بهترین قرص تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو سر

یکی از مشکلاتی که کثرت از افراد با موهای خود دارند ریزش موی سر می باشد. به طور میانگین در سر انسان حدود یکصد هزار تار مو وجود دارد. هر تار مو حسب‌معمول هزار روز عمر می کند و بعد وارد وهله استراحت می شود و بعد سه ماه می ریزد. در حالت عادی روزانه ۴۰ تا ۱۰۰ تار مو را از دست می دهیم و چون موهایی تازه جایگزین آنها می شود ما متوجه ریزش آنها نمی شویم. اگر تعداد ریزش موی سر زیاد برود و غیر طبیعی باشد و در کنار آن موهای تازه رشد نکنند طاسی یا کاهش مو رخ می دهد.

عوامل بسیاری در ریزش موی سر موثر هستند. مسئله‌ها ارثی، کم خونی، استرس، سرطان، مشکلات هورمونی، کم کاری تیروئید، زایمان، استفاده برخی داروها و عفونت ها از دلایل مهم ریزش مو می باشند. به‌ندرت نیز چربی، شوره سر یا خشکی موها در این امر نقش دارند. استفاده اشتباه از سشوار و شانه نیز می توانند در ریزش موها موثر باشند. در میان همه عوامل، شایع ترین علت ریزش موها طاسی پترن یا آلوپس آندروژنیک است که در مردان و زنان وجود دارد. این مسئله در مردان در سنین بعد از بلوغ آغاز می شود و در زنان کمی دیرتر. این نوع ریزش را ریزش ارثی نیز می گویند. تحقیقات نشان داده افرادی که دارای این ژن هستند در فولیکول های موی خود دارای گیرنده‌هایی هستند که تستوسترون را توسط آنزیم ۵-آلفاردوکتاز به دی‌هیدروتستوسترون تبدیل می نماید.

کرونا و ریزش مو :

اشاعه بیماری کرونا یکی دیگر از دلیل ریزش موی سر است ، مسلماً خوب است بدانید که ریزش مو تنها مختص موی سر نیست و ممکن است دیگر نقاط بدن بویژه در مردان گرفتار کند . این گروه ادعاکننده هستند که پیش از ابتلا به کرونا ویروس اصلا ریزش مو نداشتند و پس از درمان با ریزش شدید موی سر روبه رو شده‌اند. سازمان جهانی بهداشت نیز ریزش موی سر را بعنوان یکی از عوارض کرونا اعلام کرده است . بعد از ابتلا به بیماری کرونا به دلیل کاهش ویتامین و مواد معدنی بدن بیماران دچار ریزش و کاهش مو می شوند ، که این مسئله باعث نگرانی شده است . اما با توجه به نتایج به دست آمده ریزش مو با استفاده از مکمل های تقویت مو کاهش یافته است .

بیشتر بخوانید :

چطور می توان ریزش مو سر را درمان کرد؟

نخستین قدم در درمان ریزش موی سر بازشناخت دلیل ریزش مو می باشد. بهترین کار این است که به دکتر مراجعه شود و با انجام آزمایشات خاص علت ریزش موی سر شناسایی شده و راهکار درخور برای درمان آن ارائه گردد. برخی از متداول ترین راه ها برای درمان ریزش موی سر به شرح زیر می باشند:

استفاده از داروی ماینوکسیدیل:

این دارو یک سرم مایع است که بی‌واسطه بر روی پوست سر استفاده می شود. این کالا برای افزایش رشد مو و پیشگیری از ریزش مو به کار می رود. زنان و مردان می توانند از این محول استفاده نمایند. برای دیدن اثر این دارو باید ۱۶ هفته به مصرف آن ادامه دهید. این دارو ممکن است اثرات جانبی مانند التهاب پوست سر، رشد ناخواسته مو در مجاورت صورت و دست و ضربان تند قلب را در برخی به همراه داشته باشد.

ماینوکسیدیل

قرص رویش مجدد موهای ریخته شده

استفاده از فیناسترید:

این دارو برای مردان قابل استفاده است. این دارو در فرم قرص می باشد. استفاده از این قرص باعث کاهش ریزش موی سر و در بسیاری افراد رویش موها را به همراه داشته است. این دارو باید در دوره کاملی مصرف شود تا نتایج آن ظاهر گردد. استفاده از این محصول ممکن است باعث کاهش میل جنسی، عملکرد جنسی و یا افزایش خطر سرطان پروستات گردد. زنان باردار باید از تماس با قرص خرد یا شکسته شده اجتناب نمایند.

فیناید

بهترین مولتی ویتامین برای رشد مو 

استفاده از داروهای مکمل:

گاهی ریزش موی سر به دلیل کمبود مواد مقوی و معدنی در بدن ایجاد می شود و به همین دلیل خوردن قرص های مکمل همچون ویتامین ها می تواند راهگشا باشد. برای استفاده از مکمل ها بهتر است با انجام آزمایشات از کمبودهای بدن خود آگاه شوید و سپس از مکمل های مناسب استفاده نمایید. امروزه قرص های ویتامین موثری برای کنترل ریزش موی سر در بازار موجود می باشند.

قرص سیستین B6

بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو 

جراحی:

جراحی یا پیوند مو می تواند کمک بزرگی به برطرف کردن طاسی سر بکند. در طی جراحی ترمیمی، شاخه های کوچک پوست را که هر کدام دارای موهای اندکی هستند از پشت سر خارج می کنند و آنها را به قسمت های طاس پوست سر پیوند می زنند. این روش کمی پر هزینه است و از طرفی می تواند برای برخی دردناک باشد.

لیزردرمانی:

این روش با دستگاه لیزر انجام می شود. پژوهش‌ها نشان داده که استفاده از این لیزر باعث بهبودی وضعیت ریزش موی سر و ضخامت آن در افراد می گردد. این لیزر اثرات جانبی تا به امروز نداشته است اما اثرات آن در دراز مدت باید بررسی گردد.

استفاده از قرص ویتامین برای ریزش موها

امروزه قرص های ویتامین موثری برای کنترل ریزش موی سر در بازار موجود می باشند که حاوی ویتامین های ضروری همچون A، B، C، D و E می باشند. بهترین قرص ویتامین برای ریزش موی سر قرصی است که ترکیبی از انواع ویتامین و مواد معدنی را در خود داشته باشد. هر کدام از این ویتامین ها نقش مهمی بر روی موها دارند که به مواردی از آنها اشاره می کنیم:

 • ویتامین A : این ویتامین به غدد پوست کمک می کند تا یک ماده روغنی به نام سبوم ایجاد نمایند. سبوم نقش مهمی در ایجاد رطوبت برای پوست سر دارد. این ویتامین نقش مهمی در جلوگیری از ریزش موها ایفا می کند.
 • ویتامین های گروه B: یکی از مهم ترین ویتامین ها برای مو بیوتین می باشد. کمبود بیوتین نقش مهمی در ریزش مو دارد. سایر ویتامین های گروه B نقش مهمی نیز در ساخت گلبول های قرمز خون دارند که اکسیژن و مواد مغذی را به پوست سر و فولیکول ها می رساند. این مواد و اکسیژن برای رشد مو بسیار مهم می باشد.
 • ویتامین C: این ویتامین می تواند تاثیر رادیکال های آزاد را بر روی موها کاهش دهد.رادیکال های آزاد رشد مو را مسدود می کنند و باعث پیری مو می شوند.
 • ویتامین D: این ویتامین به ایجاد فولیکول های جدید مو کمک می کند و از این حیث بسیار مهم می باشد.
 • ویتامین E: این ویتامین آنتی اکسیدان است و در کاهش استرس اکسیداتیو بسیار موثر می باشد.

برای پیشگیری از ریزش مو از چه عادت هایی دوری کنیم؟

 • سعی کنید موهای خود را بسیار محکم نبندید. مدل هایی مانند دم اسبی که بانوان استفاده می کنند باعث آسیب به موها می شود.
 • از بازی با موها مثل چرخاندن مو، کشیدن و مالش مو خودداری کنید.
 • هنگام شستشوی مو آنها را به آرامی مالش دهید و آنها را چنگ نزنید.
 • موها را داخل حمام شانه نزنید.
 • از دستگاه های فر مو و صاف کننده مو تا حد امکان استفاده نکنید.
 • از رژیم های غذایی نامناسب پرهیز کنید.

منبع : داروخانه آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید