قطره فلوکورت
اطلاعات دارویی - سلامت

قطره فلوکورت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دی ۱۶, ۱۴۰۰ 3۰168

قطره فلوکورت برای درمان برخی بیماری های چشم که به دلیل التهاب یا آسیب به وجود آمده اند، استفاده می شود. فلورومتولون برای تسکین علائمی مانند تورم، قرمزی و خارش موثر عمل می کند.

این دارو به گروهی از داروهایی که به عنوان دارو کورتیکواستروئیدی شناخته می شوند، تعلق دارد.

قطره فلوکورت چیست؟

قطره فلوکورت با نام دیگر فلورومتولون (Fluorometholone) به منظور درمان التهاب قرنیه و ملتحمه در مواردی مانند آلرژی تجویز می‌شود. از این قطره بعد از عمل لیزیک هم استفاده می‌شود.

از آنجاییکه اثر داروهای چشمی در چشم باقی می‌ماند و فقط مقدار کمی از آن به سایر نقاط بدن می‌رسد نسبت به داروهای خوراکی عوارض کمتری دارند.

اما از سوی دیگر برخی عوارض موقتی مثل سوزش و قرمزی چشم هم می‌تواند در اثر استفاده از قطره‌های چشمی ایجاد شود که در بسیاری از مواقع موقتی بوده و برطرف می‌شود.

حتماً بخوانید : قطره زایلومول چیست و چه کاربردهایی دارد؟

عوارض

عفونت چشم، افزایش فشار داخلی چشم (در موارد نادر)، تاری موقت و ملایم دید، سوزش، خارش، قرمزی چشم و آبریزش از چشم، نازک شدن قرنیه و پارگی کره چشم، آسیب عصب بینایی، کاتاراکت زیرکپسولی، نقص در وضوح و میدان دید و عفونت ثانویه چشمی.

مقدار و نحوه مصرف قطره فلوکورت

میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین گردد.

برای استفاده از قطره چشمی فلوکورت ابتدا سر خود را به عقب خم کنید و پلک تحتانی را با انگشت اشاره پایین بکشید تا یک فضا ایجاد شود.

پس از آن قطره را (بدون اینکه نوک قطره چکان با چشم یا پلک شما تماس یابد) به داخل این فضا بیندازید و چشمان خود را ببندید. چنانچه بایستی بیش از یک نوع قطره را در یک زمان استفاده کنید. قبل از استفاده از قطره دوم ۳ تا ۵ دقیقه صبر کنید.

نحوه استفاده از قطره

  • در زمان مصرف این دارو از لنزهای تماسی استفاده نکنید مگر اینکه پزشک برای تان این طور تجویز کرده باشد.
  • لنزهای تماسی را طبق دستورالعمل سازنده استریل کنید و قبل از اینکه بخواهید دوباره از آنها استفاده کنید، با پزشک خود مشورت کنید.
  • اگر پزشک شما استفاده از لنزهای تماسی را در حین درمان با این دارو تأیید کرده است، قبل از استفاده از قطره چشمی لنزها را خارج کنید. ماده نگهدارنده موجود در این دارو ممکن است توسط لنزهای تماسی جذب شود. قبل از استفاده مجدد از لنزها، حداقل ۱۵ دقیقه بعد از هر دوز قطره چشم صبر کنید.
  • برای استفاده از قطره های چشمی، ابتدا دستان خود را بشویید. قبل از استفاده بطری قطره را به خوبی تکان دهید. برای جلوگیری از آلودگی، نوک قطره چکان را لمس نکنید و اجازه ندهید چشم یا هر سطح دیگری آن با تماس داشته باشد.

منبع : salamdonya

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×