Spf در محصولات آرایشی، محافظت از پوست در برابر آفتاب تصویر 1 1
معرفی کسب و کار

SPF در محصولات آرایشی، محافظت از پوست در برابر آفتاب

آبان ۸, ۱۴۰۲ 5۰167

قبل از اینکه به دنبال محصولاتی برویم که میزان SPF روی آن ها درج شده باشد، بهتر است بدانیم که کاربرد و عملکرد SPF در محصولات آرایشی بهداشتی مانند انواع کرم ضد آفتاب خارجی و داخلی یا  به چه صورتی است؟ و در چه محصول هایی باید به دنبال وجود SPF بگردیم. با ما همراه باشید.

انواع SPF موجود در محصولات آرایشی

SPF که به فاکتور محافظت در برابر نور خورشید گفته می شود، در واقع مخفف Sun Protection Factor است. این عنوان با یک عدد همراه است که با میزان نور خورشیدی که می‌تابد مرتبط است. یعنی شدت انرژی خورشید بر مقدار آن تاثیر دارد. اگر بخواهیم بهتر توضیح دهیم، باید گفت، اگر شما در ساعت ۹:۰۰ صبح به مدت یک ساعت در معرض آفتاب قرار بگیرید. این مقدار برابر با ۱۰ دقیقه آفتاب ساعت ۱۳:۰۰ است. بنابراین، این شدت تابش خورشید است که باعث ایجاد سوختگی بر سطح پوست می‌شود. کرم ضد آفتاب خارجی با SPF های مختلفی در بازار موجود است که با تشخیص نوع پوستتان و مدت زمانی که قرار است در معرض آفتاب قرار بگیرید می توانید محصول مناسبی تهیه کنید. در حالت کلی، دو مدل فیلتر اصلی در ساخت ضد آفتاب خارجی وجود دارد. یکی ضد آفتاب خارجی با SPF معدنی و دیگری با SPF شیمیایی است. در ادامه این دو مورد را توضیح خواهیم داد.

SPF معدنی

ضد آفتاب خارجی با SPF معدنی با نحوه دفع کردن اشعه UVA و UVB خورشید مرتبط است. محتویات فعال در ضد آفتاب با SPF معدنی از تیتانیوم دی اکسید و زینک اکساید تشکیل شده است که مانند سدی از پوست در برابر اشعه تابش خورشید محافظت می کند. مواد فعال در SPF معدنی طبق نظر سازمان نظارت دارو و غذای امریکا (FDA) برای بدن ضرری ندارد.

SPF شیمیایی

ضد آفتاب خارجی با SPF شیمیایی برعکس حالت معدنی، دو اشعه UVA و UVB را جذب می کند و آن ها را به گرما و واکنش های شیمیایی غیر مضر تبدیل می کند. ضد آفتاب با SPF شیمیایی حاوی اکسی بنزون، هوموسالات و اکتینوکساید است.

محصولات مراقبتی و آرایشی دارای SPF

D13Ca27B 54D0 4E05 Ad6F Dec7455990E9

شاید اینگونه به نظر برسد که تنها ضد آفتاب ها هستند که باید حاوی SPF باشند. اما، ازآنجایی‌که، ما برای مدتی که خارج از خانه و در معرض آفتاب قرار داریم، باید  تمامی محصولاتی که استفاده می‌کنیم حاوی SPF باشد تا از ناخن، پوست، لب ها و تمامی بخش های صورت و بدن که توسط لباس کاور نمی شوند در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کند.

ضد آفتاب

ضد آفتاب یکی از اساسی ترین انواع محصولات آرایشی است که در همه لحظه ها باید از آن استفاده کنید تا از پوستتان در برابر اشعه های UVA و UVB خورشید محافظت کند تا از انواع سرطان پوست جلوگیری کند.

کرم پودر

کرم پودر یکی از محصولات پر استفاده است که بهتر است حاوی SPF باشد. کرم پودرهای حاوی SPF از پوست به مقدار بیشتری در برابر اشعه های مختلف خورشید محافظت می کند. یعنی حاوی فیلتر فیزیکی موثر IR و UV است.

کانسیلر

کانسیلر یکی از محصولاتی است که معمولا دور چشم و بخش های دیگر صورت استفاده می شود و قرار است مدت زیادی همراه آرایش روی پوست باقی بماند. بنابراین، بهتر است از کانسیلر SPF دار که فیلترهای ضد آفتاب دارد استفاده کنید.

رژگونه

رژ گونه حاوی SPF یکی از محصولاتی است که حاوی فیلتر ضد آفتاب است و از قسمت گونه ها که به دلیل برجستگی بیشتر در معرض آفتاب سوختگی قرار می گیرد محافظت می کند.

رژ لب

لب به دلیل بافت حساسی که دارد، هنگامی که در معرض آفتاب قرار می گیرد پوسته پوسته می شود. به همین دلیل، برای مراقبت از آن در برابر اشعه های خورشید بهتر است از رژ لب SPF دار استفاده کنید.

لاک ناخن

شاید استفاده از تک تک مواد آرایشی اشاره شده در بالا که حاوی SPF هستند، بتواند به طور کامل از پوست در برابر اشعه های خورشید محافظت کند. برای ناخن ها نیز محصولی چون لاک ناخن SPF دار موجود است.

انتخاب SPF مناسب

معیار درست برای انتخاب SPF مناسب به نوع پوست، میزان پوشش مورد نیاز و میزان محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش بستگی دارد. پس، اولین گام این است که نوع پوستتان را بشناسید تا بتوانید کرم ضد آفتاب خارجی مناسب با ساختار پوستتان را تهیه کنید.

نوع پوست

چرا نوع پوست در انتخاب کرم ضد آفتاب با SPF مناسب مهم است؟ پوست زمانی که چرب و مستعد جوش و آکنه باشد، ضد آفتابی لازم دارد که در عین حال که در برابر اشعه‌های خورشید از آن مراقبت می‌کند با جنس پوست نیز همخوانی داشته باشد و از آسیب بیشتر به آن محافظت کند. در واقع، ضد آفتاب خارجی یا سایر محصولات بهداشتی حاوی SPF مخصوص پوست های چرب و مستعد جوش، حتی سطح چربی پوست را تنظیم کرده و از ایجاد جوش و آکنه روی پوست جلوگیری می کنند. این محصولات به همین صورت، برای نوع پوست خشک عمل می‌کنند. پوست های خشک و حساس پوسته پوسته می شوند. ضد آفتاب خارجی مناسب با میزان SPF اندازه در کنار حفاظت از پوست در برابر اشعه، قدرت آبرسانی دارد و پوست را مرطوب نگه می‌دارد و حاوی هیالورونیک اسید و سرامیدها هستند.

میزان پوشش مورد نیاز

میزان پوشش ضد آفتاب بر سطح پوست را می‌توان بر اساس میزان SPF توضیح داد. به‌طور مثال، اگر به طور روزانه می خواهید از ضد آفتاب استفاده کنید، ضد آفتاب خارجی با SPF15 نمی تواند به طور کامل از پوست شما در برابر اشعه‌های خورشید مراقبت کند. برای مصرف روزانه باید از ضد آفتاب با SPF بیشتری استفاده کنید. فراموش نکنید که بعد از کرم مرطوب کننده، ضد آفتاب دومین محصول آرایشی است که باید زیر آرایشتان استفاده کنید. میزان پوشش ضد آفتاب باید به نحوی باشد که پوستتان اشباع شود.

میزان محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش

میزان محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش را با توجه به عدد نوشته شده در کنار SPF می توان درک کرد. به طور نمونه:

·        میزان SPF کمتر از ۱۵، محافظت کمی دارد.

·        میزان SPF بین ۱۵ تا ۲۹ سطح حفاظتی متوسطی دارد.

·        میزان SPF 30 سطح حفاظتی خوبی دارد.

·        میزان SPF بیش از ۵۰ سطح حفاظتی بسیار عالی دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×