اورامین اف
اطلاعات دارویی - سلامت

کپسول اورامین اف چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فروردین ۲۶, ۱۴۰۱ 3۰107

کپسول ژلاتینی اورامین اف دوون فارم شامل اقسام ویتامین‌ها، املاح معدنی (مینرال) و این‌چنین افشره جینسینگ و رویال ژلی است.اورامین اف ویتامین‌ها و ماده‌ها معدنی مورد احتیاج بدن را تامین کرده و به‌جهت استفاده افراد در سال‌ها رشد مساعد است.

بیشتر بخوانید :

پتاسیم

حاضر در کپسول ژلاتینی اورامین اف دوون فارم یکی از با اهمیت‌ترین ماده‌ها معدنی است که برای هر سلولی ضروری است. در مایع درون سلولی وجود داشته ولی وجود مقدارها کم آن در مایعات خارج سلولی نیز جهت انجام راندمان طبیعی سلول‌های عضلات اساسی است. بدن یک فرد معمول حدود ۱۲۰ گرم پتاسیم و ۲۴۵ گرم کلرید پتاسیم دارد. ۱۱۷ گرم این پتاسیم در درون سلول‌ها و ۳ گرم باقیمانده در مایعات خارج سلولی دیده می شود.

شلاق اضافه ترشح هورمون ها شده و در سم زدایی خون به کلیه‌ها کمک می‌کند. پتاسیم شلاق جلوگیری از اختلالات هورمونی زنانه می‌شود. در راندمان درخور سیستم عصبی شرکت داشته و از پیدایش ضعف و خستگی در بدن جلوگیری می‌کند. پتاسیم در افت فشار خون نیز موثر است.

فقدان پتاسیم در افراد سالم بسیار کم دیده می‌شود، چون طبق‌معمول منابع غذایی شامل مقدارها مناسب پتاسیم هستند. با این حال در اثر اختلالات گوارشی، اسهال و استفراغ های بسیار، اسیدوزهای دیابتی، نفریت‌های ریشه‌دار و درمان‌های استروئیدی و یا سایر داروهای شبیه کمبود پتاسیم رخ می‌دهد.

استرس‌های فیزیکی و ذهنی نیز می‌توانند شلاق کمبود پتاسیم در بدن شوند. کمبود پتاسیم شلاق خستگی و ضعف، اخلال در ضربان قلب، کاهش آگاهی و هوشیاری مغز و تعرق شدید دست‌ها و پاها و نیز افزایش حساسیت اعصاب به سرما می‌شود. تعویق در بهبود زخم‌ها و شکستگی های استخوان در بدن نیز ممکن است رخ دهد.

ویتامین A

در استحکام و سلامت دندان ها، بافت‌های نرم و استخوانی و غشاهای مخاطی و پوست نقش دارد. ویتامین A، رنگدانه‌های شبکیه چشم را تولید کرده و به همین خاطر رتینول نیز نامیده می‌شود.این ویتامین شلاق تقویت بینایی به ویژه در نور کم می‌شود. همچنین در تولید مثل و شیردهی نیز شرکت می‌کند.

راندمان سیستم ایمنی وابسته به ویتامین A است، به همین دلیل است که این ویتامین به عنوان یک ویتامین مهم برای سیستم ایمنی بدن شناخته شده است. ژن‌هایی که در تعامل ایمنی موثر هستند توسط این ویتامین تنظیم می‌شوند، به همین دلیل این ویتامین برای مبارزه با بیماری‌های جدی مثل بیماری‌های سرطانی و بیماری‌های خود ایمنی، آنفولانزا و سرماخوردگی ضروری است.

ویتامین A در جلوگیری از عفونت‌های تنفسی و نیز سایر عفونت ها نقش دارد و غشاهای مخاطی بدن به ویژه غشاهای مخاطی چشم، ریه ها، معده و روده‌ها را سالم نگه می‌دارد. از بیشتر اختلالات چشمی پیشگیری کرده و به ترشح اسید معده و نیز گوارش پروتئین‌ها کمک می‌کند. همچنین در پیشگیری از عفونت‌های پوست و رشد مو و ناخن‌ها موثر است.

ویتامین B1

تیامین حاضر در کپسول ژلاتینی اورامین F دوون فارم یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های گروه B به شمار می‌رود.  این ویتامین، به آنورین نیزمعروف بوده و ویتامین خلاف بیماری بری بری و ضد بیماری‌های اعصاب به شمار می‌آید. این ویتامین، یک ویتامین محلول در آب محسوب می‌شود. تیامین از روده کوچک جذب می‌شود. قابلیت روده انسان در جذب این ویتامین روزانه حدود ۵ میلی گرم است. تیامین در مخاط روده‌ای تغییراتی پیدا می‌کند. حدود ۱۰ الی ۱۵ میلی گرم از این ویتامین به صورت تغییر یافته در بدن انسان ذخیره می‌شود.

تیامین شبیه سایر ویتامین های گروهB ، در کاهش خستگی، افزایش استحکام و جلوگیری از پیری زودرس و کهولت بواسطه افزایش توان ذهنی موثر است. در صورتی که این ویتامین با سایر ویتامین‌های گروه B ترکیب شود نسبت به زمانی که به تنهایی مصرف شود موثرتر واقع می‌شود. کمبود تیامین در رژیم غذایی باعث کاهش اشتها، هضم نامناسب غذا، یبوست مزمن، از دست دادن وزن، خستگی ذهنی و بی خوابی می‌شود.

ریبوفلاوین (ویتامین B2)

این ویتامین موجود در کپسول ژلاتینی اورامین F دوون فارم در کمک به هضم غذا و حفظ راندمان سیستم عصبی مورد نیاز است. ریبوفلاوین باعث جلوگیری از یبوست می‌شود و در حفظ سلامت پوست، مو و ناخن‌ها و افزایش چسبندگی مخاط دهان، لب‌ها و زبان نقش دارد. همچنین نقش مهمی را در سلامت چشم‎ها و کاهش فشار چشم ایفا می‌کند. این ویتامین، به طور مشخص در کمک به مقابله با احتمال ابتلا به گلوکوما موثر است.

کمبود ویتامین B۲ می‌تواند شلاق ایجاد موهای چرب، پوست چرب، چروک زودرس در صورت و بازوها و ترک ناخن ها شود و همچنین باعث اختلال در عملکرد غدد آدرنال شود. کمبود این ویتامین همچنین می‌تواند سبب به‌ وجود آمدن اختلالاتی مانند آنمیا، خارش واژینال و کاتاراکت نیز به شمار آید.

کلسیم پانتوتنات (ویتامین B5)

این ویتامین به صورت اولیه به عنوان یک عامل ضد استرس به شمار می شود و بدن را در مقابل بیشتر استرس های فیزیکی و مغزی و سموم محافظت می‌کند. اسید پانتوتنیک سبب افزایش سرزندگی، از بین بردن عفونت‌ها و تسریع دوران نقاهت می‌شود. این ویتامین به حفظ رشد طبیعی تکامل سیستم عصبی کمک کرده و مانع از پیری زودرس می‌شود. همچنین بدن را در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه های زیان آور محافظت می‌کند.

کمبود ویتامین B۵ (اسید پانتوتنیک) می‌تواند باعث ایجاد خستگی مزمن، مستعد شدن بدن در برابر ابتلا به عفونت، ریزش مو، افسردگی ذهنی، تحریک پذیری، ضعف عضلانی و… شود. ایجاد درد معده، یبوست، اختلالات پوستی، تاخیر در رشد، سوزش و درد پا، بی خوابی، کرامپ عضلانی، خستگی، کاهش قند خون، کاهش فشار خون و زخم‌های اثنی عشری از دیگر علامت‌های کمبود این ویتامین است.

ویتامین B6 موجود کپسول ژلاتینی اورامین اف

پیریدوکسین یا ویتامینB۶، در جذب غذا و پروتئین و سوخت‌وساز(بدن) چربی مخصوصا در متابولیسم اسیدهای چرب ضروری بدن نقش دارد. این ویتامین بسیاری از آنزیم ها و سیستم های آنزیمی بدن را فعال می کند. این ویتامین در حفظ عملکرد سیستم عصبی و مغز نیز نقش دارد و برای راندمان طبیعی تولید مثل و بارداری های مطلوب مورد نیاز است.

در جلوگیری از ایجاد اختلالات پوستی و عصبی با محافظت از بدن در برابر کلسترول بالا، بعضی از انواع بیماری‌های قلبی و دیابت وتخریب دندان نقش دارد. کمبود ویتامین B۶ ممکن است باعث ایجاد آنمیا، ادم، افسردگی ذهنی و اختلالات پوستی شود. ترک گوشه‌های لب، بوی بد دهان، تحریک پذیری اعصاب، سنگ‌های کلیوی، التهاب کولون، آسیب لوزالمعده، بی‌خوابی، تخریب دندان و تحریک پذیری از دیگر علایم کمبود ویتامین پیریدوکسین است.

عدم دریافت میزان کافی ویتامین می‌تواند منجر به از دست دادن کنترل عضلانی، سردردهای میگرنی، و پیری زودرس شود.

نیکوتینامید (ویتامین B3)

ویتامین B۳ یا نیاسین یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های گروه B محسوب می‌شود و با نام اسید نیکوتینسیک معروف شده است. ویتامین B۳ یا نیاسین برای جریان کافی خون و راندمان صحیح سیستم عصبی مورد نیاز است. این ویتامین باعث حفظ عملکرد صحیح دستگاه گوارشی شده و جهت متابولیسم صحیح پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها مورد نیاز است. به حفظ سلامت پوست هم کمک می‌کند.

کمبود خفیف ویتامین B۳ شلاق ایجاد برفک در زبان، زخم‌های دهانی، تحریک پذیری، تحریک اعصاب، زخم‌های پوستی مختلف، اسهال، فراموشی، بی خوابی، سردردهای مزمن، اختلالات گوارشی و آنمی می‌شود. کمبود شدید ویتامین B۳ می‌تواند منجر به ایجاد ضعف اعصاب، اختلالات ذهنی، افسردگی، کند ذهنی و بی‌نظمی در تشخیص موقعیت منجر شود. یکی از علت‌های کمبود ویتامین عدم دسترسی و یا نخوردن منابع تغذیه‌ای حاوی ویتامین‌های B۳ است. در بعضی از کشورها که ذرت و فراورده‌های آن زیاد است بیشتر مردم نیاز روزانه به نیاسین را از طریق ذرت جذب می‌کنند.
در موارد خاص مثل اعتیاد به الکل، بیماری‌های کبدی یا در شرایطی که بدن قادر به جذب این ویتامین نیست فرد گرفتار کمبود شدید ویتامین B۳ می‌شود که حتما دکتر باید وی را تحت درمان قرار دهد.

سیانوکوبالامین (ویتامین B12)

جهت پدیدآوری گلبول‌های قرمز مورد نیاز است. ایضاً برای راندمان صحیح سیستم عصبی مرکزی ضرورت داشته و در بهبود تمرکز، حافظه و تعادل و کاهش استرس های وارده به بدن مفید است. کمبود ویتامین باعث ایجاد آنمی یا کم خونی از نوع پرنیشیوز می‌شود که می‌تواند باعث کاهش اشتها و تاخیر در رشد کودکان، خستگی مزمن، زخم در دهان، احساس سستی، از دست دادن انرژی ذهنی و اختلال در تمرکز شود.

مس موجود در کپسول ژلاتینی اورامین F دوون فارم

بدن یک فرد عادی از حدود ۷۵ تا ۱۵۰ میلی‌گرم مس تشکیل شده است. نوزادان مقادیر بیشتری از مس نسبت به افراد بالغ دارند. میزان مس در کبد، مغز، کلیه‌ها، قلب و مو بیشتر از بقیه بخش‌های بدن است.

میزان مس موجود در سرم خون در زنان بیشتر از مردان است. در زنانی که دوران حاملگی را طی می‌کنند و نیز در یا از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند، میزان مس سرمی به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد. مس، در بدن انسان به عنوان جزیی از آنزیم‌های متعدد عمل کرده و در ترکیب با پروتئین‌های مختلف در خون دیده می‌شود.

کمبود مس منجر به ضعف کلی بدن، اختلالات گوارشی و اخلال در تنفس می‌شود. در نوزادانی که به ویژه تولد آن ها بیش از موعد صورت گرفته باشد، کمبود مس بیشتر بروز کرده و معمولا بیشتر از حد نرمال دچار اسهال‌های مزمن می‌شوند که نهایتا منجر به کم‌خونی‌هایی می‌شوند که با مصرف آهن برطرف نمی‌شوند. کمبود مس به هنگام سو تغذیه نیز مشاهده می‌شود.

منگنز

منگنز در بدن به عنوان یک ماده معدنی کمیاب وجود داشته و برای سلامت آن بسیار مهم است. بدن انسان حاوی ۱۰ تا ۲۰ میلی‌گرم از این عنصر بوده که در سراسر بدن پخش شده است.

منگنز در میتوکندری سلول‌ها به وفور یافت می‌شود. تنها ۳ تا ۴ درصد منگنز موجود در غذاها از طریق روده جذب شده و وارد خون می‌شوند. منگنز در خون و کبد ذخیره می‌شود. میزان منگنز در خون به دنبال سکته قلبی افزایش می‌یابد. منگنز یکی از اجزای اساسی در بسیاری از آنزیم‌ها شرکت کننده در متابولیسم کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها است و به صورت ترکیب با کولین در هضم چربی‌ها کمک می‌کند.

منگنز در تقویت و سلامت اعصاب و مغز کمک کرده و شلاق هماهنگی عمل مغز، اعصاب و عضلات در هر قسمتی از بدن می‌شود. همچنین در سلامت سیستم تولید مثل و عملکرد غدد پستانی نیز موثر است. کمبود طولانی مدت منگنز شلاق تاخیر در رشد، اختلالات گوارشی، تکامل غیر طبیعی استخوان و بد شکلی در استخوان‌ها می‌شود و همچنین ممکن است شلاق بروز عقیمی در مردان و زنان شود.

روی (اکسید روی)

جهت حفظ سلامت پوست، بهبود و جبران زخم ها و بارداری های موفق مورد نیاز است. روی نقش حیاتی در محافظت از بدن در برابر بیماری ها و عفونت ایفا می‌کند.

ازگذشته تا کنون ثابت شده است که رشد و بلوغ جنسی بدن در کنار عوامل دیگر متعلق به روی است. روی باعث تسریع بهبود زخم‌های مزمن و دیگر زخم ها می‌شود. بیمارانی که دارای میزان کم روی در پلاسما هستند، هفته ها تحت درمان با کورتیکو استروئیدها قرار می‌گیرند.

به نظر می‌رسد که مصرف روی در درمان آکنه در بیماران نیز تاثیر داشته باشد. مصرف مکمل‌های غذایی دربرگیرنده روی در بسیاری از افراد با مشکلات پوستی، سودمند واقع شده است.

مصرف روی در مواردی چون بزرگ شدن غده پروستات می‌تواند کمک کننده باشد. روزانه حدود ۳۰ میلی‌گرم روی جهت درمان این اختلالات باید مورد استفاده قرار گیرد. گزارش شده است کمبود روی در رژیم غذایی باعث ایجاد آنمی، تاخیر در رشد و تاخیر در بلوغ جنسی می‌شود. وجود لکه‌های سفید بر روی ناخن‌ها، نشانگر عدم جذب درخور روی موجود در رژیم غذایی است. مصرف مولتی ویتامین حاوی روی (زینک) می‌تواند در این مورد کمک کننده باشد.

ویتامین C (اسید آسکوربیک)

جهت رشد و ترمیم بافت‌ها در تمامی قسمت‌های بدن ضروری است. این ویتامین موجود در کپسول ژلاتینی اورامین F دوون فارم برای شکل‌پذیری کلاژن، پروتئین ضروری برای ساخته شدن پوست، بافت آسیب دیده، تاندون‌ها، لیگامنت‌ها و رگ های خونی، مورد نیاز است، همچنین جهت جبران زخم‌ها، ترمیم و حفظ غضروف، استخوان‌ها و دندان‌ها ضرورت دارد. این ویتامین یکی از آنتی اکسیدان‌ها محسوب می‌شود.

ویتامین D

ویتامین D را معمولا به عنوان ویتامین نور آفتاب نیز می‌شناسند. رشد و تقویت استخوان‌ها و متابولیسم کلسیم تا حدود زیادی مربوط به این ویتامین است. ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی بوده و تحت تاثیر اشعه آفتاب در پوست سنتز می‌شود. این ویتامین همچنین از طریق رژیم غذایی نیز بدست می‌آید.

ویتامین D به جذب کلسیم، فسفر و سایر مواد معدنی در لوله گوارشی کمک می‌کند. همچنین جهت انجام عملکرد طبیعی غده پاراتیروئید که تنظیم کننده میزان کلسیم در خون است، ضروری است. نوزادان و نیز افرادی که در سن بلوغ هستند جهت تشکیل مناسب دندان و استخوان به ویتامین D بسیار نیاز دارند.

رایج‌ترین علامت کمبود ویتامین D ناتوانی در کلسیفیه کردن استخوان‌ها است. همچنین خراب شدن سریع دندان‌ها، نرمی استخوان، تاخیر در رشد و شکل‌گیری غیر عادی استخوان‌ها در کودکان از علایم دیگر کمبود ویتامین D به شمار می‌آید. ضعف عضلانی کاهش قدرت بدنی، جذب غیر کارآمد مواد معدنی و پیری زودرس نیز ممکن است بروز کند.

خصوصیت های کپسول ژلاتینی اورامین اف دوون فارم

  • قابل استفاده برای کمبودهای تغذیه ای، خستگی روزانه، پیشگیری از انواع استرس ها، ضعف عمومی و تقویت قوای جنسی
  • جلوگیری و کمک به درمان خشکی چشم و شب کوری
  • تامین ویتامین ها و مواد معدنی الزامی برای بدن
  • ترمیم زخم ها و ترمیم غشاهای مخاطی و پوستی
  • پیشگیری از نرمی استخوان و دندان ها
  • قابل کاربرد برای افراد در سنین رشد
  • افزایش فعالیت سیستم ایمنی
  • جلوگیری از پیری زودرس

ترکیبات کپسول ژلاتینی اورامین اف دوون فارم

ویتامین های: A، B۱، B۲، B۶، C، D، E، آهن، کلسیم، منیزیم، روی، مس، منگنز

اورامین اف را چگونه مصرف کنیم

دوز رایج برای کودکان بالای ۱۲ سال و بزرگسالان روزانه ۱ کپسول و یا مطابق دستور دکتر مصرف شود.

مصرف بیش از ۲ کپسول در روز توصیه نمی‌شود.

لطفا توجه کنید

در صورت مصرف هر نوع دارو و یا ابتلا به هرگونه بیماری زمینه ای قبل از مصرف این فرآورده با دکتر خود مشاوره نمایید.

از مصرف همزمان این مکمل با تتراسایکلین های خوراکی، آنتی اسید، فسفات ها و دوپامین ها خودداری شود.

مصرف همزمان با آنتاگونیست های آلدوسترون و تریامترن ممکن است باعث هایپرکلسمی شود.

در صورت بارداری و یا شیردهی، قبل از مصرف این فرآورده با دکتر خود مشورت نمایید.

افراد گرفتار به بیماری های قلبی، قبل از مصرف باید با دکتر خود مشورت نمایند.

اورامین اف جهت تشخیص، درمان و یا پیشگیری از بیماری ناست.

در جای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

مصرف در بیماران فنیل کتونوری با تجویز پزشک باشد.

کودکان زیر ۱۲ سال از مصرف فرآورده خودداری کنند.

جدول ترکیبات کپسول اورامین اف دوون فارم

ترکیبات اورامین افدر هر کپسول
جینسینگ کره ای۵۰ mg
رویال ژلی۱۰ mg
ویتامین  A۲۵۰۰ IU
ویتامین D۲۴۰۰ IU
ویتامین E۴۵ mg
ویتامین C۱۰۰ mg
ویتامین B۱ (تیامین)۲ mg
ویتامین B۲ (ریبوفلاوین)۲ mg
ویتامین B۳ (نیاسین)۲۰ mg
ویتامین B۵ (پانتوتنیک اسید)۳۰ mg
ویتامین B۶۲ mg
ویتامین B۱۲۶ mcg
آهن فومارات۲۷,۳۸ mg
مس سولفات۷,۸۶ mg
منیزیم اکسید۶۶,۳۴ mg
روی اکسید۵ mg
کلسیم فسفات۳۰۷,۵ mg
منگنز سولفات۳ mg
پتاسیم سولفات۱۸ mg

*نیاز مصرف روزانه از طرف کمپانی سازنده مشخص نشده است.

**درصد مصرف روزانه از طرف شرکت سازنده مشخص نشده است.

g = گرم  /  mg = میلی گرم  /  µg یا mcg = میکروگرم  /  IU = واحد بین المللی

 

منبع : مثبت سبز

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×