تحصیل در آمریکا
معرفی کسب و کار - گردشگری

هزینه تحصیل در آمریکا | اخذ مدرک تحصیلی در این کشور، چقدر هزینه دارد؟

مرداد ۱۹, ۱۴۰۱ 3۰141

بررسی شرایط تحصیل در آمریکا از نظر هزینه

ایالات متحده آمریکا محبوب‌ترین مقصد تحصیلی جهان در بین دانشجویان بین‌المللی است. اما از سوی دیگر، در میان گران‌ترین گزینه‌ها نیز قرار دارد. اگرچه هزینه‌ تحصیل در آمریکا می‌تواند بالا باشد، پیشنهاد ما این است که تمام نکات مربوط به هزینه‌ها و گزینه‌های مختلف تحصیلی را پیش از تصمیم‌گیری، بررسی کنید. چراکه ممکن است دوره یا برنامه‌ای را پیدا کنید که با وضعیت مالی شما متناسب باشد. در این مطلب، به شرایط و هزینه تحصیل در آمریکا می‌پردازیم.

آمار درباره هزینه تحصیل در آمریکا چه می‌گوید؟

در گزارش HSBC در سال ۲۰۱۸، با عنوان “The Value of Education”، تحصیل در آمریکا در میان انتخاب‌های برتر دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی قرار دارد. اما همچنان یکی از گران‌ترین گزینه‌ها است. بسیاری از دانشجویان به طور متوسط ​​۹۹۴۱۷ دلار آمریکا در طول دوره تحصیلی خود، هزینه می‌کنند.

در اغلب دانشگاه‌های دولتی آمریکا، مقطع کارشناسی در حدود ۲۶۲۹۰ دلار هزینه دارد (طبق گزارش student support organization College Board). از این رو، برای برخی از دانشجویان، هزینه تحصیل در آمریکا،  بسیار بالا به‌نظر می‌رسد. اما گزینه‌ها و روش‌های بسیاری برای کاهش این هزینه‌ها وجود دارد. در ادامه، به نکات مهم درباره هزینه تحصیل در آمریکا می‌پردازیم.

شهریه تحصیل در آمریکا؛ هزینه اصلی

دانشگاه‌های آمریکا عمدتا به دو دسته عمومی / دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. هزینه تحصیل در یک دانشگاه‌های دولتی در مقایسه با یک موسسه خصوصی، نسبتا کمتر است. البته میزان شهریه بستگی به مقطع تحصیلی و دانشگاه یا مدرسه‌ای دارد که انتخاب می‌کنید. اما به طور کلی، برای پوشش هزینه‌های تحصیل، به حدود ۸۰۰۰ تا ۵۵۰۰۰ دلار در سال نیاز دارید.

معمولا دوره‌های علوم انسانی و هنر ارزان‌تر هستند. در حالی که رشته‌هایی مانند پزشکی و مهندسی گران‌تر می‌باشند. اگر مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستید، باید بدانید که هزینه‌های تحصیل در این مقاطع، معمولا بالاتر است و بسته به برنامه متفاوت می‌باشد. مانند بسیاری از کشورها، اغلب دوره‌های MBA، گران‌ترین گزینه‌ها هستند. میانگین هزینه سالانه برای این دوره‌ها تقریبا ۳۵۰۰۰ دلار است.

شهریه برخی از دوره‌های مختلف به شرح زیر است:

 • دوره‌های مطالعات زبان انگلیسی: ۷۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در ماه
 • برنامه‌های آموزشی کالج‌های اجتماعی: ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار در سال
 • مقطع کارشناسی (مدرک لیسانس): ۲۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار در سال
 • برنامه‌های تحصیلات تکمیلی (Graduate programs): 20000 تا ۴۵۰۰۰ دلار در سال
 • مقطع دکتری: ۲۸۰۰۰ تا ۵۵۰۰۰ دلار در سال

هزینه تحصیل در آمریکا

در حالی که آمار مرتبط با میانگین‌ هزینه تحصیل در آمریکا، نمایی کلی از طیف گسترده برنامه‌های تحصیلی در این کشور ارائه می‌دهد، باید به این نکته توجه کنید که هزینه‌های تحصیل بسته به نوع موسسه انتخابی شما، به طرز قابل توجهی تغییر می‌کند. به عنوان مثال، ممکن است در دانشگاه‌های دولتی معتبر، هزینه‌ها به اندازه مراکز خصوصی، بالا باشد. همانطور که برای فارغ‌التحصیلی از دانشگاه میشیگان (یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی آمریکا در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS)، باید در مجموع بین ۶۴۳۸۶ تا ۷۰۳۵۶ دلار بپردازید.

هزینه اسکان دانشجویان

اکثر دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا به دانشجویان بین‌المللی، امکانی برای اقامت در محوطه دانشگاه ارائه می‌دهند. به واقع، زندگی در پردیس‌های دانشگاهی، یک گزینه مقرون‌به‌صرفه است. با این حال، شما باید به طور جداگانه برای اسکان نیز درخواست دهید. همچنین می‌توانید یک محل اقامت در خارج از دانشگاه، انتخاب کنید.

شما می‌توانید آپارتمان‌هایی را با دانشجویان دیگر به شکل مشترک استفاده کنید یا با یک خانواده محلی زندگی کنید. در چنین مواردی، شما باید آماده باشید تا با یک سبک زندگی متفاوت، سازگار شوید. به یاد داشته باشید که اجاره‌ها نیز از شهری به شهر دیگر متفاوت است.

ادامه تحصیل در آمریکا

اگر تصمیم به اجاره یک آپارتمان دارید، باید قبوض مصرفی مانند برق، اینترنت، آب و همچنین بیمه مستاجر (در برخی مناطق) را بپردازید. در بیشتر موارد، دانشگاه‌ها به دانشجویان در یافتن محل اقامت کمک می‌کنند. چه در دانشگاه و چه در خارج از دانشگاه، هزینه اقامت در ایالات متحده بر اساس منطقه متفاوت است و بین ۶۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار در سال می‌باشد.

هزینه اخذ ویزای ویزای تحصیلی آمریکا

همانطور که می‌دانید، یکی از ارکان اصلی تحصیل در کشورهای خارجی، گرفتن ویزای دانشجویی آن کشور است. برای تحصیل در ایالات متحده نیز اولین قدم، اخذ ویزای تحصیلی آمریکا است که هزینه‌های خاص خود را دارد (تقریبا ۱۶۰ دلار به عنوان application fee).

هزینه‌های زندگی

بهتر است زمانی که در یک کشور خارجی به عنوان دانشجو زندگی می‌کنید، کمی پول برای خرید مواد غذایی، فعالیت‌های اجتماعی و موارد اضطراری کنار بگذارید. همچنین باید هزینه‌های خود را مدام بررسی کنید تا بیش از حد خرج نکنید.

با در نظر گرفتن مخارج مختلف، زندگی در ایالات متحده بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار در هر سال تحصیلی، هزینه دارد. بسته به شهری که برای زندگی انتخاب می‌کنید، باید برای تعیین بودجه خود، این هزینه‌های معمول را نیز در نظر بگیرید:

 • کتاب و لوازم التحریر: ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار
 • مسافرت‌های درون شهر و بین شهری: ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار
 • غذا: ۲۵۰۰ دلار
 • لباس: ۵۰۰ دلار
 • هزینه‌های متفرقه: ۲۰۰۰ دلار

هزینه‌های بهداشت و درمان

همه دانشجویان بین‌المللی که به ایالات متحده سفر می‌کنند، باید پیش از شروع دوره آموزشی، بیمه پزشکی بگیرند. چندین دانشگاه و کالج آمریکایی ارائه طرح‌های جامع بیمه درمانی برای دانشجویان ‌بین‌المللی را آغاز کرده‌اند. اما معمولا پوشش این نوع از بیمه تا زمانی که برنامه تحصیلی در جریان است، ادامه دارد و پس از تکمیل دوره، متوقف می‌شود. در سوی دیگر، برخی از موسسات هیچ بیمه‌ای ارائه نمی‌دهند. از این رو، شما باید بیمه پزشکی خصوصی را تهیه کنید.

 

لازم به ذکر است که در آمریکا، خدمات بهداشتی برای همه دانشجویان بین‌المللی در دسترس است. طبق گزارش انجمن سلامت کالج آمریکا (American College Health Association)، میانگین هزینه یک بیمه درمانی دانشجویی بین ۱۵۰۰تا۲۵۰۰ دلار برای یک سال متغیر است.

کمک‌ هزینه‌های تحصیلی در آمریکا

برخلاف سایر کشورها، به ندرت پیش می‌آید که دانشجویان در آمریکا، مبلغ کامل شهریه را بپردازند. اکثر دانشگاه‌های پیشرو در ایالات متحده، کمک‌هایی نظیر بورسیه تحصیلی و طرح‌های ویژه ارائه می‌دهند. در سال تحصیلی ۲۰۱۵/۲۰۱۶، ۸۵ درصد از دانشجویان دوره کارشناسی تمام وقت در دانشگاه های آمریکا، کمک مالی دریافت کردند، همچنین ۸۳ درصد از دانشجویان کالج‌های دولتی و ۸۹ درصد در دانشجویان کالج‌های خصوصی. توجه داشته باشید که اطلاعات کمک‌های تحصیلی در آمریکا در وب‌سایت هر دانشگاه منتشر می‌شود و دانشجویان باید همزمان با ارائه درخواست اپلای، برای کمک مالی نیز درخواست دهند.

ویزای تحصیلی آمریکا
Cost of study in USA for Indian Students

تحصیل موفق در آمریکا با مدیریت هزینه‌های‌ زندگی و تحصیل

هزینه‌های تحصیل در آمریکا با کیفیت خدمات آموزشی آن تناسب دارد و یک گزینه نسبتا پرهزینه به‌شمار می‌آید. با این حال، یک برنامه کارآمد می‌تواند به شما در مدیریت موثر هزینه‌های تحصیل و زندگی کمک کند. پیش از ترک کشور خود و در هنگام محاسبه هزینه تحصیل در آمریکا، اطمینان حاصل کنید که هزینه‌هایی مانند اقامت، غذا، پوشش بیمه و موارد دیگر را در نظر گرفته‌اید. همچنین می‌توانید با بررسی و ارائه درخواست برای کمک هزینه تحصیلی، هزینه‌‌های تحصیل در آمریکا را کاهش دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×