instagram
زناشوییسلامت

سکس درمانی چیست و چه مواقعی به سکس تراپی نیاز داریم

0
سکس تراپی

سکس درمانی چیست؟ سلامت جنسی بخش مهمی از سلامت عاطفی و فیزیکی است. اما اگر شما مشکل جنسی دارید، احتمال دارد از صحبت کردن در مورد آن اجتناب کنید و آن را به آخرین راهکار تبدیل سازید. اگر از کمک و راهنمایی در این زمینه خجالت می کشید، بهتر است بدانید که: ۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد مردان، دچار برخی از اختلالات جنسی می شوند.

بی شک عدم توانایی در سکس و عدم توانایی در ارضای جنسی همسر باعث می گردد تا رابطه زناشویی به سردی گراییده و چه بسا به خیانت و اتفاقاتی جبران ناپذیر ختم گردد. برای رفع مشکلات جنسی در روابط زناشویی و یافتن راهکارهای مناسب می توان به سکس تراپی مراجعه کرد.

سکس درمانی نوعی روان درمانی بوده و برای درمان اختلالات جنسی که علتشان مشکلات جسمی نمی باشد و همچنین اختلالات جنسی که علتشان هم جسمی و هم ذهنی هست، می توان از سکس درمانی استفاده نمود. در حین سکس درمانی شما مشکلات و نگرانی هایتان درباره عملکرد جنسی، احساسات جنسی و خصوصیات جنسیتان را در جلسات بیان کرده و در آن زمینه راهکار و مشاوره دریافت نمایید. سکس درمانی برای بزرگسالان در هر سن و جنسی مناسب می باشد.

بعضی از اختلالات جنسی که با سکس درمانی برای درمان آن اقدام می شود شامل:

-ازدواج بدون زفاف

-مشکلات در رسیدن به ارگاسم

-انزال زودرس

-اختلال نعوظ

-میل جنسی کم

-خواسته های نامعقول جنسی

-اعتیاد جنسی

– درد در رابطه جنسی

-برقراری رابطه پس از خیانت

-برقراری رابطه پس از داشتن فرزند

– مشکلات جنسی ایجاد شده در افرادیکه تحت تجاوز جنسی قرار گرفته اند .

– مشکلات ناشی از استرس، خستگی و سایر عوامل محیطی، می باشند.

سکس درمانی به شما برای حل مشکلات مختلف، از نگرانی های مربوط به عملکرد جنسی گرفته تا احساسات شما در مورد همسرتان به کمک می کند.

چه چیزهایی لازم است که قبل از ملاقات با سکس تراپیست بدانم؟

۱-قبل از اینکه برای درمان به کلینیک سکس تراپی یا مرکز مشاوره مراجعه کنید به موارد زیر توجه نمایید تا بتوانید نتیجه ی بهتری بگیرید: برای اینکه درمان شما موثر واقع شود نیاز دارید که با درمانگرتان ارتباط صمیمانه برقرار کنید در غیر این صورت به نتیجه ی درمان نمی توان امیدوار بود.

هر چقدر شما به درمانگرتان بیشتر اعتماد کنید او بهتر می تواند شما را یاری کند. البته در نظر داشته باشید روند اعتمادسازی نه تنها به تخصص درمانگر مرتبط است بلکه گشودگی شما و همچنین زمان تسهیل کننده ی ایجاد ارتباط شما با درمانگرتان است. بنابراین صبور باشید، به خود و درمانگرتان فرصت دهید و انتظار معجزه در یک جلسه را نداشته باشید.

۲-آیا به تنهایی می خواهید به سکس تراپیست مراجعه کنید و یا ترجیح می دهید شریک زندگیتان با شما همراه شود؟ گفته می شود که برای درمان های جنسی حضور شریک جنسی فرد کمک های شایان ذکری می کند چون گاهی این اختلال معلول ارتباط با وی است که در این صورت درمان فردی کمکی نخواهد کرد.

بعلاوه شریک زندگیتان می تواند بعنوان کمک درمانگر در ساعات و روزهای دیگر همراه شما باشد. در صورتی که مساله ای دارید که نمی خواهید شریک زندگیتان متوجه شود می توانید زمان هایی به تنهایی سکس تراپیست خود را ملاقات کنید.

۳- توجه کنید که در جلسه و یا جلسات نخستین درمانگر شما برنامه ی درمانی را با شما در میان خواهد گذاشت که برای درمان شما جلسات متعددی نیاز است و به محض اینکه تغییرات لازم در شما ایجاد شد و شما و درمانگرتان آسوده خاطر شدید، می توانید مابقی چالش های خود را خودتان مدیریت کنید و دیگر نیازی به درمانگرتان نخواهید داشت.

روش انتخاب یک سکس تراپیست

-یک سکس تراپیست یک متخصص روانپزشکی، تراپیست، مددکار اجتماعی یا پزشکی است که خدمات مشاوره ای برای افرادی که در معرض نوع خاصی از مشکلات جنسی هستند ارائه می دهند.

-انتخاب تراپیست مناسب بستگی به وضعیت خاص فرد و یا افرادی که به دنبال درمان هستند و همچنین محدوده تخصص تراپیست دارد. فردی که به دنبال یک سکس تراپیست است ممکن است با هم جنس خود راحت تر بتواند در مورد مسائل جنسی صحبت کند.

-با این حال تمام متخصصان جنسی برای آموزش مسائل احساسی، فیزیکی و بیولوژیکی که می تواند فعالیت جنسی مردان و زنان را تحت تاثیر قرار دهند آموزش دیده اند.

-در جلسات، یک سکس تراپیست برای کمک به شخصی و یا زوجی که به دنبال دستیابی به یک وضعیت ذهنی و احساسی بهتر به منظور لذت بردن از تجربه جنسی خود هستند، با آنها صحبت خواهد کرد.

-جلسات آموزنده و کلامی هستند و تمام تمرینات و تماس های فیزیکی در خارج از جلسه انجام می شود. تراپیست ها ممکن است به عنوان بخشی از این روند، کسانی که تحت درمان هستند را تشویق کند که تمرینات خاصی را با شریک زندگی خود انجام دهند اما هیچ وقت برای انجام کاری مجبور نمی شوند.

سکس تراپی

*معمولا سکس درمانی با بیان نگرانی جنسی خاص شما شروع می شود. مشکلات جنسی می توانند پیچیده بوده و پزشک و یا روانشناس شما با شما درباره همه فاکتورها و عوامل درگیر درباره مشکل شما صحبت می کند. زمانیکه پزشک یا روانشناس کاملا مشکل شما را درک نمود، شروع به ارائه راهکار برای برطرف کردن مشکل شما و بهبود رابطه جنسی شما مینماید.

صحبت کردن راجع به مشکلات جنسی و ناتوانی عموما سخت و معذب کننده می باشد، بااینحال بیاد داشته باشید فردیکه درحال درمان شماست برای کمک به شما آنجا بوده و با کمک وی کم کم این مشکلات برطرف می شود.

توجه نمایید که نگرانی ها درباره رابطه جنسی معمولا مرتبط با سایر مشکلات همچون اضطراب، استرس و افسردگی می باشد. در سایر موارد مشکل شما بدلیل بیماری های مزمن، عوارض جانبی داروها، جراحی و افزایش سن می باشد.

مواقعی که به سکس تراپی نیاز دارید

ترس از دخول

۱- عدم تمایل به رابطه جنسی

تمایل نداشتن به رابطه جنسی می تواند به دلیل استرس، خستگی و کسالت، و یا تغییرات ناگهانی در سبک زندگی شما باشد. با این حال، اگر نوسانات خلق و خوی شما بیش از چند ماه طول بکشد، این می تواند مشکل ساز باشد. یک سکس تراپیست( درمانگرجنسی) می تواند به شما کمک کند ارتباطتان را با همسرتان بهبود ببخشید تا همسرتان بتواند بفهمد چه چیزی باعث ناتوانی جنسی شما شده است.

۲- سکس دردناک

رابطه جنسی باید لذت بخش باشد، اگر در هنگام داشتن رابطه جنسی احساس درد ناخوشایند داشته باشید، احتمال دارد که شما یا همسرتان یک مشکل مربوط به سلامتی داشته باشید. سکس تراپیست می تواند به شما کمک کند تا از بهترین پوزیشن های جنسی برای کاهش درد استفاده کنید.

۳- به ارگاسم نرسیدن

شاید شما اغلب ارگاسم شدید داشته باشید. اما ممکن است به طور ناگهانی متوجه شوید که که به ارگاسم و اوج لذت جنسی نمی رسید. اگر این مشکل برای چند ماه ادامه داشته باشد ، این امر می تواند به دلیل یک مسئله اساسی باشد که با مراجعه به سکس تراپی متخصص می تواند به حل آن کمکتان کند.

۴- شما نمی دانید که از رابطه چه می خواهید.

بسیاری از افراد از شناخت میل جنسی شان غلفت می کنند، مثلا ممکن است شما ندانید که چه چیزی واقعا برای شما مناسب است. سکس تراپیست در درک خواسته هایتان و پیدا کردن چیزهایی که احساس خوبی به شما و بدنتان می دهد کمکتان می کند.

۵- از سکس و رابطه جنسی با همسرتان لذت بیشتری را انتظار دارید.

خواه به خاطر اضطراب عملکرد یا بخاطر صرفا خستگی و فرسودگی ساده باشد، بسیاری از مردم از روابط جنسی خود لذت نمی برند. حتی اگر روابط جنسی شما در حال حاضر بسیار ایده آل و پسندیده باشد، همیشه فرصت بهبودی آن وجود دارد. اگر به رابطه جنسی با شریک زندگی تان اهمیت ندهید، عدم رضایت در رابطه زناشویی در زندگی تان تبدیل به یک فاجعه خواهد شد. سکس تراپی می تواند در درمان احساسی و عاطفی مشکلات جنسی و حفظ یک رابطه جنسی و رضایت بخش مفید باشد.

درمان مشکلات زناشویی با سکس تراپی

سکس تراپی

سکس تراپی مانند سایر روش های مشاوره درمانی است.

هیچ چیز عجیب، انحرافی و ناسالم در پشت یک دفتر سکس تراپی وجود ندارد. در واقع، سکس تراپی با سایر انواع مشاوره روانشناسی بسیار متفاوت نیست. “سکس تراپی نوعی روان درمانی است که همچنین به مشکلات احتمالی فیزیکی نیز توجه دارد. وقتی زن و شوهر با مشکل جنسی روبرو می شوند، سکس تراپیست سعی دارد که پی ببرد هر کدام از آنها در این مشکل چه نقشی دارند باربارا بارتلیک، یک روانپزشک و متخصص روانپزشکی در کالج پزشکی ویل کرنل نیویورک می گوید: “ما رفتار را بررسی می کنیم و به تدریج برای آنها تفسیر می کنیم و راه حل ها را ارائه می دهیم.”

در سکس تراپی شما جنبه روحی روانی سکس را کاوش می کنید.

به گفته متخصص ارولوژی، پروفسور دراگو مونتاگو ، استاد دانشکده پزشکی کالرین لرنر در اوهایو، سکس تراپیست از طریق مسائل احساسی و عاطفی که در مسائل جنسی(مثلا اختلال نعوظ) دخیل هستند، به شما کمک می کند. او توضیح می دهد: “سکس تراپی به طور معمول با یادگیری اضطراب عملکرد شروع می شود و سپس به تعلیم زن و شوهر مبادرت می کند که چگونه با یکدیگر در مورد خواسته ها و نیازهای جنسی شان صحبت کنند.”زن و شوهر نیز ممکن است موضوعاتی را که سبب ایجاد استرس در روابط می شود، را کشف کنند.”

در سکس تراپی خواهید آموخت که باید بیشتر بیندیشید و بیشتر آگاه باشید.

در تمرین آگاهی ذهن، یاد می گیرید که در لحظه فعلی حضور داشته باشید و به گذشته و آینده فکر نکنید. کاربرد این مفهوم در بهبود رابطه جنسی این است، شما یاد می گیرید که افکار بیرونی و افکار منفی را که ممکن است تاثیر منفی در مورد بدن یا عملکردتان داشته باشد، متوقف کنید. در عوض، سکس تراپیست به شما آموزش می دهد که بیاندیشید که چگونه بدنتان به تحریک جنسی واکنش نشان می دهد.

مسائل فیزیکی در سکس تراپی نادیده گرفته نمی شوند.

اگر یک مشکل فیزیکی مانند بواسیر یا هموروئید یا ناتوانی جنسی ،سرطان پروستات وجود داشته باشد، سکس تراپیست شما را به یک متخصص پزشکی ارجاع می دهد که در کنار متخصص سکس تراپی کمک کننده باشد.

انجام تمرین های مربوط به سکس تراپی در منزل

هیچ رابطه جنسی در دفتر سکس تراپیست رخ نمی دهد بلکه او ایده هایی برای تمرین در منزل ارائه می کند. دکتر مونتاگو می گوید: “سکس تراپیست ممکن است به شما پیشنهاد کند چیزی به نام “تمرین تمرکز احساسی” که برای شما و شریک زندگی تان مفید است، امتحان کنید.” تمرین ها معمولا به صورت مرحله ای انجام می شوند و از لمس یا نوازش هر جایی از بدن، به جز قسمت سینه و ناحیه تناسلی، شروع می شوند. هدف این است که احساس لمس کردن را تجربه کنید نه تلاش برای رسیدن به ارگاسم. در نهایت، این تمرینات می توانند منجر به مقاربت و رابطه جنسی شوند.

شاید نیاز باشد برای درمان جنسی شریک زندگی تان را همراهتان به سکس تراپی ببرید.

دکتر بارتلیک می گوید”سکس تراپیست می تواند در هدایت و مشاوره فرد برای غلبه بر رفتارهای شکست خورده و آسیب دیده ، بسیار مفید باشد،می توانیم یک به یک با زوج کار کنیم و سپس با هر دوی آن ها مشاوره کنیم ».

در دفتر سکس تراپیست نیازی به عریان شدن نیست.

در هیچ شرایطی نباید در دفتر سکس تراپیست عریان شوید و لزومی ندارد سکس تراپیست بدنتان را لمس کند. “سکس تراپیست ها بیماران خود را لمس نمی کنند، مگر اینکه متخصص بیماری های زنان یا ارولوژی باشند یا یک تست فیزیکی لازم باشد.

منابع : راستینه / دلگرم


عکسی از معین در کنار همسرش در مراسم سیزده به در ۱۴۰۰

مقاله قبلی

عکسی فوق العاده از داریوش اقبالی و بهروز وثوقی در کنار همسرانشون

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *