اصول طراحی ویلا کلاسیک – نمونه های جذاب

ویلا به سبک‌های مختلفی طراحی می‌شود و سبک کلاسیک، یکی از پرطرفدارترین آن‌ها است. در طراحی ویلای کلاسیک لوکس بودن و زیبایی‌شناسی از معیارهای اصلی محسوب می‌شوند تا حس اشرافیت و ثروت را به ببینده القا کنند. ویلاهای کلاسیک با شکوه و جزئیات بسیار زیاد طراحی می‌شوند و همیشه ردپای یونان، روم باستان و انگلستان را می‌توان در آنها مشاهده کرد. اما سبک کلاسیک همانند هر سبک دیگری، اصول و معیارهایی دارد که دانستن آنها خالی از لطف نیست.

معیارها و اصول طراحی ویلا به سبک کلاسیک

در معماری ویلای کلاسیک از ابزارها، تزئینات و مصالح متعددی استفاده می‌شود. همچنین در این سبک طراحی از جزئیات بیشتری نسبت به سبک‌های مدیترانه‌ای و مدرن استفاده می‌کنند؛ به همین جهت، طراحی ویلا کلاسیک می‌تواند با هزینه‌های بسیار زیادی همراه باشد.

به منظور کاهش هزینه‌های ساخت و طراحی ویلا به سبک کلاسیک می‌توان به غیر از سنگ، گرانیت و متریال گرانقیمت، از متریال ارزان‌تری همچون سیمان سفید برای نمای ساختمان استفاده کرد. بتن پیش‌ساخته متریال مقرون به‌صرفه دیگری است که برای طراحی نمای ویلا کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد‌.

یکی دیگر از معیارهای طراحی ویلا به سبک کلاسیک، نمایش قدرت و عظمت است. به همین جهت، سبک کلاسیک به نام سبک سلطنتی هم شناخته می‌شود. چرا که قلعه‌ها و کاخ‌های شاهان در قدیم به این شکل طراحی و ساخته می‌شدند تا حس اقتدار و شکوه را ایجاد کنند. معمولا در داخل ویلا کلاسیک هم مجسمه‌های بزرگ و نقش‌ونگارهای با جزئیات زیاد به چشم می‌خورند که همگی نشان از شکوه صاحب ویلا دارند.

معیار دیگر در طراحی ویلا کلاسیک استفاده از المان‌های سنتی و اصیل برای نشان دادن شکوه و جلال ساختمان است. به‌طور کلی، اگر اهل تجملات هستید و می‌خواهید قدرت و شکوه خود را به نمایش بگذارید، باید از سبک کلاسیک برای طراحی ویلای خود استفاده کنید‌. چرا که استفاده از تزئینات تجملاتی، یکی از اصول اولیه طراحی ویلا به سبک کلاسیک است.

ویژگی‌های سبک کلاسیک برای طراحی ویلا

سبک کلاسیک ویژگی‌ها و مشخصاتی دارد که آن را از سایر سبک‌ها متمایز می‌کنند. برای اینکه ویلا یا ساختمان موردنظر دقیقا به سبک کلاسیک طراحی شود، معمار باید همه این ویژگی‌ها و جزئیات را روی طرح خود اعمال کند. به طور کلی، از جمله مشخصات کلیدی برای طراحی یک ویلا به سبک کلاسیک می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

استفاده از الگو و طرح‌های زیبا و کلاسیک

الگو و طرحی که برای ویلا به سبک کلاسیک استفاده می‌شود، غالبا به صورت راه راه، گل‌دار و شطرنجی است. این الگوها هم در داخل ساختمان، هم نما و هم در محوطه ویلاهای کلاسیک به وفور دیده می‌شوند.

به کار گرفتن خطوط منحنی و متقارن

در طراحی دکوراسیون داخلی ویلاهای کلاسیک از خطوط منحنی و المان‌هایی به جهت القای حس آرامش و راحتی استفاده می‌کنند. خطوط منحنی متقارن را می‌توان در قسمت‌های مختلف دکوراسیون داخلی ویلا از جمله بالش‌ها، کوسن‌ها و روتختی مشاهده کرد.

استفاده از گچ‌بری‌های ظریف

یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز طراحی ویلا کلاسیک به گچ‌بری‌های سقف، قرنیزهای دیوارها و ستون‌ها برمی‌گردد. این المان‌ها باید با ظرافت و جزئیات زیاد اجرا شوند. رنگ مورد استفاده هم برای این عناصر، غالبا سفید، کرم یا طلایی است.

ایجاد نظم و تقارن

در طراحی ویلا به سبک کلاسیک باید تمام عناصر و المان‌های داخلی و خارجی با تناسب، نظم و تقارن همراه باشند.

استفاده از متریال طبیعی

ویژگی دیگر سبک کلاسیک برای طراحی ویلا، استفاده از متریال طبیعی نظیر چوب، سنگ، آجر و سایر مصالح سنتی و گرانقیمت است. معمولا از چوب طبیعی مثل گردو، ماهون، بلوط، سرو‌ و گیلاس برای روح بخشیدن به ساختمان کلاسیک استفاده می‌کنند.

استفاده از نمای پر زرق و برق

نمای ویلای کلاسیک نسبت به ویلای مدرن، از نظر طراحی بسیار پیچیده‌تر به نظر می‌رسد و دلیل آن را می‌توان در طرح‌های شلوغ و پرزرق و برق جستجو کرد.

تلفیق تکنولوژی با سبک کلاسیک

با اینکه طرح کلاسیک از دوران باستان نشات می‌گیرد، اما باید در آن، امکانات و تکنولوژی روز دنیا به کار گرفته شوند. ترکیب تکنولوژی مدرن مثل نورپردازی با طرح‌های پیچیده کلاسیک، زیبایی چشمگیری به همراه دارد که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

استفاده از نورپردازی اصولی

برای طراحی ویلا کلاسیک از نورپردازی به صورت اصولی و کلی در نمای سازه بهره می‌گیرند که به جذابیت بنا می‌افزاید.

انتخاب رنگ‌های خنثی

مهم‌ترین ویژگی‌ سبک کلاسیک، انتخاب رنگ مناسب است که باید بی‌نهایت به آن توجه شود. برای این گونه سبک‌ها نمی‌توان از هر رنگی استفاده کرد. به عبارت دیگر، برای نشان دادن عظمت و زیبایی یک ویلای کلاسیک، تنها باید از رنگ‌های خنثی بهره گرفت. ویژگی‌ رنگ‌های خنثی این است که حس قدرت، ظرافت، قابل اعتماد بودن و رسمیت را به بیننده می‌بخشند.

استفاده از تنها یک یا دو رنگ برای طراحی ویلا

ازجمله رنگ‌هایی که برای طراحی ویلا به سبک کلاسیک به کار گرفته می‌شوند، می‌توان به کرم، شیری، قهوه‌ای، برنز، مشکی، سفید، طلایی، یشمی، زرشکی و سرمه‌ای اشاره کرد. نکته مهم این است که نباید از چند رنگ برای طراحی سازه کلاسیک استفاده کرد‌. یک معمار حاذق تنها از یک یا دو رنگ برای ایجاد زیبایی در سازه کلاسیک استفاده می‌کند.

F4C886Bb 38A6 4674 9843 2Fef45D6Cb77

المان‌های تاثیرگذار در طراحی ویلا به سبک کلاسیک

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که چه عناصر و المان‌هایی می‌توانند ویلای کلاسیک را زیباتر و رویایی‌تر جلوه دهند؟ در پاسخ باید گفت برخی المان‌ها نسبت به سایرین تاثیرگذارتر هستند. عناصری همچون نورپردازی رویایی، ستون‌های بلند و گچ‌بری‌های جذاب اگر نباشند، دیگر نمی‌توان نام ویلای کلاسیک را روی سازه گذاشت! در ادامه، این موارد را بیشتر بررسی می‌کنیم:

نورپردازی داخلی با لوسترهای سلطنتی

به همان میزان که نورپردازی نما و محوطه ویلای کلاسیک حائز اهمیت است، نورپردازی داخلی هم باید با دقت هرچه تمام‌تر اجرا شود. در طراحی ویلا کلاسیک استفاده از لوسترهای بزرگ بلورین یا برنجی، دیوارکوب‌ها، آباژور و چراغ‌‌خواب‌ها بسیار رایج و مرسوم است. نورپردازی اصولی در طراحی ویلا به این سبک اهمیت زیادی دارد و باید با استفاده از نورهای خنثی و به صورت کاملا قرینه اجرا شود. برای اجرای نورپردازی اتاق‌ها می‌توان از لوسترهای کوچک که نور ملایم‌تری دارند، استفاده کرد.

ستون‌های بلند در داخل و بیرون ویلای کلاسیک

یکی دیگر از عناصر و المان‌های بارز و بسیار شناخته شده در طراحی ویلا به سبک کلاسیک، استفاده از ستون‌های مرتفع با تزیینات ظریف و باشکوه است‌. از این ستون‌ها هم می‌توان برای ورودی بنا و اطراف ساختمان ویلا و هم در قسمت‌های داخلی سازه استفاده کرد.

سقف‌های بلند و مرتفع

سقف‌های بلند و مرتفع یکی دیگر از عناصر بسیار شناخته شده در طراحی ویلا کلاسیک هستند. در کنار سقف‌های بلند، معمولا از گچ‌بری‌های ظریف برای القا کردن حس قدرت و عظمت، هم در داخل ویلا و هم نمای آن استفاده می‌شود. معمولا گرم و سرد کردن ویلاهایی که سقف بسیار مرتفع و دیوارهای بلندی دارند، کار دشواری است. به همین دلیل باید از سیستم تهویه مناسب در این‌گونه سازه‌ها استفاده کرد.

کفپوش‌های براق

معمولا برای اجرای کفپوش ویلاهای به سبک کلاسیک می‌توان از مصالح مختلفی همچون سنگ طبیعی و چوب بهره گرفت. این مصالح که با پولیش مناسب براق و منعکس کننده نورپردازی داخل ویلا هستند، حس نشاط و زندگی را در فضای داخلی ویلا ایجاد می‌کنند.

نمونه‌های جذاب

059Ab5Ef 4Fba 4B58 8F89 8600C56Ee471

جمع‌بندی

ویلاهای کلاسیک به دلیل القای حس شکوه و عظمت به ببینده و همچنین ایجاد حس آرامش، بسیار مرسوم هستند. طراحی ویلا کلاسیک با اصول، معیارها و ویژگی‌هایی همراه است که یک معمار حاذق باید کاملا از آنها آگاه باشد.

از جمله اصول کلی طراحی ویلایی با این سبک می‌توان به مواردی همچون توجه به الگوها، نورپردازی مناسب، ستون‌های بلند، گچ‌بری‌های ظریف و استفاده از طرح‌ گل، حیوانات، مجسمه و غیره اشاره کرد. تقارن در تناسب طرح‌ها هم یک ویژگی مهم در ویلای کلاسیک است که باید به آن توجه شود.

منبع: دکوبوم

دیدگاهتان را بنویسید