instagram
اطلاعات داروییسلامت

پماد چشمی زیروویت(ویتامین آ) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

0
زیروویت

..، سائیدگی لایه سطحی قرنیه و زخم سطحی آن، کراتوکنژنکتیویت سیکا و شب کوری مورد استفاده قرار می گیرد.

فارماکولوژی:

رتینول (ویتامین آ) با اپسین (رنگدانه قرمز شبکیه) ترکیب می شود و ردوپسین (عامل ضروری تطابق بینایی در تاریکی) را ایجاد می کند. ویتامین آ مانع از تاخیر رشد سلول های اپی تلیال شده و سلامت آن ها را حفظ می کند.

مصرف پماد چشمی زیروویت در دوران بارداری و شیردهی

مطالعات کافی روی زنان باردار انجام شده‌است و نتایج حاصل از مطالعات بیانگر عدم مشاهدهٔ خطر در سه ماهه اول بارداری بر روی جنین است. به این گروه از دارو، داروهای مجاز در دوران بارداری گویند.

شرایط نگهداری پماد چشمی زیروویت

در دمای ۱۵-۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری شود

کاربرد:

پماد چشمی زیروویت® به صورت موضعی در درمان علائم کمبود ویتامین آ در چشم به کار برده می شود. این محصول همچنین در درمان آتروفی شبکیه کاهش کارکرد شبکیه را به تاخیر می اندازد.

مقدار و چگونگی مصرف دارو:

یک لایه نازک از پماد (تقریباً به طول یک سانتی متر) سه بار در روز داخل پلک تحتانی قرار می گیرد.

شکل دارویی:

پماد های استریل چشمی زیروویت® در تیوپ های آلومینیومی ۵ گرمی عرضه می شوند.

خواص ویتامین آ برای بینایی

ویتامین آ (رتینوئید) برای بینایی و دید خوب و سیستم ایمنی سالم و رشد سلول ها لازم می باشد. ویتامین A به دو نوع تقسیم می شود. این مقاله بیشتر در مورد نوع اول آن که از حیوانات بدست آمده و رتینوئید نام دارد، نوشته شده است.

نوع دوم ویتامین آ بتا کاروتن (Beta-carotene) نام دارد که ریشه گیاهی دارد.پیشنهاد انجمن قلب آمریکا برای تامین نیاز بدن به آنتی اکسیدان ها از جمله بتاکاروتن این است که، با مصرف یک رژیم غذایی سالم و مناسب و سرشار از انواع میوه و سبزیجات نیاز بدن را تامین کرده و تا زمانیکه دچار کمبود شدید ویتامین های مختلف نشدید، از مکمل های صنعتی استفاده نکنید.

مصرف مقادیر بالای آنتی اکسیدان (از جمله ویتامین A) ممکن است خطرات بیشتری نسبت به سود آن داشته باشد. برطبق تحقیقات جدید مکمل های ویتامین آ و یا ترکیب ویتامین A بهمراه سایر آنتی اکسیدان ها که در بعضی مکمل ها وجود دارد، می تواند خطر مرگ را افزایش دهد.

منبع : دلگرم


ژل موضعی زایلوژل چیست و چه کاربرد و عوارضی دارد؟

مقاله قبلی

اسپری میگرن کات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *