آیا ارتودنسی دندان فک را عقب می برد

آیا ارتودنسی دندان فک را عقب می برد؟ این سوالی است که بسیاری از افراد در زمانی که قصد انجام این کار را دارند از خود می پرسند، در این مقاله قصد داریم که در رابطه با این موضوع صحبت کنیم. به طور کلی ارتودنسی یکی از شاخه های دندانپزشکی است که با کمک آن فک هایی که دارای ناهنجاری هستند یا به عبارتی در جای اشتباه قرار گرفته اند، با استفاده از آن اصلاح می شوند .

بسیاری از افراد وجود دارند که بنا به دلایلی مختلف دندان های آنها در جای اشتباه قرار دارد و دندان های آنها شکل نامتعارفی دارد، این امر باعث ایجاد مشکلات زیادی در آنها می شود، به عنوان مثال تمیز کردن آنها سخت می شود و در این صورت دندان پوسیده می شود، به همین دلیل باید که با روشی شکل این دندان ها اصلاح شود که مفید ترین آن انجام ارتودنسی است .

جلو بودن فک یکی از این ناهنجاری هایی است که افراد مختلفی با آن درگیر هستند، علاوه بر اینکه این مشکل روی زیبایی فرد تاثیر می گذارد، مشکلاتی برای غذا خوردن و همچنین حرف زدن افراد نیز ایجاد می کند، به همین دلیل باید که اصلاح شود .

دلایل مختلفی می تواند باعث شود که فک شما جلو باشد، دلایلی همانند عوامل ارثی ، ضربه به استخوان فک بالا و … که ارتودنسی می تواند که تا حد زیادی جلوآمدگی فک شما را نیز از بین ببرد . اگر می پرسید چگونه، در ادامه با ما همراه باشید .

ارتودنسی دندان در الودندان

 

روش عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی

در بخش قبلی توضیح دادیم که با استفاده از ارتودنسی می توان که جلوآمدگی فک را اصلاح کرد، البته باید گفت که هر کسی نمی تواند از ارتودنسی استفاده کند و حتما باید که ابتدا متخصص بررسی های لازم را انجام دهد تا مشخص شود که آیا شرایط انجام ارتودنسی برای عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی و یا برای فک پایین، وجود دارد یا خیر و بعد از آن اقدامات لازم انجام بگیرد.

در صورتی که شرایط فک شما برای انجام ارتودنسی توسط پزشک تایید ش،د مراحل درمانی باید آغاز شود، به طور کلی مراحلی که انجام می گیرد به صورتی است که در ابتدا باید از هر دو فک شما تصویر برداری انجام بگیرد و سپس میزان جلو بودن فک شما و همچنین میزان انحرافی که دندان های شما دارد بررسی شود.

در این مرجله باید که بررسی های لازم برای اینکه آیا ارتودنسی دندان می تواند جلو افتادگی فک شما را درست کند یا خیر، انجام بگیرد. این نکته نیز وجود دارد که انجام ارتودنسی برای درمان جلو افتادگی فک در کودکان خیلی بیشتر است و بیشتر هم جواب می دهد، زیرا که کودکان در حال رشد هستند و فک آنها راحت تر از افراد بالغ می تواند حرکت کند و جابه جا شود، به همین دلیل باید که برای آنها از هدگیر استفاده کرد، البته امروزه از هدگیر ها استقبال زیادی نمی شود و برای کنترل حرکت زیاد فک، روش های دیگری نیز ایجاد شده است که توسط متخصصین مدرن و امروزی که آموزش دیده اند از آنها استفاده شود .

همچنین باید توجه شود که در زمانی که از هدگیر استفاده می شود باید که به درستی و با دقت نصب شود، زیرا در صورتی که به صورت غلط وصل شده باشد نه تنها فک شما را اصلاح نمی کند، بلکه اختلالات دیگری را نیز برای شما ایجاد می کند .

روش عقب کشیدن فک پایین با ارتودنسی

در صورتی که فک پایین جلو افتادگی داشته باشد، مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد می کند و باید که هر چه سریع تر درمان شود.

برخی از دلایل عبارت است از :

۱ ) به دلیل این ناهنجاری خطر پوسیدگی در دندان های پایین خیلی بیشتر می شود، زیرا که بدنه دندان ها پایین و بالا به یکدیگر سابیده می شوند . همچنین باعث تحلیل رفتن بافت آنها نیز می شود . ۲

) ایجاد اختلالات گوارشی از دیگر مشکلاتی است که می تواند ایجاد شود، دلیل اصلی آن هم جویدن ناقص مواد غذایی است .

۳ ) مشکلاتی مربوط به تکلم نیز از دیگر دلایلی است که باید حتما جلو افتادگی فک را جدی بگیرید ، در صورتی که فک های شما جلو افتاده باشند به خصوص فک پایین شما، صحبت کرد، و تلفظ برخی حروف برای شما سخت خواهد بود .

۴ ) باعث کاهش زیبایی افراد نیز می شود و ممکن است که حتی اعتماد به نفس بیمار نیز به همین دلیل افت پیدا کند .

در صورتی که این مشکل را دارید هر چه زود تر به پزشک متخصص مراجعه کنید تا اقدامات لازم را انجام دهد و هر چه زود تر ارتودنسی شما اجرا شود، امروزه روش هایی به وجود آمده است که با استفاده از آنها ارتودنسی بزرگسالان نیاز به جراحی خیلی کمتری دارد، به این روش که یکی از بهترین روش های ارتودنسی دندان است camouflage می گویند و متخصص دندان پزشکی خوب با آن آشنا هستند .

هزینه ارتودنسی عقب بردن فک

هزینه ارتودنسی عقب بردن فک با توجه به موارد مختلفی ممکن است که تغییر کند، مهم ترین این موارد عبارت است از :

۱ ) میزان تخصص پزشک: با توجه به اینکه شما می خواهید پیش چه متخصصی دندان های خود را ارتودنسی کنید، هزینه ها متفاوت است ، بدیهی است که افرادی که معروف تر و تخصص بیشتری دارند، هزینه بیشتری را نیز از شما دریافت خواهند کرد .

۲ ) شدت ناهنجاری : با توجه به اینکه شدت ناهنجاری فک شما تا چه حد است، هزینه ارتودنسی نیز تغییر می کند، زیرا در صورتی که دندان های شما به هم ریخته تر و فک شما جلو آمدگی زیادی داشته باشد، در این صورت باید که تعداد جلسات بیشتری را پیش متخصص مراجعه کنید تا روند درمان شما پیش برده شود و همه این موارد هزینه ارتودنسی را افزایش می دهد .

۳ ) داروهای مورد نیاز : با توجه به شرایط شما و دارو های مختلفی ممکن است که استفاده شود از شما هزینه دریافت می شود و ممکن است که هزینه های ارتودنسی شما زیاد یا کم باشد .

۴ ) جراحی : در برخی موارد مشاهده شده است که دندان های فرد انحراف کمی دارد و بعد از بررسی های لازم شده دیگر نیاز به جراحی ندارد، در این صورت بدیهی است که هزیته کم تر خواهد بود، اما افرادی وجود دارند که جلو افتادگی فک در آنها خیلی زیاد است و حتما باید جراحی صورت بگیرد و هزینه ها بیشتر خواهد شد .

به طور کلی نمی توان که برای این عمل قیمتی ثابت را تعیین کرد و شما باید که باید توسط متخصص مربوطه چک شوید و شرایط فک و دندان های شما به صورت کامل بررسی شود تا هزینه کلی ارتودنسی شما به دست بیاید . برای دریافت مشاوره رایگان کافیست فرم موجود در سایت الو دندان راپر نمایید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید