قطره جنتکس
اطلاعات دارویی - سلامت

قطره جنتکس (جنتامایسین) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بهمن ۲۹, ۱۴۰۰ 4۰547

قطره جنتکس (جنتامایسین) برای عفونت‌های باکتریایی چشم یا پلک‌ها تجویز می‌شود، این قطره چشمی با کشتن باکتری‌های عامل عفونت‌های چشمی به کار می‌رود.

ورم ملتحمه چشم شایع ترین شکل عفونت چشم است؛ در ورم ملتحمه، چشم ملتهب می شود و فرد، در چشم خود احساس خارش می کند. در این بیماری ترشحات آبکی چشم بیش از حد معمول است. سفیدی چشم ممکن است قرمز شود و پلک فرد نیز متورم خواهد شد. در آغاز بیماری، ممکن است فقط یک چشم درگیر شود، اما در ادامه، عفونت به هر دو چشم گسترش می یابد.

در اغلب موارد، ورم ملتحمه عفونی در عرض چند روز و بدون درمان از بین می رود. برای درمان عفونت های شدیدتر، یک داروی آنتی بیوتیکی مانند قطره چشم جنتامایسین می تواند مفید باشد. قطره چشمی جنتامایسین برای آسیب های جزئی چشم، مانند خراش و سایش قرنیه نیز تجویز می شود؛ در چنین مواردی قطره چشم برای جلوگیری از عفونت و بهبود سریع تر چشم تجویز می شود.

بیشتر بخوانید : قطره سیپلکس چیست و کاربردهای سیپلکس چیست؟

جنتکس

عوارض جانبی قطره جنتکس (جنتامایسین)

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف کنندگان نیز هیچ نوع عارضه ای بروز نمی دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سوزش، قرمزی یا ناراحتی چشم (مانند خشکی یا خارش) و آبریزش چشم: این علائم بعد از مصرف این قطره چشمی ، معمولاً خفیف و گذرا است.

تاری دید: اگر این عارضه برای شما اتفاق افتاد، تا بازگشت دید کاملتان، از رانندگی بپرهیزید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می کنید به خاطر استفاده از قطره چشمی جنتامایسین می باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد قطره چشمی جنتامایسین (مسمومیت دارویی)

این قطره چشمی را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.

اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

منبع : ساعدنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×