اسپری تاخیری
زناشویی - سلامت

تفاوت های اسپری تاخیری و کاندوم تاخیری چیست؟

آبان ۲۰, ۱۴۰۱ 3۰84

دارا بودن یک ارتباط جنسی سالم و لذت‌بخش حق تمام زوجینی است که با هزار امید و آرزو وارد ارتباط زناشویی می‌شوند. مشکلات جنسی عامل درصد بالایی از طلاق‌ها و جدایی‌ها در تمام جهان است. رایج‌ترین مشکل جنسی در میان زوجین، اختلال زود انزالی در مردان است که در این حالت نه مرد از ارگاسم خود خوشی می‌برد و نه زن. مداوا زودانزالی به خصوص اگر این مشکل شدید و دائمی باشد، حتما باید زیر نظر یک دکتر متخصص صورت گیرد. یکی از درمان‌های کمکی برای رفع انزال زودرس، استفاده از کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری است. این دو محصول را همه افراد بدون نیاز به نسخه پزشک می‌توانند تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهند. خرید محصولات جنسی مثل اسپری، ژل یا کاندوم تاخیری در مواردی که زودانزالی شدید نباشد، بسیار کارآمد خواهد بود. موضوع این مقاله در مورد تفاوت کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری است.

کاندوم تاخیری بهتره یا قرص
کاندوم تاخیری بهتره یا قرص

بیشتر بخوانید:

کاندوم تاخیری چیست؟

در درجه اول بهره‌جویی از کاندوم یکی از راه‌های پیشگیری از بارداری و جلوگیری از انتقال بیماری‌های جنسی محسوب می‌شود. اما در حال حاضر کاندوم‌ها بسیار متنوع تولید می‌شوند و کارایی‌های دیگری هم دارند. مثلا کاندوم خاردار با تحریک جنسی تهدید می‌شود تا لذت بیشتری در حین رابطه بوجود آید. یکی از محبوب‌ترین انواع کاندوم، کاندوم تاخیری است.

کاندوم تاخیری نوعی کاندوم است که در داخل آن از مواد آلرژی مانند بنزوکائین یا لیدوکائین استفاده می‌شود. این مواد مانند یک بی‌حس کننده موضعی عمل کرده و باعث می‌شوند سر آلت تناسلی مرد کمی بی‌حس شود. در این حالت انزال به تاخیر خواهد افتاد و مدت زمان دوام رابطه جنسی بیشتر خواهد شد.

کاندوم تاخیری چقدر تاخیر ایجاد می کند
کاندوم تاخیری چقدر تاخیر ایجاد می کند

اسپری تاخیری چیست؟

گذشته از آنکه در مورد تفاوت کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری توضیح دهیم، لازم است تا با اسپری تاخیری بیشتر آشنا شوید. اسپری‌های تاخیری محصولات حساسیت‌زدا یا بی‌حس‌کننده‌ای هستند که به درمان زود انزالی کمک می‌کنند. این محصولات با حساسیت‌زدایی از آلت تناسلی مدت زمان رابطه جنسی را افزایش می‌دهند. در اسپری‌های تاخیری یا از لیدوکائین استفاده می‌شود و یا از بنزوکائین. این دو ترکیب هر دو می‌توانند باعث ایجاد بی‌حسی شوند. اسپری تاخیری ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از شروع مقاربت، باید به قسمت کلاهک و زیر آلت تناسلی اسپری شود تا خوب اثر کند.

تفاوت کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری

در اینجا فرق‌های این دو کالا را برایتان شرح می‌دهیم تا بهتر تصمیم بگیرید که بهتر است برای خرید اسپری تاخیری اقدام کنید یا کاندوم تاخیری:

درصد لیدوکائین در کاندوم و اسپری تاخیری

یکی از اصلی‌ترین فرق‌های این دو محصول با هم در درصد لیدوکائین یا هر نوع ماده بی‌حس کننده‌ای است که در آنها استفاده می‌شود. در اسپری‌های تاخیری معمولا حدود ۱۰ درصد لیدوکائین استفاده می‌شود؛ در حالی که درصد لیدوکائین در کاندوم تاخیری ۱ یا ۲ درصد است. بنابراین اسپری تاخیری در جلوگیری از انزال زودرس می‌تواند نتیجه بهتری داشته باشد و در واقع قوی‌تر است.

کاندوم تاخیری عوارض دارد
کاندوم تاخیری عوارض دارد

تفاوت کاندوم و اسپری تاخیری از دیدگاه روش مصرف

کاندوم و اسپری تاخیری هر دو باید حدود ۱۰ دقیقه قبل از سکس مورد استفاده قرار گیرند تا موثر واقع شوند. برای استفاده از کاندوم تاخیری کافیست وقتی آلت تناسلی در حالت نعوظ قرار دارد، کاندوم را به شکل صحیح روی آن بکشید. به منظور استفاده از اسپری تاخیری باید آن را در فاصله ۳۰ سانتی‌متری آلت تناسلی گرفته و به قسمت زیر کلاهک آلت تناسلی اسپری نمایید. سپس باید کمی ماساژ دهید تا ترکیبات خوب جذب شوند.

فرق کاندوم تاخیری با ساده
فرق کاندوم تاخیری با ساده

بررسی تفاوت اسپری و کاندوم تاخیری از لحاظ عوارض

ماده موثره در اسپری و کاندوم تاخیری اغلب یا لیدوکائین است یا بنزوکائین. عارضه‌ای که این دو ماده ممکن است ایجاد کنند، حساسیت است. اما اگر به آنها حساسیت نداشته باشید، معمولا هیچ عارضه‌ای ایجاد نخواهد شد. از آنجایی‌که درصد لیدوکائین بکار رفته در اسپری تاخیری خیلی بیشتر از کاندوم تاخیری است، این احتمال وجود دارد که بعضی از افراد در صورت استفاده از آن توانایی نعوظ را از دست بدهند و در این صورت رابطه جنسی نیمه کاره رها شود. اما چون درصد مواد بی‌حس کننده در کاندوم تاخیری خیلی کمتر است، مشکل اختلال نعوظ اغلب ایجاد نخواهد شد.

علامت کاندوم تاخیری
علامت کاندوم تاخیری

کاندوم و اسپری تاخیری چقدر تاخیر ایجاد می‌کنند؟

میزان تاخیر با کاندوم تاخیری بستگی به نوع مواد بکار رفته در آن، درصد ماده بی‌حس کننده و شدت زودانزالی در فرد دارد. اما به طور کلی کاندوم تاخیری ۱ تا ۵ دقیقه انزال را به تاخیر می‌اندازد. از آنجایی که درصد لیدوکائین در اسپری تاخیری بیشتر از کاندوم تاخیری است، ممکن است در انزال تاخیر بیشتری ایجاد نماید. اما عوامل مختلفی در این زمینه موثرند و مدت زمان تاخیر در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

اسپری تاخیری چقدر تاخیر ایجاد می کند
اسپری تاخیری چقدر تاخیر ایجاد می کند

تفاوت اسپری تاخیری، کاندوم تاخیری و ژل تاخیری

فرق کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری را برایتان شرح دادیم. در میان محصولات جنسی جهت به تاخیر انداختن انزال یک کالا دیگر به نام ژل تاخیری هم وجود دارد. در ژل‌های تاخیری هم یا از لیدوکائین و یا از بنزوکائین استفاده می‌شود. ژل تاخیری با ایجاد بی‌حسی موضعی انزال را به تاخیر انداخته و کیفیت رابطه جنسی را افزایش می‌دهد. تفاوت ژل تاخیری با اسپری تاخیری در درصد ماده بی‌حس کننده در آنهاست. در ژل تاخیری حدود ۲ درصد لیدوکائین استفاده می‌شود که خیلی کمتر از اسپری تاخیری است.

وقتی اسپری تاخیری بی‌حسی زیادی را برای بعضی از افراد ایجاد کند، در این حالت می‌تواند آزاردهنده باشد و حتی باعث توقف رابطه جنسی شود. بنابراین در این صورت فرد می‌تواند از ژل تاخیری استفاده نماید. اسپری تاخیری در بعضی از افراد ممکن است باعث سوزش و خارش شود. اما ژل تاخیری بر پایه آب تولید شده و احتمال ایجاد حساسیت با آن کمتر است. درصد لیدوکائین در ژل تاخیری معمولا نسبت به کاندوم تاخیری نیز بیشتر است.

کاندوم تاخیری بهتر است یا اسپری تاخیری؟

پاسخ این سوال به طور دقیق به ترجیحات شما بستگی دارد. کاندوم تاخیری ۳ کارکرد مهم می‌تواند برای شما داشته باشد:

۱- یک ابزار ایمن و موثر در پیشگیری از بارداری می‌تواند باشد.

۲- از انتقال بیماری‌های جنسی (مثل HPV، هپاتیت و ایدز) پیشگیری به عمل خواهد آورد.

۳- انزال را به تاخیر خواهد انداخت.

اسپری تاخیری تنها یک کارایی دارد و هم ایجاد تاخیر در انزال و کمک به حل مشکل زود انزالی است. اما مزیت بزرگ آن این است که تاثیرگذاری بیشتری در رفع زود انزالی دارد. بنابراین موثرتر می‌تواند واقع شود. باید ببینید که با توجه به شرایط خود و پارتنرتان اسپری تاخیری برایتان کارآمدتر خواهد بود یا کاندوم تاخیری. ضمنا اگر اختلال نعوظ هم دارید، ممکن است اسپری تاخیری برای شما چندان مناسب نباشد.

آیا همه کاندوم ها تاخیری هستند
آیا همه کاندوم ها تاخیری هستند

آیا می‌توان مقارن از کاندوم و اسپری تاخیری استفاده کرد؟

اسپری تاخیری را همزمان با کاندوم می‌توانید استفاده کنید. کاندوم‌ها با اسپری‌های تاخیری سازگار هستند. اسپری را باید روی آلت تناسلی زده، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا خشک شود و بعد کاندوم را روی ناحیه تناسلی بکشید. استفاده از اسپری تاخیری در کنار کاندوم لاتکس لذت جنسی را به اوج می‌رساند. اما اگر شما اسپری و کاندوم تاخیری را با هم استفاده کنید، ممکن است درصد لیدوکائین خیلی بالا رود و در نتیجه فرد قدرت نعوظ خود را از دست بدهد. استفاده همزمان از اسپری و کاندوم تاخیری ممکن است بی‌خطر باشد اما توصیه نمی‌شود.

کلام پایانی

عمده‌ترین تفاوت کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری در درصد لیدوکائین یا ماده بی‌حس کننده موجود در آنها است. به طور کلی کاندوم یک روش برای جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری‌های مقاربتی به حساب می‌آید. اما اسپری تاخیری فقط با هدف ایجاد تاخیر در انزال تولید می‌شود. اسپری تاخیری در رفع مشکل زود انزالی می‌تواند موثرتر واقع شود اما بعضی از آقایان وقتی آن را استفاده می‌کنند، توانایی نعوظ خود را از دست می‌دهند. در این موارد بهتر است از کاندوم یا ژل تاخیری استفاده شود. در نهایت این شما هستید که تشخیص دهید برایتان کاندوم تاخیری بهتر است یا اسپری تاخیری یا ژل تاخیری!

منبع : مثبت سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×