Images 1692614965 64E341357Dfed
معرفی کسب و کار

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

شهریور ۱, ۱۴۰۲ 3۰137

دندانپزشکی زیبایی یکی از حوزه‌های دندانپزشکی است که هدف آن اصلاح لبخند، زیباسازی و افزایش استحکام دندان‌ها است.

لمینت، بلیچینگ، افزایش طول تاج دندان، اصلاح لثه، ایمپلنت، انواع کامپوزیت دندان، روکش، و… از جمله این اقدامات هستند. در اینجا به همه خدمات دندانپزشکی زیبایی می‌پردازیم.

Images_1692614965_64E341357Dfed.jpg

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی در واقع اصطلاحی است که به مجموعه‌ای از اقدامات دندانپزشکی گفته می‌شود؛ خدمات این دسته عموماً جنبه درمانی ندارند و بیشتر برای مرتب نمودن شکل ظاهری دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
عموماً خدمات و اقدامات این حوزه غیر ضروری و غیر اجباری بوده اما انجام برخی از آن‌ها در اولویت افراد است.افزایش مقاومت، رفع مشکلات دندان‌ها و… از دیگر مزایایی است که بیشتر اقدامات حوزه دندانپزشکی زیبایی با خود دارند. همین موضوع سبب شده تا تقاضای بسیار زیادی برای این اقدامات ایجاد شود.

درمان ها و روش های زیبایی دندان

درمان های مختلفی در این تخصص بر روی دندان ها صورت میگیرد، که در ادامه با برخی از این درمان ها بیشتر آشنا خواهید شد. اگر میخواهید بدانید که دندانپزشکی زیبایی چگونه میتواند به لبخند شما زیبایی ببخشد ادامه مقاله را از دست ندهید.

۱- زیبایی دندان با کمک گرفتن از کامپوزیت‌ها

طی فرآیند کامپوزیت دندان، موادی که همرنگ دندان ها هستند با کمک چسب های مخصوصی به بخش جلویی دندان ها متصل میشوند.

کامپوزیتها مشابه روکش های دندانی هسند با این تفاوت که زیباتر هستند، استحکام بیشتری دارند و به بافت دندان ها آسیبی وارد نمیکنند. خوشبختانه نسل های جدید کامپوزیت با تمام ویژگی های مثبت خود این روزها در خدمت دندانپزشکی زیبایی در آمده اند.

Images_1692616825_64E34879B5F12.Jpg

۲- لمینت های سرامیکی

دندان های که تغییر رنگ داده اند یا عیوب ظاهری دارند با کمک لایه هایی از سرامیک پوشانده میشوند و جز زیبایی، چیزی از آن ها دیده نمیشود. استفاده از لمینت  مستلزم تراش خوردن بخشی از ضخامت مینا است.

۳- روکش دندان

دندان هایی که آسیب وارد شده به آن ها نسبتا وسیعتر است را میتوان با کمک روکش دندان ترمیم کرد. هرچند که کارایی ونیرها در زیبایی دندان بیشتر است اما چون روکش ها سطح بیشتری را میپوشانند، و کم هزینه تر هستند، با استقبال بیشتر مواجه هستند.

۴- بریج یا پل‌های بین دندانی

بریج ها نیز نوعی از تکنیک های زیبایی محسوب میشوند. با کمک بریج ها دو دندان مجاور اقدام به نصب روکشی به فرم پل میکنند تا فاصله به وجود آمده در پیوستگی دندان ها جبران شود.

۵- ایمپلنت ها

بسیاری از افراد بنا به دلایل مختلف از جمله شکستگی یا پوسیدگی بسیار شدید ممکن است دندان خود را از دست دهند و از ایمپلنت دندان برای جایگزینی آن دندان از دست رفته استفاده کنند.

متخصص ایمپلنت ابتدا یک پیچ را درون استخوان فک قرار میدهد و پس از آن که پیوند کامل میان استخوان و پایه انجام شد، ایمپلنت دندانی را وارد استخوان میکند تا مانند ریشه دندان عمل کند.

با گذشت زمان پیوند کامل میان بافت استخوانی و ایمپلنت انجام میشود و دندان تازه همچون یک دندان طبیعی درون لثه محکم میشود. در این حالت نیز باید از تاج دندانی استفاده شود تا دندان ظاهر طبیعی پیدا کند.

در حال حاضر امکان استفاده از ایمپلنت دیجیتالی نیز وجود دارد که میتواند با دقت بسیار بیشتری انجام شود.

Images_1692617125_64E349A532C34.Jpg

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند یعنی زیباتر کردن لبخند و اصلاح ظاهر دندان‌هایی که هنگام خندیدن مشخص می‌شود.

وقتی که شما دندان‌های سالمی دارید اما به‌دلیل اندازه نامناسب، به‌هم‌ریختگی و رنگ نامناسب، لبخندتان ظاهر زیبایی ندارد، نیازی به تغییرات عمده روی دندان‌های خود ندارید و تنها کافی است ظاهر دندان‌های خود را درست کنید.

داشتن لبخندی زیبا و هالیوودی به معنی داشتن دندان‌هایی سفید و مرتب بدون پوسیدگی است.

در اصلاح طرح لبخند تلاش می‌شود تا ظاهر  ۱۶ دندان درست شود. البته با توجه به فرم لبخند هر فرد  و همچنین تشخیص دندان‌پزشک، می‌توان دندان‌های بیش‌تری را نیز اصلاح کرد.

برای اصلاح طرح لبخند نخست باید معاینات دقیقی روی دندان‌ها و لثه شما توسط دندانپزشک و بهترین دکتر اصلاح طرح لبخند و یا دیگر متخصصان زیبایی مربوطه انجام شود.

پیش از انجام هرگونه اصلاح دندان، باید پوسیدگی و مشکلات عفونی دندان‌ها و لثه‌ها برطرف شود.در معاینه‌های پیش از مشخص کردن طرح درمان، آناتومی دندان، لثه و فک کاملا بررسی خواهد شد.

اگر لثه، خون‌ریزی و عفونت‌های کوچک و عمیق داشته باشد، درمان آن‌ها در اولویت خواهد بود.همچنین ممکن است دندانی به درمان ریشه یا ترمیم نیاز داشته باشد و یا در صورت وجود پلاک‌ها و جرم‌های میان دندان و لثه، دندان‌ها نیازمند جرم‌گیری خواهند بود که پیش از انجام اصلاح طرح لبخند باید انجام شوند.

تمامی این خدمات درمانی در کلینیک دکتر رضا شاکر در کم‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود تا اصلاح طرح لبخند شما با بالاترین کیفیت صورت گیرد.

سایر کاربردهای دندانپزشکی زیبایی

لیفت لثه یک عمل زیبایی است که باعث یک دست شدن  لثه میشود. در این روش بافت لثه شکل جدیدی پیدا میکند.

یکی دیگر از کاربردهای دندانپزشکی زیبایی، صاف کردن دندانهاست. استفاده از گاردهایی که به جای ارتودنسی دندان مورد استفاده قرار میگیرند، میتواند در صاف شدن دندانها کمک کند.

در حال حاضر یک دهه است که این وسیله مورد استفاده قرار میگیرد و در درمان بسیاری از افراد عملکرد موفقی داشته است.

جمع بندی مقاله

توجه به زیبایی و سلامت دهان و دندان از جمله خدماتی است که دندانپزشکی زیبایی به متقاضیان ارائه میکند. هر فرد با توجه به مشکل دندانهای خود روش درمانی خاصی را مد نظر قرار میدهد.

دندانپزشکی زیبایی نه تنها در بسیاری از موارد به سلامت دندانهای فرد کمک میکند، بلکه میتواند در افزایش سطح اعتماد به نفس بیماران نیز نقش بسیار ویژه‌ای بازی کند.

اگر شما نیز از لبخند خود راضی نیستید، دندانپزشکی دکتر رضا شاکر میتواند به شما کمک فراوانی داشته باشد.

بیشترین کاربرد این نوع دندانپزشکی، شامل استفاده از روکشها و سفید کردن دندانها میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×