instagram
اطلاعات داروییسلامت

قرص پرگنازون برای چی خوبه و چه کاربردهایی دارد؟

0
قرص پرگنازون

قرص پرگنازون هلث اید حاوی ۱۲ نوع ویتامین و ۱۱ نوع ماده معدنی مورد نیاز برای خانم های باردار و شیرده است. این محصول فاقد ویتامین A بوده و تامین کننده ۱۰۰درصد نیاز روزانه مادران باردار و شیرده به اسید فولیک، آهن و روی می باشد.

دوران بارداری یکی از حساس ترین دوران های زندگی هر مادری بوده و کیفیت تغذیه در حین بارداری و حتی پیش ا آن، ارتباط بسیار مستقیم و ویژه با وضعیت و کیفیت سلامت جنین او دارد.

سلامت، کیفیت و کمیت تغذیه مادر می تواند از طریق بهترشدن تغذیه جنین سبب بهبود و تقویت رشد جنین شده و از بروز اختلالات و مشکلات ناشی از کمبود مواد مغذی در جنین جلوگیری کند. در دوران بارداری نیازمندی به برخی از مواد مغذی نسبت به دوران قبل از بارداری افزایش می یابد که اگر به موازات این افزایش نیاز، افزایش دریافت صورت نگیردکمبود برخی از مواد مغذی می تواند سبب بروز برخی از اختلالات و کاستی ها در جنین گردد، که جبران برخی از آن ها هرگز امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین توجه به وضعیت تغذیه زنان در دوران بارداری و قبل از آن یکی از مهمترین مباحث موجود در سلامتی می باشد.

به این منظور برای تامین کلیه مواد مغذی مورد نیاز افزایش یافته در این دوران مصرف مکمل های غذایی مولتی ویتامین مینرال، ضروری به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید:

قرص پرگنازون باعث چاقی میشود

قرص پرگنازون باعث چاقی میشود

فواید ترکیبات قرص پرگنازون هلث اید:

ویتامین D:

این ویتامین در تامین سلامت استخوانی، تنظیم رشد سلولی، در متابولیسم سلول و کمک به تقویت سیستم ایمنی نقش دارد. مصرف ویتامین D در طی دوران بارداری باعث استحکام استخوان های نوزاد شده علاوه بر این در کاهش احتمال دیابت دوران بارداری و تولد نوزاد زودرس نیز نقش دارد. کمبود دریافت این ویتامین در این دوران تاثیرات منفی بر روی مادر و جنین دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش احتمال بروز پره اکلامپسی ( مسمومیت دوران بارداری)
 • کاهش وزن هنگام تولد
 • بروز ریکتز در کودکان

E:

ویتامین محلول در چربی که مطالعات نشان داده است کمبود این ویتامین می تواند سبب بروز استرس اکسیداتیو مانند پره-اکلامپسی و همچنین تولد نوزاد زودرس شود.

C:

ویتامین محلول در آب با خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی، که وظایف مهم و حیاتی را در بدن داراست. برخی از مطالعات نشان داده اند که کمبود این ویتامین می تواند سبب بروز آنمی، تولد نوزادان با وزن کمتر از ۵/۲ کیلوگرم، نوزادان نارس و در مواقع بسیار شدید می تواند سبب بروز پری اکلامپسی شود.

ویتامین B۱:

ویتامین محلول در آب، که در شکل گیری و عملکرد سیستم عصبی، مغز و ماهیچه بسیار موثر است. از آنجاییکه این ویتامین بسیار حساس می باشد، روش های ناصحیح تهیه مواد غذایی می تواند سبب از بین رفتن آن شده و علایم کمبود آن پدید آید.

B۲:

ویتامین محلول در آب با اعمال متعدد در بدن انسان؛ کمبود این ویتامین در برخی از مطالعات با بروز پری – اکلامپسی در دوران بارداری همراه بوده است.

B۳:

ویتامین محلول در آب و بسیار مهم و حیاتی؛ استفاده از این ویتامین در دوران بارداری می تواند سبب تولید انرژی برای نوزاد شده و در افزایش رشد او نقش داشته باشد. علاوه  بر آن در مادر سبب بهبود عملکرد سیستم گوارشی آن می شود.

ویتامین B۶:

مصرف این ویتامین در دوران بارداری بر روی رشد و گسترش سیستم عصبی جنین نقش دارد. این ویتامین همچنین باعث بهبود حالت تهوع صبحگاهی در خانم های باردار می شود.

اسید فولیک:

یکی دیگر از اعضا ویتامین های گروه B می باشد که در ساخت سلول های جدید و خون سازی در بدن نقش دارد. مصرف این ویتامین حداقل یک ماه قبل از دوران بارداری و در طی سه ماهه ابتدایی بارداری باعث کاهش احتمال بروز نقص لوله عصبی جنین به میزان ۵۰ تا ۷۰ درصد می شود. همچنین مصرف اسید فولیک از بروز نقص هایی همچون شکاف کام و تولد نوزاد زودرس نیز جلوگیری می کند. مصرف این ویتامین از بروز کم خونی در مادر پیشگیری می کند.

ویتامین B۱۲:

ویتامین B۱۲ برای حفظ سلامت سلول های عصبی و خونی لازم است. زنان پیش از باردار شدن علاوه بر اسید فولیک به ویتامین B۱۲ نیز نیاز دارند تا خطر نقائص وخیم هنگام تولد در مغز و نخاع کاهش یابد در واقع کمبود ویتامین B۱۲ – مستقل از کمبود اسید فولیک – یک عامل خطر ساز برای نقائص لوله عصبی جنین است.

بیوتین (ویتامین B۷):

کمبود این ویتامین محلول در آب در ۵۰% بارداری ها دیده می شود. کمبود این ویتامین با افزایش ریسک نوزاد مرده همراه خواهد بود.

اسید پانتوتنیک (ویتامین B۵):

این ویتامین محلول در آب سبب بهبود و گسترش رشد جنین و پیشگیری از بروز کم خونی در مادر می گردد.

ویتامین K:

بخشی از این ویتامین به طور طبیعی در روده بزرگ توسط باکتری های فلور میکروبی تولید می شود و مابقی نیاز به این ویتامین هم از طریق مواد غذایی تامین می گردد. از آنجاییکه نقش عمده این ویتامین در فرآیند انعقاد خون می باشد و همچنین به دلیل عدم بلوغ کامل فلور میکروبی در نوزادان این ویتامین در داخل بدن آن ها تولید نمی شود، کمبود آن می تواند سبب بروز خونریزی شدید در نوزادان گردد.

کلسیم:

نیاز به دریافت کلسیم در دوره بارداری افزایش می یابد. دریافت ناکافی کلسیم سبب برداشت کلسیم از استخوان های مادر می شود. گرچه بدین ترتیب نیاز جنین تامین می گردد، ولی این امر  سبب پوک شدن استخوان های زن باردار خواهد شد.

آهن:

یکی از عناصر معدنی ضروری که کمبود آن در دوران بارداری شایع است. از آنجاییکه در دوران بارداری حجم خون مادر، جفت و جنین افزایش می یابد، به موازات آن افزایش نیاز به دریافت آهن نیز وجود دارد. کمبود آن سبب بروز کم خونی شده و حتی ممکن است منجر به نقایص سیستم عصبی هم در حالات شدید بگردد. مکمل یاری با آهن از پایان ماه چهارم بارداری تا سه ماه پس از زایمان توصیه می شود. اما در مادرانی که قبل از بارداری مبتلا به کم خونی بوده اند مکمل یاری با آهن را باید قبل از بارداری شروع کرده و تمام طول بارداری و ۴ ماه پس از زایمان هم مصرف کنند.

منیزیم:

علاوه بر اینکه در ساختمان استخوان ها و دندان مشارکت می کند، در فعال کردن بیش از ۳۰۰ آنزیم به ویژه انواعی که در ذخیره و رها کردن انرژی دخالت دارند هم نقش عمده ای دارد. از یون های درون سلولی است که در مقابل کلسیم (به عنوان یک یون خارج سلولی) در انتقال تحریکات عصبی و انقباض عضلانی نقش ایفا می کند به طوریکه کلسیم برای انقباض عضلات و منیزیم برای حالت آرامش عضلات، ضروری هستند. به این ترتیب کمبود منیزیم می تواند موجب اسپاسم عضلانی و اختلال در عملکرد اعصاب گردد. این عنصر برای تشکیل DNA و RNA و عملکرد مناسب آن ها و همچنین برای ترشح هورمون پاراتیروئید، انعقاد خون، و تشکیل ویتامین D ضروری است. بنابراین اثر کمبود احتمالی منیزیم در مادر و جنین بسیار خطرناک خواهد بود.

ید:

عملکرد اصلی این عنصر در بدن، شرکت در ساختمان هورمون های تیروئیدی است. در دوران بارداری حتی کمبود خفیف ید می تواند سبب نقائص برگشت ناپذیری در جنین شود. بیماری کرتینیسم بیماریی است که در این حالت ایجاد می شود و باعث نقص تکامل عضلانی و استخوانی و عقب ماندگی ذهنی نوزاد می گردد.

روی:

این فلز اعمال متعددی در بدن دارد و ازجمله در ساختمان بسیاری از آنزیم ها و سنتز DNA و RNA و در نتیجه سنتز پروتئین ها شرکت دارد. بدین ترتیب در رشد و تکامل جنینی و پاسخ های ایمنی نقش مهمی دارد.

مس:

این عنصر جهت رشد و نمو طبیعی جنین ضروریست. کمبود دریافت مس در دوران بارداری باعث کاهش وزن طبیعی هنگام تولد، ضعف عضلانی و بروز مشکلات عصبی می شود.

سلنیوم:

یک عنصر معدنی ضروریست که در دوران بارداری بواسطه هورمون هایی که از جفت ترشح می شود میزان آن در بدن مادر کاهش یافته و نیاز به این ماده افزایش می یابد. مصرف سلنیوم می تواند از بروز پره اکلامپسی (مسمومیت دوران بارداری) نیز جلوگیری کند.

کروم:

این عنصر ضروری از طریق کنترل و تنظیم قند خون از بروز دیابت یا تشدید آن در دوران بارداری پیشگیری می کند. علاوه بر آن برای پیشرفت و گسترش رشد جنین هم ضروری است. اغلب زنان باردار با احتمال خطر کمبود کروم مواجه هستند.

روتین:

یک نوع آنتی اکسیدان است که در دوران بارداری جهت کمک به درمان هوموروئید و واریس می تواند موثر باشد.

اینوزیتول:

در برخی از تحقیقات انجام شده، دیده شده است که کمبود این شبه ویتامین در دوران بارداری می تواند سبب بروز نقص لوله عصبی در جنین شود. البته مکانیسم اثر آن به طور دقیق مشخص نیست.

کولین:

شبه ویتامین B است. کولین مورد نیاز جنین از طریق جفت به جنین منتقل می شود. در دوران شیرخوارگی نیز این نیاز از طریق شیر مادر تامین می شود. از آنجاییکه این دو عمل ذخیره کولین مادر را تخلیه می کند نیاز به مصرف کولین در رژیم غذایی زنان باردار و شیرده بیش از سایر زمان هاست. کولین در ترمیم غشای سلولی، عملکرد

قرص پرگنازون برای افراد عادی

قرص پرگنازون برای افراد عادی

فواید قرص پرگنازون در بارداری

 • حاوی کولین (موثر در رشد مغزی و شناختی جنین و کمک به بهبود حافظه)
 • مناسب برای بیماران مبتلا به عدم تحمل به لاکتوز، سلیاک و پر فشاری خون
 • تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز در دوران بارداری و شیردهی
 • جلوگیری از مشکلات ناشی از کمبود مواد مغذی در جنین
 • مناسب برای گیاه خواران (Vegans، Vegetarians)
 • فاقد مواد نگهدارنده، رنگ های مصنوعی و طعم دهنده
 • مولتی ویتامین مخصوص مادران باردار و شیرده
 • فاقد مخمر، گلوتن، گندم، سویا، لبنیات و نمک
 • فاقد ویتامین A

بهترین زمان مصرف قرص پرگنازون

روزانه ۱ عدد قرص پرگنازون همراه با غذا میل شود. مقدار توصیه شده را بدون مشورت با پزشک افزایش ندهید.

لطفا دقت کنید

در صورت بارداری و یا شیردهی، قبل از مصرف قرص پرگنازون با پزشک خود مشورت نمایید.
قرص پرگنازون جهت تشخیص، درمان و یا پیشگیری از بیماری نمی باشد.
دور از دسترس کودکان در جای خشک نگهداری شود.
بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نشود.
پرگنازون باید با معده پر مصرف شود.

ترکیبات قرص پرگنازون

عامل حجم دهنده (فسفات دی کلسیم، سلولز میکروکریستالین)، اکسید منیزیم، ویتامین C (اسید اسکوربیک)، آهن (فومارات آهن)، روی سیترات، اینوزیتول، کولین بی تارترات، ویتامینE طبیعی (دی -آلفا توکوفرول سوکسینات)، نیاسین ( نیکوتین)، عامل ضد قالب (سیلیکا، گیاهی. استئارات منیزیم،)، تثبیت کننده (سدیم متیل کربوکسی سلولز)، عامل جلا دهنده (هیدروکسی پروپیل متیل سلولز، گلیسیرین)، عامل اتصال (صمغ آکاسیا)، ویتامین B۶ (پیریدوکسین هیدروکلراید)، روتین، اسید پانتوتنیک ( پانتوتنات کلسیم)، تیامین (تیامین هیدروکلراید)، ریبوفلاوین (ویتامین B۲)، مس سیترات، اسید فولیک (B۹)، پتاسیم ید، D-بیوتین (B۷)، سدیم سلنیت، ویتامین K۱ (فیلوکینون، صمغ آکاسیا، سوکروز)، کرومیوم کلرید، ویتامین B۱۲ (سیانوکبالامین)، ویتامین D۲ (ارگوکلسیفرول)

 

منبع : مثبت سبز


قرص پرینامکس نیو مام برای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مقاله قبلی

همه چیز در مورد شغل آرایشگری زنانه در اصفهان

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *