این ۷ کار بعد از غذا خوردن هرگز انجام ندهید

اکثر افراد بعد از غذا خوردن، به آشامیدن چای، چرت بعد از ظهر، میوه خوردن و… عادت دارند و معتقدند این اجرا به هضم بهتر غذا کمک می‌کند؛ این در حالی است که اطاعت از چنین عادات نادرست، منتهی به ناراحتی‌های گوارشی، سوء هاضمه و حتی عدم جذب مواد مغذی خواهد شد.

به گزارش بهداشت نیوز، قطعا این تجربه را داشته‌اید که دنبال از خوردن غذا خواب آلود می‌شوید و یا تمایل دارید یک لیوان چای بنوشید اما، قطعا اگر بدانید این اقدامات می‌تواند آثار بدی بر سبک زندگی شما داشته باشد، آنها را کنار خواهید گذاشت.

بنابر اخبار دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، در اینجا هفت عادت اشتباهی که بعد از غذا خوردن باید از آنها اجتناب کنید، معرفی شده است:

بیشتر بخوانید :

ورزش:

بی‌درنگ بعد از صرف غذا ورزش نکنید و دست‌کم دو ساعت آن را به تاخیر بیندازید. انجام تمرینات ورزشی با معده پر، باعث سکسکه و تهوع، صدمات و گرفتگی عضلات می‌شود. اگر نیاز به تحرک بعد از صرف غذا دارید، پیاده روی آرام می‌تواند بهترین گزینه برای بهبود هضم غذا باشد.

سیگار کشیدن:

توتون و تنباکو مختل کننده هضم غذا بعد از وعده‌های غذایی هستند. تنباکو می‌تواند جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم را مسدود کند. ویتامین‌هایی مانند ویتامین ث و D و کلسیم بعد از سیگار کشیدن دیگر جذب نخواهند شد.

خوابیدن:

رفتن به خواب فوراً بعد از غذا خوردن، پرخطر است و افزون بر خطر اضافه وزن، منجر به افزایش سوزش سر دل و افزایش خطر مرگ ناشی از سکته مغزی می‌شود. حداقل تا دو ساعت بعد از صرف غذا، خوابیدن یا دراز کشیدن را فراموش کنید.

دوش گرفتن:

حمام کردن باعث ازدیاد جریان خون در دست‌ها، پاها و سطح بدن و کاهش جریان خون در اطراف معده می‌شود، در نتیجه باعث اختلال در هضم غذا می‌شود. حداقل ۳۰ دقیقه بعد از صرف غذا صبر کنید و بعد دوش بگیرید یا شنا کنید.

نوشیدن چای:

بخصوص اگر از کم خونی رنج می‌برید، آشامیدن چای را بلافاصله بعد از غذا کنار بگذارید. نوشیدن چای باعث کاهش جذب آهن غذا می‌شود. اگر کمبود آهن دارید یا باردار هستید، حداقل یک ساعت بعد از مصرف غذا چای بنوشید.

میوه خوردن:

خوردن یک تکه میوه پس از غذا، بهترین ایده نیست. میوه نیاز به آنزیم‌های مختلف برای هضم دارد و بهترین زمان برای مصرف آن زمانی است که معده شما به طور کامل پر نشده است. خوردن میوه بلافاصله بعد از غذا باعث می‌شود که هوا داخل معده جمع شده و نفخ شدید ایجاد شود، بنابراین حداقل یک ساعت قبل از غذا و دو ساعت بعد از غذا میوه بخورید.

جویدن آدامس:

محبوبیت آدامس برای تمیز کردن دندان‌ها و ایجاد خنکی در دهان پس از صرف غذا در بین بیشتر مردم رایج است. این کار حجم زیادی هوا را وارد معده می‌کند که با ایجاد نفخ و گازهای گوارشی همراه خواهد بود.

منبع : بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید