۶ تفاوت اصلی کامپوزیت و لمینت+ یک مورد خاص

تعریف ساده لمینت و کامپوزیت برای درک همه تفاوت ها

لمینت دندان همانند سرامیک محکم، کمی قطور و صفت بوده و بروی دندان نصب می شود.

اما کامپوزیت دندان شبیه خمیر بازی کودکان است، خمیری بسیار نازک به رنگ دندان که بر روی دندان ها قرار گرفته و با استفاده آن حرارت بر روی دندان ها صفت می شود.

شاید همین تعریف ساده کافی باشد که تا انتهای این محتوا را خودتان متوجه شوید و دیگر نیازی به خواندن کامل محتوا نداشته باشید.

اما معمولا یکی از سوالات مهم افرادی که قصد لمینت دندان و یا کامپوزیت دندان در شیراز و دیگر شهرها دارند این است که تفاوت کامپوزیت و لمینت چیست؟ این دو چه فرقی دارند؟

اصولا لمینت بهتر است یا کامپوزیت و تفاوت قیمت این دو چقدر است؟

برای اینکه به خوبی به این سوالات پاسخ داده شود باید ابتدا یک تعریف کلی از کامپوزیت دندان و لمینت دندان داشته باشید.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان شامل موارد زیر است اما مهم ترین تفاوت این دو در جنس آن ها است. اما به صورت کلی این تفاوت ها بین لمینت و کامپوزیت وجود دارد.

 • جنس و متریال ساختImages 1704022036 65915014Eaf30
 • هزینه متفاوت
 • ماندگاری
 • رنگ پذیری
 • برشگشت پذیری
 • استحکام

۱: جنس و متریال

مهم ترین تفاوت لمینت و کامپوزیت در جنس آن است. به بیان ساده تر هر کدام از این موارد از مواد متفاوتی ساخته شده است.

جنس لمینت از یک نوع سرامیک خاص بوده  که از استحکام بالایی برخوردار است اما جنس کامپوزیت معمولا از رزین و انواع خاصی از پلاستیک است.

۲: هزینه انجامImages 1704022105 65915059Ad1F4

لمینت دندان بسیار گران تر از هزینه کامپوزیت است. زیرا همانطور که در بالا گفته شد، لمینت از مواد بسیار گران تری ساخته شده  و همچنین معمولا برای نصب آن نیاز به برش کمی از مینای دندان است.

قیمت لمینت دندان شیراز و دیگر شهرها بسیار بیشتر از کامپوزیت دندان است. زیرا کیفیت و کاربرد لمینت بسیار بیشتر از کامپوزیت است. قیمت کامپوزیت دندان شیراز بسیار ارزان تر از لمینت بوده و به همین دلیل بسیاری از این افراد کامپوزیت دندان را انتخاب می کنند.

۳: ماندگاری

ماندگاری لمینت بسیار بیشتر از کامپوزیت است. مثال ساده  و کاربری در مورد ماندگاری لمینت و کامپوزیت بدین گونه است:

دندان خود را به عنوان یک ظرف در نظر بگیرید:

می توانید آن را با بهترین جنس سرامیک بازار لعاب بندی کنید و یا اینکه با یک لایه نازک از خمیر رزین بپوشانید.

کدام روش ماندگاری بالایی دارد؟Images 1704022054 659150262B464 

می توان گفت کامپوزیت صرفا یک لایه نازک برای پوشش جزئی دندان ها  و زیباسازی ظاهر آن است اما لمینت علاوه بر زیبایی می توان به افزایش عمر آن نیز کمک کند.

کامپوزیت حالت یک خمیر دارد که بر  روی دندان ها کشیده شده و سپس با استفاده از حرارت خشک می شود. اما لمینت یک لایه محکم و بادوام است که به خوبی بر روی دندان ها نصب شده و دندان ها را در برابر عوامل مخرب حفظ می کند.

۴: رنگ پذیری

رنگ پذیری یکی از عوامل مهم تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان است.

کامپوزیت به دلیل جنس مورد استفاده  پس از مدتی رنگ را به خود می گیرد اما لمینت به دلیل جنس سرامیکی خود داری سطح کاملا صیقلی بوده و رنگ را به راحتی جذب نمی کند.

این بدین معنا است که نگه داری از لمینت دندان بسیار راحتر از کامپوزیت دندان است و کم تر از کامپوزیت دچار تغییر رنگ می شود.

۵: برگشت پذیریImages 1704022121 65915069227C6

لمینت دندان برگشت پذیر نیست اما کامپوزیت برگشت پذیر است. معمولا برای انجام لمینت یک لایه نازک از سطح دندان را ساییده و سپس روی آن لمینت نصب می کنند. اما خمیر کامپوزیت به راحتی بر روی دندان قرار گرفته و پس از مدتی نیز از آن جدا می شود.

۶: استحکام

استحکام لمینت به هیچ وجه قابل مقایسه با کامپوزیت دندان نیست . اگر بخواهیم با یک مثال تفاوت لمینت و کامپوزیت را توضیح دهیم

می توان به استحکام پوشش و لعاب یک ظرف سرامیکی در مقابل ظروف معمولی که با یک لایه خمیر صرفا لعاب بندی شده است اشاره کرد.

اما یک تفاوت بزرگ دیگر بین لمینت و کامپوزیت است.

مطالعه بیشتر: مراقبت از دندان کامپوزیت شده

تفاوت بزرگ دیگر لمینت و کامپوزیت

بزرگ ترین تفاوت لیمنت و کامپوزیت در کاربرد آن است. اکثر افراد گمان می کنند که هر دو لمینت و کامپوزیت صرفا برای پوشش رنگ و مشکلات جزئی دندان به کار می رود اما باید بدانید که گاهی اوقات بسیاری از مشکلات زیبایی دندان ها با انجام لمینت قابل رفع کردن است.

افرادی با مشکلات زیر می توانند با انجام لمینت مشکلات ظاهری دندان خود را بپوشانند اما از کامپوزیت صرفا برای تغییرات رنگ دندان می توان استفاده کرد.

مشکلات قابل پوشش توسط لمینت:

 • رنگ زرد و تیرگی دندان
 • ترک خوردگی و شکستگی
 • بهم ریختگی ومرتب بودن دندان ها
 • شکل نامتناسب
 • عدم قرینگی طول دندان ها
 • دندان های فاصله دار

اما همانطور که گفته شده کامپوزیت دندان صرفا برای موارد زیر استفاده می شود.

 • زردی
 • لب پریدگی

پس همانطور که در بالا گفته شد، این صرفا انتخاب شما نیست که کدام روش را استفاده کنید. بلکه این دندانپزشک شما است که با توجه به ویژگی و مشکلات دندانی به شما پیشنهاد لمینت و یا کامپوزیت دندان می کند.

مطالعه بیشتر: طول عمر کامپوزیت دندان شیراز

سخن پایانی

تفاوت اصلی کامپوزیت و لمینت دندان در جنس آن ها است. لمینت از جنس یک ماده سخت و ساخته شده از سرامیک خاص بوده اما کامپوزیت از جنس یک ماده نرم و رزین است.

همچنین از لمینت برای اصلاح طیف گسترده ای از مشکلات دندان استفاده می شود اما از کامپوزیت صرفا برای اصلاح زردی و لب پریدگی دندان می توان استفاده کرد.

برای انجام لیمنت و یا کامپوزیت دندان شیراز در بهترین کلینیک دندان پزشکی شیراز به سایت کلینیک دندانپزشکی مریم سر بزنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «۶ تفاوت اصلی کامپوزیت و لمینت+ یک مورد خاص;

 1. به صورت کلی به هیچ وجه کیفیت کامپوزیت که یک ماده خمیری رنگ هست قابل مقایسه با لمینت دندان نیست . اما خیلی ها فکر می کنند که این دو شبیه هم دیگر هست.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید