کامپوزیت دندان
معرفی کسب و کار

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

اسفند ۷, ۱۴۰۱ 5۰175

طول عمر کامپوزیت دندان از مهمترین چالش‌های افرادی است که قصد دارند یک طرح لبخند زیبا داشته باشند. این افراد دوست دارند بدانند که تا چه زمانی دندان‌هایشان حالت مرواریدی اولیه را حفظ خواهد کرد و تا کی می‌توانند بر روی زیبایی به دست آمده از کامپوزیت دندان حساب کنند؟

به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم تا مدت زمان ماندگاری کامپوزیت دندان را بررسی کرده و روش‌های طولانی تر کردن این زمان را به شما بگوییم. پس اگر قصد دارید به سراغ این شیوه از ونیر دندان بروید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کامپوزیت دندان

عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان

موارد بسیار زیادی هستند که بر روی طول عمر کامپوزیت تاثیر می‌گذارند؛ بنابراین نمی‌توان به طور دقیق گفت که مدت زمان ماندگاری کامپوزیت دندان چقدر است. مهمترین موارد تاثیرگذار بر روی ماندگاری این شیوه درمانی عبارتند از:

 

 • نحوه مراقبت از کامپوزیت‌ها

مهمترین عامل تاثیرگذار بر روی طول عمر کامپوزیت، شیوه مراقبت کردن شما از آن است. برای اینکه بتوانید مدت بیشتری از نتایج به دست آمده لذت ببرید، نیاز است که به همه توصیه‌های دندانپزشک توجه کرده و آن‌ها را مو به مو اجرا کنید.

این مراقبت‌ها، شامل یک سری رفتارهای کوتاه مدت و طولانی مدت می‌شوند؛ برای مثال باید تا زمان رفع بی حسی، از خوردن غذاهای سفت خودداری کرده یا تا ۲۴ ساعت بعد، غذاهای رنگی نخورید.

 

 • میزان تخصص و مهارت دندانپزشک

از دیگر عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان، می‌توان به میزان تخصص و مهارت دندانپزشک اشاره کرد. بدون شک دندانپزشک ماهر در انتخاب رنگ، قرار دادن و شکل دادن کامپوزیت روی دندان ها بسیار بهتر عمل میکند. علاوه بر این دندانپزشک باید بتواند بهترین نوع کامپوزیت را بر اساس شرایط دهان و دندان شما انتخاب کند تا مدت بیشتری بتوانید از آن استفاده کنید.

اگر به جای کامپوزیت، قصد لمینت کردن دندان هایتان را داشته باشید، بد نیست بدانید که در لمینت دندان، تبحر لابراتور نیز تعیین کننده است. در صورتی که دندانپزشک تجربه کافی را برای لمینت دندان نداشته باشد، نمی‌تواند به درستی فرایند قالب گیری و نصب را انجام داده و در نهایت نتیجه خوبی برای شما به دست نخواهد آمد.

 

 • تاثیر نحوه نصب بر روی طول عمر کامپوزیت دندان

در ماندگاری کامپوزیت دندان، نحوه نصب آن‌ها هم از اهمیت زیادی برخوردار است. دندانپزشک باید با دقت سطح زیرین را تمیز کرده و هیچ آلودگی را بر روی دندان‌ها باقی نگذارد. در غیر این صورت، آلودگی‌ها باعث می‌شوند که کامپوزیت خیلی زود از بین برود و آسیب پذیر بشود. از سوی دیگر، موادی که برای کامپوزیت استفاده می‌شود، باید با دقت کافی بر روی دندان‌ها چسبانده شوند تا هیچگونه باکتری راه نفوذ نداشته باشد.

 

 • برند مواد کامپوزیت

امروزه شرکت‌های مختلفی هستند که کامپوزیت‌های دندان را تولید می‌کنند و از مواد متفاوتی برای این کار استفاده می‌نمایند. به همین دلیل لازم است که در زمان انجام لمینت دندان، بهترین برند انتخاب شود تا دوام بالاتری به دست آید.

 

 • رژیم غذایی

شاید بتوان گفت که مهمترین عامل تاثیرگذار بر روی طول عمر کامپوزیت‌های دندان، رژیم غذایی شما است. خوردن غذاهایی که بیش از حد سفت هستند، باعث می‌شود که کامپوزیت‌ها لب پر شده و در معرض شکستگی قرار بگیرند. علاوه بر این، توصیه می‌شود که حتما بعد از هر وعده غذایی آب بنوشید تا اثرات رنگی آن از بین برود و رنگ کامپوزیت‌ها تغییری نکند.

Fissure Dental Fillings, Medically Accurate 3D Illustration
Fissure dental fillings, Medically accurate 3D illustration

روش‌های افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

برای بالا بردن ماندگازی کامپوزیت دندان، باید یک سری اقدامات را انجام دهید که توسط دندانپزشک به شما توصیه می‌شوند. برخی از این کارها، در مدت کوتاهی پس از انجام لمینت دندان باید انجام شوند؛ اما یک سری از موارد هم نیاز است که تا سال‌ها بعد، همچنان رعایت شوند. از مهمترین مواردی که می‌توانند منجر به افزایش طول عمر کامپوزیت دندان بشوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

اقدامات کوتاه مدت برای افزایش ماندگاری کامپوزیت

 • تا برطرف شدن اثرات بی حسی، از خوردن غذاهای خشک و سفت خودداری کنید.
 • تا ۲۴ ساعت از غذاهای نرم و مایعات استفاده کنید تا فشار زیادی به کامپوزیت‌های تازه وارد نشود.
 • تا یک هفته پس از کامپوزیت کردن، در صورت وجود احساس درد یا تیزی، به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • تا یک روز پس از لمینت کردن، غذاها و نوشیدنی‌های رنگی مانند لبو را نخورید.
 • اگر پس از دو هفته هنوز در دندان‌های خود، حساسیت به سرما و گرما را حس می‌کردید، به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

مراقبت‌های بلندمدت برای افزایش ماندگاری کامپوزیت

 • برای افزایش طول عمر کامپوزیت دندان، باید روزانه دو بار مسواک بزنید.
 • از خمیر دندان‌هایی که حاوی فلوراید هستند استفاده کنید.
 • پس از هر وعده غذایی نخ دندان بکشید و اجازه ندهید که باقیمانده‌های غذا در میان دندان‌ها بمانند؛ زیرا ممکن است پلاک و جرم بر روی دندان‌ها به وجود آید.
 • روش صحیح مسواک زدن را یاد بگیرید و آرام مسواک بزنید؛ در غیر این صورت، فاصله ای در میان لثه و کامپوزیت ایجاد می‌شود که شما را ناچار به جایگزین کردن روکش‌ها خواهد کرد.
 • تا حد امکان از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی مانند انواع سس‌ها، قهوه و چای خودداری کنید یا پس از هربار مصرف، دهان خود را با آب بشویید؛ زیرا برخی از جنس‌های کامپوزیت، رنگ پذیر هستند.
 • از مصرف دخانیات خودداری کنید که باعث زرد یا قهوه ای شدن روکش‌ها می‌شود.
 • استرس خود را کنترل کرده و برای درمان مواردی مانند دندان قروچه و جویدن ناخن‌ها اقدام کنید؛ زیرا این موارد منجر به شکسته شدن روکش‌ها خواهند شد.
 • از دندان‌های خود به عنوان ابزاری برای باز کردن گره، شکستن آجیل یا موارد دیگر استفاده نکنید؛ زیرا این موضوع به شدت بر طول عمر کامپوزیت دندان تاثیر منفی دارد و می‌تواند باعث آسیب جدی به آن‌ها شود.
 • حداقل هر ۶ ماه یک بار برای بررسی سلامت دندان‌ها و کامپوزیت دندان، به مطب یا کلینیک مراجعه کنید؛ در این صورت ترمیم خیلی سریع انجام شده و از ایجاد پلاک جلوگیری خواهد شد.
 • از گاز زدن میوه‌های سفت مانند هویج خودداری کنید و تا حد امکان آن‌ها را به صورت رنده شده یا در تکه‌های کوچک مصرف نمایید.
 • در صورتی که به صورت حرفه ای در ورزش‌هایی مانند بوکس یا کاراته فعالیت می‌کنید، حتما از محافظ‌های دهانی استفاده کنید.
 • از خوردن نوشیدنی‌های الکلکی خودداری کنید؛ زیرا می‌تواند باعث ایجاد لکه شده و سرعت فرسایش کامپوزیت دندان را افزایش دهد.
 • تا حد امکان از مصرف نوشابه خودداری کنید؛ زیرا حاوی مقداری مواد اسیدی است که می‌توانند لمینت را دچار خوردگی و آسیب کنند.

کلینیک ایده آل

 

طول عمر کامپوزیت دندان چند سال است؟

تا اینجای کار با عوامل موثر بر ماندگاری کامپوزیت آشنا شدیم و اقداماتی را به شما معرفی کردیم که در نهایت منجر به افزایش طول عمر لمینت می‌شوند. اما سوال اصلی اینجا است که طول عمر کامپوزیت دندان با همه این اوصاف چقدر است؟ به طور متوسط، کامپوزیت‌های دندان بین ۷ تا ۱۰ سال عمر می‌کنند. اما اگر از مواد باکیفیت برای ساخت آن‌ها استفاده شده باشد و شما هم به خوبی مراقبت‌های لازم را انجام دهید، این زمان بیشتر از ۱۰ سال خواهد شد.

بهترین خمیر دندان برای بالا بردن ماندگاری کامپوزیت

یکی از نکات مراقبتی بسیار مهم که باعث افزایش ماندگاری کامپوزیت می‌شود، استفاده از خمیر دندان و محصولات شوینده استاندارد است. همه خمیردندان‌ها، دارای یک خاصیت سایشی هستند که باعث می‌شود پلاک‌ها و جرم‌ها از روی دندان برداشته شوند. این خاصیت به دلیل وجود موادی مانند الکل، جوش شیرین یا هیدروژن پراکسید در ساختار خمیر دندان به وجود می‌آید.

به همین دلیل توصیه می‌شود که پس از کامپوزیت کردن، از خمیر دندان‌های معمولی استفاده نکرده و محصولات ژله‌ای را جایگزین کنید. زیرا خمیر دندان‌های ژله‌ای با ساختار کامپوزیت سازگار هستند و باعث ساییده شدن آن‌ها نخواهند شد. از سوی دیگر مسواک شما هم باید موهای نرمی داشته باشد تا مانع از کدر شدن رنگ کامپوزیت در درازمدت شود.

 

بهترین کلینیک دندانپزشکی برای کامپوزیت دندان

همانطور که گفتیم، مهارت دندانپزشک و موادی که برای لمینت از آن‌ها استفاده می‌شود، تا حد زیادی بر روی طول عمر کامپوزیت دندان اثر دارند. به همین دلیل حتما باید کلینیکی را انتخاب کنید که از این نظر به شما اطمینان بدهد و طول عمر بالای کامپوزیت‌ها را تضمین کند. کلینیک ایده آل از بهترین کلینیک‌های دندانپزشکی در ایران است که خدمات مختلفی را با بهترین قیمت به شما ارائه می‌دهد.

کلیه موادی که برای ونیر دندان در کلینیک ایده آل استفاده می‌شوند، از بالاترین کیفیت هستند و برندهای مشهوری آن‌ها را تولید کرده‌اند. بنابراین شما می‌توانید با خیال راحت، تا سال‌ها از نتیجه به دست آمده لذت ببرید. از سوی دیگر این کلینیک دارای یک کادر بسیار مجرب از دندانپزشکان متخصص است که به زیباتر شدن لبخند شما کمک خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×