خوردن میوه
تغذیه - سلامت

بهترین ساعت روز برای میوه خوردن چه زمانی است؟

اسفند ۸, ۱۳۹۹ 4۰169

مصرف میوه خواص و مزایای بسیاری را برای بدن به همراه دارد، اما چه زمانی برای میوه خوردن برای زنان باردار، دیابتی ها و دیگر افراد مناسب است؟ بسیاری از اطلاعات نادرست درباره تغذیه در اینترنت وجود دارد و یک موضوع مشترک بهترین زمان برای خوردن میوه است.

باور۱: بهترین ساعت روز برای خوردن میوه بعد از ظهرهاست

هیچ منطق واقعی و مدرکی پشت این ایده وجود ندارد: ادعا می شود متابولیسم شما در بعد از ظهر کاهش می یابد و غذایی که حاوی قند بالایی است، مثل میوه ها، سطح قند خون شما را بالا می برد و سیستم گوارشی شما را از خواب بیدار می کند.

واقعیت این است که هر گونه مواد غذایی حاوی کربوهیدرات، بطور موقت قند خون شما را افزایش می دهد، بدون توجه به زمان روز. نیازی به “بیدار شدن” سیستم گوارشی شما وجود ندارد، چون همیشه و در هر لحظه ای آماده است. حقیقت این است که خوردن میوه در صبح هیچ ضرری ندارد، خوردن میوه هر زمان از روز خوب است.

باور۲: خوردن میوه قبل یا بعد از غذا، باعث کاهش ارزش مواد مغذی می شود

به نظر می رسد که این افسانه، تعمیم افسانه ۱ است. این گزارش ادعا می کند که شما باید میوه را با معده خالی بخورید تا از تمام مزایای مغذی اش بهره مند شوید و ادعا می کند که اگر درست قبل یا بعد از غذا میوه بخورید، مواد مغذی اش به نحوی از بین خواهند رفت با این حال، این اصلا درست نیست.

هنگامی که غذا می خورید، معده به عنوان یک مخزن عمل می کند و تنها مقدار کمی را در زمانی آزاد می کند که روده می تواند به راحتی آن را هضم کند همچنین، روده کوچک برای جذب بیش ترین مواد مغذی طراحی شده است. روده تا ۲۰ فوت (۶ متر) طول داشته و بیش از ۳۲۰ فوت مربع (۳۰ مترمربع) است.

در حقیقت مطالعات نشان داده اند که روده ها توانایی جذب دو بار از مواد غذایی که فرد معمولی در یک روز مصرف می کند را دارد. سیستم گوارشی شما برای هضم و جذب مواد مغذی میوه ها آماده است، چه با معده خالی و چه به همراه وعده غذایی.

باور۳: اگر دیابت دارید باید ۱-۲ ساعت قبل یا بعد از غذا میوه بخورید

ایده اش این است که افراد مبتلا به دیابت اغلب مشکلات گوارشی دارند و خوردن میوه به صورت جداگانه از غذا، هضم را بهبود می بخشد متاسفانه این توصیه بسیار بدی برای اغلب افرادی است که دیابت دارند. هیچ مدرک علمی از این ایده که خوردن میوه به صورت جداگانه از غذا، گوارش را بهبود می بخشد وجود ندارد تنها تفاوت آن این است که شکر موجود در میوه ها ممکن است سریع تر وارد جریان خون شود، که دقیقاً همان چیزی است که فرد مبتلا به دیابت باید برای اجتناب از آن تلاش کنند.

برای افرادی که دیابت دارند، به جای خوردن میوه به صورت جداگانه، خوردن آن با وعده غذایی و یا با یک اسنک حاوی پروتئین، فیبر یا چربی بالا، گزینه بهتری است، به این دلیل است که پروتئین، فیبر و چربی می تواند باعث شود که معده شما به آهستگی بیشتری به روده کوچک منتقل شود.

رایج ترین مساله برگشت، اسید معده نام دارد. این اتفاق زمانی می افتد که معده کندتر از حالت عادی و یا اصلاً خالی نشود. برای اکثر دیابتی ها خوردن میوه با شکم خالی خوب نیست. پس آنها را با غذا یا میان وعده بخورید.

باور۴: همیشه با معده خالی میوه بخورید

این یکی از رایج ترین افسانه ها در رابطه با خوردن میوه است این افسانه ادعا می کند که خوردن میوه ها با وعده های غذایی، هضم را کاهش می دهد و باعث می شود که غذا در معده شما بماند و تخمیر شود. همچنین ادعا می کند که خوردن میوه با وعده های غذایی، موجب گاز، ناراحتی و گستره ای از علایم غیرمرتبط دیگر می شود، در حالی این درست است که فیبر موجود در میوه ها می تواند باعث کند شدن خروج غذا از معده شود و بقیه این ادعاها غلط هستند.

یک مطالعه نشان داد که در افراد سالم، فیبر زمان را کم کرده و نیمی از محتویات آن را از میانگین ۷۲ تا ۸۶ دقیقه خالی کرده است در حالی که این تغییر در سرعت قابل توجه است، اما به هیچ وجه سرعت هضم غذا را کم نمی کند تا باعث شود غذا در معده خراب شود علاوه بر این، کند شدن خالی کردن شکم شما چیز خوبی است. می تواند به شما کمک کند مدت طولانی تری احساس سیری داشته باشید.

اما حتی اگر میوه باعث شود محتویات به مدت طولانی تری در معده بماند، شکمتان به طور خاص برای جلوگیری از رشد باکتری طراحی شده است، و این چیزی است که باعث تخمیر و فاسد شدن می شود. وقتی غذا به شکم می رسد، با اسید معده مخلوط می شود که pH بسیار پایینی دارد و حدود یک یا دو است. محتویات معده شما به قدری اسیدی است که بیشتر میکرو ارگانیسم ها نمی توانند در آن رشد کنند این بخش از گوارش تا حدودی برای کمک به کشتن باکتری ها در غذا و جلوگیری از رشد میکروبی رخ می دهد Y در مورد بقیه این ادعاها، گفتن این که خوردن میوه به همراه وعده های غذایی باعث نفخ، اسهال و ناراحتی معده است اشتباه است.

باور ۵: شما نباید میوه را بعد از ساعت ۲ بعدازظهر بخورید

به طور شگفت انگیزی، افسانه شماره پنج به طور مستقیم با عدد افسانه ای شماره ۴ در تضاد است. به نظر می رسد که این قانون بخشی از “رژیم ۱۷ روزه” است. نظریه اش این است که خوردن میوه (یا هر گونه کربوهیدرات) بعد از ساعت ۲ بعد از ظهر باعث افزایش قند خون شما می شود که بدن زمان ندارد قبل از خوابیدن به ثبات برسد و منجر به افزایش وزن می شود.

با این حال، هیچ دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد که میوه در بعد از ظهر باعث قند خون بالا شود. همان طور که قبلا گفته شد، هر گونه غذای حاوی کربوهیدرات، قند خون شما را افزایش خواهد داد، چون گلوکز جذب می شود.

اما هیچ مدرکی وجود ندارد که پس از ساعت ۲ بعد از ظهر قند خون شما بیش از قبل از ساعت ۲ بعد از ظهر افزایش می یابد و اگرچه تحمل کربوهیدرات شما در طول روز تغییر می کند، اما این تغییرات جزئی هستند و میزان متابولیک کلی شما را تغییر نمی دهند.

همچنین هیچ دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد که خوردن میوه در بعد از ظهر باعث افزایش وزن می شود. میزان متابولیک شما وقتی به خواب می رود تمایل به کاهش دارد، اما شما هنوز مقدار زیادی کالری برای دویدن بدن خود دارید.

بسیاری از عوامل مختلف مشخص می کنند که آیا کالری برای انرژی سوزانده می شود یا به عنوان چربی ذخیره می شود، اما به مصرف نکردن میوه بعد از یک زمان خاص از روز ربطی ندارد اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که میوه و سبزیجات زیادی را در طول روز می خورند، تمایل به وزن کمتری دارند و به احتمال زیاد وزن کم می کنند.

به عنوان مثال، یک بررسی در مورد ۱۷ مطالعه نشان داد افرادی که بیش ترین میزان دریافت میوه را داشتند، ۱۷ درصد کمتر در خطر چاقی بودند. وقتی مساله کاهش وزن باشد، خوردن میوه ها و سبزیجات یکی از بهترین کارهایی است که می توانید انجام دهید.

پس آیا زمان خاص و مناسب تری برای خوردن میوه وجود دارد؟

حقیقت این است که هر زمان از روز، زمان خوبی برای خوردن میوه است هیچ مدرکی وجود ندارد که شما باید از خوردن میوه ها در بعد از ظهر و یا به همراه غذا اجتناب کنید. میوه ها سالم و مغذی هستند و باعث کاهش وزن می شوند با این حال، چند نمونه وجود دارد که خوردن میوه در این زمان ها ممکن است تفاوت هایی را ایجاد کنند.

زمان مصرف میوه، اگر می خواهید وزن کم کنید:

به خاطر فیبر موجود در میوه ها، خوردن آنها ممکن است به شما کمک کند که احساس سیری بیشتری داشته باشید. این می تواند باعث شود که شما کالری کمتری بخورید و حتی ممکن است کمک کند که وزن کم کنید. با این حال، خوردن میوه به همراه غذا یا درست قبل از غذا ممکن است این تاثیر را افزایش دهد و می تواند باعث شود که غذای کم تر و کالری کمتری را بخورید.

بهترین زمان مصرف میوه، اگر دیابت نوع ۲ دارید:

همانطور که قبلاً ذکر شد، خوردن میوه با غذای دیگر می تواند برای افراد مبتلا به دیابت تفاوتی را ایجاد کند. خوردن میوه با غذا با وعده غذایی های حاوی پروتئین، چربی یا فیبر ممکن است باعث شود که شکر آرام تر از میوه وارد روده کوچک شود این می تواند منجر به رشد کم قند خون در مقایسه با مصرف میوه تنها شود.

اگر دیابت بارداری دارید:

دیابت بارداری زمانی است که یک زن دیابت را در دوران بارداری رشد دهد. برای این زنان، تغییر در هورمون ها در دوران بارداری باعث عدم تحمل کربوهیدرات می شود. مانند آن هایی که دیابت نوع ۲ دارند، خوردن میوه با غذا احتمالاً یک انتخاب خوب است با این حال، اگر مشکل کنترل قند خون دارید، اجتناب از میوه در صبح ممکن است به شما کمک کند.

این زمانی است که هورمون های بارداری بیش ترین میزان را دارند و مطالعات نشان داده اند که این اغلب هنگامی است که عدم تحمل کربوهیدرات در دیابت حاملگی بسیار شدید است. برای بسیاری از افراد، خوردن میوه در هر زمان از روز عالی است. اما زمان بندی اش می تواند برای بیماران دیابتی و یا افرادی که می خواهند وزن کم کنند، مهم باشد.

منبع : همگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×