قطره سینالون
اطلاعات دارویی - سلامت

قطره سینالون چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مهر ۵, ۱۴۰۰ 2۰230

قطره سینالون (اشک مصنوعی) – طریقه مصرف اشک مصنوعی برای درمان خشکی چشم: اشک مصنوعی جایگزین اشک طبیعی می‌شود و با استفاده از آن نرمی، لغزندگی و رطوبت چشم، به چشمان افرادی که دچار خشکی چشم هستند دوباره بازمی‌گردد.

چه کسانی باید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنند؟

قطره سینالون اشک مصنوعی قطره چشمی است که برای کمک به افرادی ساخته شده که چشمشان به اندازه کافی اشک تولید نمی‌کند و این عدم رطوبت کافی چشم فرد را دچار مشکل و عوارض خاصی می‌کند. در واقع اشک مصنوعی جایگزین اشک طبیعی می‌شود و با استفاده از آن نرمی، لغزندگی و رطوبت چشم دوباره به دست می‌آید.

قطره سینالون(اشک مصنوعی) چه می‌کند؟ (مکانیسم اثر)

کاهش تولید مایع از غدد ترشح‌کننده اشک می‌تواند ثبات لایه اشک را بر هم زند.

به این ترتیب این لایه به سرعت شکسته شده و نقاط خشکی را روی قرنیه ایجاد می‌کند که سبب تحریک و کاهش بینایی می‌‌شود.

اغلب افراد دچار خشکی چشم، احساس گزش، سوزش، خارش و خشکی در چشم کرده و همچنین موقع سیگار کشیدن چشمشان تحریک می‌شود. خشکی چشم استفاده از لنز را نیز مشکل یا غیرممکن می‌سازد.

اساس درمان خشکی چشم، جایگزینی اشک مصنوعی به جای اشک طبیعی است. این قطره با افزایش ثبات و ضخامت لایه اشکی بقای این لایه را روی چشم افزایش می‌دهد و به مرطوب نگه داشتن سطح چشم کمک می‌کند. همچنین سطح چشم را نرم و از آن محافظت می‌نماید.

بیشتر بخوانید : زیتروماکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

علایم و نشانه‌های خشکی چشم

  • تحریک و احساس سوزش یا خارش در چشم
  • احساس وجود جسم خارجی در چشم
  • ترشح چسبناک در چشم یا اطراف آن
  • افزایش تحریک چشم‌ در اثر دود یا باد
  • خستگی چشم‌ پس از کمی‌ مطالعه
  • تحمل نداشتن به هنگام استفاده از لنزهای تماسی

چنانچه ترشح معمول چشم، پایین‌تر از حد طبیعی باشد، عکس‌العمل غدد اشکی در مقابل تحریکات مخاط چشم، تولید زیاد اشک خواهد بود.عواملی که خشکی هوا را بیشتر می‌کنند، باعث می‌شوند افرادی که چشم خشک دارند، احساس ناراحتی بیشتری کنند.

این عوامل عبارت است از گرمای بیش از اندازه اتاق، سشوار، روزهای بادی یا هر چیز که ماده تحریک‌کننده‌ای به هوا اضافه کند.

مخصوصا سیگار کشیدن برای این افراد بسیار ناراحت‌کننده است.

اشخاصی که چشم خشک دارند، ممکن است فقط به اشک مصنوعی احتیاج داشته باشند،

ولی گاه خشکی چشم آنقدر زیاد است که صدمات جدی به چشم می‌زند. در این صورت حتما باید به چشم پزشک مراجعه شود تا معالجه لازم انجام شود.

افراد سالخورده نیز باید با قطره اشک مصنوعی چشم خود را مرطوب نگه دارند.

نور آفتاب می تواند منجر به خشکی چشم و تشدید بیماری های آلرژیک شود و حتی بعضی از بیماری ها مانند ورم ملتهبه بهار وجود دارد که در فصل های تابستان و بهار ممکن است تشدید شود.

در تابستان با رفتن به استخرها بیماری های عفونی افزایش پیدا می کند و باعث ایجاد ورم ملتهبه عفونی می شود که وجود ویروسی به نام آدنو ویروس در استخرها باعث کدورت در قرنیه چشم می شود و در نهایت منجر به کاهش شدید دید فرد می شود.

آفتاب می تواند بر روی عدسی و شبکیه چشم اثرات منفی بگذارد و منجر به پیری زودرس پرده چشم و یا شبکیه شود، بنابراین باید حتما از عینک های آفتابی استفاده شود.

تاثیرات منفی عینک های آفتابی نامناسب

میر شاهی در خصوص تاثیرات نامطلوب بعضی از عینک های آفتابی بر چشم گفت:

بنابراین در صورت جذب ناکامل ماوراءبنفش توسط عینک آفتابی مقداری از اشعه از عینک عبور می کند و به چشم آسیب می رساند که در این شرایط آسیبی که اشعه ماوراءبنفش به چشم می زند بیشتر از زمانی است که ما عینک آفتابی نداریم زیرا در مواقعی که ما عینک آفتابی بر روی چشم نداریم، مردمک چشم جمع تر است و در نتیجه اشعه کمتری جذب چشم می شود.حتی اگر عینک آفتابی تیره باشد اما اشعه ماوراءبنفش از آن عبور کند می تواند برای عدسی چشم و پرده چشم زیان بار باشد.

این استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان خاطر نشان کرد:

بیمارانی که سالخورده هستند و یا حتی جراحی نیز داشته اند باید با مصرف قطره چشم مصنوعی چشم خود را مرطوب نگه دارند که باعث بهتر شدن دید چشم نیز می شود.

موارد و میزان مصرف قطره سینالون

این قطره در موارد کمبود ترشح اشک در نارسایی ترشح اشک و رفع خشکی و تحریک چشم در سندرم‌های خشکی چشم متوسط تا شدید به کار برده می‌شود.

همچنین برخی منابع بر استفاده از این قطره جهت نرم کردن چشم در موقع استفاده از لنز تماسی سخت نیز تاکید کرده‌اند.

در مواقع کمبود ترشح اشک در بزرگسالان وکودکان، یک قطره سه یا چهار بار در روز، یا به دفعات لازم، در چشم چکانده می‌شود.

در سندرم متوسط تا شدید خشکی چشم، مانند التهاب قرنیه و ملتحمه سیکا در بزرگسالان یک قطره یک بار در روز به کیسه ملتحمه تحتانی چشم چکانده می‌شود. بعضی از بیماران ممکن است به مصرف دو بار در روز از این دارو احتیاج داشته باشند.

نکته:

اگر این قطرات دارای مواد نگهدارنده باشند.

مواد نگه دارنده باعث حفاظت قطره در برابر رشد میکروب‌ها می‌شود.

ولی در عوض خود این مواد نگهدارنده به مرور باعث صدمه سلول‌های سطحی قرنیه می‌شوند و همچنین می‌توانند باعث واکنش‌های حساسیتی شوند. لذا در افرادی که به علت خشکی چشم نیاز به استفاده طولانی از این قطره‌ها دارند باید از نوع بدون مواد نگهدارنده (که به علت احتمال آلوده شدن با میکروب‌ها به صورت یک‌بار مصرف هستند) استفاده نمایند.

چند توصیه در هنگام استفاده از قطره‌ اشک مصنوعی

دستان خود را پیش از هر بار مصرف قطره‌، به خوبی با آب و صابون بشویید تا از ورود میکروب ‌ها به چشم جلوگیری شود.

هر چشم فقط گنجایش یک قطره را دارد، بنابراین اگر در هر بار مصرف بیش از یک قطره در هر چشم بریزید، قطره قبلی از چشم خارج می‌شود.

مراقب باشید تا قسمت سر ظرف دارو به دست یا مژه‌ها برخورد نکند، زیرا موجب انتقال باکتری‌ها، به داخل قطره و پس از آن به چشم می‌شود.

پس از هر بار مصرف، درب قطره چشمی‌ را بلافاصله ببندید.

از این قطره تا حداکثر سی روز می‌توان استفاده کرد.

در صورت بروز چشم درد، تغییر بینایی، تحریک یا قرمزی مداوم چشم، یا بدتر شدن وضعیت چشم بیمار و یا عدم بهبود در مدت ۷۲ ساعت، باید استفاده از این دارو قطع شود.

منبع : دلگرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×