راهکارهای بهبود کیفیت محصولات قنادی

صنعت قنادی در سال‌های اخیر به دلیل ورود تکنولوژی و نوآوری‌های جدید به یک دنیای پویا و رقابتی تبدیل شده است و این باعث شده است تا تقاضا برای بهبود کیفیت محصولات شیرینی‌پزی و قنادی افزایش یابد. بدین منظور در این مطلب از کیانی ماشین برخی از مهم‌ترین راهکارهای بهبود کیفیت محصولات قنادی را برای شما فراهم آوردیم. بهره‌مند شدن از این راهکارها باعث می‌شود تا علاوه بر افزایش رضایت مشتریان، سود قابل توجهی را در مجموعه خود داشته باشید.

استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته جهت بهبود کیفیت و بهبود فرآیند تولید محصولات قنادی کمک می‌کند تا بتوانید به هدف خود در کسب درآمد برسید. گروه تولیدی کیانی (https://kianimachine.com/) به شما توصیه می‌کند به منظور کسب اطلاعات بیشتر تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 بهترین دستگاه قنادی - کیانی ماشین

راه های بهبود کیفیت محصولات قنادی

در این بخش با برخی از مهم‌ترین راه های بهبود کیفیت محصولات قنادی آشنا می‌شوید.

استفاده از مواد اولیه با کیفیت

یکی از مهم‌ترین اصول برای افزایش کیفیت محصولات قنادی، استفاده از مواد اولیه باکیفیت است. این راهکار از مرحله ابتدایی تهیه محصولات یعنی انتخاب و تأمین متریال اولیه آغاز می‌شود و برای اینکه به بهترین شکل انجام گردد، لازم است تا موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • انتخاب تأمین‌کنندگان معتبر
  • بررسی مشخصات فنی
  • رعایت استانداردها و مقررات
  • اجرای آزمایش‌های کیفیت
  • تحقیق در مورد مواد جدید
  • مدیریت زنجیره تأمین

استفاده از متریال باکیفیت در این مرحله باعث می‌شود تا عملکرد تولیدی، ماندگاری محصولات و سلامت مصرف‌کنندگان بهبود یابد. همچنین یک اقدام اساسی در جهت ایجاد محصولات برتر و ارائه تبحر خاص به مشتریان محسوب می‌شود. در ادامه کیفیت برخی از مواد اولیه که بر کیفیت محصولات قنادی تاثیر زیادی می‌گذارند، بررسی می‌کنیم.

·        دانه های کاکائو

دانه کاکائو یکی از عناصر اصلی تشکیل‌دهنده محصولات مشتق از شکلات است که به دو دسته معمولی و ممتاز تقسیم می‌شود. بیشتر محصولات تولیدی شکلات دنیا از دانه‌های معمولی استفاده می‌کنند و دانه‌های مرغوب تنها توسط برخی از تولیدکننده‌های خاص و برای تولید شکلات‌های تلخ با کیفیت بسیار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. دانه‌های کاکائو برای اینکه کیفیت مناسبی داشته باشند، باید از نکات زیر پیروی کنند:

  • میزان چربی این دانه‌ها باید بیشتر ۵۵ درصد باشد.
  • در حالت کلی هر ۱۰۰ دانه کاکائو نباید از یک گرم کمتر باشد و این دانه‌ها باید اندازه یکسانی داشته باشند.
  • نسبت وزن پوسته هر دانه نسبت به وزن کل دانه باید ۱۲ درصد باشد تا از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه تمام شود.
  • دانه‌های کاکائو باید از هرگونه شیء خارجی خالص باشند.

·        کره کاکائو

از دانه‌های کاکائو کره گرفته می‌شود و این محصول نقش به‌سزایی در فرآیند تولید محصولات قنادی دارد. کره کاکائو به‌راحتی فاسد نمی‌شود و حتی در شرایط نامساعد نیز کیفیت خود را حفظ می‌کند. البته برای اطمینان از ماندگاری کیفیت و طول عمر لازم است تا آن را از معرض نور دور نگه دارید تا روند فاسد شدن باعث تغییر طعم و بو گرفتن کره کاکائو نشود. استانداردهای جدید قوانین برای ارزیابی کیفیت کره کاکائو وضع نشده است و این به شرکت تولیدکننده بستگی دارد.

·        شیر خشک

یکی از متریال اصلی در مواد تشکیل‌دهنده شکلات های شیری، شیر خشک یا همان چربی شیر است که برای بهبود کیفیت محصولات قنادی باید به کیفیت آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، میزان چربی شیر محصول نباید کمتر از ۵/۳ درصد باشد. در استفاده از شیر خشک مصرفی لازم است تا دقت زیادی به مسئله میکروبیولوژیک آن داشته باشید.

·        میوه های مغزدار و چاشنی ها

برای اینکه کیفیت محصولات قنادی بهبود یابد، لازم است تا نظارت کاملی بر روی مواد افزودنی از جمله میوه‌های مغزدار، چاشنی‌ها و سایر امور که شامل بسته‌بندی می‌شود، وجود داشته باشد. علاوه بر این چاشنی‌ها و میوه‌های مغزدار نیاز به آزمایش‌های میکروبیولوژیک دارند. زیرا در بسیاری از میوه‌های مغزدار ممکن است بعضا مواد سمی و سرطان‌زایی که منجر به قارچ‌ها می‌شوند، یافت می‌گردد.

خرید دستگاه کلوچه زن - کیانی ماشین

کنترل دما و زمان در فرآیند پخت

راهکار بعدی برای بهبود کیفیت محصولات قنادی کنترل و تنظیم دقیق دما و زمان در فرآیند پخت است که گروه تولیدی کیانی بدین منظور در تولید دستگاه های قنادی از فناوری‌های هوشمندی مطابق با استانداردهای بین‌المللی استفاده می‌کند. تعیین دماهای ایده‌آل و برنامه‌ریزی دقیق زمان پخت باعث می‌شود تا محصولات از کیفیت مطلوب و یکنواختی برخوردار باشند.

تکنولوژی هوشمند و سنسورهای هوشمند در تولید لوازم قنادی  کمک می‌کنند تا دما و زمان به صورت اتوماتیک کنترل شوند. از دیگر مواردی مهم در بهره‌گیری از این راهکار می‌توان به اعتبارسنجی دوره‌های تولید و مدیریت یکنواختی دما اشاره کرد که فرآیند پخت و کیفیت نهایی را تضمین می‌کنند.

مدیریت صحیح میزان نمک و قند

یکی دیگر از راهکارهای موثر در بهبود کیفیت محصولات تولیدی قنادی، مدیریت صحیح میزان نمک و قند محصولات است. بدین منظور ابتدا لازم است تا نحوه مدیریت دقیق میزان نمک و قند در فرآیند تهیه شیرینی و نان آموزش داده شود تا علاقه‌مندی مشتریان به محصولات قنادی افزایش یابد.

به روزرسانی تجهیزات فر

تجهیزات فر در فرآیند تولید محصولات قنادی باید به روز باشند تا دقت و یکنواختی دما در داخل فر و درنتیجه کیفیت و عملکرد محصولات بهبود یابد. بدین منظور گروه تولیدی کیانی از انواع دستگاه قنادی با کیفیت بالایی بهره می‌برد و تمامی تجهیزات آن مدرن و به‌روز هستند. بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین در فرآیند تهیه نان و شیرینی باعث می‌شود تا محصولات قنادی از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند و درنتیجه رضایت مشتریان را در پی خواهد داشت.

آموزش و ارتقاء مهارت کارگران

برای بهبود کیفیت محصولات قنادی می‌توان دوره‌های آموزشی برای به‌روزرسانی مهارت‌های کارگران را در نظر گرفت. امروزه بسیاری از دوره‌ها در زمینه تهیه نان و شیرینی با تاکید بر بهترین روش‌ها و استانداردهای لازم انجام می‌شود.

به کارگیری سیستم‌های هوشمند PLC

یکی دیگر از روش‌های افزایش کیفیت محصولات قنادی، به کارگیری سیستم‌های هوشمند PLC (Programmable Logic Controller) در فرآیند تولید است. این سیستم‌ها از قابلیت برنامه‌ریزی خودکار بهره می‌برند و اتوماسیون فرآیند پخت را تسهیل می‌بخشند. استفاده از سیستم‌های هوشمند PLC مزایای بسیاری از جمله بهبود کارایی، دقت در کنترل دما و زمان و افزایش یکنواختی در پخت محصولات را در پی خواهد داشت.

جالب است بدانید که سیستم‌های هوشمند PLC قابلیت اتصال به دستگاه‌های دیگر را دارند و بهره‌مندی از آن‌ها باعث می‌شود تا تولید به صورت هماهنگ و هوشمندانه اداره شده و نیازهای خاص مشتریان برآورده شود.

ارتقاء بهداشت محیط تولید

ارتقاء بهداشت محیط تولید باعث جلوگیری از تلفات ناشی از آلودگی و درنتیجه بهبود کیفیت محصولات می‌شود. بدین منظور لازم است تا اقدامات مختلفی از جمله استفاده از تجهیزات مقاوم در برابر خوردگی و ضدباکتری، تنظیم مناسب فشار هوا و دما و بهره‌مندی از سیستم‌های تصفیه هوا انجام گردد. گروه تولیدی کیانی به شما تضمین می‌دهد که از تجهیزات بهداشتی و فناوری‌های نوین برای تولید محصولات قنادی استفاده می‌کند تا محیط تولید به بهترین شکل ممکن بهداشتی شود و استدانداردهای بهداشتی رعایت شود.

کسب و کار دیجیتال

یکی دیگر از اقدامات مهم برای بهبود کیفیت محصولات قنادی ورود به فضای دیجیتال و راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین است. این اقدام در کنار حضور در شبکه‌های اجتماعی و بهره‌گیری از تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ باعث می‌شود تا فروش کسب و کار شما افزایش یابد. از دیگر مزایای این راهکار می‌توان به تقویت ارتباط مستقیم فروشگاه با مشتریان و ایجاد فرصتی برای جلب نظرات و بازخوردهای مشتریان اشاره کرد.

نظارت و بازخورد مشتری

برای بهبود و افزایش کیفیت محصولات قنادی بهتر است نظارت و بازخورد مشتری را زیر نظر داشته باشید. بدین منظور می‌توانید یک سیستم نظارت و جمع‌آوری بازخورد برای مشتریان ایجاد کنید و به ارتقاء مستمر کیفیت محصولات کمک کنید.

 بهبود کیفیت محصولات قنادی - کیانی ماشین

نقش تجهیزات و دستگاه قنادی در کیفیت محصولات قنادی

برای اینکه محصولات قنادی از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند، لازم است تا از تجهیزات مرغوب و دستگاه‌های باکیفیتی استفاده کنید. به عنوان مثال لازم است تا موتور دستگاه خمیرگیر قدرت بالایی داشته باشد تا حجم زیادی از خمیر را بتواند با سایر مواد مخلوط نماید. دستگاه‌های لازم برای محصولات قنادی را باید با توجه به نوع شیرینی‌هایی که قرار است پخته شوند، خریداری کنید.

بهبود کیفیت محصولات قنادی رابطه مستقیمی با سایز و کارکرد تجهیزات و دستگاه‌های قنادی دارد و لازم است تا به صورت متناسبی انتخاب کنید. از جمله دستگاه‌هایی که در هنگام تولید محصولات قنادی باید به کارکرد آن ها توجه کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

کیانی ماشین؛ ارائه دهنده بهترین دستگاه قنادی در ایران

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، استفاده از تجهیزات باکیفیت در قنادی تاثیر زیادی در کیفیت محصولات نهایی در قنادی خواهد داشت. گروه تولیدی کیانی ماشین به منظور بهبود کیفیت محصولات قنادی از بهترین دستگاه‌های قنادی موجود در کشور استفاده می کند. از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به دستگاه خامه‌زن، برش کیک، تارت، فر قنادی، میکسر قنادی و غیره اشاره نمود.

سخن پایانی

با استفاده از راهکارهای بهبود کیفیت محصولات قنادی می‌توان محصولات نهایی را با کیفیت مطلوبی در اختیار مشتریان قرار داد. از جمله این راهکارها می‌توان به تحقیق و توسعه، استفاده از متریال ارگانیک، توجه به نظارت و بازخورد مشتری، ارتقاء بهداشت محیط تولید و غیره اشاره کرد. این راهکارها علاوه بر افزایش رضایت مشتریان، باعث می‌شود تا کارگاه قنادی شما یک نمونه الگوی موفق در صنعت قنادی باشد. از این رو توسعه و اجرای این راهکارها برای پیشبرد تمامی کسب و کارهای قنادی توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید