قرص-سوپراکل
اطلاعات دارویی - سلامت

قرص سوپراکل چیست و چه کاربرد و عوارضی دارد؟

مهر ۵, ۱۴۰۰ 5۰483

قرص سوپراکل برای بهبود فعالیت استخوان ها، کمبود ویتامین D، کمبود سطح کلسیم در خون، بهبود عملکرد ماهیچه ها، پایین بودن سطح منیزیم در خون، عفونت های پوستی و… مورد استفاده قرار میگیرد.

قرص سوپراکل حاوی کلسیم سیترات، منیزیم، ویتامین D3 و روی سولفات به عنوان عناصر فعال میباشد.

قرص سوپراکل سبب افزایش جذب کلسیم و فسفر میشود؛ این عناصر برای داشتن استخوان هایی محکم و قدرتمند ضروری هستند. سوپراکل میتواند رشد ویروس هرپس سیمپلکس را در بدن مهار کند. این قرص همچنین موجب آرامش بخشیدن به اعصاب و ماهیچه ها در حین استرس میشود. سوپراکل برای پیشگیری از بروز کمبود کلسیم و یا درمان کمبود آن در بدن مورد استفاده قرار میگیرد.

موارد مصرف قرص سوپراکل

– کمک به پیشگیری و درمان پوکی استخوان

– تامین میزان کلسیم و ویتامین د لازم در دوران بارداری و شیردهی

– کاهش کرامپ عضلانی

– تقویت استحکام استخوانی

– بهبود تراکم استخوان

 

عملکرد قرص کلسیم سوپراکل در بدن

 • افزایش جذب کلسیم و فسفر؛ این عناصر برای داشتن استخوان هایی محکم و قدرتمند ضروری هستند.

 • مهار کردن رشد ویروس هرپس سیمپلکس در بدن.

 • آرامش بخشیدن به اعصاب و ماهیچه ها در حین استرس.

 • پیشگیری از بروز کمبود کلسیم  و یا درمان کمبود آن در بدن می شود.

 

عوارض جانبی سوپراکل

در لیست زیر تعدادی از اثرات جانبی که با مصرف سوپراکل ممکن است پیش بیاید ذکر شده است. عوارض جانبی همیشه اتفاق نمی افتند و احتمال وقوع آنها کم است. برخی از اثرات جانبی میتوانند به ندرت رخ دهند و در عین حال خطرناک باشند. در صورت بروز هریک از علایم زیر به پزشک معالج اطلاع دهید بویژه اگر علایم قطع نشوند و مداوم باشند:

 • ضعف

 • تشنگی بیش از حد

 • یبوست

 • زخم معده

 • از دست دادن اشتها

 • احساس ناخوشی

نحوه مصرف سوپراکل

پیش از مصرف سوپراکل در مورد داروهای دیگری که مصرف میکنید از جمله داروهای بدون نیاز به نسخه مانند ویتامین ها و داروهای گیاهی ، آلرژی ، سابقه بیماری ، شرایط پزشکی تان در حال حاضر مانند باردار بودن و یا برنامه ریزی جهت انجام جراحی با پزشک مشورت کنید. برخی از شرایط پزشکی ممکن است شما را در برابر اثرات جانبی دارو آسیب پذیرتر کند. دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید و راهنمایی های موجود در بسته بندی دارو را به دقت مطالعه کنید. میزان و نحوه مصرف دارو با توجه به شرایط پزشکی شما ممکن است متغیر باشد. در صورتی که پس از مصرف دارو علایم بیماری همچنان ادامه داشت و یا رو به وخامت گذاشت به پزشک مراجعه کنید.

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر پیش از مصرف سوپراکل با پزشک مشورت کنید:

 • باردار بودن و یا شیر دادن به نوزاد

 • داشتن آلرژی نسبت به سوپراکل

 • دیابت

 • بیماری روده

 • بیمار قلبی

 • بیماریهای کلیوی و سنگ کلیه

 • اختلالات غده پاراتیروئید

تداخلات دارویی

اگر همزمان با سوپراکل از داروهای دیگری استفاده میکنید ممکن است اثربخشی سوپراکل تحت تاثیر قرار گیرد. این وضعیت ممکن است باعث تشدید اثرات جانبی شود و یا حتی تاثیر سوپراکل بر بدن را از بین ببرد. اگر از داروهای دیگری استفاده میکنید اعم از ویتامین ها و داروهای گیاهی؛ پزشک را در جریان بگذارید تا در پیشگیری و مدیریت تداخلات دارویی شما را راهنمایی کند.

سوپراکل میتواند با دارو ها و محصولات زیر تداخل ایجاد کند:

 • اکتینومایسین

 • آلندرونات

 • باربیتورات ها

 • کلسیم گلوکونات

 • کلسیم استات

 • کلرپروپامید

موارد منع مصرف سوپراکل

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر از مصرف سوپراکل پرهیز کنید:

 • سابقه واکنش های آلرژیک

 • سطوح بالای کلسیم در خون

 • بیماری های کلیوی و سنگ کلیه

کربنات کلسیم – بهترین قرص کلسیم خارجی

سوالات متداول در مورد سوپراکل

آیا میتوان از قرص سوپراکل در شیردهی و بارداری استفاده کرد؟

می توانید در مورد مزایا و معایب مصرف سوپراکل در دوران بارداری و شیردهی بهتر است با پزشک مشورت کنید.

آیا میتوان از سوپراکل جهت بهبود عملکرد استخوان ها و درمان کمبود ویتامین D استفاده کرد؟

بله ، از رایج ترین کاربرد های سوپراکل درمان کمبود ویتامینD بوده و بهبود عملکرد استخوان ها میباشد.لازم به ذکر است سوپراکل بدون توصیه و تجویز پزشک نباید مصرف شود.

آیا در طول مصرف سوپراکل لازم است حین رانندگی و کارهایی که به دقت عمل نیاز دارند احتیاط بیشتری کرد؟

اگر سرگیجه ، خواب آلودگی و افت فشار خون به شکل عوارض جانبی مصرف سوپراکل برایتان اتفاق افتاد بهتر است از انجام کارهایی مثل رانندگی که به دقت و توجه بالا نیاز دارند اجتناب کنید. طبق توصیه داروساز ها در طول مصرف سوپراکل نباید از مشروبات الکلی استفاده کرد زیرا مشروبات الکلی میتوانند اثرات جانبی مانند خواب آلودگی را تشدید کنند.

آیا میتوان مصرف دارو را بطور ناگهانی قطع کرد؟ یا باید به تدریج و در طول زمان اینکار را انجام داد؟

مصرف برخی از دارو هارا به دلیل بازگشت علایم بیماری نمیتوان به یکباره قطع کرد. در مورد نحوه صحیح قطع مصرف سوپراکل با پزشک معالج مشورت نمایید.

از زمان شروع مصرف سوپراکل تا بهبود علایم بیماری چقدر طول میکشد؟

اغلب مصرف کنندگان سوپراکل گزارش کرده اند که از زمان شروع مصرف دارو تا بهبود علایم، تا سه ماه به طول انجامیده است.. البته ممکن است تجربه شما در این مورد متفاوت باشد. در مورد مدت زمان مصرف دارو دستورات پزشک را مد نظر داشته باشید.

زمان بندی مصرف سوپراکل به چه شکل است؟

اغلب افرادی که از سوپراکل استفاده کرده اند گزارش کرده اند که روزانه یک یا سه عدد از قرص های سوپراکل را مصرف میکنند. در هر صورت دستورات پزشک در مورد زمانبندی مصرف دارو در اولویت قرار دارد.

سوپراکل را بعد از غذا مصرف کنیم یا قبل از غذا؟

اغلب مصرف کنندگان سوپراکل(مصرف مکمل های کلسیم) گزارش کرده اند که این دارو را بعد از غذا مصرف میکنند؛ اما ممکن است شیوه مصرف در مورد شما متفاوت باشد. در این باره بهتر است با پزشک مشورت کنید.

سایر هشدار ها و توصیه های ایمنی

در صورت فراموش کردن مصرف دارو : اگر متوجه شدید مصرف دارو را فراموش کرده اید هرچه سریعتر آنرا مصرف کنید؛ در صورتی که به نوبت بعدی مصرف دارو زمان اندکی باقی مانده است از مصرف داروی فراموش شده صرف نظر کنید و مصرف دارو را طبق برنامه پیش ببرید. اگر بصورت مکرر مصرف دارو را فراموش میکنید از تنظیم آلارم استفاده کنید و یا از اعضای خانواده بخواهید مصرف دارو را برایتان یادآوری کنند. در صورتی که تعداد داروهای مصرفی فراموش شده زیاد است جهت نحوه صحیح جبران داروهای فرامووش شده به پزشک مراجعه کنید.

سوء مصرف (اووردوز)  سوپراکل:

دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید؛ مصرف دارو به مقدار زیاد تاثیری در سرعت بهبود علایم بیماری نخواهد داشت بلکه ممکن است موجب مسمومیت و بروز عوارض جانبی جدی شود؛ در صورتی که مشکوک به اووردوز هستید به اورژانس مراجعه نمایید و جهت کمک به پزشک در تسریع درمان جعبه دارو را همراه خود داشته باشید.

داروهای خود را در اختیار افراد دیگر قرار ندهید حتی اگر شرایطی مشابه با بیماری شما داشته باشند؛ مصرف سوپراکل بدون تجویز پزشک میتواند اثرات مضری به دنبال داشته باشد.

شیوه صحیح نگهداری دارو:

دارو را در دمای اتاق و به دور از گرما و نور مستقیم نگهداری کنید؛ از قرار دادن دارو در فریزر خودداری کنید؛ دارو را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

از ریختن دارو در مسیر فاضلاب ( دستشویی و یا سینک ظرف شویی) خودداری کنید زیرا ممکن است باعث آلودگی محیط زیست شود؛ در مورد نحوه صحیح دفع داروهای بلا استفاده با دکتر داروساز صحبت کنید.

در صورت مصرف سوپراکل تاریخ گذشته: مصرف سوپراکل تاریخ گذشته برای یکبار نمیتواند اثرات جدی داشته باشد با این همه اگر احساس ناخوشی میکنید بهتر است به پزشک مراجعه کنید؛ سوپراکل تاریخ گذشته میتواند روی سایر دارو های مصرفی تاثیر بگذارد؛ در صورتی که از یک دارو بصورت مداوم مصرف میکنید(مثلا در بیماران قلبی) هنگام مصرف سوپراکل حتما تاریخ مصرف آنرا بررسی کنید.

توضیحات در خصوص کلسیم:

کلسیم، فراوان ترین مینرال موجود در بدن می اشد. بدن ما تقریباً ۱ کیلو گرم کلسیم دارد. البته در افراد مختلف با استخوان بندی متفاوت، مسلما این میزان فرق می کند. بیشتر کلسیم در استخوانها و دندانها نشسته است و تنها ۱% آن در بقیه بدن وجود دارد که همین ۱ درصد اعمال زیادی انجام می دهد، مثلاً انقباض همه ماهیچه های ما بسته به وجود کلسیم است.

امروزه در رژیم غذایی ما میزان کلسیم به حد کافی نیست.

ویتامین دی را که کلسیفرول می‌نامند، یکی از ویتامین‌های لازم برای بدن و از ویتامین‌های محلول در چربی است، که به رشد و استحکام استخوانها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند. این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان‌ها کمک می‌کند و همچنین از طریق ترجمه ژنهای هسته سلول به رشد سلول کمک می‌کند.

چرا کلسیم برای زندگی روزمره ضروری است؟

کلسیم یک ماده معدنی مهم برای حفظ ساختار و سلامت استخوان است و به عملکرد بسیاری از اعضای بدن مثل ماهیچه ها ،قلب و اعصاب کمک میکند.نیاز روزانه به کلسیم تنها با تغذیه تامین نمیشود و همین امر باعث میشود که افراد مستعد کمبود کلسیم باشند بخصوص زمانی که اتلاف آن افزوده میشود.

– مشخصات استخوان چیست؟

سختی و استحکام استخوانها اسکلت بدن را توانمند و قوی میسازد.

– حفظ شکل بدن

– محافظت از بافت نرم حفرات احشایی (داخل بدن)

– تامین چهارچوب برای تراکم استخوان

– انتقال تمرکز نیروی عضلانی از یک سمت بدن به سمت دیگر در هنگام حرکت

– حفظ و ذخیره مواد معدنی ،بخصوص کلسیم.

– کمک به گردش مایعات خارج سلولی بخصوص غلظت کلسیم یونیزه.

 

– چه زمانی مصرف مکمل کلسیم ضروری است؟

زمانی که مصرف روزانه کلسیم کافی نیست همچنین بهنگام بیماریهایی مانند پوکی استخوان و یا در دوران ( یائس گ ی )، دوران بارداری و غیره .میزان مورد نیاز روزانه کلسیم در طی بارداری و شیردهی افزوده میشود.کلسیم میتواند در جریان مصرف بعضی داروها هم دچار کمبود جدی شود.

– یک اختلال سیستمیک است که با کاهش توده استخوانی و تخریب بافت استخوان همراه است و باعث مستعد شدن برای شکستگیهای مچ دست و ستون فقرات و ران میشود.

-چه کسانی در معرض پوکی استخوان هستند؟

افراد در سن بالای ۵۰ سال در بالاترین درجه ریسک ابتلا به استئوپورز و شکستگیهای ناشی از آن هستند.از هر دو زن بالای ۵۰ سال یکنفر و از هر ۶ مرد بالای ۵۰ سال یکنفر از این مشکل رنج میبرند.

 

موارد مصرف متنوع سوپراکل کدامند؟

پیشگیری از پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان (استئوپنی) در دوران پس از ( یائس گ ی ) زنان ، تامین کلسیم مورد نیاز در بارداری و شیردهی و دیگر مبتلایان به کمبود کلسیم.

– ریسک فاکتورهای مرتبط با پوکی استخوان کدامند؟

 سن

 جنس

 کاهش شاخص توده بدنی به کمتر از ۱۹ کیلوگرم بر متر مربع

 سابقه شکستگی خصوصا در استخوانهای ران، مچ دست و ستون فقرات شامل شکستگی مورفومتریک مهره

سابقه شکستگی لگن در والدین

 درمان فعلی با گلوکوکورتیکوئیدها (هر مقدار خوراکی برای سه ماه یا بیشتر)

 استعمال دخانیات

مصرف مشروبات الکلی

 چرا مکمل کلسیم ایده آل است؟

 سوپراکل یک فرمول حمایتی استخوان است که کلسیم را در بهترین شکل قابل جذب یعنی سیترات بهمراه منیزیم و روی که باعث افزایش موادمعدنی استخوان و حجم ماهیچه است را ارائه میکند.

 هر قرص سوپراکل شامل کلسیم سیترات (بهترین بهره دهی درمانی ملح کلسیم)ومنیزیوم هیدروکساید (منبع عنصر منیزیوم) و سولفات روی(منبع عنصر روی)

مطالعات متعددی اثبات کرده اند که ترکیب مکمل کلسیم و منیزیوم و روی روشی ایمن برای جبران کاهش تراکم استخوان در اقشار مستعد است.

 ترکیب کلسیم و ویتامین D جذب کلسیم را با حداکثر عملکرد افزایش میدهد.

 مکمل کلسیم بهمراه ویتامین دی و مواد معدنی مثل منیزیوم و روی در سوپراکل باعث افزایش تراکم استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×