۶ علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی

زنگ زدن ماشین ظرفشویی بر روی سبدها و دیواره های داخلی دستگاه یکی از مشکلات رایج است که تاثیر مستقیم بر کاهش طول عمر آن دارد. با گذشت زمان و استفاده طولانی مدت از ماشین های ظرفشویی به مرور ممکن است با زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی روبرو شوید که به رنگ قهوه ای هستند و بدون شک از دیدن این منظره نگران خواهید شد. اگر دوست ندارید این صحنه را ببینید، در ادامه با ما همراه باشید چون علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی را بررسی خواهیم کرد.

زنگ زدن ماشین ظرفشویی

چرا ماشین ظرفشویی زنگ میزند؟

ماشین ظرفشویی یکی از وسایل کاربردی در اشپزخانه است که قیمت زیادی دارد و به همین دلیل اغلب افراد در نگهداری از آن به نکات متعددی توجه می کند. زنگ زدن ماشین ظرفشویی یکی از مشکلاتی است که ممکن است با آن روبرو شوید و به دلایل متعددی رخ می دهد. اگر این مشکل جدی گرفته نشود، در نهایت چاره ای جز پرداخت هزینه برای انجام تعمیرات ماشین ظرفشویی نخواهید داشت! از مهم ترین دلایلی که باعث زنگ زدن ظرفشویی میشود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بالا بودن درجه سختی آب

آب در حالت طبیعی حاوی املاح متعددی است و در تصفیه خانه ها تلاش میشود مقدار آنها تا حد استاندارد کاهش پیدا کند. مقدار املاح موجود در آب درجه سختی آن را نشان می دهند. اگر آب ورودی به ماشین های ظرفشویی درجه سختی بالایی داشته باشد، به معنای حضور مقدار زیاد املاح در آن است. این املاح و فلزات موجود در آب در تماس با سبد و دیواره های داخلی ماشین ظرفشویی واکنش برقرار نموده و اصطلاحا باعث خوردگی آنها میشود. این خوردگی ها به شکل زنگ زدگی خودش را نشان می دهد.

برای جلوگیری از مساله یکی از بهترین راهکارها، استفاده از نمک مخصوص برای کاهش درجه سختی آب است. علاوه بر این، با جرم گیری ماشین ظرفشویی به صورت دوره ای و مرتب می توان از تاثیر منفی املاح آب بر سبد و داخل دستگاه جلوگیری کرد.

زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی

استفاده از مواد شوینده نامناسب

مواد شوینده مورد استفاده در ماشین های ظرفشویی دارای تنوع بالایی هستند و انواع قرص و ژل و پودر را شامل میشوند. این مواد از نظر کیفیت نیز با هم تفاوت دارند. برخی از مواد شوینده حاوی ترکیبات خاصی هستند که روی سبد و دیواره ها و کف ماشین ظرفشویی لایه های رسوبی را تشکیل داده و باعث خوردگی و زنگ زدن آن می شوند.

مواد شوینده ماشین های ظرفشویی تقریبا گران هستند و اگر این مواد با قیمت های ارزان ارائه میشوند لازم است کمی به کیفیت آنها شک کنید.

زنگ زدن قطعات بی کیفیت ماشین ظرفشویی

اغلب برندهای ایرانی و خارجی متریال های ضد زنگ را برای سبد و سایر قطعات داخلی دستگاه استفاده می کنند. اما اگر این قطعات به دلایل مختلف تعویض شده و با قطعه بی کیفیت جایگزین شوند، بدون شک با این قبیل مشکلات روبرو خواهید شد. به همین دلیل است که تاکید میشود تعمیرات ماشین ظرفشویی مجیک را به نمایندگی همین برند بسپارید و برای برندهای دوو، ال جی، ساموسنگ، بوش و غیره نیز به همین صورت باید عمل کنید.

نمایندگی ها از قطعات اصلی و باکیفیت استفاده می کنند و به همین دلیل خیالتان بابت زنگ نزدن ماشین ظرفشویی اسوده خواهد شد.

نمک بی کیفیت است!

یکی دیگر از دلایل زنگ زدن ماشین ظرفشویی استفاده از نمک های بی کیفیت است. نمک در حالت کلی برای کاهش درجه سختی آب در ماشین های ظرفشویی به کار می رود. حال اگر این نمک ها کیفیت خوبی نداشته باشند، نه تنها املاح را کاهش نمی دهند، بلکه دستگاه را بیشتر در معرض رسوب زدن قرار می دهد.

زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

خراشیدگی داخل ماشین ظرفشویی

سبد، دیواره های داخلی و کف ماشین ظرفشویی تا حد امکان نباید با اشیای نوک تیز مانند چاقو برخورد داشته باشند. چون باعث خراشیدگی آنها شده و شرایط برای زنگ زدن ماشین ظرفشویی فراهم میشود. با ایجاد خراش های سطحی و عمیق لایه های ضد زنگ از روی سبد و دیواره ها برداشته شده و به همین دلیل با مواد شوینده، آب و املاح موجود در آن واکنش برفرار نموده و دچار خوردگی میشود.

بهترین کار چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی و جلوگیری از خراشیدگی قطعات داخلی دستگاه است.

مواد جلادهنده باکیفیت استفاده کنید

در ماشین های ظرفشویی برای افزایش درخشندگی ظروف از مواد جلادهنده استفاده میشود که تنوع زیادی دارند. برخی از این مواد مرغوبیت کمی داشته و حاوی مواد مضر برای دستگاه هستند. این مواد بعد از انباشته شدن بر روی سبد و دیواره های ظرفشویی باعث تشکیل لایه های رسوبی شده و در نهایت با زنگ زدگی مواجه خواهید شد.

مواد جلادهنده را با دقت انتخاب کنید و توجه داشته باشید که مقدار آن نباید بیش از اندازه باشد.

راه های جلوگیری از زنگ زدن ماشین ظرفشویی

با توجه به مواردی که در طول متن به آن اشاره شد، برای جلوگیری از زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی و سایر قطعات داخلی دستگاه لازم است موارد زیر را رعایت کنید:

  • ظروف را بعد از شستشو بلافاصله از دستگاه خارج کنید و درب آن را باز بگذارید. با این کار رطوبت خیلی زود خشک میشود و فرصت برای زنگ زدن دستگاه وجود ندارد.
  • به صورت مرتب تمام بخش های ماشین ظرفشویی را جرم گیری و تمیز کنید.
  • مواد شوینده استاندارد و باکیفیت انتخاب و مقدار کمی از آن را برای شستشوی ظروف استفاده کنید. مواد شوینده اگر بیش از اندازه وارد دستگاه شوند، روی سبد و سایر بخش ها رسوب نموده و باعث زنگ زدگی میشوند.
  • به آلارم درجه سختی آب روی ماشین ظرفشویی دقت کنید. اگر درجه سختی آب بیش از مقدار استاندارد است از نمک باکیفیت برای کاهش آن استفاده کنید.
  • روی نقاط کوچکی که به تازگی دچار زنگ زدگی شده اند چسب وینیل که حاوی مواد پلاستیکی است قرار دهید.
  • در صورت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی کمی اسید سیتریک داخل مخزن مایع ظرفشویی بریزید و دستگاه را بدون ظرف روشن و یکی از برنامه های شستشو را اجرا کنید. بعد از اتمام برنامه شستشو تمام بخش های داخل ظرفشویی را با دستمال تمیز و خشک کنید.
  • استفاده بیش از اندازه از مواد جلادهنده و نمک باعث زنگ زدگی میشود. در مقدار این مواد در زمان شستشوی ظروف دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید