مصاحبه شغلی
معرفی کسب و کار

برای مصاحبه شغلی چگونه لباس بپوشم؟

شهریور ۳۰, ۱۴۰۱ 1۰144

مصاحبه شغلی دارای آداب و رسوم خاصی است و اولین برخورد شما با کارفرما به حساب می‌آید. برخورد اول همواره یکی از مهم‌ترین برخوردهای یک ارتباط است و نقش زیادی را در تصویری که از خود برجای می‌گذارید، دارد. اولین چیزی که در یک ارتباط دیده می‌شود، لباسی است که انتخاب کرده‌اید. گاهی انتخاب نادرست مثل یک کفش پاشنه بلند می تواند آینده شغلی شما را تغییر دهد. با ما همراه باشید تا در این پست، شما را با چند نکته درباره شیوه مناسب پوشش جهت مصاحبه شغلی، آشنا کنیم.

لباس‌های مرتب و اتو کشیده داشته باشید

شما باید با لباس‌تان نشان دهید که منظم و مرتب هستید و می‌توانید از عهده وظایف‌تان به خوبی بربیاید. می‌دانید که اگر لباس شما لک بوده یا دارای چین و چروک باشد؛ به کارفرما می‌گوید که من مناسب انجام این کار نیستم. شما که نمی‌خواهید همچین اتفاقی بیافتد. بنابراین حتما با لباس تمیز و اتو کشیده به مصاحبه شغلی بروید.

سعی کنید لباسی را بپوشید که دقیقا اندازه شماست. این‌گونه دیگر مجبور نیستید که شکم خود را جمع کنید یا آستین بالا بزنید. فکر نکنید که کفش یا جوراب شما در مصاحبه شغلی دیده نمی‌شود، جوراب سالم و مرتب بپوشید و لطفا از کفش پاشنه بلند استفاده نکنید. زیرا راه رفتن را برایتان سخت می‌کند و صدای تق تق آن تمرکز بقیه را برهم زند. در آن موقعیت بهتر است که تمرکزتان بر روی چیزهای مهم‌تری باشد نه کفش پاشنه بلندتان.

لباس مناسب برای مصاحبه شغلی ضروری است اما باید شما هم خود را مرتب کنید تا لباس بهتر به تن‌تان بنشیند. ناخن‌هایتان را کوتاه کنید، اصلاح مو را انجام دهید و پیش از رفتن به مصاحبه، حتما حمام کنید. بهتر است به خودتان عطر با ماندگاری بالا و پخش بو عالی بزنید تا دیگران را تحت تأثیر قرار دهید.

اگر پیدا کردن عطر مناسب، باکیفیت و مهم‌‎تر از هم با قیمت مناسب برایتان سخت است، بهترین گزینه فروشگاه اینترنتی مدیسه است که توانسته است با ارائه بهترین عطر و ادکلن ها نظر مشتریانش را به خوبی جلب کند. به طوری که از طرف مصرف کنندگان به عنوان برند محبوب شناخته شد.

به جز این موارد خرید محصولات باکیفیت آرایشی و بهداشتی مانند ضدتعریق در مدیسه برای مصرف‌کنندگان کاملا اثبات شده، است.

مواظب لباسی که می‌پوشید، باشید

لباس مناسب مصاحبه شغلی

مصاحبه شغلی برای ارزیابی تناسب شما با موقعیت شغلی است. می‌دانید که فقط مهارت‌هایتان نیست که شما را وارد یک سازمان می‌کند. اخلاق و سبک پوشش‌تان نیز دارای اهمیت است. اخلاق شاید در لحظه مصاحبه زیاد دیده نشود، اما لباس و طرز پوشش‌تان بسیار گویا و واضح است. شیوه لباس پوشیدن‌تان به کارفرما می‌گوید که تا چه اندازه مناسب این شغل و کار در شرکت‌شان هستید. اگر لباس‌تان نامناسب باشد، قطعا حاضر نخواهد بود تا درباره بقیه موارد با شما صحبت کند و همان ابتدای کار، با شما خداحافظی خواهد کرد.

تعادل را رعایت کنید

ممکن است تجربه رفتن به مصاحبه‌های شغلی مختلفی را داشته باشید. معمولا در گذر زمان متوجه خواهید شد که چه لباس و پوششی مناسب حضور در یک جلسه مصاحبه شغلی است. رعایت تعادل در لباس پوشیدن اهمیت دارد. شما باید لباسی را بپوشید که اندازه شماست، لباسی که تنگ یا گشاد باشد، مناسب نیست.

خوشبو وارد جلسه مصاحبه شوید. این‌که نباید بوی ناخوشایندی بدهید، بسیار بدیهی است اما مواظب باشید که از عطر زیادی هم استفاده نکنید. چرا که قرار است بعد از مصاحبه شغلی، شما در آن‌جا ماندگار شوید نه بوی عطرتان.

استفاده از وسایل آرایشی کار اشتباهی نیست. شما می‌توانید با استفاده از یک آرایش لایت تاثیرگذاری بیشتری از خود داشته باشید اما حواس‌تان باشد که زیاده‌روی در آرایش درست نیست.

شاید شما دوست دارید از ابزار و وسایل گران‌قیمتی در جلسه مصاحبه شغلی استفاده کنید، کمی دست نگه‌دارید. این موضوع می‌تواند تاثیر منفی را بر نظر مصاحبه‌گر بگذراد و پیش خودش فکر کند شما هیچ مهارتی برای جلب نظرش ندارید و به طلا و جواهر برای جلب توجه‌اش متوسل شده‌اید.

رسمی یا غیر رسمی

مصاحبه چگونه باشم

کارفرمایان دولتی همچنان به لباس رسمی اهمیت می‌دهند، پس اگر مصاحبه شغلی شما برای یک مکان دولتی است؛ باید چهارچوب را رعایت کنید و با لباس رسمی در آن‌جا حاضر شوید. اما اگر برای کار در یک شرکت خصوصی می‌خواهید به مصاحبه شغلی بروید، نیازی نیست که آن‌قدرها رسمی بپوشید. لباس راحت و مناسبی را انتخاب کنید و در جلسه حاضر شوید. یادتان باشد که باید لباس‌تان با موقعیت تناسب داشته باشد. البته وقتی می‌گوییم که لباس راحتی بپوشید، منظورمان لباس ساحلی نیست!

اگر لباسی بپوشید که بسیار راحت باشد؛ این سوال در ذهن کارفرما شکل می‌گیرد که آیا اهل جدیت در محیط کار است؟ برای همین بهتر است که لباس مناسب محیط را بپوشید. اگر نمی‌دانید که چه لباسی مناسب است، می‌توانید قبل از جلسه مصاحبه شغلی به آن محیط بروید و سبک پوشش کارمندان آن‌جا را ببینید.

به حرف درون‌تان گوش دهید

هر شخصی یک قضاوت‌گر درونی دارد. بهتر است قبل از حضور در جلسه مصاحبه شغلی، نظر قضاوت‌گر درون‌تان را جویا شوید. او به شما می‌گوید که چه لباس و پوششی مناسب است. اگر مرد باشید به شما می‌گوید که کت تک مردانه و شلواری با رنگ متفاوت مناسب است یا خیر. اگر زن باشید در انتخاب نوع مانتو به شما کمک می‌کند.

می‌توانید از منابع انسانی و حراست آن شرکت نیز درباره دستورالعمل‌های پوشش شرکت بپرسید. راهنمای مناسبی برای لباس پوشیدن شما خواهند بود.

متناسب لباس بپوشید

هنگامی که به مصاحبه شغلی می‌روید، کارفرما می‌خواهد تصویر شما را با تصویری که از فرد ایده‌آل دارد، مقایسه کند. بنابراین باید پوشش شما متناسب با موقعیت و شغل باشد.

همیشه سعی کنید شیوه لباس پوشیدن‌تان رسمی‌تر از خواسته محیط یا هماهنگ با آن باشد. اگر محیط لباس رسمی بخواهد و شما با لباس غیر رسمی به آن‌جا بروید، قطعا شما را به عنوان کارمند نخواهند بپذیرفت.

لباس مناسب و رسمی

با اعتماد به نفس ظاهر شوید

تفاوت چندانی ندارد که برای چه شغلی درخواست استخدامی را پر کرده‌اید. در همه موقعیت‌ها شیوه لباس پوشیدن شما مهم است. در هر جایگاه شغلی، این‌که دارای اعتماد به نفس باشید، اهمیت دارد. بنابراین به‌گونه‌ای لباس بپوشید که شما را فردی دارای اعتماد به نفس نشان دهد. این اعتماد به نفس در اتاق مصاحبه شغلی دیده می‌شود.

سخن پایانی

ممکن است که در گذشته به مصاحبه دعوت شده بودید یا این‌که الان دارای شرایطی هستید که می‌خواهید لباس مناسبی را برای حضور در جلسه مصاحبه شغلی داشته باشید. در این مطلب سعی کردیم، تمام نکات ضروری را به شما بگوییم. درنهایت، این نکته را در نظر داشته باشید که لباس پوشیدن یک موضوع نسبی است و نمی‌توان با اطمینان گفت که چه لباسی برای مصاحبه شغلی بهترین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×