سارکوم چیست؟

 

 

تعریف سارکوم: یک آغازگر

وقتی کلمه سرطان را می شنوید، چه چیزی به ذهنتان خطور می کند؟ سرطان سینه، ریه یا شاید سرطان روده بزرگ؟ اما یک دسته بندی کامل وجود دارد که به طور گسترده مورد بحث قرار نمی گیرد، اما به همان اندازه مهم است. این دسته سارکوم است . سارکوم ها اشکال منحصر به فرد و نادری از سرطان هستند که در بافت همبند مانند استخوان ها، ماهیچه ها، چربی، رگ های خونی، اعصاب و غضروف ایجاد می شوند.

سارکوم: غواصی عمیق تر در زیست شناسی

سارکوم ها را می توان به دو نوع اولیه، سارکوم بافت نرم و سارکوم استخوان یا استئوسارکوم طبقه بندی کرد. سارکوم‌های بافت نرم از بافت‌هایی منشا می‌گیرند که سایر ساختارهای بدن را به هم متصل می‌کنند، حمایت می‌کنند و اطراف آن‌ها را احاطه می‌کنند، در حالی که سارکوم‌های استخوان، همانطور که از نامش پیداست، از استخوان‌ها شروع می‌شوند.

شیوع سارکوم

659B8Ca1 C20D 4135 9952 5692C4F41766

شاید به دلیل نادر بودن سارکوم چیزی نشنیده باشید. سارکوم کمتر از ۱ درصد سرطان های بزرگسالان را تشکیل می دهد اما حدود ۱۵ درصد از سرطان های دوران کودکی را تشکیل می دهد. هر سال تقریباً ۱۳۱۳۰ ​​مورد جدید سارکوم بافت نرم و ۳۲۶۰ مورد جدید سارکوم استخوان تنها در ایالات متحده گزارش می شود.

علائم سارکوم

شناسایی علائم سارکوم به دلیل ماهیت غیر اختصاصی آنها می تواند چالش برانگیز باشد. برای سارکوم بافت نرم، یک علامت اولیه یک توده یا تورم بدون درد است. همانطور که سارکوم رشد می کند و شروع به فشار دادن روی اعصاب مجاور می کند، ممکن است درد ایجاد شود.

برای سارکوم های استخوانی، درد در استخوان آسیب دیده شایع ترین علامت است. این درد می تواند در طول شب یا با فعالیت بدنی تشدید شود.

تشخیص سارکوم

4Db70476 6219 4487 9456 2A8E7667F343

از آنجایی که سارکوم نادر است و علائم آن را می توان به راحتی با شرایط رایج تر اشتباه گرفت، تشخیص آنها می تواند پیچیده باشد. ترکیبی از مطالعات تصویربرداری، از جمله اشعه ایکس، سی تی اسکن، MRI، و اسکن PET، اغلب استفاده می شود. با این حال، بیوپسی روش قطعی برای تشخیص سارکوم است.

گزینه های درمان سارکوم

درمان سارکوم به طور کلی شامل ترکیبی از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی است. استراتژی درمان دقیق به نوع، محل و مرحله سرطان و همچنین سلامت کلی بیمار بستگی دارد.

در برخی موارد، پزشکان ممکن است درمان هدفمند، ایمونوتراپی یا شرکت در کارآزمایی های بالینی را به عنوان بخشی از برنامه درمانی در نظر بگیرند.

تحقیقات و پیشرفت های سارکوم

هنوز چیزهای زیادی در مورد سارکوم ها نمی دانیم، اما تحقیقات به طور مداوم در حال پیشرفت است. درک سارکوم در سطح مولکولی به طور قابل توجهی افزایش یافته است و درهای جدیدی را برای درمان های بالقوه باز می کند.

علاوه بر این، افزایش تصاعدی در کارآزمایی‌های بالینی که درمان‌های جدید را بررسی می‌کنند، وجود داشته است، در نتیجه نوید آینده روشن‌تری را برای بیماران سارکوم داده است.

زندگی با سارکوم

زندگی با سارکوم می تواند چالش برانگیز باشد، اما به یاد داشته باشید، شما تنها نیستید. منابع و گروه‌های پشتیبانی متعددی برای کمک به شما در این سفر وجود دارد. به یاد داشته باشید، در حالی که سارکوم یک بیماری جدی است، پیشرفت های علم پزشکی آن را به طور فزاینده ای قابل کنترل می کند.

نظرات نهایی در مورد سارکوم

سارکوم یک نوع پیچیده سرطان است که نیاز به دانش تخصصی و استراتژی های درمانی دارد. اگر شما یا کسی که می شناسید به سارکوم مبتلا شده است، بسیار مهم است که از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با تجربه یا یک مرکز تخصصی درمان سرطان مراقبت کنید.

امیدواریم که این مقاله به شما یک مرور کلی از چیستی سارکوم، انواع، علائم، تشخیص، درمان و تحقیقات فعلی داده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید