معرفی ۳ رقم از بهترین نهال گردو زودبازده ایرانی و خارجی

احداث باغ گردو به دلیل محبوبیت و بازار بسیار مناسبی که مغز گردو دارد، همیشه مورد استقبال کشاورزان و علاقه مندان به باغداری قرار گرفته است، اما احداث باغ گردو نکاتی دارد از جمله انتخاب نهال گردویی که در مدت زمان کوتاهی به باردهی برسد.

نکات بسیاری در زمینه ی خرید و کاشت نهال گردو وجود دارد که مهم ترین عواملی که می توان به آن اشاره داشت شامل:

  1. آب و هوا،
  2. شرایط اقلیمی
  3. و زودبازده بودن نهال گردو توجه کرد.

خرید بهترین نهال گردو زودبازده هم نیاز به معرفی و اشنایی با آن داردکه در این مقاله به نقل از نهالستان گلد نهال قصد داریم ۳ رقم از این ارقام را معرفی کنیم پس تا انتها همراه ما باشید.

 

معرفی انواع بهترین نهال گردو زود بازده

بهترین نهال گردو زود بازده از جمله نهال های پرطرفدار برای کاشت در باغات گردو به حساب محسوب می شود. بسیاری از افراد با احداث باغ گردو به سود قابل توجهی دست پیدا می کنند. برخی دیگر نیز کاشت درخت گردو در باغ شخصی خود را به سایر درختان میوه ترجیح می دهند.

مقاومت بالا، باردهی زیاد، نیاز کم به آب و طول عمر بالا از مزایا کاشت نهال گردو در باغ به شمار می روند. البته، درخت گردو زمانی باردهی مناسبی خواهد داشت که به درستی از آن مراقبت شود. برخی از درختان گردو زودبازده هستند. به عبارت دیگر، ارقام نهال گردویی که در سال اول و دوم باردهی خود را آغاز می کنند به رقم نهال گردوی زودبازده معرف هستند. این ارقام دارای انواع مختلفی می باشند که عبارتند از:

  • نهال گردو چندلر پیوندی
  • نهال گردو فرنور پیوندی
  • ژنوتیپ برتر گلد نهال

نهال گردوی زود بازده آمریکایی

معرفی اولین نهال گردوی زود بازده آمریکایی، نهال گردو چندلر پیوندی

نهال گردو چندلر پیوندی از نهال های زودبازده بومی آمریکا شمالی به شمار می رود. این نهال در مدت زمان کوتاهی به بلوغ می رسد و در همان سال دوم گردو می دهد. در نتیجه، کاشت آن می تواند سودآوری بسیار خوبی داشته باشد. گردو چندلر دارای میوه های بیضی شکل و اندازه متوسط با کیفیت بسیار عالی است. از ویژگی­های برجسته مغز گردوی چندلر می توان به رنگ روشن و جدا شدن راحت آن از پوست اشاره کرد.

نهال گردو زودبازده چندلر می تواند تا ۱۰ متر رشد کند. تمام شاخه های این درخت میوه می دهند و به بار می نشینند. به همین دلیل، باردهی این درخت در مقایسه با انواع دیگر درخت گردو بسیار بیش­تر است. کاشت نهال گردو چندلر پیوندی باید از اواسط آبان تا نهایتا اواسط فروردین انجام شود. به این نکته توجه داشته باشید که این درخت در برابر اکثر آفات درختان گردو مقاوم است.

سری بهترین نهال گردو زود بازده

دومین رقم از سری بهترین نهال گردو زود بازده، نهال گردو فرنور پیوندی

از دیگر نهال های گردو زودبازده می توان به نهال گردو فرنور پیوندی اشاره کرد. درخت گردو فرنور پیوندی هم از ارقام فرانسوی می باشد که باردهی خود را از سال دوم آغاز می کند. به عبارت دیگر، می توان انتظار ۵۰ تا ۷۰ کیلو گردوی خشک از این گونه در سن ۱۰ سالگی داشت.

البته، بار درخت گردو فرنور پیوندی در سن ۹ تا ۱۰ سالگی می تواند به اوج خود برسد و این موضوع به مرور بیشتر خواهد شد. به طور کلی، درخت نهال گردو فرنور پیوندی چون از ارقام نهال گردوی بومی کشور فرانسه است، می تواند در مناطق کوهستانی و سردسیر نیز رشد کند.

از ویژگی های اصلی گردو درخت زودبازده فرنور می توان به اندازه بزرگ و پوست نازک اشاره کرد. عمر باردهی درخت نهال گردو فرنور پیوندی تا ۱۰۰ سال ادامه خواهد داشت. این درخت در برابر سرما و یخ زدگی بسیار مقاوم است. در نتیجه، می توان انتظار ۸ تن گردو از این درخت در زمان بلوغ داشت.

سومین نهال گردوی زودبازده؛ نهال گردو ژنوتیپ برتر گلد نهال

نهال گردوی ژنوتیپ برتر گلد از گونه های با کیفیت و زودبازده درخت گردو به حساب می آید. این گونه به دلیل داشتن میوه هایی با پوست نازک، مغز سفید، طعم عالی و چرب مورد توجه قرار گرفته است. از ویژگی های ظاهری درخت گردو ژنوتیپ برتر گلد می توان به ارتفاع و گستردگی کم­تر شاخه ها اشاره کرد.

درخت گردو ژنوتیپ برتر گلد دارای شاخه های جانبی بسیار زیادی است که همگی میوه می دهند. به همین دلیل، می توان انتظار باردهی زیاد از این گونه داشت. به این نکته توجه داشته باشید که نهال گردو ژنوتیپ برتر گلد در مقایسه با گونه های دیگر از مقاومت کمتری در برابر سرما برخوردار است. با این وجود، مقاومت بسیار خوبی در برابر آفات و بیماری های درختان گردو دارد.

 

نکات مهم در انتخاب بهترین نهال گردو زود بازده

در هنگام انتخاب مناسب­ترین ارقام نهال گردو باید به نکات مختلفی توجه کرد. شرایط اقلیمی و آب و هوا از اصلی ترین موارد محسوب می شود. در واقع، درخت گردو باید متناسب با آب و هوا و شرایط اقلیمی منطقه انتخاب شود. از سوی دیگر، خاک و آبیاری نیز نقش مهمی بر میزان رشد و باردهی نهال گردو دارند. عدم توجه به این موارد باعث می شود تا درخت در معرض آفات و بیماری های مختلف قرار گیرد.

اگر می خواهید بهترین نهال گردو زود بازده ی شما دچار سرمازدگی نشود، توجه به دیرگل و زودگل بودن آن نیز اهمیت دارد. درختان گردو دیرگل معمولاً بعد از پشت سر گذاشتن دوره سرما، میوه می دهند.

مشاوره با باغداران باتجربه و یا کارشناسان مجرب نهالستان گلد نهال می تواند به شما در کاشت بهترین گونه از درختان گردو زودبازده کمک کند. تجربه ی مشاوره ی رایگان جهت احداث باغ گردو را می توانید تنها با سرچ گوگل انجام دهید. کافیست تنها نام برند نهالستان گلد نهال را در مرورگر گوگل خود سرچ نمایید و سپس روی نشانی سایت مجموعه (goldnahal.ir) کلیک نموده و وارد سایت شده تا از امکانات رایگان ما بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید