام می شود که در ادامه مقاله به آنها پرداخته خواهد شد.

انواع ارتودنسی دندان

در خصوص ارتودنسی دندان، می توان یک تقسیم بندی بر اساس ابزار و نوع روش ارتودنسی انجام داد. بر طبق آن ارتودنسی به دو روش انجام می شود: ارتودنسی ثابت و متحرک. استفاده از این دو روش بر اساس میزان ناهنجاری و نامرتب بودن دندان ها با یکدیگر فرق می کنند.

انجام ارتودنسی ثابت در کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا

ارتودنسی ثابت دندان برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که وضعیت دندان ها بسیار ناموزون و درهم است. با این روش به مدت طولانی تجهیزات ارتودنسی برای منظم کردن دندان ها در دهان قرار می گیرد و از بریس (براکت، سیم) برای این کار استفاده می شود. در ارتودنسی ثابت دو تکنیک آن به صورت نامرئی است، یعنی ابزاری مثل براکت یا سیم دیده نمی شود. ارتودنسی ثابت با بریس یکی از روش های قدیمی است و در کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا به چند روش انجام می شود که عبارت است از:

 • ارتودنسی با استفاده از بریس فلزی: از رایج ترین روش های ارتودنسی است که با سیم و براکت انجام می شود.
 • ارتودنسی با روش سرامیکی (Clear Braces): به جای بریس سیمی، از نوع سرامیکی استفاده می شود که هم رنگ دندان بوده و قابل رویت نیست.
 • ارتودنسی لینگوال(Lingual Braces): از همان براکت و سیم استفاده می شود؛ اما این تجهیزات در پشت دندان ها نصب می شود. معمولا به آن ارتودنسی پشت دندانی می گویند، زیرا به صورت نامرئی و پنهان پشت دندان ها قرار دارد.
 • ارتودنسی دیمون: در ارتودنسی دندان به روش دیمون برای اتصال سیم و براکت از تجهیزاتی استفاده می شود که قابل باز و بسته شدن هستند. این یکی از روش های جدید است که امکان تمیز کردن دندان ها برای افراد بیشتر شده است.

به طور کلی ارتودنسی ثابت یک روش قدیمی و کارآمد است که مورد توجه اکثر مراجعه کنندگان قرار گرفته، امکان منظم و مرتب کردن دندان ها را بیشتر کرده است. مرتب کردن دندان های فک پایین و بالا با این روش بسیار مثبت ارزیابی شده است.

ارتودنسی ثابت پشت دندانی

ارتودنسی ثابت پشت دندانی

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک یکی از از انواع روش های ارتودنسی دندان است. همانند نوع ثابت، از این شیوه نیز برای مرتب و منظم کردن دندان های فک بالا و پایین استفاده می شود. ارتودنسی متحرک بین افرادی که دوست ندارند به مدت طولانی تجهیزاتی مثل سیم و براکت در دهانشان باشد، محبوبیت زیادی دارد. برای هر دو فک قالب های متحرک ساخته می شود که جنس آن از یک پلاستیک شفاف است.

در کلینیک دندان پزشکی نیاوران، از این روش برای بیمارانی که از ناهنجاری های کمتری برخوردار هستند، به کار می رود. رسیدگی به بهداشت دندان با این روش راحتتر است و پوسیدگی و خرابی با آن کمتر به وجود می آید. این روش نیز تکنیک ها و ابزار های مختلفی دارد که عبارت است از:

 • ارتودنسی دندان به روش نامرئی (Invisible orthodontics): این روش بسیار مورد توجه بزرگسالان است و به علت دیده نشدن ابزار ارتودنسی به آن نامرئی می گویند. این روش ارتودنسی با کمک الاینرهای شفاف (Clear Aligners) انجام می شود.
 • ارتودنسی متحرک Z اسپرینگ: از این تکنیک برای جلو کشیدن دندان هایی که در عقب هستند، به کار می رود.
 • ارتودنسی با بریس های هاولی(Hawley): این روش برای عقب کشیدن دندان هایی که در فک بالا خیلی جلو هستند، به کار می رود.
 • ارتودنسی دندان با تکنیک ریتینر: این روش در ارتودنسی ثابت هم به کار می رود و هدف آن ثابت نگه داشتن موقعیت دندان ها بعد از اتمام دوره ارتودنسی است.

ابزارهای ارتودنسی ثابت و متحرک در کلینیک دندان پزشکی نیاوران

در انواع روش های ارتودنسی دندان (ثابت، متحرک) از ابزار های مختلفی استفاده می شود که هر کدام در درمان مشکلات دندان نقش مهمی دارد. در اینجا به معرفی وسایل ارتودنسی پرداخته ایم تا با آنها آشنا شوید.

ابزار ارتودنسی ثابت (Fixed appliances): متخصصین کلینیک دندان پزشکی نیاوران برای ارتودنسی ثابت از ابزار ذیل استفاده می کنند تا ناهماهنگی دندان های شما را برطرف کنند.

 • بریس (Braces): از ابزار مهم ارتودنسی دندان به روش ثابت است که خود شامل ابزارهایی چون بند (bands)، براکت (brackets) و سیم (wires) است.
 • ابزار نگهدارنده ثابت (Fixed-space maintainers): این ابزار برای کودکانی که دندان های شیری خود را از دست می دهند، به کار می رود. با ثابت ماندن فضای خالی با این ابزار، دندان اصلی در هنگام رشد، کج نمی شود.
 • نگهدارنده با قابلیت جابجایی (Removable space maintainers): از این وسیله برای ثابت نگه داشتن فضاهایی به کار می رود که امکان جابه جا شدن است.
 • ابزار ثابت ویژه (Special fixed appliances): معمولا آن را برای کنترل کردن فشار زبان به کار می رود؛ اما این وسیله بر اساس نیاز بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.

ابزار ارتودنسی متحرک (Removable orthodontic appliances): برای ارتودنسی دندان به روش متحرک نیز از ابزار خاصی استفاده می شود که شامل:

 • الاینر (Aligners): این وسیله جایگزین بریس است و برای افراد بزرگسال کارایی بیشتری دارد.
 • هدگیر (Headgear): برای هماهنگی رشد دندان های بالایی و پایین به کار می رود.
 • ضربه گیر لب و گونه (Lip and cheek bumpers): برای کنترل کردن فشار وارد شده از لب ها و گونه ها به کار می رود.
 • اکسپندر (Palatal expander): با این وسیله پهنای فک بالایی را گسترش می دهند.
 • نگهدارنده‌ ها (Retainers): این ابزار بعد از اتمام ارتودنسی دندان به کار می روند تا موقعیت دندان ها را ثابت نگه دارند.

ارتودنسی دندان یکی از متدهای نوین برای مرتب کردن دندان ها و درمان ناهنجاری های دهان و دندان است. ارتودنسی به دو روش ثابت و متحرک انجام می شود و برای هر کدام از این شیوه ها ابزار مختلف به کار می رود.

ارتودنسی دندان متحرک نگهدارنده

ارتودنسی دندان متحرک نگهدارنده


بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت

مقاله قبلی

از چه اکسسوری هایی برای یک استایل خاص شب یلدا استفاده کنیم ؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *