دستگاه آر تی ام اس
معرفی کسب و کار

آشنایی با روش ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس

تیر ۸, ۱۴۰۱ 3۰71

بیماری اعتیاد یکی از معضلات بزرگی است که در حال حاضر افراد زیادی در گروه های سنی و موقعیت های مختلف اجتماعی به آن مبتلا هستند. متاسفانه اثرات این بیماری علاوه بر خود فرد، به کانون خانواده و اجتماع هم لطمه می زند. بی توجهی به درمان اعتیاد سبب بروز بسیاری از ناهنجاری ها و آسیبهای اجتماعی در جامعه می شود.

برای درمان این بیماری پیچیده، از گذشته تا کنون روشهای متنوعی ابداع و مورد استفاده درمانگران در حوزه های مختلف سلامت قرار گرفته است. در این مقاله  که توسط کلینیک اعصاب و روان راه احیاء تهیه شده قصد داریم تا شما خواننده عزیز را با یکی از جدید ترین و موثرترین شیوه های درمان اعتیاد آشنا کنیم.

دستگاه آر تی ام اس

دستگاه TMS

روش ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس

آر تی ام اس یک روش درمانی جدید است. در این روش، به کمک تحریک الکتریکی مغز و ایجاد تغییراتی در فعالیت های معمولی آن، به بهبود و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله اعتیاد کمک می شود. این روش معمولاً زمانی انجام می شود که درمان های دارویی و روانی اثربخشی لازم را نداشته باشند.

دستگاه آر تی ام اس نوعی از تجهیزات درمانی است که از آن برای تحریک الکتریکی مغز استفاده می شود. واژه   TMS مخفف عبارت Transcranial Magnetic Stimulation  و به معنای تحریک مغناطیسی مغز از طریق جمجمه است. زمانی که در این روش درمانی، تحریک مغزی به صورت مکرر انجام شود به آن RTMS  می گویند. تحریک قسمت هایی خاص از مغز، در درمان بیماری های مختلف با زمینه اعصاب و روان از جمله اعتیاد کاربرد فراوانی دارد.

همانطور که اشاره شد ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس بر روی فعالیت های الکتریکی مغز متمرکز است. بخش زیادی از علل شکست در درمان اعتیاد و اوج مجدد آن، به دلیل وابستگی های جسمی و خصوصاً روانی ایجاد شده در این بیماری است. برای توضیح بیشتر این درمان باید توجه داشت که ریشه تمام احساسات و رفتارهای ما در  چگونگی واکنش های الکتروشیمایی  سلول های مغز است.  وابستگی های جسمی و روانی هم در سطح سلولی ناشی از ایجاد مسیرهای عصبی در قسمت های مشخصی از مغز است.

در روش درمان با دستگاه تی آر ام اس فقط قسمت های خاصی از مغز تحریک می شوند. این بخشها مسئول کنترل خلق و خو و ایجاد تمایل به مصرف مواد و همچنین افسردگی هستند. تحریک این قسمت ها باعث میشود که تمایل افراد به مصرف مواد در هنگام ترک به شدت کم شود.

از سوی دیگر ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس سبب جلوگیری از بروز عوارض ناخوشایند عصبی در هنگام ترک اعتیاد  فرد می شود. باید توجه داشت که استفاده از این روش در کنار سایر روشهای درمانی می تواند تاثیر زیادی بر تسریع روند درمان اعتیاد و بهبود عوارض ناشی از این بیماری داشته باشد.

دستگاه آر تی ام اس

درمان اعتیاد با RTMS

مراحل انجام درمان با دستگاه آر تی ام اس

دوستان عزیز تا اینجا به طور خلاصه با این شیوه نوین درمانی آشنا شدید. در این قسمت به چگونگی انجام مراحل درمان اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس اشاره می شود.

 • در اولین مرحله، بیمار روی یک صندلی مخصوص می نشیند.
 • در ادامه، قطعه ای الکترومغناطیسی نزدیک سر بیمار قرار داده می شود که باعث ایجاد میدان مغناطیسی می شود.
 • تحریک الکتریکی قسمت های مد نظر مغز باعث بروز واکنش و فعالیت های کوتاه مدت نورون ها در قسمت های خاصی از مغز می شود.
 • در نهایت تحریک مغناطیسی و اثر گذاری بر فعالیت های مغزی در طول جلسات درمانی باعث کمک به بهبودی و ترک اعتیاد می شود.

مزایای استفاده از روش ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس

این روش درمانی به عنوان یکی از شیوه های نوین درمان اعتیاد، مزایای مختلف و متعددی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 • این روش غیر تهاجمی و بدون درد است و در آن از هیچ دارویی استفاده نمی شود.
 • این درمان بدون نیاز به بستری شدن، بیهوشی و یا تزریق، به صورت سرپایی انجام می شود.
 • درمان با دستگاه آر تی ام اس در افراد مقاوم به درمان دارویی اثرات چشمگیری داشته است.
 • در این روش عوارض جانبی ناشی از بیهوشی و درمانهای دارویی از جمله مشکلات خواب، ناراحتی گوارشی، افزایش وزن و …  وجود ندارد.
 • نتایج مثبت  این شیوه در مدت زمان کمی پس از شروع درمان نمایان می شود.
 • به دلیل عدم نیاز به بیهوشی، طبیعتاً نیازی به ریکاوری و گذراندن دوران نقاهت در این شیوه درمانی نیست.
 • عوارض جانبی بسیار کم و در حد یک سردرد مختصر است که معمولاً در حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد افراد مشاهده می شود.

دستگاه آر تی ام اس

ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس

هزینه درمان با روش rtms

هزینه استفاده از این روش برای درمان اعتیاد تحت تاثیر عوامل مختلفی است. دو عاملی که بیشترین تاثیر را در این زمینه دارند شامل شدت بیماری و تعداد جلسات درمانی است. در واقع هر چقدر بیماری فرد شدت بیشتری داشته باشد طبیعتاً تعداد جلسات درمانی و هزینه کلی افزایش پیدا می کند.

عوارض  روش ترک با دستگاه آر تی ام اس

همانطور که اشاره شد روش ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس نسبت به بسیاری از روشهای دیگر از جمله درمان های دارویی مزایای بیشتر و عوارض کمتری دارد.  به طور کلی یکی از شایع ترین عوارض استفاده از این روش درمانی، بروز سردرد در برخی افراد است. این سردرد بلافاصله بعد از درمان شروع می شود. البته خوشبختانه این سردرد غالباً با گذشت چند ساعت به طور کامل برطرف شده و مشکلی ایجاد نمی کند.

انتخاب مرکز  پیشرفته  جهت ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس

دوستان عزیز امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. مراکز متعددی در زمینه درمان اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس مشغول فعالیت و ارائه خدمات هستند. کلینیک اعصاب و روان راه احیاء از جمله مراکز درمانی معتبری است که به صورت تخصصی در این زمینه مشغول فعالیت می باشد. شما می توانید به راحتی از خدمات  تخصصی و متنوع  این مرکز، به خصوص در زمینه ترک اعتیاد با دستگاه آر تی ام اس استفاده کنید. برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×