جینسینگ و خواص معجزه انگیز این گیاه
طب سنتی

جینسینگ و خواص معجزه انگیز این گیاه

آبان ۳, ۱۴۰۲ 6۱206

جینسینگ سالهاست که به عنوان یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در جهان شناخته شده است و دارای خواص بی شماری است که از آن برای مقاصد درمانی در آسیا و آمریکای شمالی استفاده می شود.گیاه جینسینگ یا جینسنگ که در واقع یک ریشه است و در انگلیسی به آن (GINSENG) گفته می شود و به گیاه آدم یا نوش دارو نیز معروف است.

جینسینگ و خواص معجزه انگیز این گیاه

معجزه جینسینگ

هزاران سال است از گیاه جینسینگ برای اهداف درمانی در طب سنتی چین و طب گیاهی استفاده می شود. بخش عمده یا اصلی این گیاه که برای اهداف دارویی و درمانی استفاده می شود، ریشه آن است. جالب است بدانید این گیاه همیشه سبز است و ۱۱ گونه در سراسر جهان دارد و نام مهمترین ماده موثره ی که تمام یا بیشتر خواص جینسینگ را مرتبط به آن می دانند جینسنوزید، جینسنوزاید یا جنوساید است که در واقع نوعی گلیکوزید استروئید می باشد.

خواص جینسینگ برای سلامتی

خواص-جینسینگ-خواص-جینسینگ-کره-ای-خواص-جینسینگ-قرمز
 یافته ها نشان میدهد که جینسنگ برای بهبود سلامت مفید است. این گیاه خاص و کوتاه، با رشد کم و با ریشه‌های گوشتی دارای یک ریشه رنگی دندانه‌دار شکل، یک ساقه نسبتاً بلند و برگ‌های سبز با شکل بیضوی هستند.

جینسینگ برای لاغری

جینسنگ علاوه بر تأمین انرژی از طریق تحریک متابولیسم پایه، خواص متفاوتی از خود نشان می دهد که می تواند به کاهش وزن کمک کند.عصاره جینسینگ چینی با تحریک اکسیداسیون چربی ها و در نتیجه کاهش چربی بدن، بهبود سطح انسولین و گلوکز و جلوگیری از فشار خون بالا از چاقی جلوگیری می کند.

جینسینگ قرمز با کاهش کلسترول، گلوکز خون از افزایش وزن جلوگیری می کند و چربی بدن را کاهش می دهد. جینسنوزیدهای موجود در جینسنگ با تأثیر بر مکانیسم های مولکولی که منجر به کاهش اشتها، کاهش قند خون و کاهش سطح چربی خون می شود، اثر ضد چاقی دارند.

کنترل قند خون با جینسینگ

تحقیقات نشان می دهد که جینسنگ، قند خون را در افراد مبتلا یا بدون دیابت کاهش می دهد. قطعات ریشه جینسینگ می توانند سطح گلوکز بعد از غذا را تا ۱۲۰ دقیقه بعد از غذا کاهش دهند.

انسولین را بهبود می بخشد

جینسنوزید با افزایش حساسیت به انسولین باعث کاهش وزن، به ویژه کاهش توده چربی می شود. جینسنوزیدها هم چنین با بهبود حساسیت به انسولین و ترویج جذب گلوکز از رسوب چربی جلوگیری می کنند.

خواص جینسینگ برای پوست

جینسنگ خواص آنتی اکسیدان و ضدالتهاب دارد. برخی مطالعات آزمایشگاهی نشان دادند که عصاره جینسینگ و ترکیبات جینسنوساید می توانند از التهاب جلوگیری کنند و ظرفیت آنتی اکسیدان را در سلول ها افزایش دهند. عصاره جینسینگ قرمز کره ای، التهاب را کاهش داد و فعالیت آنتی اکسیدان را در سلول های پوست افراد مبتلا به اگزما بهبود بخشید.

خواص جینسینگ برای نعوظ و تقویت قوای جنسی

تحقیقات نشان دادند که جینسنگ می تواند یک گزینه مفید برای درمان اختلال نعوظ در مردان باشد. به نظر می رسد که ترکیبات موجود در جینسینگ می تواند از استرس اکسیداتیو در عروق و بافت های خونی در آلت مردان جلوگیری کند و به احیای عملکرد طبیعی آن کمک کند.

همچنین جینسنگ می تواند تولید اکسید نیتریک را تقویت کند. اکسید نیتریک یک ترکیب است که باعث شل شدن عضله در آلت مردان شده و گردش خون را افزایش می دهد.

تقویت سیستم ایمنی با جینسینگ

جینسنگ می تواند سیستم ایمنی را قوی کند. برخی مطالعات با کشف خواص جینسینگ برای سیستم ایمنی بیماران سرطانی که تحت عمل جراحی یا شیمی درمانی قرار گرفتند، متمرکز شدند. نکته جالب اینجاست که این افراد با بهبود عملکرد سیستم ایمنی و کمتر شدن دفعات بروز علایم مواجه شدند.

مطالعه دیگر، خواص عصاره جینسینگ قرمز را بر نشانگرهای سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به سرطان معده از نوع پیشرفته که تحت جراحی و شیمی درمانی قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار داد.بعد از سه ماه، نشانگرهای سیستم ایمنی در افرادی که عصاره جینسینگ قرمز را مصرف کرده بودند، در مقایسه با گروه کنترل یا دارونما بهتر شد.

به نظر می رسد که عصاره جینسینگ می تواند اثر واکسیناسیون را بر بیماری هایی مثل آنفلوآنزا تقویت کند. حتی اگر این مطالعات، بهبود نشانگرهای سیستم ایمنی را در بیماران سرطانی نشان دهند اما تحقیقات بیشتری نیاز است تا خواص جینسنگ در مقابله با عفونت ها در افراد سالم نشان داده شود

خواص جینسینگ برای سرطان

جینسینگ می تواند در کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مفید باشد. جینسنوساید در این گیاه به کاهش التهاب کمک کرده و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. چرخه سلول، فرایندی است که بواسطه آن، سلول ها رشد می کنند و تقسیم می شوند.

جینسنوساید می تواند برای این چرخه بواسطه جلوگیری از تولید و رشد غیرطبیعی سلول مفید و مطلوب باشد.جینسنگ می تواند به بهبود سلامت بیمارانی که تحت شیمی درمانی هستند، کمک کند و عوارض جانبی شیمی درمانی را کاهش دهد و اثر برخی داروها را تقویت کند.

جینسینگ-کره-ای-قرمز-خرید-جینسینگ-پودر جینسینگ

افزایش سطح انرژی

جینسنگ به مقابله با خستگی کمک کرده و انرژی را افزایش می دهد. مطالعات حیوانی به رابطه برخی ترکیبات جینسینگ مثل پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها با کمتر شدن استرس اکسیداتیو و افزایش تولید انرژی در سلول ها اشاره کردند که این می تواند به مقابله با خستگی کمک کند.

خواص جینسینگ برای دیابت

به نظر می رسد که جینسنگ در کنترل گلوکز خون در افراد سالم و دیابتی مفید است. جینسینگ آمریکایی و آسیایی، عملکرد سلول پانکراس را بهبود می بخشد، تولید انسولین را تقویت می کند و جذب قند خون در بافت ها را بهتر می کند. هم چنین جینسینگ قرمز تخمیر شده می تواند در کنترل قند خون موثرتر باشد.

بهترین روش مصرف جینسینگ

جویدن ریشه جینسینگ : در این روش شما باید جینسینگ را خیلی ساده و بدون هیچ تغییر یا فرآوری بجویید.

پودر یا آسیاب کردن جینسینگ : روش دوم و بهترین روش مصرف جینسینگ آسیاب کردن یا پودر کردن جینسینگ است که بهتر است همراه با عسل طبیعی که بهترین مصلح جینسینگ است و هضم و جذب آن را آسان می کند و باعث تاثیرگذاری کامل آن می شود، مصرف شود.

برای انجام این روش بهتر است که ریشه جینسینگ را کمی حرارت داده مثلا در مایکروفر برای ۲ الی ۵ دقیقه با دمای تست کردن حرارت داده تا خشک و طرد گردد. سپس با آسیاب کن ریشه ها رو پودر می کنیم.

دمنوش جینسینگ : آخرین توصیه یا پیشنهاد ما برای مصرف ریشه جینسینگ دم کردن آن است. در این روش ساده ریشه را خشک کرده بصورت کامل و کمی با هاون بکوبید تا به تکه های کوچک تر تقسیم شود و به اندازه نیاز مثل چایی دم کنید.

جیسینگ-ریشه-6-ساله-ریشه-جینسینگ-ریشه-جینسینگ

خرید جینسینگ قرمز از فروشگاه های آنلاین معتبر

با توجه به اینکه با جینسینگ و خواص فوق العاده آن آشنا شدید حال یکی از نکات هائز اهمیت نکات خرید جینسینگ می باشد، زیرا برای تهیه آن می بایست اول فروشگاه های معتبر را پیدا کرده و با اطمینان خاطر خرید خود را انجام دهید.

شما می توانید با مراجعه به فروشگاه عسل فروردین ریشه اصل جینسینگ را سفارش دهید و اطمینان حاصل کنید ریشه ی جینسینگی که خریداری می‌کنید، کاملا اصل و و در بالاترین ماده موثره خود قرار دارد، چرا که این فروشگاه بدون واسطه و به صورت مستقیم جینسینگ را از کره وارد کرده و در بهترین حالت به دست شما خواهد رساند.

تعداد دیدگاهها: ۱

  1. ابراهیم

    مصرف جینسینگ برای کودکان محدودیت داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×