آیا انواع ماسک تنفسی و کاربرد هایشان را می شناسید؟

انواع ماسک تنفسی وسائل تجهیزات حفاظت تنفسی هستند که از فرد در برابر ذرات گرد و غبار، فیوم ها، گازها، سموم شیمیایی و سایر آلاینده ها محافظت کرده و از ابتلا به بیماری های شغلی و تنفسی پیشگیری می نماید. برای مثال برای محیط های پزشکی و درمانی، کاهش میزان مسمومیت با گرد و غبار چوب، سیمان، مواد شیمیایی و… از ماسک های تنفسی استفاده می شود. از انواع ماسک تنفسی می توان به ماسک های N95، N99 و انواع ماسک های فیلتردار صنعتی اشاره کرد.

ماسک مخصوص لحیم کاری چه ماسکی است؟

در طول فرآیند لحیم کاری دود سمی آزاد می شود که می تواند به سیستم تنفسی و غشای مخاطی فرد آسیب های جدی وارد نماید. به همین دلیل لازم است برای محافظت در برابر بخارات سمی باید از ماسک مخصوص لحیم کاری استفاده کرد.

۱- ماسک ffp3 نانو الیاف کربنی سوپاپ‌دار

یکی از انواع ماسک مخصوص لحیم کاری نانو پاک، ماسک ffp3 نانو الیاف کربنی سوپاپ‌دار می باشد که مناسب برای صنایع سیمان، شیشه، فولاد، و پتروشیمی است. این ماسک دارای ضخامت ۷ لایه و فیلتراسون ۹۹.۹۹%  می باشد که با یک لایه فیلتر ضخیم نانو الیاف جدایی ناپذیر سیلیکونی و سوپاپ جوش داده شده و برای کار های صنعتی از جمله لحیم کاری مناسب می باشد.

ماسک مخصوص لحیم کاری

۲-ماسک مخصوص لحیم کاری کارتریج دار

این ماسک مخصوص لحیم کاری کارتریج دار نانو پاک در برابر گرد و غبار و بخارهایی مانند میکروارگانیسم ها، سنگ مرمر، گچ، اکسید تیتانیوم، سنگ صابون، پشم سنگ، چوب، مواد شوینده و … موثر است. علاوه بر این دارای فیلتر های پلیسه دار و قابل تعویض P3 دارای حداقل راندمان ۹۹.۹۵٪ در ۰.۳ میکرون می باشد. مقاومت تنفسی این ماسک در دقیقه برای هر فیلتر ۳ mbar با سرعت جریان ۴۷.۵ لیتر و حداقل راندمان ۹۹.۹۵% در ۰.۳ میکرون است. این ماسک مخصوص لحیم کاری با فیلترهای HESPA مقاوم در برابر آب شامل چندین لایه با جذب مکانیکی و شیمیایی با محافظ از جنس TPE و کربن فعال اضافی طراحی شده است.

ماسک مخصوص سمپاشی کدام ماسک است؟

ماسک مخصوص سمپاشی تخصصی ‌ترین تجهیزات حفاظت فردی (PPE) برای کار با آفت ‌کش‌ ها هستند که از فرد در برابر استنشاق آفت کش های و انوع سموم محافظت می کند. نانوپاک دو نمونه ماسک مخصوص سمپاشی تولید کرده است:

۱-ماسک مخصوص سمپاشی FFP3 نانو پاک

این ماسک مخصوص سمپاشی بالاترین سطح حفاظت یعنی فیلتر حداقل ۹۸ درصد ذرات را دارد که از فرد در برابر ذرات بسیار ریز مانند آزبست، الیاف سرامیکی، ویروس ها، باکتری ها و غیره محافظت می کند. این ماسک با ضخامت ۷ لایه و یک لایه فیلتر ضخیم نانو الیاف طراحی شده است و دارای یک سوپاپ جوش داده شده و جدایی ناپذیر سیلیکونی می باشد. از این ماسک علاوه بر سمپاشی در مواردی همچون نجاری، رنگ آمیزی چوب (رنگ حاوی مس یا کروم) ساخت و ساز، معدن روی، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، سیمان، شیشه و پتروشیمی و … استفاده می گردد.

ماسک مخصوص سمپاشی

۲-ماسک مخصوص سمپاشی کارتریج دار

برخی از آفت کش ها گاز هستند یا در دمای محیط (بخار) تبدیل به گاز می شوند. در این شرایط فیلتر ماسک هیچگونه محافظتی ندارد، اما کاتالیزور های موجود در کارتریج ها می توانند موثر باشند. کارتریج ها/کنسترها بر اساس نوع ماده شیمیایی که در برابر آن محافظت می کنند، کد رنگی دارند. هیچ کارتریج یا قوطی نمی تواند هر نوع گاز یا بخار را جذب کند، اما برخی از آنها برای محافظت در برابر دو یا چند نمونه از آلاینده ها (نه به طور همزمان) طراحی شده اند.

ماسک های صنعتی نانو پاک

تمامی مراحل طراحی و تولید انواع ماسک تنفسی صنعتی نانو پاک توسط متخصصان مجموعه دانش بنیان نانو تار پاک انجام شده و مورد تایید ستاد نانو ریاست جمهوری و همینطور وزارت بهداشت قرار گرفته است. کلیه ماسک های این مجموعه موفق به اخذ تائیدیه های داخلی و خارجی معتبر، مثل سازمان انرژی اتمی ایران، و همچنین آزمایشگاه نلسون امریکا شده است. نانو تار پاک با بومی سازی تکنولوژی نانو الیاف، این ماسک های صنعتی را طراحی نموده که از نظر کیفیت و قیمت، با برند های جهانی رقابت می‌ کند.

نانو تار پاک را بشناسیم

مجموعه نانو تار پاک یک مجموعه دانش بنیان است که با هدف ارتقا سطح زندگی با به کارگیری تکنولوژی روز در تولید و ارائه انواع ماسک های تنفسی فعالیت می کند. این مجموعه با برخورداری از امتیازهای ویژه ای نظیر پرسنل متخصص و مجرب در زمینه های نساجی، نانو تکنولوژی ، فیزیک، مهندسی شیمی، بیوتکنولوژی، مهندسی برق و مکانیک در زمینه تولید نانوالیاف برای مصارف گوناگون فعالیت می کند.

این مجموعه موفق به ساخت ماسک صنعتی ارتقاء یافته با نانوالیاف شده است. به کارگیری تکنولوژی نانوالیاف در ساخت ماسک، طبق استاندارد EN149 ماسک صنعتی را در کلاس ماسک های FFP3 قرار می دهد که پیش از این در کشور تولید نمی گردید.

 

دیدگاهتان را بنویسید