۸ نکته مهم برای موفقیت در آزمون آیلتس

آزمون آیلتس یکی از مهم‌ترین آزمون‌های بین‌المللی برای سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی شماست. موفقیت در آزمون آیلتس دشوار است. اما بدون کسب نمره بالا در آزمون آیلتس تقریبا تحصیل در دانشگاه‌‌های معتبر انگلیسی‌زبان غیرممکن است.

در واقع شما اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر را داشته باشید، غیر از ترجمه رسمی مدارک و ارائه انگیزه‌نامه و … شما نیاز به گواهی آزمون بین‌المللی معتبری مانند آیلتس دارید. نمره آزمون آیلتس نمره‌ای بین ۱ تا ۹ است. برای کسب پذیرش در دانشگاه‌های معتبر خارجی، تقریبا باید نمره‌ای بیش از ۶.۵ کسب کنید.

هیچ راه‌حل سریع یا تقلبی برای کسب موفقیت در آیلتس وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که آماده شوید و تمرین کنید. با این حال، قطعا چند قدم مهم و آسان وجود دارد که شما را برای کسب نمره بالا در آزمون آیلتس آماده می‌کند.

برای آشنایی با ۸ نکته مهم برای موفقیت در آزمون آیلتس، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

برنامه‌ریزی کنید

با آیلتس مانند هر امتحان دیگری رفتار کنید. برای هر امتحانی شما باید از قبل برنامه‌ریزی کنید و به برنامه خود پایبند بمانید. آیلتس نیز از این قاعده پیروی می‌کند. اما چگونه برای آمادگی آزمون آیلتس برنامه‌ریزی کنیم؟ در ادامه سه قدم مهم برای برنامه‌ریزی آزمون آیلتس را توضیح می‌دهیم.

هدف نهایی خود را مشخص کنید

اولین قدم برای برنامه‌ریزی، تعیین هدف است. مثلا شاید هدف نهایی شما گرفتن نمره ۶.۵ آیلتس است. هدف شما نباید خیلی ایده‌آل و دور از دسترس باشد. مثلا اگر تنها دو ماه زمان دارید و دانش زمانی شما متوسط است، توقع کسب نمره ۸ در آزمون آیلتس کمی محال و غیرممکن است.

نقاط ضعف و قوتتان را شناسایی کنید

دومین قدم مهم برای برنامه‌ریزی، شناسایی نقاط ضعف و قوتتان است. شاید شما در لیسنینگ قوی و در اسپیکینگ ضعیف باشید. این‌گونه می‌دانید که با صرف زمان برای تقویت اسپیکینگ، مکالمه شما قوی می‌شود. ولی اگر هم مهارت‌های شنیداری و هم گفتاری شما ضعیف باشد، زمان بسیار بیشتری را برای تقویت این مهارت‌ها باید صرف کنید.

برای زمان خود، برنامه‌ریزی کنید

ابتدا مشخص کنید که روزانه می‌خواهید که چند ساعت برای آیلتس زمان بگذارید. سپس بر اساس نقاط قوت و ضعف خود، برای هر مهارت زمان مشخصی را اختصاص دهید. مثلا اگر در ریدینگ قوی و در رایتینگ متوسط هستید، یک سوم زمان خود را به ریدینگ و دوسوم را به رایتینگ اختصاص دهید.

البته فراموش نکنید که هر چقدر هم در مهارتی قوی باشید، با این حال نباید از آن غافل شوید. پس برای همه مهارت‌های ۴گانه، به نسبت زمان اختصاص دهید.

بهتر است که جدول زمانی مطالعه برای خود ایجاد کنید. جدول زمانی مطالعه به شما در برنامه‌ریزی موثر کمک می‌کند. واقع‌بین باشید و زیاده‌روی نکنید وگرنه تسلیم استرس و خستگی می‌شوید. برنامه مناسب برنامه‌ای است که واقع‌بینانه و به صورت مستمر باشد.

یک همراه مطالعه پیدا کنید

زبان را نباید به تنهایی یاد گرفت. در ابتدایی‌ترین حالت، زبان وسیله‌ای برای برقراری ارتباط است. اگر در اتاقی به تنهایی بنشینید و قواعد گرامری و واژگان را حفظ کنید، هرگز نمره بالایی نخواهید گرفت. ممکن است که ریدینگ و لیسنینگ آیلتس شما تقویت شود اما در نهایت نمره اسپیکینگ خوبی نخواهید گرفت.

این همراه می‌تواند که دوست، هم‌کلاسی یا حتی یکی از اعضای خانواده شما باشد. یک همراه در یادگیری زبان، به شما در یافتن اطلاعات جدید، کاهش استرس، افزایش اعتماد به نفس و رسیدن به اهداف تعیین‌شده می‌شود. برای دست‌یابی به موفقیت در آیلتس، باید با یک‌دیگر همکاری کنید و صادق باشید.

اگر نزدیک شما فردی که در حال مطالعه زبان انگلیسی است، وجود ندارد، از امکانات آنلاین استفاده کنید. سایت‌ها و انجمن‌هایی وجود دارد که در آن‌ها امکان گفت و گو با سایر شرکت‌کنندگان آیلتس و حتی سوال پرسیدن از معلمان وجود دارد. بعضی از اپلیکیشن‌های زبان نیز چنین قابلیتی دارند.

سوالات واقعی آیلتس را بررسی کنید

هر زبان‌آموز می‌داند که باید تست‌های تمرینی انجام دهد. این نکته‌ای کاملا بدیهی است. احتمالاً تا به حال بیست یا سی آزمون رایتینگ آیلتس انجام داده‌اید، درست است؟ یا شاید هم بررسی این سوالات را برای آینده گذاشته‌اید. خوب این اشتباه است. مهم نیست که در چه سطحی از زبان انگلیسی هستید، شما باید نمونه‌سوالات آیلتس را بررسی کنید تا بهتر با نقاط قوت و ضعف خود آشنا شوید.

آیا می‌دانستید که اکثر مقالات امتحانی رایتینگ آیلتس که به صورت آنلاین مشاهده می‌کنید، مربوط به آزمون واقعی آیلتس نیستند؟ تمرین کردن با سوالاتی که مشابه آزمون آیلتس هستند، بسیار مفید است. در کتاب‌های بسیاری چنین سوالاتی وجود دارند.

با این حال، شما هم‌چنین باید مقالات واقعی آزمون‌های آیلتس گذشته را بررسی کنید تا برای امتحان واقعی آماده شوید. موفقیت در آیلتس شما بستگی به آمادگی شما برای آزمون دارد. اگر برای آزمون آماده نباشید، موفقیت در آزمون تقریبا غیرممکن می‌شود.

از مهارت‌های زبانی خود در دنیای واقعی استفاده کنید

چرا مردم در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند؟ دلایل زیادی وجود دارد. دلایلی مانند پیدا کردن شغل در خارج از کشور و تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان یا حتی ارتقای شغلی. شما برای تکالیف مدرسه و دانشگاه برای آزمون آیلتس آماده نمی‌شوید بلکه هدف شما آمادگی برای زندگی در جامعه‌ای انگلیسی‌زبان است.

آیلتس آزمونی برای مهارت‌های انگلیسی شما است و سطح واقعی انگلیسی شما را آزمایش می‌کند. بنابراین، برای گذراندن آن، فقط لازم نیست که عبارات آیلتس یا فهرستی از واژگان را یاد بگیرید و نباید تنها بر استراتژی‌ها و انواع سوالات تمرکز کنید.

شما باید در زندگی واقعی از انگلیسی استفاده کنید.

ورک‌شاپ گروهی آیلتس

همه چیزهایی که در بالا ذکر شد، مهم هستند اما شما باید انگلیسی را به عنوان ابزار ارتباطی مهمی ببینید. شما باید هر روز اخبار را به زبان انگلیسی بخوانید. باید هر روز به پادکست‌های انگلیسی گوش فرا دهید. باید هر روز ایمیل و نامه به زبان انگلیسی بنویسید. در نهایت، شما باید به زبان انگلیسی صحبت کنید، نه با خودتان بلکه با فرد دیگری.

از سلامتی خود مراقبت کنید

بسیاری از زبان‌آموزان، فکر می‌کنند که باید تمام روز و شب را برای قبولی در امتحان درس بخوانند. در حالی که این به معنای ساعات یادگیری بیشتر است اما خیلی کارآمد نیست. فراموش نکنید که کمیت بیشتر، تضمین‌کننده کیفیت بالاتر نیست.

در زندگی به تعادل نیاز دارید. برای اینکه مغزتان اطلاعات را پردازش کند، باید بدنتان سالم باشد. اجازه ندهید که تلاش برای موفقیت در آیلتس، شما را از داشتن یک زندگی سالم باز دارد. اگر مراقب سلامتی خود نباشید، در نهایت نیز به موفقیت نخواهید رسید.

ورزش کردن و خواب کافی برای حفظ سطح بالای عملکرد مغز حیاتی است. اگر خود را مجبور به مطالعه بیش از حد کنید، شاید در کوتاه‌مدت جواب دهد. ولی بعد از مدتی عملکرد و بازده شما نسبت به گذشته افت زیادی خواهد کرد.

به مطالعه برای آزمون آیلتس به شکل کاری جالب نگاه کنید

همان‌طور که در سطور قبلی گفتیم، آزمون آیلتس در مورد زبان و ارتباطات واقعی است. آیلتس فقط فهرستی از سوالات دشوار نیست. اگر واقعاً به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید، در آیلتس به خوبی عمل می‌کنید. پس به یاد داشته باشید که هر چیزی که توانایی‌های انگلیسی شما را افزایش دهد، برای اهداف آیلتس شما مفید است.

تماشای پادکست انگلیسی‌زبان مورد علاقه‌تان احتمالا در زمانی که باید برای آزمون آیلتس مطالعه کنید، اتلاف وقت به نظر می‌رسد، اما آیا واقعا اینطور است؟ اگر فعالانه و با دقت به آن گوش می‌دهید، می‌توان آن را بخشی از مطالعات شما در نظر گرفت.

خواندن یک پست در وبلاگ، احتمالا اتلاف وقت به نظر می‌رسد اما اگر واقعاً علاقه‌مند هستید و معانی جدید کلمات انگلیسی ذهن شما را مشغول می‌کند، این کار نیز مفید است.

هنگامی‌که با تماشای یک فیلم یا گوش دادن به پادکست استراحت می‌کنید، هم‌زمان هم آرامش دارید و هم مهارت‌های انگلیسی خود را بهبود می‌بخشید.

آن‌چه را که در زندگی می‌خواهید، تجسم کنید

چرا آیلتس می خوانید؟ به پاسخ خود فکر کنید و آن را در ذهن خود تجسم کنید. روی آن تمرکز کنید. آن را فراموش نکنید و اجازه ندهید که از چشم شما دور شود.

شاید به فکر تحصیل در هاروارد و آکسفورد هستید. شاید هم می‌خواهید که در شرکتی بین‌المللی در زمینه ‌IT در سیلیکون ولی مشغول به کار شوید. یا صدها هدف دیگر که برای شما مهم است.

دست‌یابی به موفقیت در آیلتس آسان نیست، اما با اتخاذ رویکرد صحیح واقعاً به خودتان کمک خواهید کرد. یکی از مهم‌ترین چیزها در مسیر آیلتس، حفظ انگیزه است. به خاطر داشته باشید که چرا این کار را انجام می‌دهید، این‌گونه انرژی لازم برای ادامه روزهای سخت را خواهید داشت.

برای آموزش آیلتس خود برنامه‌ای کارآمد تهیه کنید

چگونه قصد آمادگی برای آزمون‌ آیلتس را دارید. می‌خواهید که خودتان برای آیلتس آماده شوید یا این‌که در یک کلاس و دوره شرکت کنید؟

شرکت در کلاس‌های آیلتس یا مطالعه کتاب در تضاد هم نیستند. در واقع این دو ابزار مکمل هم هستند. شما برای آزمون آیلتس و کسب نمره بالا، باید از ابزارهای متفاوتی مانند پادکست، کتاب‌ها، ویدئوهای آموزشی و حتی کلاس‌های آموزش آیلتس استفاده کنید.

یکی از معایب کلاس‌های حضوری مشکلاتی مانند دوری راه و خسته شدن در ترافیک را دارد. بنابراین استفاده از کلاس‌های آنلاین آیلتس برای آموزش آیلتس کاربردی‌تر به نظر می‌رسد. دوره‌های آنلاین آیلتس مخصوصا برای افراد شاغل و دانشجو گزینه‌ای مناسب است.

در کدام کلاس آنلاین آیلتس شرکت کنیم؟

یکی از مراکز معتبری که کلاس‌های آنلاین آیلتس را برگزار می‌کند، دبستان ترجمیک است. دبستان ترجمیک دوره‌های آنلاین زبان‌های خارجی و آموزش آیلتس را برگزار می‌کند.

دوره‌های آنلاین دبستان ترجمیک با حضور استادان مجرب و حرفه‌ای برگزار می‌شود. تمامی استادان آیلتس دبستان ترجمیک سابقه‌ای درخشان در آموزش آیلتس دارند.

یکی دیگر از مزایای دوره‌های آنلاین دبستان ترجمیک، ضبط فیلم‌های دوره‌هاست. کلیه جلسات ضبط می‌شوند و سپس فیلم آن‌ها در اختیار زبان‌آموزان قرار می‌گیرد.

دوره آیلتس

هم‌چنین در هر سطحی از زبان انگلیسی که باشید، دبستان ترجمیک دوره آیلتس مناسب شما را دارد. هم‌چنین در صورتی که نمی‌دانید که کدام سطح برای شما مناسب است، با ارسال تیکت، مشاور تخصصی دوره‌های آیلتس با شما تماس می‌گیرد و شما را راهنمایی می‌کند. در واقع یکی دیگر از مزایای دبستان ترجمیک، خط مشاوره اختصاصی دوره‌های آیلتس است. مشاوره تخصصی دروه‌های آیلتس دبستان ترجمیک، شما را در انتخاب دوره مناسب یاری می‌کنند تا بتوانید که بهترین نتیجه را بگیرید.

پس اگر دنبال دوره‌های آنلاین آیلتس حرفه‌ای برای گرفتن نمره بالا در آیلتس هستید، دوره‌های آنلاین دبستان ترجمیک را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای اطلاع از جزئیات بیشتر به صفحه آموزش آیلتس دبستان ترجمیک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید