درمان اسهال و استفراغ توله سگ
حیوانات خانگی

درمان اسهال و استفراغ سگ

دی ۳۰, ۱۴۰۱ 4۰133

اسهال سگ خانگی باید خیلی سریع و فوری درمان شود برای درمان سریع اسهال سگ نیاز به انجام چند کار ساده دارید و مهمترین آنها دادن غذای مناسب برای اسهال سگ است و همچنین باید از غذاهای ممنوعه برای اسهال سگ پرهیز کرد با ما همراه باشید.

درمان سریع اسهال سگ

درمان اسهال سگ بسته به نوع عامل ایجاد کننده متفاوت خواهد بود. در بیشتر موارد، به مدت ۲۴ ساعت حیوان منع غذا می‌شود (off feed) و با مقدار کمی آب به‌صورت متناوب و در مدت‌های زمان‌های مشخ به حیوان خورانده می‌شود. بعدازآن از غذاهای له شده مثل گوشت آبپز و برنج در مقدار کم استفاده می‌شود. اگر اسهال قطع شد، می‌توان به آرامی و به‌تدریج غذای همیشگی حیوان را در اختیار او قرار داد.

بیشتر بخوانید :

خیلی سخت میشود سگی را پیدا کرد که از پنیر و بستنی خوشش نیاید ، اما بستنی ، پنیر و دیگر محصولات لبنی سگ را دچار مشکلات گوارشی از جمله اسهال میکند . دلیل مشکل گوارشی این است که سگ نمیتواند به اندازه کافی لاکتوز جهت هضم لبنیات تولید کند . پنیر کاتیج و ماست به مقدار کم برای سگ مضر نیستند .

اسهال یکی از مشکلات رایج در سگ ها میباشد . بیشتر علت های اسهال جدی نیستند و با مراقبت و درمان خانگی خوب میشوند ، اما در بعضی موارد حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید . در ادامه مقاله به توضیح تمامی موارد خواهیم پرداخت .

اسهال همیشه نشانه خطرناکی در سگ نمیباشد . در بعضی از اوقات با تغییر کوچکی در رژیم غذایی سگ اسهال درمان خواهد شد . بعضی از غذاها برای انسان مفید هستند اما برای سگ ها مضر میباشند و به این بستگی ندارد که سگها چقدر آن غذا را دوست داشته باشند . در برخی موارد اسهال، غذای حیوان باید به‌طور دائم تغییر کند، برخی از غذاها را می‌توان به حیوان داد و برخی را نباید داد؛ باید به غذای حیوان فیبر افزود، چربی غذا را کاهش داد و قابلیت هضم غذا را کاهش داد. اگر انگل‌های روده‌ای موجب اسهال شده باشند، ضدانگل مناسب باید تجویز شود. تعداد کمی از ضد انگل بر روی تمام انگل‌های روده‌ای اثر کشندگی دارد، به همین دلیل باید ضد انگل مناسبی انتخاب شود. در بیشتر موارد نیاز به تکرار ضد انگل به‌صورت یک بار و یا بیشتر در طول چند هفته و حتی ماه‌ها می‌باشد. بسیار مهم است که تخم انگل‌های موجود در محیط نیز پاک‌سازی و از بین برده شوند. در تست مدفوع تخم‌های انگل مشاهده می‌شوند و اگر تخم انگل حضور نداشته باشد آزمایش مدفوع منفی خواهد بود، درصورتی‌که انگل بالغ در روده وجود دارد. به همین دلیل اگر حتی تست مدفوع منفی باشد، ضد انگل باید تجویز شود.

درمان اسهال سگ بالغ

اگر حیوان به دلیل اسهال دچار کم آبی شده است، باید مایع درمانی به‌صورت تزریق وریدی و یا زیر جلدی انجام شود. تجویز خوراکی مایعات به دلیل آنکه به سرعت از دستگاه گوارش عبور می‌کنند و فرصت برای جذب آنها کم می‌باشد، برای درمان اسهال سگ مؤثر نخواهند بود. درمان آنتی بیوتیکی نیز در موارد اسهال باکتریایی انجام می‌شود. همچنین در مواقعی که زخم روده وجود داشته باشد (وجود خون در مدفوع) و احتمال نفوذ باکتری‌ها به جریان خون و ایجاد بیماری‌های شدید وجود دارد، باید آنتی بیوتیک تجویز شود.

غذای مناسب برای اسهال سگ

دادن پروبیوتیک به سگ . پروبیوتیک یک نوع باکتری است که به درمان اسهال کمک زیادی خواهد کرد . میتوانید از مواد غذایی مخصوص سگ که دارای پروبیوتیک هستند یا از پروبیوتیک مخصوص سگ استفاده نمایید . پروبیوتیک ها ، باکتری های مفیدی هستند که به هضم غذا کمک میکنند و سرعت بهبودی از اسهال را افزایش میدهند . باکتری های مفید ممکن است در اثر اسهال و دفع شدید از بدن خارج شده باشند و زمان میبرد تا جمعیت باکتری ها دوباره زیاد شود و عمل هضم به بازده کامل برسد . یک مکمل از پروبیوتیک ها ، جمعیت باکتری ها را بالا میبرد . بطور کلی ، پروبیوتیک ها هر ۵ روز یکبار به غذای سگ میچسبند ( برای هضم ) . باکتری های طبیعی در روده ی سگ متفاوت با باکتری های روده انسان است ، پس هرگز پروبیوتیک های انسانی را به سگها ندهید . انواع پروبیوتیک های سگ بدون نسخه از دامپزشک ، داروساز ، یا فروشگاهرهای بزرگ حیوان خانگی در دسترس هستند.

اسم قرص اسهال سگ
اسم قرص اسهال سگ

دامپزشک شما به‌طور کامل حیوان را معاینه می‌کند که شامل دمای بدن، ضربان قلب، تعداد تنفس، معاینه محوطه دهانی، لمس ناحیه شکمی، چک کردن کمی بدن حیوان و معاینه مقعدی می‌باشد. در برخی موارد نیز داروهایی برای کاهش حرکات روده تجویز می‌شود. این داروها را نباید در موارد مسمومیت و یا عفونت‌های باکتریایی تجویز کرد. به همین دلیل لازم است قبل از درمان علت اسهال سگ تشخیص داده شود.

بند اوردن اسهال سگ

از ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از اسهال به سگ غذا ندهید . اینکار باعث برگشتن سیستم گوارش سگ به حالت عادی خواهد شد . حضور غذا در روده باعث انقباضات دیواره روده میشود تا غذا را به سمت جلو هل دهد ، اما اگر سگ اسهال داشته باشد ، این انقباضات میتواند شدت یافته وبسیار سریع و با فشار غذا را در روده حرکت دهند. راهکار این است که برای ١٢ تا ٢۴ ساعت از غذا دادن خودداری کنید تا به روده ی بیش از حد حساس شده اجازه دهید آرام شود و به صورت طبیعی عمل کند.

میزان مصرف آب برای درمان اسهال سگ

در صورت داشتن اسهال آب بدن سگ کاهش میابد ، بنابراین حتما به سگ خود آب کافی بدهید . در طول دوره ی عدم غذادهی اجازه دهید سگ شما به آب آشامیدنی تازه و تمیز دسترسی پیدا کند . ظرف آب را کنترل کنید تا مطمئن شوید سگ انرا مینوشد . اگر سگ شما به خوبی آب میخورد ، خطر کم آبی ( دهیدراته شدن ) کاهش می یابد .

چه غذایی برای اسهال سگ خوبه

بعد از گذشت زمان گفته شده به سگ غذای همیشگی را ندهید و بجای آن از غذاهایی با شرایط زیر استفاده نمایید .

از دادن غذای چرب و گوشت قرمز به سگ خودداری نمایید .
به سگ گوشت مرغ بدون پوست بدهید . گوشت مرغ را با برنج پخته شده یا ماکارونی قاطی کرده و به سگ بدهید .
از دادن شیر و مواد لبنی به سگ خودداری نمایید .

کاهش حجم غذا برای درمان اسهال سگ

مقدار کلی غذای سگ در روز را کم نکنید ، بلکه همان غذا را در وعده های بیشتر به سگ بدهید . اینکار باعث کمتر تحریک شدن معده سگ خواهد شد . وعده های کوچکتر باعث تحریک کمتر روده به اسپاسم میشوند. وقتی سگ شما دوره ی ناشتایی را تمام کرد ، همان میزان غذا در روز را به عنوان رژیم غذایی معمول خود به او تغذیه کنید . با این حال آن را به ۴بخش کوچکتر تقسیم کنید و وعده های غذایی را در طول روز پخش کنید . این کار از برگشت اسهال جلوگیری میکند .

رژیم غذایی مناسب برای درمان سریع اسهال سگ

بعد از درمان شدن اسهال سریعا غذای سگ را به غذای همیشگی تغییر ندهید . تا ۲ روز بعد از قطع اسهال رژیم غذایی گفته شده را رعایت کنید بعد از آن تا ۲ روز به شکل زیر به سگ غذا داده و بعد از آن غذای همیشگی را به سگ بدهید .پس از دوره ی ناشتا ، سگ را مستقیما بر روی رژیم غذایی معمول خود قرار ندهید . به جای آن غذایی ارائه دهید که در معده اش باشد و به راحتی هضم شود . یک رژیم غذایی مطلوب عاری از غذاهای چرب و غنی و گوشت قرمز میباشد . به سگ خود مرغ ( گوشت واقعی) دهید و از مرغ طعم دار شده استفاده نکنید و فقط از گوشت مرغ استفاده کنید و از پوست مرغ استفاده نکنید . به همراه مرغ از برنج سفید پخته شده ، ماکارونی یا سیب زمینی پخته شده استفاده کنید . از دادن شیر و محصولات لبنی به سگ خود اجتناب کنید ، زیرا دربسیاری از سگ ها بخاطر عدم تحمل لاکتوز ( قند شیر ) باعث اسهال میشود. پس در پخت سیب مینی هم نباید از کره استفاده کنید. این غذای ملایم باعث تولید حجم کمی مدفوع در سگ شما میشود وکمرنگ است . پس انتظار نداشته باشید که مدفوع سگ شما کاملا طبیعی باشد . آنچه که شما دنبال آن هستید مدفوعی است که میتواند به عنوان نشانه ای که او درحال بهبودی و درمان است ، برداشته شود.

روز اول : مخلوط کردن ۲/۳ غذای گفته شده با ۱/۳ غذای همیشگی .
روز دوم : ۱/۳ غذای گفته شده با ۲/۳ غذای همیشگی .
روز سوم : برگشتن به رژیم غذایی همیشگی سگ .

داروهای مضر برای اسهال سگ

با روش گفته شده در بالا میتوانید به راحتی انواع زیادی از اسهال های سگ را درمان کنید . قرص های اسهال انسان ها باعث بروز خطرات جدی برای سگ خواهند شد . در صورت خوب نشدن اسهال سگ تا ۳ روز ، نیاز به مراجعه به دامپزشک میباشد . اسهال اگر خفیف باشد، به مراحل بالا حتما پاسخ میدهد. دادن دارو به سگ شما باعث کاهش حرکات روده شده و شاید یک مشکل جدی را قبل از اینکه خیلی دیر شده باشد ، حل کند . اگر علایم اصلی بعد از ٢ تا ٣ روز با روش های گفته شده در بالا حل نشد، سگ شما نیاز به معاینه دامپزشک خواهد داشت.

بهترین زمان مراجعه به دامپزشک برای درمان اسهال سگ

اگر میدانید که سگ شما خوب به غذای آماده شده در خانه پاسخ نمیدهد ، از دامپزشک خود بخواهید که یک غذای تجویزی برای بهبودی معده سگ خود به شما پیشنهاد دهد . رژیم های غذایی مانند Hills ID و purina EN ثابت کرده اند که زمان بهبودی را از اسهال افزایش میدهند . اگر اسهال در سگ شما دارای نشانه های گفته شده در زیر میباشد ، سگ شما وضعیت خوبی ندارد و نیاز به دامپزشک دارد .

۱. اگر چیز سمی خورده باشد و شما بدانید . تعیین کنید که سگ شما چیز خطرناکی خورده است؟ اسهال معمولا به دلیل خوردن چیزی غیر معمول و چیزی را که نباید سگ بخورد ، بوجود می آید . در بسیاری موارد سگ بهتر خواهد شد وقتی که بدن آن مواد مضر را از بین ببرد. با این حال اگر متوجه شدید که سگ شما ماده ای سمی یا مواد پاک کننده خانگی مصرف کرده ، فورا آنرا نزد دامپزشک ببرید .

۲. اگر تب دارد . ۳۷ تا ۳۹ درجه سانتی گراد طبیعی میباشد . یک اسهال ساده و معمولی به ندرت با تب همراه است. اگر سگ شما تب داشته باشد ، احتمالا از یک نوع عفونت رنج میبرد. برای گرفتن دمای بدن سگ خود ، از دوست خود بخواهید که با قراردادن بازوی خود زیر شکم سگ ، انرا نگه دارد و پاهای سگ را روبروی سینه ی خود بکشد. دوست شما باید دست دیگر خود را زیر چانه ی سگ بگذارد . درصورتی که نگران هستید که شمارا طی این مراحل گاز بگیرد ، یک پوزه بند برای سگ استفاده کنید .

الف) دماسنج را روغنی کنید ، سپس دم را بالا ببرید و به آرامی انرا داخل مقعد سگ کنید . در سگ ماده مطمئن شوید که دماسنج را داخل واژن نکرده اید ( که زیر مقعد قرار دارد)
ب) دماسنج را به آرامی قراردهید و فشار ندهید ، چون ممکن است به سگ خود آسیب بزنید
ج) صبر کنید تا دماسنج بوق بزند که به شما اطلاع میدهد که خواندن تمام شده است
د) دمای معمول و نرمال بین ٣٨ تا ٣٩ درجه سانتیگراد میباشد
ح) هر دمای ۴٠ درجه و بالاتر ، تب در نظر گرفته میشود.

۳. اگر اسهال با استفراغ همراه باشد . اسهال و استفراغ باهم یک ترکیب خطرناک است ، زیرا سگ مایعات بدن را از هر ٢ طرف ( دهان و مقعد ) از دست میدهد . این واقعه ، سگ را در خطر دهیدراته شدن ( کم آبی ) قرا میدهد . این موضوع وقتی نگران کننده است که سگ نتواند چیزی بنوشد و مایعات بدن را پایین نگه دارد . در چنین مواردی مراقبت های فوری دامپزشکی نیاز است.

۴. اگر اسهال با خون باشد . اگر در اسهال خون مشاهده کردید ، ممکن است بخاطر التهاب یا خونریزی باشد . در حالیکه التهاب ناخوشایند است ، خونریزی بالقوه خطرناک است . شما نمیتوانید تفاوت راتشخیص دهید ، پس به محض اینکه در مدفوع سگ خود ، خون مشاهده کردید ، به دامپزشک مراجعه کنید .

۵. دهیدراته شدن ( کمبود آب) در سگ را کنترل کنید : اساسا اسهال ، مدفوعی است که شامل مقدار زیادی مایع است. اگر سگ اسهال زیادی دارد و مایعات از دست رفته را جایگزین نمیکند ، دچار کم آبی ( دهیدراته شدن ) میشود . دهیدراسیون( از دست دادن آب بدن) خونرسانی به اندام های بدن مانند کبد و کلیه ها را کاهش میدهد که به طور بالقوه باعث آسیب میشود. برای آزمایش دهیدراسیون ( کم آبی) سگ را از ناحیه کتف بلند کنید و سپس رها کنید . پوست کاملا هیدراته ( حاوی آب فراوان) به طور کامل به حالت قبل برمیگردد. اما پوست سگ دهیدراته شده ( کم اب) ، خاصیت الاستیک کمتری دارد وممکن است چند ثانیه یا بیشترطول بکشد تا به محل خود برگردد.

۶. اگر سگ شما خسته و ضعیف شده باشد . یک سگ با اسهال خفیف ، همیشه آگاه ، هشیار و چشمان براقی دارد . اگر سگ شما چشمان براقی دارد و پرانرژی است اما اسهال دارد اورا به دقت برای توسعه ی علایم بالا کنترل کنید . بهتر است خودتان مشکل را حل کنید ، با این حال اگر سگ شما ، انرژی نداشته باشد و بی توجه باشد و یا بدتر از آن غش کند ، حتما به دامپزشک مراجعه کنید .

چه غذاهایی باعث اسهال سگ میشود

بعضی از سگها با غذاهای کنسرو شده مشکل دارند ، سعی کنید آنها را به غذای خشک عادت دهید . از دادن غذای جدید که تا الان به سگ نداده اید در زمان اسهال خودداری کنید . اسهال آبکی در توله سگ ها بسیار خطرناک میباشد و نیاز به دامپزشک دارد .

شیر و لبنیات

خیلی سخت میشود سگی را پیدا کرد که از پنیر و بستنی خوشش نیاید ، اما بستنی ، پنیر و دیگر محصولات لبنی سگ را دچار مشکلات گوارشی از جمله اسهال میکند . دلیل مشکل گوارشی این است که سگ نمیتواند به اندازه کافی لاکتوز جهت هضم لبنیات تولید کند . پنیر کاتیج و ماست به مقدار کم برای سگ مضر نیستند .

محصولات حیوانی خام

محصولات حیوانی خام و گوشت حیوان خام برای سگ مناسب نمیباشند .

تخم مرغ خام

باکتری سالمونلا که در تخم مرغ خام وجود دارد باعث اسهال در سگ میشود .

گوشت خام

گوشت تازه و دست نخورده خام برای سگ مشکلی ندارد ، اما تمام گوشت ها تقریبا دست خورده هستند بنابراین گوشت خام به سگ ندهید .

استخوان خام

استخوان دارای مقدار زیادی چربی میباشد که در هضم غذا مشکل ایجاد میکند و باعث بوجود آمدن اسهال در سگ خواهد شد

غذای چرب

اسهال چرب بهترین مشخصه این نوع اسهال میباشد . غذاهایی با چربی بالا مخصوصا چربی های اشباع مانند لبنیات باعث بوجود آمدن اسهال در سگ میشوند .

غذای مانده و فاسد

حس بویایی سگ بسیار قوی میباشد و امکان دارد به سراغ سطل آشغال رفته و چیزی از آنجا بخورد ، که نتیجه آن قطعا مریضی و اسهال در سگ خواهد بود . سطل آشغال خود را در مکانی دور از دسترس سگ قرار دهید .

غذاهای مضر و خطرناک برای اسهال سگ

بعضی از غذاها برای سگ سمی و مضر میباشند و به هیچ وجه نباید به سگ داده شوند . غذاهای ممنوعه سگ عبارتند از:

شکلات

فندق استرالیایی

انگور و کشمش

سیر و پیاز

آووکادو

الکل

گوجه مخصوصا برگ گوجه

غذاهای حاوی کافئین و زایلیتول

این غذاها در صورت استفاده کم میتوانند باعث ایجاد اسهال سگ و استفراغ در سگ بشوند ، اما در صورت استفاده زیاد حتی ممکن است که باعث مرگ سگ بشوند .

درمان خانگی اسهال توله سگ

اسهال در توله سگ های کوچکی که به تازگی به دنیا آمده اند نه تنها ناخوشایند است، که خطرناک نیز هست. در این مقاله متوجه خواهیم شد که چه کاری باید برای مبارزه با بی آبی بدن این توله های کوچک انجام دهیم و چه عواملی باعث بروز این بیماری در چنین سنین پایینی میگردند .

در سگ های جوان، اسهال ممکن است به علت ابتلا به ویروس های مختلف و یا انگل ها اتفاق افتاده باشد. در این مواقع، یک نمونه گیری از مدفوع و بررسی آن توسط دامپزشک جهت بررسی ابتلا به کوکسیدیا (Coccidia)، ژیاردیا (Giardia)، تریکوموناس (Trichomonas) یا دیگر بیماری ها، می تواند بسیار مفید باشد. علت ابتلا به اسهال در توله سگی که دو هفته سن دارد می تواند وجود کرم های انگلی باشد. معمولاً سگ ها تا پیش از ۳ هفتگی کرم زدایی نمی شوند ولی اگر لازم باشد این کار انجام می شود. زمانی که کرم ها در بدن سگ مشغول فعالیت شوند، نتیجه آن می تواند ابتلا به اسهال باشد.

علائم اسهال توله سگ

مدفوع زرد رنگ برای تولۀ تازه متولد شده امری عادی محسوب می شود. بروز تغییرات در گوارش حیوان بعد از خوردن غذاهای مکمل به وجود می آید. اسهال را زمانی در تولۀ تازه متولد شده شدید میدانیم که دفعات تخلیۀ شکم زیاد و همراه با بوی تند یا کف باشد. در دورۀ شیردهی، که از سینۀ سگ مادر شیر می خورند، مدفوع نباید بوی خاصی داشته باشد. معمولاً هم سگ مادر، توله هایش را با لیس زدن همیشه تمیز نگه میدارد و بوی آنها جلب توجه نمی کند.

” نکته ! معمولاً وزن گیری یکی از راههای تشخیص بیماری یا سایر مشکلات دیگر محسوب می شود . حتی به دنبال کوچکترین اسهال نیز توله ها سریعاً وزن از دست می دهند؛ چرا که در کنار از دست دادن وزن بدن، مقدار زیادی از آب بدن را نیز از دست می دهند.”

یکی از نشانه های اسهال، بوی بد و تند آن است بطوریکه حتی بعد از لیسیدن توله ها توسط سگ مادر هم از بین نمی رود. شما حتی ممکن است به اشتباه تصور کنید که این بو از سگ مادر است. بسیار مهم است که نشانه ها را اشتباه نکنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید، بایستی سگ مادر را وارسی کنید؛ به گوشهایش، حفرۀ دهانی و غشاء مخاطی آن دقت کنید . درصورتیکه تغذیۀ سگ مادر و دفعش طبیعی باشد بایستی نظارتی ویژه بر روی توله ها داشته باشید. مشکل اینجاست که بدن توله های کوچک تازه متولد شده سریعاً آب از دست می دهند و ظرف تنها ۳ تا ۴ ساعت در شرایط خطرناکی قرار گیرند (البته به شدت اسهال آنها بستگی دارد).

یکی دیگر از نشانه های اسهال، ضعف و بی اشتهایی است. در صورتیکه مشاهده کردید که یک یا چند تا از توله ها از مادر شیر نمی خورند، بایستی جای آنها را از بقیه جدا کرده و در جایی گرم به همراه مراقبت و نظارت قرار دهید.

علت اسهال سگ یک ماهه

اسهال سگ یک ماهه به چه علت است. توله سگ های یک ماهه که فقط از شیر مادر تغذیه شوند، به ندرت اتفاق میفتد که اسهال شوند. حساسیت به شیر مادر هم بسیار به ندرت اتفاق می فتد که آن هم بایستی توسط دامپزشک تشخیص داده شود. در صورتیکه توله سگ یک ماهه با شیری غیر از شیر مادر تغذیه می گردند، احتمال حساسیت زیاد است. در رابطه با اسهال توله سگ یک ماهه، مشکل اینجاست که اولین نشانه های حساسیت قابل رؤیت نیستند.

به منظور پیشگیری از هر نوع بیماری و بزرگتر شدن مشکل، بایستی روزانه توله ها را وارسی و وزن گیری کرد. در طول همین وارسی ها دقت ویژه ای به غشاء مخاطی و پوست اطراف و در تماس با آن داشته باشید . معمولاً اگر حساسیتی وجود داشته باشد، واکنشی که نشان داده می شود خارش است اما از آنجائیکه توله ها قادر به خارش نیستند، پوست آنها شروع به قرمز شدن می کند. قورت دادن غشاء مخاطی دهان و افزایش تراوش بزاق و اشک نیز نشانۀ آلرژی و حساسیت است.

بروز حساسیت به شیرهایی غیر از شیر مادر را نیز از روی مدفوع هر توله می توان تشخیص داد. معمولاً نوع غذای توله هایی که حساسیت دارند را تغییر می دهند؛ به عنوان مثال مارک پودر شیر مصرفی را تغییر می دهند، یا از شیر بز که با آب جوش رقیق شده است استفاده می کنند.
اسهال ممکن است در نتیجۀ مکمل ها به وجود آید. این شرایط معمولاً وقتی به وجود می آید که سگ مادر، توله های زیادی به دنیا آورده باشد و به تنهایی قادر به شیر دادن آنها نباشد و صاحب سگ مادر چاره ای جز این ندارد که توله ها را با شیر خشک تغذیه کند.

بلافاصله پس از تولد، توله ها از آغوز مادر که سرشار از باکتریهای مفید است، تغذیه می شوند. شیر آغوز میکروفلورهای مفید را به رودۀ توله منتقل می سازد و به دنبال آن رودۀ حیوان برای هضم غذاها مطابقت لازم را پیدا می کند.
چنانچه تولۀ تازه متولد مجبور به هضم شیر گاو باشد، در مراحل اولیه، و مادامیکه روده عادت کند ، اسهال یک واکنش طبیعی محسوب می شود. اما این نکته بسیار حائز اهمیت است که اسهال طولانی نشود و به بی آبی بدن تبدیل نگردد.

یکی دیگر از عوامل آن می تواند پرخوری باشد. در صورتیکه سگ شما در یک زایمان تنها ۲ یا ۳ توله به دنیا آورده باشد و شیر کافی هم داشته باشد، توله ها پرخوری خواهند کرد. زیاده روی در تغذیه نه تنها هضم آن را به دنبال نخواهد داشت بلکه باعث فساد آن میگردد. روده نیز که دچار استرس و فشار زیاد می شود تنها راه حمایتی را ترشح بیشترِ مخاط روده ای می داند.

” نکته ! اسهال سبز رنگ در توله های تازه متولد نشانۀ روند فاسد شدن غذایی و زهرزدگی در بدن است که می تواند به دنبال عوامل ویروسی یا انگلی به وجود بیاید. به هر حال، زهرزدگی برای توله های تازه متولد خطر مرگ به همراه دارد ! بنابراین برای تماس با دامپزشک معطل نکنید! “

درمان اسهال توله سگ یک ماهه

تجارب نظری و عملی در رابطه با مراقبت و درمان اسهال در سگ های بالغ در رابطه با توله های تازه متولد تقریباً اصلاً کارایی ندارند. هرچه توله کوچکتر باشد، شدت بیماری بیشتر خواهد بود. اولین اقدام چیست ؟ در صورت کمترین شک به بیماری در یکی از توله ها، اولین کاری که باید انجام دهید اینست که از سایر توله ها جدایش کنید و در جایی گرم و تحت نظارت و مراقبت قرار دهید.

در صورتیکه تخلیۀ شکم ۳-۲ بار در ساعت باشد، رنگ آن سبز و یا بویی تند و زننده داشته باشد حتماً بایستی از راههای درمانی استفاده شود.
چنانچه مشاهده کنید مدفوع تولۀ کوچک زرد است بوی خاصی نمی دهد اما رنگ آن روشن تر شده و یا با کف بیرون روی دارد بایستی اقدامات اولیه را انجام دهید. بسیار مهم است بدانید که خود درمانی ها منجر به فوت وقت می گردد که در رابطه با ابتلا به بیماریهای ویروسی بسیار اهمیت دارد.

“مهم ! برای توله های کوچک تازه متولد بایستی داروهایی را انتخاب کنید که منع مصرف و عوارض جانبی به دنبال نداشته باشند من جملۀ این داروها : SMECTA, ENTEROSGEL,ACTIVATED CHARCOAL در دوز پایین می باشد”

آزمایش تشخیص اسهال سگ

درر بیشتر موارد اسهال، دامپزشک شما آزمایش مدفوع برای حیوان انجام خواهد داد. تست مدفوع برای وجود بیماری‌های انگلی و ژیاردیا انجام می‌گیرد. اگر مشکوک به بیماری‌های باکتریایی باشد در این صورت کشت مدفوع و آزمایش حساسیت آنتی بیوتیک انجام خواهد گرفت. در مورد برخی بیماری‌های ویروسی مثل پارو ویروس ممکن است آزمایش‌های دیگری بر روی مدفوع انجام شود.

اگر سگ شما علائم بیماری نشان دهد، شمارش کلی سلول‌های خونی و آزمایش شیمیایی خون انجام خواهد شد. اگر به بیماری خاصی مشکوک بود در این صورت آزمایش‌های خونی خاصی انجام خواهد شد. از رادیوگرافی نیز برای تشخیص تومور، اجسام خارجی و مشکلات آناتومیکی استفاده می‌گردد. از دیگر وسایل کمک تشخیصی مثل سونوگرافی و آندوسکوپی و کلونوسکوپی نیز می‌توان برای تشخیص دقیق استفاده نمود. در برخی موارد گرفتن بیوپسی و بررسی میکرسکوپی تنها راه تشخیصی می‌باشد.

 

منبع : سماتک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×