بهترین زمان مصرف قرص کلسیم چه موقعی است؟

اگر بدن شما با فقدان کلسیم روبرو باشد، احیانا دکتر استعمال مکمل‌های شامل کلسیم را به شما تجویز خواهد کرد. فقدان کلسیم در بدن به نرمی و پوکی استخوان منتهی خواهد شد ازاین‌رو هر زمان که متوجه کاهش این ماده در بدن خود شدید، بی‌درنگ باید جلوی آن را بگیرید. در این نوشته با ما همراه باشید تا با بهترین زمان مصرف قرص کلسیم آشنا شوید و بدین وسیله بتوانید جذب این ماده معدنی بااهمیت را هر چه بیشتر در بدن خود افزایش دهید.

نقش کلسیم در بدن

کلسیم در استحکام استخوان‌ها و دندان حرف اول را می‌زند و نقش تاثیرگذار آن بر هیچ فردی پوشیده نیست. بدن انسان برای کارکرد طبیعی سلول‌ها، انتقال پیام‌های عصبی، انقباض ماهیچه‌ها، ترشح هورمون‌ها و انعقاد خون نیز به کلسیم نیاز دارد. ازاین‌رو کاملا واضح است که با کاهش کلسیم در بدن، مشکلات فراوانی گریبان‌گیر انسان خواهد شد. عدم مصرف کلسیم به حد کافی به خصوص در دوران کودکی، به بیماری هیپوکلسمی یا کمبود کلسیم منجر خواهد شد. از علائم کمبود کلسیم در بدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پوسیدگی و مشکلات مداوم دندان
  • ناخن‌های ضعیف و شکننده
  • احساس ضعف و خستگی
  • گرفتگی عضلات

بیشتر بخوانید :

با مشاهده هر یک از علائم بالا باید به دکتر مراجعه نمود و طبق دستور وی از مکمل‌های غذایی کمک گرفت.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم منیزیم زینک

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم منیزیم زینک

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم

پزشکان بهترین زمان مصرف قرص کلسیم را همراه با وعده‌های غذایی می‌دانند. هنگامی که قصد خوردن قرص کلسیم را دارید باید ۲ ساعت قبل و حدود ۴ ساعت پس از آن از هیچ دارو یا مکمل دیگری استفاده نکنید تا در جذب کلسیم در بدنتان اختلالی ایجاد نشود.

لازم است به نوع مکملی که قصد استفاده از آن را دارید نیز توجه کنید. کلسیم سیترات را می‌توان همراه با وعده غذایی یا بدون خوردن غذا میل کرد اما اگر مکمل کلسیم شما به صورت کربنات است، حتما آن را همراه با وعده غذایی خود میل نمایید.

چه موقع از روز قرص کلسیم را نخوریم ؟

بهتر است قرص کلسیم در کنار وعده صبحانه و ناهار خورده نشود و مصرف آن را به شب‌ها موکول کنید. هنگامی که قرص کلسیم را در روز استفاده می‌کنید، مقدار کلسیم در خون حدود یک ساعت بالا می‌رود و پس از آن کاهش می‌یابد. اما چون در طول روز ممکن است از خوراکی‌های دربرگیرنده کلسیم استفاده کنید، اندازه کلسیم در بدن شما دوباره افزایش می‌یابد. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت که در طول روز به طور مکرر، مقدار این ماده معدنی در بدن بالا و پایین می‌شود. هنگامی که می‌خوابیم مقدار کلسیم موجود در بدن ما به حداقل مقدار خود می‌رسد چون دیگر از هیچ خوراکی استفاده نمی‌کنیم. در این حالت، بدن کلسیم مورد نیاز خود را از استخوان برداشت می‌کند و این مسئله اصلا خوب نیست. پس بهتر است شب‌ها و در وعده شام از قرص کلسیم استفاده شود.

مقدار نیاز روزانه بدن به کلسیم

کلسیم در بسیاری از مواد غذایی موجود است و از طریق خوردن لبنیات، سبزیجاتی نظیر کلم و حبوباتی همچون لوبیا می‌توان نیاز بدن به این عنصر را تامین نمود. در کنار مصرف این خوراکی‌ها باید به مقدار ویتامین D مورد نیاز بدن نیز توجه داشت تا جذب کلسیم به خوبی انجام شود. بسیاری از افراد بر اثر رژیم‌های غذایی نامناسب و دریافت اندک ویتامین دی دچار کمبود کلسیم و پوکی استخوان می‌شوند و در این صورت باید حتما از قرص کلسیم استفاده نمایند. بد نیست به منظور پیشگیری از پوکی استخوان با مقدار نیاز روزانه بدن به کلسیم نیز آشنا شوید:

  • بانوان ۵۰ سال و زیر ۵۰ سال: ۱۰۰۰ میلی گرم در روز
  • مردان ۷۰ سال و زیر ۷۰ سال: ۱۰۰۰ میلی گرم در روز
  • بانوان بالای ۵۰ سال: ۱۲۰۰ میلی گرم در روز
  • مردان بالای ۷۰ سال: ۱۲۰۰ میلی گرم در روز

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم در بارداری

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم در بارداری

چه افرادی باید قرص کلسیم مصرف کنند ؟

بد نیست علاوه بر اطلاع از بهترین زمان مصرف قرص کلسیم اطلاع داشته باشید که چه افرادی واقعا نیاز به مصرف مکمل کلسیم دارند. بهترین راه تامین کلسیم برای بدن، مصرف لبنیات در رژیم غذایی است. در صورت ناکافی بودن این ماده معدنی در رژیم غذایی استفاده از مکمل‌های کلسیم، بهترین گزینه به شمار می‌آید. برخی افراد به دلیل عدم تحمل لاکتوز، با خوردن فرآورده‌های لبنی دچار مشکل می‌شوند و بعضی دیگر از افراد مانند وگان‌ها نیز از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌کنند که در آن مصرف لبنیات محدود شده است. این اشخاص حتما باید مصرف مکمل‌ها را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهند. مصرف زیاد پروتئین و سدیم، انعام می‌شود تا بدن مقدار بیشتری کلسیم دفع نماید. بنابراین افرادی که به هر دلیل از مواد پروتئینی زیاد استفاده می‌کنند، باید از طریق خوردن مکمل‌ها کمبود کلسیم در بدن خود را جبران نمایند.

داروهای حاوی کورتون، در جذب کلسیم اختلال ایجاد می‌کنند. بیمارانی که از کورتون استفاده می‌کنند نیز حتما باید مصرف قرص کلسیم را در رژیم غذایی خود قرار دهند. برخی بیماری‌ها مانند بیماری التهابی روده یا سلیاک سبب کاهش جذب کلسیم در بدن می‌شوند. مبتلایان به این بیماری نیز نباید مصرف مکمل کلسیم را فراموش کنند. واضح است که در صورت ابتلا به پوکی استخوان نیز باید حتما از قرص کلسیم طبق دستور دکتر استفاده نمود.

بهترین زمان مصرف قرص جوشان کلسیم

بهترین زمان مصرف قرص جوشان کلسیم 

گفتار آخر

با آگاه‌بودن بهترین زمان مصرف قرص کلسیم کمک بزرگی به خود کرده‌اید چراکه به این طریق نه تنها جذب کلسیم را در بدن خود افزایش می‌دهید بلکه مطمئن خواهید شد که این قرص در بهبود سلامتی شما تاثیر خواهد گذاشت و به اصطلاح پول خود را دور نریخته‌اید. فراموش نکنید که هنگامی که برای خرید هر نوع مکمل غذایی اقدام می‌کنید حتما به بهترین زمان مصرف آن نیز توجه داشته باشید تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن تاثیر استفاده از آن را در بدن خود مشاهده نمایید. با دنبال کردن مقالات مجله آنلاین مثبت سبز می‌توانید بهترین دوست برای بدن خود باشید و تندرستی را برای خود به ارمغان آورید.

منبع : مثبت سبز

دیدگاهتان را بنویسید