میزان قند خون
معرفی کسب و کار

میزان قند خون بعد از شام در افراد دیابتی و سالم

آذر ۱۲, ۱۴۰۱ 4۰253

 افزایش میزان قند خون بعد از شام در افراد دیابتی بسیار نگران کننده می باشد که در صورت کنترل میزان قند خون، جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

همان طور که می دانید بیماری دیابت به پدیده ای فراگیر تبدیل شده و بسیاری از افراد درگیر این بیماری می باشند. به همین خاطر لازم است میزان قند خون بعد از شام در افراد دیابتی به طور مداوم بررسی شود. در حقیقت اگر این افراد بتوانند در خصوص عدد صحیح قند خون بعد از شام، آگاهی خود را افزایش بدهند، در کنترل این بیماری بسیار تأثیرگذار خواهد بود. لازم به ذکر است در خصوص عدد ثابت برای میزان قند خون بعد از شام اختلاف نظر بسیاری میان پزشکان وجود دارد. بر همین اساس به منظور جمع بندی و رسیدن به عددی ثابت برای میزان قند خون، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

میزان قند خون

منظور از افزایش قند خون چیست؟

ابتدا لازم است پیش از پرداختن به میزان قند خون بعد از شام در افراد دیابتی، شناختی کافی از بیماری قند خون حاصل نماییم. این اطلاعات دید شما را گسترش داده و موجب ایجاد درک درستی از بیماری خواهد شد. احتمالا بسیاری از شما می دانید که دیابت یکی از بیماری های شایع بوده و مهم ترین اتفاق در این بیماران، افزایش میزان قند خون بعد از شام می باشد. بنابراین در صورتی که قند خون به درستی برنامه ریزی و مدیریت شود، در حالت نرمالی باقی خواهد ماند. میزان قند خون نرمال همیشه ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر است. بنابراین چنانچه میزان قند خون بعد از شام از عدد مذکور بالاتر رود، فرد به بیماری دیابت مبتلا می باشد. متأسفانه پرخوری های روزانه دشمن دیابت بوده و از مهم ترین عوامل ایجاد آن به شمار می رود.

میزان قند خون بعد از شام در افراد دیابتی چقدر است؟

به طور معمول میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم، عددی کمتر ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر می باشد. در صورتی که این عدد در افراد مبتلا به دیابت بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است. این افراد طبق معیارهایی هم چون سن، جنس، عوارض قلبی، وضعیت سلامت و نوع دیابت، اهداف متفاوتی دارند. به همین خاطر است که تعیین میزان قند خون بعد از شام، واکنش های بدن فرد را به خوبی مشخص خواهد کرد.

به عبارت دیگر فرد می تواند با اندازه گیری میزان قند خون بعد از شام، واکنش ها و نتایج بدن را در شرایط مناسبی حفظ کرده و به تشخیص درستی از میزان قند خون خود برسد. بنابراین در صورتی که بعد از شام، میزان قند خون عدد ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، قند خون فرد در حالت بسیار طبیعی قرار دارد. اما نشان دادن عددی بالاتر از ۱۸۰ میلی گرم، خطر ابتلا به دیابت را اثبات کرده و نیازمند راهکارهای درمانی فوری می باشد. به خاطر داشته باشید که افزایش میزان قند خون بعد از شام در افراد دیابتی می تواند بسیار نگران کننده می باشد. اما با کنترل میزان قند خون، دیگر جای هیچ گونه نگرانی وجود نخواهد داشت.

میزان قند خون بعد از شام

اهمیت رژیم غذایی مناسب برای افراد دیابتی

بی گمان قویترین پایین آورنده قند خون و اصلی ترین راهکار برای درمان دیابت و تنظیم میزان قند خون بعد از شام، استفاده از رژیم غذایی مناسب به توصیه پزشکان می باشد. به جرأت می توان گفت ۸۰ درصد بیماران دیابتی نوع ۲، با رژیم غذایی مناسب موفق به کنترل میزان قند خون خود شده اند. زیرا افراد مذکور از افزایش وزن و چاقی مزمن رنج می برند. به همین خاطر اصلی ترین عامل در کنترل میزان قند خون، فعالیت بدنی، پرهیز از پرخوری های روزانه، تحرک و مهم تر از همه داشتن رژیم غذایی مناسب می باشد. باید خاطر نشان ساخت که در بسیاری از موارد، پزشکان اقدام به تجویز داروهای کاهش دهنده قند خون می نمایند که مصرف به موقع و متناسب این داروها، در تنظیم میزان قند خون بسیار کمک کننده خواهد بود.

اهمیت رژیم غذایی مناسب برای افراد دیابتی

نگاهی به میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم

پیش از پرداختن به میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم، بهتر است بدانید که هر سه ماه یک بار آزمایش قند خون به منظور کنترل بیماری دیابت انجام می شود. از آن جایی که شام آخرین وعده در هر شبانه روز محسوب می شود، لذا میزان قند خون بعد از شام از اهمیت زیادی برخوردار است. همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، در خصوص عدد ثابت برای قند خون اختلاف نظر بسیاری در میان پزشکان وجود دارد. در حقیقت میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم عددی کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر می باشد. این در حالی است که اگر عدد قند خون فردی بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ میلی گرم باشد، فرد در آستانه ابتلا به پیش دیابت می باشد.

شایان ذکر است که عدد بالای ۲۰۰ میلی گرم در خصوص میزان قند خون بعد از شام، ابتلا به دیابت را ثابت کرده و کنترل قند خون را با دشواری روبرو می سازد. مگر زمانی که بیمار، با استفاده از عملکردهای درمانی و رژیم غذایی مناسب، به دنبال تغییر سبک زندگی خود باشد. از آن جایی که معمولا بعد از هر وعده غذایی میزان قند خود در افراد افزایش می یابد، به کمک آزمایش های مختلفی از جمله غربالگری و تست تحمل می توان به تشخیص مناسبی از میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم رسید.

میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم

عدم کنترل میزان قند خون بعد از شام در افراد دیابتی با چه مشکلاتی همراه است؟

همان طور که بسیاری از شما می دانید، افت یا افزایش قند خون بعد از شام بسیار نگران کننده بوده و کنترل آن نیازمند فعالیت های درمانی و بهره گیری از رژیم غذایی مناسب می باشد. در حقیقت عوارض ناشی از عدم کنترل میزان قند خون بعد از شام در افراد دیابتی، اصلی ترین علت توجه این بیماران به استفاده از عملکردهای درمانی می باشد. به طور کلی از مهم ترین عوارض عدم کنترل میزان قند خون می توان به عفونت های دستگاه تناسلی، مشکلات اعصاب، نارسایی کلیوی، امکان قطع عضو، افزایش کلسترول و فشار خون، کاهش طول عمر، کم بینایی و تاری دید، عوارض بیماری قلبی و … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×