جراحی لازک
معرفی کسب و کار

مراقبت‌های کلی بعد از جراحی لازک کدامند؟

خرداد ۱۵, ۱۴۰۲ 6۰165

امروزه به منظور درمان مشکلات و بیماری‌های چشمی همچون نزدیک‌بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم درمان‌ها و جراحی‌های مختلفی انجام می‌شود که عمل لازک چشم  و لیزیک از محبوب‌ترین آن‌ها به حساب می‌آیند.

اما در مواردی ممکن است افراد شرایط لازم برای انجام جراحی جذف عینک را نداشته باشند که در این حالت متخصص چشم جراحی لازک یا )پی آر کی( را تجویز خواهد کرد.

افرادی که قصد دارند عمل حذف عینک را انجام دهند باید بدانند که برای دریافت بهترین و مطلوب ترین نتیجه باید نکات مراقبتی را تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی لازک انجام دهند.

مراقبت های بعد از جراحی لازک که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند عبارتند از:

 • یکی از مواردی که باعث ایجاد استرس در افراد، پس از انجام عمل لازک خواهد شد تاری دید است، بینایی افراد طی گذشت دو تا سه هفته شفاف‌تر خواهد شد.
 • برای انجام معاینات و بررسی‌های کلی بیمار باید پس از گذشت سه الی پنج روز به چشم پزشک خود مراجعه نماید.
 • پس از عمل لازک ممکن است چشم و قرنیه دچار خشکی موقت شوند که در این صورت پزشک برای شما قطره اشک مصنوعی تجویز می‌کند تا عوارض آن کاهش پیدا کند. بهتر است قطره‌ها را در زمان مشخص استفاده کنید.
 • در صورتی که لنز پانسمان، به طور اتفاقی از چشم‌ها خارج شد، اصلا نگران نشوید. چشم‌های خود را تا جایی که امکان دارد بسته نگهدارید، و از کسی بخواهید که با پزشک معالجتان تماس بگیرد. از دست زدن به لنز‌ها، دستکاری آن‌ها و گذاشتن مجدد آن‌ها بر روی چشم‌ها جدا خودداری فرمایید و این کار را به پزشک بسپارید.
 • تا حد امکان از سیگار کشیدن حداقل به مدت دو هفته خودداری کنید، بهتر است در محیط‌های که دارای دود سیگار، قلیان و… هستند حضور نداشته باشید چراکه دود سیگار باعث کند شدن روند بهبودی افراد خواهد شد.
 • یکی از مهم‌ترین نکات مراقبتی بعد از عمل لازک در هنگام خواب است که فرد باید مراقب باشد در زمان خواب چشم‌ها با بالش به طور متقسیم تماس نداشته باشند.
 • رژیم غذایی خاصی برای مراقبت‌های بعد از عمل لازک در نظر گرفته نشده است، پس در نتیجه می‌توانید پس از عمل لازک رژیم معمولی خود را ادامه دهید.

عمل لیزیک

چه مدت پس از عمل لیزیک و لازک می‌توان به فعالیت‌های عادی ادامه داد؟

به‌طورکلی، فعالیت‌های روزانه پس از لازک و لیزیک محدود به یک‌سری از کار‌های سبک می‌شود؛ همچنین انجام کار‌هایی که به دقت و تمرکز بالایی نیاز دارند مانند رانندگی، مطالعات و… تا زمان بهبودی کامل ممنوع است. بنابراین اگر مایلید بدانید که چه مدت بعد از عمل لیزیک و لازک می‌توان به فعالیت‌های عادی ادامه داد، مطالعه این بخش می‌تواند برای شما سودمند باشد؛

به‌خصوص اینکه پیش از اقدام به‌عمل، به‌فکر جمع‌آوری اطلاعات در این زمینه باشید. در ادامه تعدادی از فعالیت‌هایی که همه اشخاص به‌طور روزمره انجام می‌دهند را لیست کرده‌ایم و راجع‌به مجاز یا غیر‌مجازبودن آن‌ها تا زمان بهبودی، صحبت می‌کنیم. پس بدون مقدمه‌چینی بیشتر، به‌سراغ اصل مطلب می‌رویم.

استفاده از لوازم آرایش

استفاده از لوازم آرایش

استفاده از ریمل و آرایش پس از انجام عمل لازک یا لیزیک می‌تواند منجربه عفونت شود.اکثر ترکیبات محصولات آرایشی چشمی، حاوی باکتری‌هایی هستند که قادر به‌ایجاد عفونت هستند. برای اینکه بتوانید مجدداً آرایش چشم را انجام دهید، باید حداقل یک هفته صبر کنید اما ممکن است این بازه طولانی‌تر هم بشود و بستگی به ‌وضعیت چشمان شما دارد.

برگشت به محیط کار

برگشت به محیط کار

اگر شما امروز جراحی لیزیک انجام داده‌اید، به احتمال زیاد می‌توانید صبح روز بعد از عمل چشم، به سر کار خود بازگردید، فقط اگر شغل شما به‌گونه‌ای است که با آب تماس دارید و یا امکان ضربه و آسیب به‌چشم شما وجود دارد، باید زمان بیشتری را در خانه بمانید و استراحت کنید، همانند موارد زیر:

 • غواص یا ناجی استخر هستید.
 • در محیط‌های کارگاهی و با ابزارآلات کار می‌کنید.
 • با رایانه و گوشی هوشمند زیاد سروکار دارید.
 • آشپز و یا قناد هستید، و حرارت و بخار در اطراف شما زیاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×