بررسی بهترین روش‌های ترک سیگار بدون بازگشت

تنها راهی که برای موفقیت در ترک سیگار وجود دارد استفاده از جایگزین‌هایی است که نیکوتین بدن را تامین کرده و فرد را سرگرم می‌کنند تا به سیگار فکر نکند.

سیگار یکی از رایج‌ترین مواردی است که در حال حاضر عده زیادی از مردم فارغ از جنسیت و سن خاصی به آن اعتیاد پیدا کرده‌اند. شاید کشیدن تعداد کم سیگار در طول روز برای افراد عوارض و مشکل جدی ای نداشته باشد اما مصرف طولانی‌مدت آن و همچنین مصرف بیش از حد آن در طول روز، عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت. از مهم‌ترین این عوارض می‌توان به آسیب شدید به قلب و ریه‌های فرد اشاره کرد. این آمار مصرف روزبه‌روز در حال بیشترشدن است و علت آن وجود نیکوتین و مواد شیمیایی دیگر موجود در سیگار است. در این میان عده زیادی از افرادی که سیگار مصرف می‌کنند، به فکر ترک سیگار می‌افتند و حتی در مواردی از کشیدن آن خسته می‌شوند اما قادر به ترک آن نیستند و همچنان مصرف را ادامه می‌دهند.

بهترین روش‌های ترک سیگار

برخی از افراد به علت اهمیت به اطرافیان خود و عده‌ای هم به‌خاطر مشاهده علائم و تأثیر مضرات سیگار بر بدن خود به فکر ترک آن می‌افتند. در بین افراد سیگاری نیز افرادی هستند که با تصور اینکه ترک سیگار بسیار سخت و امری غیرممکن است حتی اقدام به ترک آن نمی‌کنند. درست است که ترک‌کردن سیگار امری دشوار است اما به‌هیچ‌عنوان غیرممکن نیست. از تمامی این تصورات که بگذریم عده زیادی از افراد که قصد ترک‌کردن آن را دارند به طور مداوم به دنبال روش‌های ترک‌کردن سیگار هستند و حتی ممکن است از چندین روش استفاده کنند و موفق نشوند. در این میان افرادی هم هستند که به‌هیچ‌عنوان تحمل ترک‌کردن آن را ندارند. برای ترک‌کردن سیگار مهم است پس از اینکه اراده کردید به دنبال بهترین روش‌های ترک سیگار باشید تا با امتحان روش‌هایی که میزان موفقیت در آنها کم است ناامید نشوید.

روش‌های ترک سیگار

بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته برای افرادی که سیگار مصرف می‌کنند بهترین راه‌حل ترک سیگار جایگزین‌کردن آن است؛ چرا که بیشتر افراد سیگاری در اوقات بیکاری که معمولاً فعالیتی ندارند میل بیشتری به سیگارکشیدن پیدا می‌کنند. این امر به علت ذهنیت شکل‌گرفته برای رفع سردرگمی و یا به بیان عامیانه‌تر رفع نسخ بودن صورت می‌گیرد. از طرفی دیگر ماده مخدر نیکوتین به‌خودی‌خود برای بدن ضرر ندارد و آنچه که سیگار را برای بدن و سلامتی مضر می‌کند هزاران مواد شیمیایی دیگری است که در آن وجود دارد. براین‌اساس اگر سعی کنید جایگزین مناسبی برای نیاز نیکوتین بدن خود پیدا کنید تا حد زیادی می‌توانید در ترک‌کردن سیگار موفق باشید. راه‌های بسیار زیادی برای جایگزینی سیگار وجود دارد که نیکوتین موردنیاز بدن را تأمین کند که از این روش‌ها می‌توان به آدامس نیکوتین، چسب نیکوتین، اسپری نیکوتین و سیگارهای الکترونیکی اشاره کرد.

۱. آدامس نیکوتین

نیکوتین موجود در آدامس نیکوتین دار از راه دهان جذب بدن می‌شود و جایگزین نیکوتینی می‌شود که بدن شخص سیگاری به آن وابسته شده است. دو نوع آدامس نیکوتینی وجود دارد: ۲ میلی‌گرم و ۴ میلی‌گرمی. اگر نزدیک به یک پاکت سیگار یا بیشتر در طول روز مصرف می‌کنید بهتر است از نوع ۴ میلی‌گرمی آن استفاده کنید. برای شروع استفاده از این آدامس‌ها می‌توانید تا ۱۵ عدد آدامس را در طول روز بجوید. برای آزادشدن نیکوتین موجود در آدامس ابتدا به‌آرامی شروع به جویدن آن کنید تا جایی که طعم موجود در آدامس را حس کنید. وقتی طعم آدامس را حس کردید مدتی صبر کنید تا نیکوتین موجود در آن به جریان خونتان آزاد شود. زمانی که دیگر طعم آن را حس نکردید مجدد شروع به جویدن آن کنید تا زمانی که دوباره طعم آن را حس کنید و به همین صورت ادامه دهید. پس از حدود یک ساعت که از مصرف آن گذشت آن را با آدامس دیگری تعویض کنید.

استفاده از آدامس نیکوتین برای ترک سیگار

میزان مصرف این آدامس پس از حدوداً دو الی سه ماه که از شروع مصرف آن می‌گذرد؛ روزبه‌روز کمتر می‌شود. در طول زمان می‌توانید آدامس را به قطعات کوچک‌تری تقسیم کنید و یا حتی آن را با آدامس‌های بدون شکر جایگزین کنید تا به طور کامل استفاده از آدامس نیکوتین را هم کنار گذاشته و از وابستگی بدن خود به نیکوتین رهایی پیدا کنید. از معایبی که این آدامس‌ها دارند این است که ممکن است برخی افراد طعم این آدامس‌ها را دوست نداشته باشند و یا اینکه از جنبیدن مداوم دهان حس خوشایندی نداشته باشند. همچنین برای افرادی که از دندان‌مصنوعی استفاده می‌کنند جویدن این‌گونه آدامس‌ها مناسب نیست.

۲. چسب یا پچ‌های نیکوتین

این روش نیز از روش‌های دیگری است که می‌توانید برای ترک سیگار استفاده کنید. این چسب‌ها با قرارگرفتن روی پوست به‌تدریج نیکوتین را به جریان خون آزاد می‌کنند. این پچ‌ها انواع و قدرت‌های مختلفی دارند. برخی از آنها حدود ۱۶ ساعت ماندگاری دارند و عده‌ای هم ۲۴ ساعته هستند که ممکن است در الگوی خواب شما اختلال ایجاد کنند اما میزان تمایل صبحگاهی شما به نیکوتین را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهند. شرکت‌های سازنده این چسب‌ها پیشنهاد می‌دهند تا ابتدا از چسب‌هایی باقدرت و دوز نیکوتین بالاتر استفاده کنید و به‌مرورزمان از چسب‌هایی باقدرت پایین‌تر استفاده کنید تا نهایت بتوانید استفاده از آنها را متوقف کنید.

البته می‌توان مصرف آن را به طور ناگهانی هم قطع کرد اما برای گرفتن نتیجه کامل بهتر است به طور تدریجی مصرف آن را کم کنید. از معایب استفاده از این چسب‌ها آزادسازی میزان ثابتی از نیکوتین در طول روز به جریان خون است. این در حالی است که اشخاصی که سیگار مصرف می‌کنند در طول روز مدتی را با دوز بالای نیکوتین طی می‌کنند و مدت زمانی هم دوز پایینی از نیکوتین در بدن آنها وجود دارد. با وجود این اختلاف دوز نیکوتین چسب‌های نیکوتین نمی‌تواند شرایط مشابهی را برای بدن ایجاد کنند. از طرف دیگر برخی افراد نسبت به این چسب‌ها دچار حساسیت‌های پوستی در ناحیه زیر این چسب‌ها می‌شوند.

۳. اسپری‌های بینی و دهانی نیکوتین

هر دو مدل این اسپری‌ها برخلاف چسب نیکوتین به یکباره مقدار زیادی از نیکوتین را به جریان خون وارد می‌کنند. این افزایش ناگهانی سطح نیکوتین دقیقاً شرایطی مشابه کشیدن سیگار را برای بدن تداعی می‌کند و باعث می‌شود تا میل به کشیدن سیگار کاهش پیدا کند. اسپری‌های بینی ممکن است موجب تحریک بینی و گلو شود و سرفه، عطسه آبریزش چشم‌ها را به دنبال داشته باشد. با توجه به این عوارض بخصوص عطسه و آبریزش چشم بهتر است در هنگام رانندگی از آن استفاده نشود. در خصوص اسپری‌های دهانی هرگاه تمایل به کشیدن سیگار داشتید یک الی دو پاف آن را در دهان اسپری می‌کنید. در هر بار استفاده نباید بیش از ۲ پاف از آن مصرف کنید. همچنین در یک ساعت استفاده بیش از ۴ پاف و به طور کل بیش از ۶۰ پاف درکل روز توصیه نمی‌شود. در خصوص این اسپری‌های دهانی التهابات دهان و بینی مشکلاتی است که ممکن است با آنها مواجه شوید.

اسپری نیکوتین ترک سیگار

۴. سیگارهای الکترونیکی

در تمامی روش‌های بالا که توضیح دادیم فقط نیکوتین به جریان خون آزاد می‌شود و خبری از حس واقعی دود کردن سیگار نیست. یکی از مزیت‌هایی که سیگارهای الکترونیکی نسبت به روش‌های بالا دارند تأمین همین حس برای افرادی است که حس می‌کنند بیش از اینکه نیاز به نیکوتین سیگار داشته باشند به دنبال دود حاصل از کشیدن سیگار نیاز دارند. این دستگاه‌ها به‌منظور القای حس مشابه کشیدن سیگار و قلیان و همچنین تأمین نیکوتین موردنیاز بدن تولید شده‌اند و انواع مختلفی دارند. درصد موفقیت افرادی که از این روش استفاده می‌کنند با توجه به اینکه شرایطی کاملاً مشابه با کشیدن سیگار را فراهم می‌کند بسیار بیشتر از روش‌های جایگزینی دیگر است. این دستگاه‌ها انواع مختلفی که شامل ویپ، پاد سیستم و دستگاه‌های پادماد می‌شود. اگر قصد ترک سیگار را دارید بهتر است از دستگاه‌های پادسیستم استفاده کنید. اگر می‌خواهید نسبت به ترک قلیان اقدام کنید بهتر است از دستگاه‌های ویپ استفاده کنید. دستگاه‌های پادماد نیز برای افرادی هستند که قصد دارند سیگار را ترک کنند و به طور تدریجی مقدار نیکوتینی که به بدن خود وارد می‌کنند را هم کاهش دهند و خرید پادماد برای این افراد مناسب‌ترین گزینه است.

خوراکی‌های مؤثر در ترک سیگار

باید اشاره کرد که در کنار بهره‌بردن از فواید استفاده از سیگار الکترونیکی، آدامس و یا چسب نیکوتین، می‌توانید برای اثرپذیری بیشتر از اقلام خوراکی که در ترک سیگار مفید فایده هستند نیز استفاده کنید. شاید متعجب شوید، اما برخی از خوراکی‌ها هستند که موجب منحرف‌شدن ذهن شما از سیگارکشیدن می‌شوند. خوراکی‌هایی همچون میوه‌ها، سبزیجات، تنقلات و آجیل‌ها می‌توانند به شما در ترک راحت‌تر سیگار کمک کنند. چای سیاه، چای سبز، پرتقال، لیمو، کرفس، بادمجان، خیار، کدوسبز، هویج، انگور، پاپ‌کورن، جینسینگ، لوبیا و آدامس نعنایی ازجمله مواد خوراکی هستند که در ترک سیگار مؤثرند.

بررسی سیگارهای الکترونیکی برای ترک سیگار

سیگارهای الکترونیکی از موفق‌ترین روش‌های ترک سیگار محسوب می‌شوند. این سیگار به سه شکل متفاوت وجود دارد که هر یک از آنها کارایی متفاوتی دارند:

۱. دستگاه ویپ

این دستگاه‌ها از مایعی با عنوان جویس استفاده می‌کنند. شما می‌توانید با خرید جویس که نیکوتین آن از ۰ تا ۱۸ میلی‌گرم متفاوت است استفاده کنید. جویس‌هایی با نیکوتین ۰، ۳، ۶، ۱۲ و ۱۸ میلی‌گرم وجود دارند و می‌توانید نسبت به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنید. این دستگاه‌ها بیشتر برای افرادی که قلیان مصرف می‌کنند مناسب هستند چرا که بخار زیادی را نسبت به پادسیستم‌ها تولید می‌کنند و همچنین نیکوتین کمتری دارند. این دستگاه‌ها تنظیمات، دکمه‌ها و نمایشگر مجهزتری نسبت به پادسیستم‌ها دارند تا شخص بتواند حتی اگر برای سرگرمی و ایجاد حباب‌ها و حرکات نمایشی آن را تهیه می‌کند بهترین استفاده را از این دستگاه‌ها داشته باشد. برندهای مختلفی برای جویس وجود دارد که کاربرانی که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند برحسب سلیقه از یک یا چند برند استفاده می‌کنند. از بین این برندها می‌توان جویس نستی، دکتر ویپ، بازوکا، رایپ ویپ، ویگاد و… نام برد.

ترک سیگار با سیگارهای الکترونیکی ویپ

۲. دستگاه پاد سیستم

برای افرادی که روزانه بیش از ۵ نخ سیگار مصرف می‌کنند دستگاه‌های ویپ نمی‌تواند نیکوتین موردنیاز آنها را تأمین کند و این افراد به نیکوتین بیشتری نیاز دارند. ازاین‌رو تهیه دستگاه‌های پادسیستم برای این افراد انتخاب مناسب‌تری است. ترک سیگار با استفاده از دستگاه‌های پادسیستم راحت‌تر صورت می‌گیرد. فرد با استفاده از این دستگاه‌ها هم نیکوتین موردنیاز بدن را دریافت می‌کند و هم بخار حاصل از این دستگاه‌ها بسیار مشابه دودی است که سیگار تولید می‌کند. ساختار و شیوه کارکرد دستگاه‌های پاد تقریباً مشابه دستگاه‌های ویپ است اما در برخی قطعات و مشخصه‌ها با هم تفاوت دارند. یکی از این تفاوت‌ها عدم وجود نمایشگر در بسیاری از دستگاه‌های پادسیستم است. شما در استفاده از این دستگاه‌ها قادر به کم‌وزیاد کردن وات مصرفی دستگاه نیستید. پادسیستم‌ها معمولاً بر روی یک وات مصرفی ثابت کار می‌کنند. سالت مایعی که برای پادسیستم‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد و برخلاف جویس نیکوتین بالاتری دارد. شما می‌توانید با خرید سالت نیکوتین ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۳۵ و ۵۰ میلی‌گرم بسته به میزان نیاز بدن خود نسبت به ترک سیگار و استفاده از این دستگاه‌ها اقدام کنید. سالت‌ها نیز توسط برندهای مختلفی تولید می‌شوند و تفاوتی نمی‌کند که از چه برندی استفاده می‌کنید و کاملاً سلیقه‌ای است. تنها نکته مهم در تهیه جویس و سالت این است که حتماً از برندها و جویس و سالت‌های اورجینال استفاده کنید. نیکوتین موجود در جویس و سالت‌های اورجینال از ریشه گیاه تنباکو استخراج شده و همراه با طعم‌دهنده‌های خوراکی تولید می‌شود. خرید جویس و سالت‌هایی که از برندهای متفرقه و نامعتبر هستند با داشتن نیکوتینی که ازطریق شیمیایی تولید می‌شود بسیار مضر بوده و به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.

۳. دستگاه‌های پادماد

دستگاه‌های پادماد که به آنها ویپپاد نیز می‌گویند ترکیبی از دستگاه‌های ویپ و پادسیستم‌ها هستند. نکته‌ای که نیاز است در ابتدا در خصوص این دستگاه‌ها بدانید این است که دستگاه‌های پادماد برای استفاده طولانی روی حالت پاد طراحی نشده‌اند. این دستگاه‌ها بیشتر برای آن دسته افرادی مناسب هستند که می‌خواهند به طور تدریجی میزان نیکوتین مصرفی خود را نیز کم کنند و به صفر برسانند. برای این منظور اشخاص ابتدا با تهیه سالت دارای نیکوتین مناسب خود شروع به استفاده می‌کنند و میزان نیکوتین سالت را به‌تدریج کاهش می‌دهند تا به سالت‌های نیکوتین ۲۰ برسند. در این نقطه فرد می‌تواند از دستگاه در حالت ویپ استفاده کند و بهتر است در ابتدا از جویس‌هایی که نیکوتین بالاتری دارد استفاده کند و همانند کاهش نیکوتین سالت؛ نیکوتین جویس را نیز به‌تدریج کاهش دهد.

مزایای استفاده از سیگار الکترونیکی برای ترک سیگار

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، سیگار الکترونیکی از موفق‌ترین روش‌های ترک سیگار محسوب می‌شود. اما دلیل موفقیت این وسیله چیست و چگونه به ترک سیگار کمک می‌کند؟

۱. عدم ایجاد دود و بوی بد

یکی از فواید استفاده از سیگار الکترونیکی این است که شما مشکلات موجود در سیگارکشیدن را تجربه نمی‌کنید. سیگارکشیدن مشکلات بسیاری را برای شما ایجاد می‌کند. اول این‌که دود و بوی بد سیگار موجب آزار اطرافیانتان می‌شود و آن‌ها را از برقراری ارتباط با شما منصرف می‌کند. سیگارکشیدن موجب بوگرفتن دهان و دستان شما می‌شود. البته برای رفع بوی بد آن پس از استعمال روش‌هایی وجود دارد اما آن‌قدرها مؤثر نیستند. همچنین سیگارکشیدن موجب زردشدن دندان‌ها و سستی لثه‌های شما می‌شوند.

استفاده از انواع سیگار الکترونیکی موجب ایجاد بوی بد و دودهای آزاردهنده نمی‌شود و همچنین پس از استفاده باعث ایجاد بوی بد در دهان و دست‌های شما نمی‌شود. برخلاف سیگارهای معمولی، این دستگاه‌ها به دلیل استفاده از مایع لیکوییدی، عطر و رایحه بسیار خوبی ایجاد می‌کنند که حتی اطرافیان شما را نیز شگفت‌زده می‌کنند. استفاده از سیگارهای الکترونیکی موجب زردشدن رنگ دندان‌های شما نیز نمی‌شود.

مزایای استفاده از سیگار الکترونیکی برای ترک سیگار

۲. عدم سوزاندن مواد شیمیایی

سیگارکشیدن فرایندی است که در طی آن، هزاران ماده شیمیایی می‌سوزد و سموم این مواد، وارد بدن شخص سیگاری می‌شوند. در مقابل سیگارهای الکترونیکی هیچ ماده‌ای را نمی‌سوزانند و افراد به‌اندازه سیگار در معرض سموم این مواد شیمیایی قرار نمی‌گیرند. درواقع سیگارهای الکترونیکی حاوی مواد سرطان‌زایی که در سیگارهای معمولی و سایر دخانیات وجود دارد، نیستند. علاوه بر این موارد، شما برای روشن‌کردن سیگار، به فندک و یا کبریت نیاز دارد. سیگارهای الکترونیکی با باتری کار می‌کنند و برای روشن‌شدن به کبریت و فندک نیازی ندارد.

۳. کاهش هزینه‌های خرید سیگار

اگر بخواهید هزینه مصرف سیگار الکترونیکی با سیگار معمولی را مقایسه کنید، خرید و مصرف سیگارهای الکترونیکی کاملاً مقرون‌به‌صرفه است. مخصوصاً برای افرادی که در طول روز یک بسته کامل یا نصف بسته سیگار استعمال می‌کنند. درواقع بیشترین هزینه شما برای خرید انواع سیگار الکترونیکی در همان ابتدا است که باید هزینه دستگاه و مایع لیکوییدی را پرداخت کنید. پس از آن فقط به خرید مایع لیکوییدی نیاز دارید.

برای اینکه هر یک از جایگزین‌های ذکرشده برای سیگار را تهیه کنید، بهتر است از طریق فروشگاه‌های معتبر اقدام کنید تا محصولی اصل و باکیفیت را تهیه نمایید. فروشگاه محصولات دخانی جاسیگاری یکی از بزرگ‌ترین و تخصصی‌ترین فروشگاه‌های کشور است که با ارائه محصولات اصل و باکیفیت، توانسته افراد زیادی را به ترک سریع و راحت سیگار تشویق کند.

دیدگاهتان را بنویسید