ایندومتاسین
اطلاعات دارویی - سلامت

ایندومتاسین چیست و چه عوارض و کاربردهایی دارد؟

مرداد ۱۴, ۱۴۰۱ 7۰240

ایندومتاسین یک ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) می باشد. ایندومتاسین با کاهش هورمونهای ایجادکننده التهاب و درد در بدن می شود. ایندومتاسین برای کاهش تب و درمان درد و التهاب ایجاد شده ازطریق شروط بسیاری از جمله آرتریت ، نقرص، اسپوندیلیت آنکیلوزان ، التهاب کیسه های مفصلی ، التهاب تاندون ها بکار می رود.

مکانیسم اثر

شیوه‌کار عمل ایندومتاسین هنوز شناخته شده نیست.هم چنین سازوکار عمل ایندومتاسین در بستن مجرای شریانی شناسایی نشده اما گمان می رود بواسطه مهار سنتز پروستاگلاندین می باشد.

فارماکودینامیک

یک داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی با ویژگیها ضد درد و ضد تب می باشد. این دارو مانند دیگر ضدالتهاب های غیر استروئیدی سنتز پروستاگلاندین را مهار می کند.

فارماکوکینتیک ایندومتاسین

پس از مصرف خوراکی بخوبی و سریع جذب می شود.فراهمی زیستیپس از تجویز خوراکی تقریبا ۱۰۰% و پس از تجویز مقعدی ۸۰-۹۰% می باشد.ایندومتاسین ۹۷% به پروتئینهای پلاسما متصل می شود .متابولیسم ایندومتاسین بطور گسترده ای در کبد انجام می شود.ایندومتاسین از طریق ادرار و مدفوع دفع میگرددونیمه عمر ایندومتاسین ۴.۵ ساعت می باشد.

موارد مصرف ایندومتاسین

آرتریت روماتوئید۱ , اسپوندیلیت آنکیلوزان , اوستئوآرتریت , نقرس حاد , التهاب کیسه های مفصلی , التهاب تاندون ها , سردردخوشه ای

ایندومت 75

عکس قرص ایندومتاسین – قرص ایندومتاسین برای چیست

بیشتر بخوانید :

مقدار مصرف ایندومتاسین

برای اسپوندیلیت آنکیلوزان: بزرگسالان :
۲۵ mg هر ۸ تا ۱۲ ساعت . این مقدار ممکن است به ۲۵ تا ۵۰ mg در هر نوبت در فواصل یک هفته ای تا حداکثر مقدار روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ mg افزایش یابد. برای کاهش تحریک همراه غذا یا بلافاصله پس از غذا یا همراه آنتی اسید میل شود.
-فرم آهسته رهش: ۷۵ mg خوراکی یکبار در روز. این مقدار ممکن است تا ۷۵ mg خوراکی ، دو بار در روز افزایش یابد.
–فرم مقعدی: ۵۰ mg مقعدی هر ۸ تا ۱۲ ساعت.

موارد منع مصرف

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

عوارض ایندومتاسین

دردشکمی , استفراغ , برادی کاردی , افزایش فشارخون , احتباس مایعات بدن , خونریزی , پارگی مجاری گوارشی , کاهش غلظت یون سدیم پلاسما , نارسایی کلیوی , افزایش وزن , کاهش قند خون , خونریزی معده

تداخلات دارویی

آتنولول , آلیوم اس , آمی تریپتیلین , آمیکاسین , ادفوویر , استرپتوکیناز , اکسپکتورانت , فوروزماید , لابتالول , لوزارتان , وارفارین , وریکونازول , پرازوسین , پروپرانولول , پنی سیلین جی , تاناستوم , جنتامایسین , دروسپیرنون , سوتالول , سولفادیازین , سی لاکس , سیکلوسپورین , متوپرولول , کارودیلول , کوتریموکسازول , جینکوبیلوبا , نتونال , دونپزیل , پروبنسید , پگ اینترفرون آلفا ۲بی , بومتانید , دسیرودین , دوکسازوسین , فنین دیون | فنیندیون , آپیکسابان , مگلومین کامپاند , تراوپروست , داساتینیب , ماسیمورلین , سولفامتوکسازول , اپروسارتان , ایبریتومومب تیوکستان , توسیتومومب , ورتیوکستین , بتریکسابان , تراندولاپریل , موکسی پریل , بنازپریل , تلمیزارتان | تلمیسارتان , آمینولوولینیک اسید خوراکی , گلوکاگون , پمترکسد | پمترکسید , دیاتریزوات (آمیدوتریزوئیک اسید) , اوروکیناز | یوروکیناز , یوتالامات , آمینولوولینیک اسید موضعی , بندروفلومتازید , راموسیروماب , کوردیسپس , برمفناک , آیوکساگلات , تیلودرونات , رمدسیویر , برملانوتید , آمینوهیپورات سدیم

هشدارها

۱- در نوزادان تحت درمان با این دارو خونریزی گوارشی خفیف نظیر وجود خون در مدفوع ، ممکن است رخ دهد . عوارض گوارشی شدید در بیماران دارای اختلالات روماتیسمی که بصورت طولانی مدت تحت درمان با ایندومتاسینقرار می گیرند ممکن است رخ دهد.
۲- می تواند مانع تجمع پلاکت ها شود در نتیجه احتمال وقوع خونریزی داخل بطنی خود بخودی بالا می رود.
۳-می تواند علائم عفونت را بپوشاند.

نکات قابل توصیه

۱-در بیماران دارای اختلالات روماتیسمی که بصورت طولانی مدت تحت درمان با این دارو قرار می گیرند واکنش های کبدی شدید ممکن است رخ دهد.
۲-تزریق وریدی ایندومتاسین باید بدقت صورت پذیرد و از تزریق خارج عروقی یا نشت محلول بمنظور عدم تحریک بافت جلو گیری شود.
۳- در کودکان بالای ۲ سال استفاده می شود. این کودکان تحت درمان با ایندومتاسین باید بدقت تحت نظارت قرار گرفته و مورد ارزیابی دوره ای عملکرد کبد قرار گیرند.
۴- امنیت مصرف و کاراییدر کودکان زیر ۱۴ سال به اثبات نرسیده است.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

اشکال دارویی

  • کپسول ایندومتاسین ۲۵

  • قرص ایندومتاسین ۷۵

  • شیاف ۵۰ و ۱۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×