روغن برای درمان شپش
درمان بیماری - سلامت - علائم بیماری

راه های از بین بردن شپش چگونه است؟

فروردین ۱۹, ۱۴۰۱ 10۰247

رایج ‌ترین نشانه شپش، خارش است. هرچند شپش عارضه خاصی ایجاد نمی ‌کند اما گزش آن سبب پیدایش حساسیت روی پوست می ‌شود. شپش‌ ها می‌ توانند سبب ایجاد حس قلقلک روی سر یا بدن شوند طوری که احساس می‌ کنید چیزی درحال راه رفتن روی پوستتان است! در این مسئله از بخش ، راه های طبیعی از بین بردن شپش توصیف داده شده(برخی از روغن ها) که در صورت انجام آن ها نیازی به مصرف داروهای شیمیایی نخواهید داشت.

راه های از بین بردن شپش

راه‌ های مختلفی برای مواجهه با این مسئله آزار دهنده وجود دارد. اغلب درمان های عادی داروهای شیمیایی هستند که استفاده از آن ها ممکن است برای آدم زیان‌آور باشد. برای پیشگیری از عفونت دوباره ملافه ‌ها، لباس ها، اسباب بازی‌ ها، حوله‌ ها و تمامی وسایلی را که به‌تازگی با سر اعضای آلوده به شپش در تماس بوده‌ اند، به ‌مدت چند روز در کیسه‌ های سربسته قرار دهید و آن‌گاه آن ها را با آب گرم بشویید. علاوه بر این، فراموش نکنید که به‌جهت درمان حیوانات خانگی نیز باید از شامپو شپش حیوانات خانگی استفاده کنید! تلاش کنید درمان های زیر را به مدت ۵ تا ۷ روز تکرار کنید تا مطمئن شوید هیچ گونه اثری از شپش ها باقی نمانده است.

بیشتر بخوانید :

از بین بردن شپش با شانه ضد شپش

یکی از راه های اساسی برای رها شدن از شر شپش‌ های سر، استفاده از شانه ضد شپش است. شانه ضد شپش امکان بازبینی دقیق و کامل موها را ایجاد می کند. پس از استفاده از شانه با استفاده از یک ذره بین سر را بررسی کنید تا اعتماد حاصل شود که هیچ شپشی در سرتان نیست. فراموش نکنید که شانه را بعد از استفاده، با قرار دادن در یک کاسه آب داغ با سرکه و روغن درخت چای عفونت‌زدایی کنید. سعی کنید هر چند مدت یک بار سر را چک کنید تا مطمئن شوید که عاری از شپش است.

روغن زیتون

روغن زیتون که در اکثر آشپزخانه ‌ها یافت می‌ شود، یک عامل خفه‌ کننده‌ ی عالی است که سوراخ‌ های تنفسی شپش‌ها را بسته کرده و سبب از بین رفتن آن ها می شود. از آن جایی که شپش ‌ها می‌ توانند تا چندین ساعت عاری از نفس کشیدن زنده بمانند، لازم است که اندکی روغن زیتون روی موهای خود قرار داده و اطمینان حاصل کنید که همه قسمت های مو را پوشانده است، سپس موهای خود را در قسمت بالای سر جمع کنید و با کلاه پلاستیکی حمام یا حوله آن ها را بپوشانید و بگذارید در تمام طول شب روی سرتان بماند. پس از آن، سر را شسته و موهای خود را با سشوار خشک کنید. گرمای ناشی از سشوار می تواند شپش های باقی مانده احتمالی را از بین ببرد. روغن زیتون همچنین یک ماسک موی عالی است و باعث نرم شدن موها می شود.

از بین بردن شپش با مایونز

یکی دیگر از درمان ‌های خانگی محبوب برای شپش سر، مایونز است. مایونز می ‌تواند این هیولاهای کوچک را با موفقیت خفه کند و در نهایت آنها را بکُشد. موهایتان را کاملا به سُس مایونز آغشته کنید و اعتماد حاصل کنید که همه قسمت های مو پوشانده شده است سپس موهای خود را در قسمت بالای سر جمع کنید و با کلاه حمام یا حوله آن ها را بپوشانید و اجازه بدهید برای مدت ۸ تا ۱۰ ساعت روی موهایتان بماند. پس از آن موها را با شامپو شسته و سرتان را کاملا با سشوار خشک کنید.

سرکه

سرکه، از تخم گذاری شپش ها روی پوست سر پیشگیری می کند. به علاوه، بسیاری از افراد از سرکه به عنوان یک نرم کننده خانگی استفاده می کنند، زیرا موها را براق و نرم می کند. اندکی از سرکه سفید را روی موهای خود قرار داده و اطمینان حاصل کنید که همه قسمت های مو را پوشانده است. سپس موها را با کلاه پلاستیکی حمام بپوشانید و اجازه دهید تمام شب روی سر بماند. صبح روز بعد، موها را با شامپو پاک و با سشوار خشک کنید، سپس موها را با یک شانه ‌ی ضد شپش شانه بزنید. روش دیگر این است که سرکه را با مقدار مساوی آب رقیق کنید و از این محلول برای آبکشی موهای تازه ‌شسته شده، استفاده کنید. اجازه دهید ده دقیقه روی موهایتان بماند، سپس دوباره موها‌ را با آب بشویید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای از روغن های طبیعی است که در درمان شپش سر بسیار اثربخش می باشد. این روغن ضد ویروس، ضد باکتری و ضد قارچ بوده و در درمان شپش بسیار به‌دردبخور است. می توانید روغن زیتون یا روغن نارگیل را با ۵ تا ۱۰ قطره از روغن درخت چای ترکیب کنید، آن‌وقت آن را روی پوست سر قرار داده و با کلاه پلاستیکی حمام بپوشانید و اجازه دهید برای ۸ تا ۱۲ ساعت روی سر بماند. راه دیگر این که می توانید چند قطره از روغن درخت چای را در آب ریخته و روزانه به موها اسپری کنید. شما این‌چنین می توانید روغن درخت چای را به شامپو روزانه خود اضافه کنید تا دایم در برابر ابتلا به شپش مقاوم باشید.

از بین بردن شپش با پیاز

پیاز می ‌تواند به‌ عنوان یک داروی طبیعی برای درمان شپش سر به‌ کار رود. پیاز انباشته از گوگرد است که شپش‌ های سر را از بین می ‌برد. یک عدد پیاز بزرگ را بردارید، پوست آن را کنده و در درهم‌آمیخته‌ کن یا غذاساز بریزید تا به شکل خمیری درآید، بعد مخلوط را روی پوست سر قرار داده و کاملا ماساژ دهید و پس از آن، موها را با کلاه حمام بپوشانید. اجازه دهید برای ۳ تا ۵ ساعت روی سر بماند، سپس موها را با شامپو و با آب گرم‌ بشویید.

 سیر و لیمو

برای از بین بردن شپش‌ ها ده حبه سیر را له کرده، دو عدد لیمو به آن اضافه کنید، سپس آن را در مخلوط‌ کن یا غذاساز بریزید تا به شکل خمیری درآید. این مخلوط را روی پوست سر قرار داده و کاملا ماساژ دهید. یک حوله‌ ی ضخیم دور سر و موهایتان بپیچید و اجازه دهید نیم ساعت بماند، بعد آن را با آب بشویید و شامپو کنید. به‌جهت از بین بردن شپش‌ های سر این درمان را پنج تا هفت روز پیاپی تجدید کنید.

بیشتر بخوانید :

از بین بردن شپش با روغن نارگیل

همان طور که روغن زیتون می‌ تواند سوراخ‌ های تنفسی شپش‌ها را مسدود کند و سبب از بین رفتن آن ها شود، روغن نارگیل نیز باعث از بین رفتن شپش ها می شود. اندکی روغن نارگیل را روی موهای خود قرار داده و اطمینان حاصل کنید که همه قسمت های مو را پوشانده است آن‌وقت مو ها را با کلاه پلاستیکی حمام بپوشانید و اجازه دهید برای ۸ تا ۱۲ ساعت روی سر بماند. سر را شسته و موهای خود را با سشوار خشک کنید، سپس موها را با یک شانه ‌ی ضد شپش شانه بزنید. این درمان را به مدت ۵ تا ۷ روز تکرار کنید.

روغن اکالیپتوس

از برگ های تازه درخت استخراج شده است. دارای خواص عفونت‌زدایی کننده و ضد باکتری می باشد. روغن اکالیپتوس را می توان حتی با روغن درخت چای نیز مورد استفاده قرار داد، اما مراقب باشید که با چشم تماس پیدا نکند. دایماً قبل از استفاده اکالیپتوس، مقدار اندکی از آن را روی نقطه کوچکی از بدن بررسی کنید تا مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید. چند قطره از روغن اکالیپتوس را در شامپو یا سرکه ریخته و موهای خود را با آن شستشو دهید، بعد دوباره موها‌ را با آب بشویید و پس از آن موهایتان را به‌ طور کامل با یک شانه ‌ی ضد شپش شانه بزنید.

 از بین بردن شپش با روغن بادام

یکی دیگر از روغن های قابل برای از بین بردن شپش، روغن بادام می باشد که می تواند جانشین روغن زیتون یا روغن نارگیل شود. می توانید روغن بادام را با روغن درخت چای یا اکالیپتوس مخلوط کرده و اجازه دهید به مدت ۸ ساعت یا یک شبانه روز روی سر بماند. سپس موها را با شامپو شسته و به‌ طور کامل با یک شانه ‌ی ضد شپش شانه بزنید. این درمان را به مدت ۵ تا ۷ روز تکرار کنید.

سایر روغن ها

در حالی که روغن درخت چای و اکالیپتوس از مهم‌ ترین روغن‌ ها برای از بین بردن شپش هستند، اما می توان از برخی دیگر از روغن ها نیز برای تاثیر بیشتر آن ها استفاده کرد از جمله:

 • چریش
 • اسطوخودوس
 • گل میخک
 • برگ دارچین
 • آویشن قرمز
 • جوز هندی
 • نعناع فلفلی

دایماً قبل از استفاده این روغن ها، آن ها را بررسی کرده تا مطمئن شوید به آن ها حساسیت ندارید.

مواردی که باعث از بین رفتن شپش ها نمی شوند

 • فرو بردن سر در آب: فرو بردن سر در آب، تأثیر چندانی در از بین رفتن شپش ها ندارد. این‌چنین گزارش ‌های مختلف نشان می ‌دهند که شپش ‌ها می ‌توانند تا ساعت‌ ها پس از فرورفتن در آب زنده بمانند
 • آب استخر و کلر: تحقیقات مختلف نشان می دهد که حتی آب کلرزده‌ی استخر نیز نمی ‌تواند شپش ‌ها را از بین ببرد.
 • گرما: در مطالعه‌ ای مشخص شد که جریان هوای گرم در از بین بردن تخم‌های شپش مؤثر است اما در کشتن شپش‌ های زنده تأثیر چندانی ندارد. ابداً پس از مالیدن شامپوها و داروی شیمیایی ضد شپش روی موهایتان، از باد گرم سشوار استفاده نکنید چون برخی از آنها ممکن است حاوی مواد قابل اشتعال باشند.
 • ژل مو: در بعضی مقاله‌ها گفته می شود که برای از بین بردن شپش، کل موها را به ژل مو آغشته کنید و یک شبانه روز روی سر قرار دهید در صورتی که با این کار نه تنها شپش ها به طور کامل از بین نمی روند، بلکه پاک کردن ژل از موها نیز فوق العاده دردناک خواهد بود. وازلین نیز همانند ژل مو برای نابودی شپش توصیه نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×