instagram
اطلاعات داروییسلامت

شربت فروگلوبین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

0
فروگلوبین

مشخصه ها شربت فروگلوبین ب ۱۲ :

– مکمل غذایی حاوی آهن (خونساز)

– مطلوب کودکان و ایده آل برای تمام سنین

– همراه با اسید فولیک،مواد معدنی مانند مس،روی و منگنز

– بهبود اشتها و افزایش انرژی و نشاط

– جلوگیری از کم خونی

شربت فروگلوبین حاوی :

آهن:

بیشترین نقش آهن در بدن، نقش آن در ساختمان هموگلوبین خون است. هموگلوبین خون که نقش اصلی انتقال گاز های تنفسی را با عهده دارد شامل چهار رشته پلی پپتیدی که دو به دو متشابه اند می شود. همو گلوبین دارای گروه هم می باشد که در گروه هم آن اتم آهن وجود دارد. اتم آهن (++Fe) آن به صورت برگشت پذیر به مولکول اکسیژن متصل می شود و انتقال آن را بر عهده دارد. همچنین آهن برای خون سازی بسیار ضروری است.

روی:

روی، کاربرد های بسیار زیادی در بدن دارد.با این عنصر در جلوگیری از سرطان، مشکلات پوست و مو، بهبود رماتسیم و اختلالات مفصلی و همچنین تقویت سیستم دفاعی بدن نقش زیادی دارد

مس:

مس از جمله عنصر هایی که به شمار می رود که در بدن کار های زیادی انجام می دهد. مس برای فعالیت کامل سلول های عصبی لازم است. همچنین مس به جذب آهن در بدن کمک می کند. مس یک آنتی اکسیدان به شمار می رود که در نابود کردن رادیکال های آزاد نقش دارد.

منگنز

فولیک اسید

ویتامین های گروه B

ویتامین  C

شربت فروگلوبین

شربت فروگلوبین و چاقی

 

اصلی ترین نیاز موجودات زنده اکسیژن می باشد. تمام سلول های بدن ما نیز به اکسیژن نیاز دارند، ولی بدون آهن بدن قادر به تأمین اکسیژن برای سلولهای خودش نمی باشد. گلبول های قرمز، وظیفه نقل و انتقال اکسیژن در خون را بر عهده دارند و آهن در ساختار هموگلوبین در گلبول های قرمز نقش اساسی ایفا می میکند.

کم‌خونی یا آنمی (Anemia) اختلال خونی شایعی است که در آن گلبول‌های قرمز یا هموگلوبین کافی در خون وجود ندارد. بسیاری از مردم، به کم‌خونی تشخیص داده نشده مبتلا هستند و نشانه‌های بیماری مبهم است.

اغلب افراد مبتلا به کم‌خونی از احساس سستی یا خستگی همیشگی یا هنگام فعالیت، احساس کسالت عمومی و گاهی ناتوانی تمرکز شکایت دارند. افراد مبتلا به شکل‌های شدیدتر کم‌خونی بیشتر تنگی نفس خود را در هنگام فعالیت بدنی اعلام می‌کنند. کم‌خونی مزمن (طول کشیده) در کودکان سبب اختلالات رفتاری می‌شود که نتیجه ی تکامل نامناسب سیستم عصبی در دوران نوزادی است و در کودکان سنین مدرسه موجب افت تحصیلی می‌شود.

کم‌خونی فقر آهن (Iron deficiency anemia) و از شایع ترین نوع کم‌خونی بوده و همانطور که از نامش پیداست، ناشی از کمبود آهن می باشد.به این نوع کم خونی می تواند به دلیل تغذیه ناکافی آهن، دفع بیش از حد خون در بلندمدت (مانند خونریزی گوارشی و قاعدگی) ویا سوءجذب آهن رخ دهد.

فقر آهن یکی از شایع ترین اختلالات تغذیه ای در کشور های در حال توسعه و مهمترین نوع کم خونی تغذیه ای در کودکان و زنان ، در سنین باروری است که با ایجاد گلبول های قرمز کوچک و کاهش میزان هموگلوبین مشخص می شود.

ریزمغذی های موجود درشربت فروگلوبین جهت رشد طبیعی، کمک به تشکیل بافت های خونی جدید، رفع علایمی مانند ضعف و خستگی و بهبود سیستم ایمنی بدن استفاده می شود.

استفاده از این مکمل منبعی ایده آل از آهن همراه با سایر ترکیبات مغذی از جمله روی، منگنز، فولیک اسید، مس، ویتامین های گروه B و ویتامین  C است. این محصول جهت جلوگیری از ایجاد انوع کم خونی در دوران بارداری و شیردهی، بهبود ضعف عمومی و خستگی مفرط ، بهبود کارایی و تمرکز و افزایش انرژی در بزرگسالان بسیار مفید می باشد. مقدار آهن در فرمولاسیون این فرآورده و به اندازه ای است که مشکلات گوارشی را به حداقل می رساند.

اجزاء محصول و فواید آن :

آهن:

در بدن انسان، آهن در ساختار پروتئین هموگلوبین در گلبولهای قرمز وجود دارد. هموگلوبین در انتقال اکسیژن از ششها به سلولهای بدن نقش دارد، بنابراین آهن نقش مهمی در انتقال اکسیژن در بدن و نهایتا  رشد و نمو سلول ها دارد. کمبود آهن سبب محدود شدن انتقال اکسیژن به سلولها شده، سبب خستگی، پایین آمدن سطح ایمنی بدن و کاهش توانایی در انجام کارها می شود.

ویتامین های گروه B:

این دسته از ویتامین ها به طور کلی، وظیفه ی تولید انرژی و تنظیم سوخت و ساز بدن را بر عهده دارند.

کمبود شدید ویتامین B9 (اسید فولیک) و B12، نهایتا به انواع کم خونی منجر خواهد شد که این مسئله، اهمیت و نقش این دو ویتامین را در فرآیند تقسیم سلولی و خون سازی نشان می دهد.

ویتامین B6 جهت سنتز هموگلوبین و انتقال آهن ضروری و حیاتی است. در کمبود آهن، معمولاً کمبود ویتامین B6 نیز دیده می شود.

روی:

کمبود روی سبب کم خونی شده و برای افزایش سطح هموگلوبین بسیار ضروری است. کمبود روی به طور همزمان با کمبود آهن وجود دارد، که خود سبب خستگی ذهنی تحریک پذیری، حساس شدن و کاهش فعالیت تیروئید می شود.

مس:

جهت جذب آهن بسیار ضروری است و در بسیاری از واکنش های متابولیسمی بدن، نقش کوفاکتوری دارد.

منگنز:

در متابولیسم چربی و کربوهیدرات و در رشد و نمو و ترمیم زخم ها موثر و مفید می باشد. گلیسرو فسفات: سبب افزایش انرژی و بهبود ضعف عمومی می شود.

دگزاپنتنول:

شکلی از ویتامین B5 می باشد که در بدن به این ویتامین تبدیل خواهد شد.

ویتامین C:

اسید اسکوربیک (Vit C)، با احیای Fe3+ به  Fe2+، یک از موثرترین و قوی ترین عوامل در افزایش جذب آهن می باشد. علاوه براین، به واسطه ی نقش پررنگ آنتی اکسیدانی و نقش کوفاکتوری در بسیاری از مسیرهای آنزیمی، در سلامت عمومی بدن نیز موثر می باشد.

اسیدآمینه ی لیزین:

جزو اسیدآمینه های ضروری بدن می باشد، بدین معنی که بدن خود قادر به تولید آن نیست و نیازمند دریافت آن از طریق رژیم غذایی می باشد. این اسیدآمینه نقش های متنوعی در سلامت عمومی بدن، تحریک تولید هورمون رشد و اکسیژن رسانی به عضلات بازی می کند.

عصاره مالت:

از جوانه ی جو بدست می آید. این ماده تاثیرات متنوعی در کارکرد دستگاه گوارش و سلامت عمومی بدن دارد.

عسل:

دارای خواص بیشمار در دستگاه های مختلف بدن می باشد که طی سالیان سال مورد استفاده قرار گرفته است.

کلسیم:

(به شکل گلیسروفسفات)

شرایط نگهداری :

در دمای زیر ۲۵ درجه سانتی گراد و در جای خشک و خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید و دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

موارد هشدار و احتیاط : بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نشود.

– بدون چربی و نمک

– بدون گلوکز

– بدون مواد نگهدارنده

– بدون رنگ مصنوعی

نحوه و مقدار مصرف شربت فروگلوبین b12 :

شربت فروگلوبین برای نوزادان : ۱/۲ قاشق مرباخوری، ۱ بار در روز

کودکان (۴ تا ۶ سال) : ۱/۲ قاشق مرباخوری، ۲ بار در روز

کودکان (۷ تا ۱۲ سال) : ۱ قاشق مرباخوری، ۱ تا ۲ بار در روز

شربت فروگلوبین برای بزرگسالان :۱ قاشق مرباخوری، ۳ بار در روز

در دوران عادت ماهیانه و بارداری، نیاز به ۱ قاشق مرباخوری ۳ بار در روز

شربت فروگلوبین و سیاهی دندان

سئوال :

برای افزایش اشتها و میل به مواد غذایی و رفع خستگی به کودک سه ساله چه محصولی پیشنهاد میکنید؟

پاسخ:

شما میتوانید از شربت فروگلوبین استفاده نمائید که مکمل آهن داری است که حاوی ۲۰ میلیگرم آهن المنتال، ویتامین های گروه ب، زینک، لایزین و .. هست ضمن اینکه این شربت با مالت و عسل غنی شده و برای تقویت اشتهای کودکتان مناسب است.

سئوال:

شربت فروگلوبین را از چه سنی می توان برای کودکان استفاده کرد؟ آیا برای کودک هفت ماهه میتوان استفاده کرد؟آیا محصولات آهن دار منجر به تغییر رنگ دندانها میشود؟

پاسخ:

شربت فروگلوبین از یک سالگی قابل استفاده است. در حال حاضر برای کودک ۷ ماهه خود می توانید از قطره فروگلوبین استفاده کنید . میزان آهن موجود در این قطره ۱۵ میلیگرم آهن المنتال است. علاوه بر این قطره فروگلوبین حاوی ویتامین ث نیز هست که در افزایش جذب آهن بسیار موثر است. طعم این قطره، توت فرنگی است و برای کودکان بسیار مطبوع است. همچنین توضیح دادم که به طور ۱۰۰% نمی توان گفت که مکمل های آهن دار دندان را سیاه نمی کند زیرا ذات آهن سیاه کننده است و در مورد دندان های حساس اجتناب ناپذیر است ولی تاکنون گزارشات خیلی کمی با این مضمون داشته ایم. یتوان با روش هایی مانند شستن و مسواک زدن یا استفاده از قطره چکان ها (در مورد قطره) و سرنگ (در مورد شربت ها) این مورد را کنترل کرد.

سئوال:

دخنر ۷.۵ ساله ام، دچار کم خونی است. چندین بار از مکمل های آهن دار از جمله ایزی آیرون و.. استفاده کردند ولی دچار عوارض گوارشی شد. لطفا محصول آهن داری را معرفی کنید که عارضه ای نداشته باشد.

پاسخ:

شما میتوانید از شربت فروگلوبین استفاده نمائید، شرکت سازنده این محصول در سطح جهان رتبه سوم در زمینه تولید مکمل های غذایی را به خود اختصاص داده است. شربت فروگلوبین دارای ۲۰ ملیگرم آهن المنتال است و دانشمندان واحد تحقیق و توسعه، از ملح آهن ملایم برای این محصول استفاده کرده اند تا کمترین عوارض گوارشی را داشته باشد. توصیه میشود این شربت را با معده پر استفاده نمائید و در طول مدت درمان با این محصول از مایعات فراوانی استفاده نمائید.

تداخل دارویی

فروگلوبین به منظور جلوگیری از تداخلات دارویی، این محصول را با فاصله ۲ ساعت قبل یا ۴ ساعت بعد از آنتی بیوتیک هایی مثل سیپروفلوکساین و تترا سیکلین، داروهایی مثل آلندرونات، لوودوپا و لووتیروکسین و سایر مکمل ها به خصوص مکمل های حاوی کلسیم استفاده نمایید. آنتی اسیدها / بیس فسفونات / پنی سیلامین / متیل دوپا (Methyldopa) / روولید eltrombopag / اومنیسف ( cefdinir / انواع آنتی بیوتیک ها مانند : آزیترومایسین ، داکسی سایکلین و … / تتراسایکلین / برای جلوگیری از این تداخلات با پزشک خود مشورت کنید . ممکن است پزشک شما بتواند با تغییر ساعات مصرف داروها ، از برخی از این تداخلات جلوگیری کند .

توجه :

در صورتی که با مصرف فروگلوبین B12 ، هرگونه نشانه ای از آلرژی مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . البته حساسیت به مکمل ها آهن بسیار نادر است و به ندرت اتفاق می افتد .

رایج ترین علائم حساسیت به فروگلوبین عبارتند از :

خارش و قرمز شدن چشم ها

گرفتگی گوش

زنگ زدن گوش

عطسه و سرفه

خشکی دهان و گلو

آبریزش بینی

تنگی نفس

درد قفسه سینه و..

مصرف فروگلوبین در بارداری

بارداری معمولا یک دوره خاص است که ممکن است عوارض جانبی دارو ، با شرایط معمولی کاملا متفاوت باشد.

این تفاوت نه تنها به دلیل تغییرات هورمونی بدن مادر است ( که می تواند با داروها تداخل ایجاد کرده و باعث بروز عوارض جانبی شود ) بلکه به دلیل انتقال برخی از داروها از طریق جفت به جنین ، بوجود آمده است .

عوارض جانبی

مصرف فروگلوبین در دوران بارداری کاملا مشخص نیست .

به طور کلی ، آهن و سایر مواد معدنی و ویتامین های موجود در فروگلوبین در دوران بارداری مضر به نظر نمی رسند ولی در هر صورت در زمان حاملگی باید از مصرف خودسرانه فروگلوبین جدا خودداری کرده و فقط طبق تجویز پزشک رفتار کنید .

فروگلوبین در گروه A قرار دارد .

مصرف فروگلوبین در دوران شیردهی میزان انتقال این دارو از طریق شیر مادر به بدن نوزاد به صورت کامل مورد بررسی قرار نگرفته است .

در دوران شیر دهی قبل از مصرف قرص یا شربت فروگلوبین حتما با پزشک مشورت کنید .

طبق بررسی هایی که در سایر مکمل ها و مولتی میتامین ها انجام شده است ،

برخی از مواد معدنی و ویتامین های موجود در مکمل های دارویی می توانند از طریق شیر مادر وارد بدن نوزاد شوند .


عکس از عروسی ابراهیم حامدی و همسر اولش فیروزه

مقاله قبلی

زیتروماکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مقاله بعدی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *