اسپری لیدوکائین اسپری بی حسی
اطلاعات دارویی - سلامت

اسپری لیدوکائین چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

فروردین ۱۴, ۱۴۰۱ 3۰367

لیدوکائین چیست ؟ در اینبخش با روال کاربرد اسپری لیدوکائین آگاه خواهیم شد. لیدوکائین نوعی داروی بی حس کننده اسـت کـه بـه صورت پماد یا اسپری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسپری لیدوکائین برای دندان درد، التیام درد زخم های موضعی و هم این‌گونه نظارت زود انزالی در مردان بکار می‌رود. در دنباله با چگونگی و روال استفاده از اسپری لیدوکائین آشنا خواهیم شد

لیدوکائین با نام دارویی و علمی Lidocain بعنوان یک داروی بی‌حسی در موارد مختلفی استفاده می شود. اگر چـه این دارو برای بیماری‌های مختلفی استفاده میشود اما نباید آنرا دلبخواهی مصرف کرد و بی‌گمانً باید با اجازه پزشک استفاده یا قطع شود.

بیشتر بخوانید :

موردها مصرف لیدوکایین

از این داروی بی‌حسی در موردها مختلفی استفاده می شود. لیدوکائین در عمل‌های کوچک و دندانپزشکی بعنوان بی ‌حس‌ کننده موضعی مصرف میگردد کـه در دندانپزشکی بـه همراه کوکائین از پر مصرف‌ترین داروهاست.

پماد لیدوکائین

پماد آن در مداوا دردهای موضعی مانند:

سوختگی

گزش حشرات

و هموروئید استفاده میشود.

استفاده های دیگر

هم چنین این دارو در موردها زیر هم بسیار استفاده میشود:

گرفتگی دستگاه عصبی مرکزی

انسداد عصب

بی‌حسی نخاعی در پیرامون سخت شامه

بی حسی نخاعی در زیر تخاع

گرفتگی سمپاتیک

نظارت زود انزالی مردان

لیدوکائین چطور عمل می کند؟

لیدوکائین با رقابت با کلسیم در نشستن بر روی گیرنده‌های غشائی عصبی سبب مراقبت عبور سدیم از وراء غشای سلولی می شود و مرحله دپولاریزاسیون پتاسیل عمل را افت می دهد.

این اثرات با اثبات بازگشت پذیر غشای سلول‌های عصبی در نتیجه کاهش نفوذپذیری این غشا بـه یون سدیم، آغاز و کنترل امواج عصبی را متوقف میکند. در صورت کشش مقدارها زیاد لیدوکائین اول میتواند اثر تحریکی و بعد اثر تضعیفی بر روی سیستم عصبی مرکزی داشته باشد.

عارضه‌ها لیدوکائین

عوارض لیدوکائین: لرزش دست‌ها، بی قراری، وزوز گوش، سیاهی دید یا دوبینی می باشد کـه با مصرف زیادتر میتواند طعمه افت ضربان قلب، تشنج، ایست قلبی، نفس‌تنگی و ایست تنفسی نیز بشود.

روال استفاده از اسپری لیدوکائین

این اسپری را مطمئناً برحسب با برنامه پزشک مصرف کنید.  اندازه استفاده این اسپری وابسته بـه شرایط پزشکی شـما دارد. در کودکان حسب معمول اندازه مصرف این دارو برحسب سن و وزن آن‌ها تعیین می شود. این دارو طبق معمولً پیش از عمل و توسط پزشک در دهن یا گلو اسپری می شود.

بی حسی دهان و گلو می تواند عمل بلع رابا مشکل روبرو کرده و گمان خفگی را افزایش دهد؛ بنابر این تا ۱ ساعت پس از استفاده از این اسپری، چیزی نخورید. ۵ دقیقه پس از استفاده از اسپری، محدوده مورد نظر بی حس خواهد شد. اگر محل مورد نظر بی حس نشد یا بی حسی آن از بین نرفت، بـه دکتر خود اطلاع دهید.

عارضه‌ها جانبی اسپری لیدوکائین

از عوارض جانبی این اسپری بی حسی می توان بـه حالت تهوع خفیف، خارش، تورم یا سوزش اشاره کرد. اگر این علائم از بین نرفتند، سریعاً بـه پزشک خود اطلاع دهید.

توجه داشته باشید کـه استفاده بیش از حد از این اسپری می تواند سبب بروز پیامدها وخیمی شود. در صورت بروز عارضه‌ها زیر، استفاده دارو را قطع کرده و فوراً بـه پزشک مراجعه کنید. عوارضی شبه:

سرگیجه

خواب آلودگی

کاهش ضرب در تنفس یا تنگی نفس

تغییرات ذهنی و خلقی «شبه گیجی، عصبانیت»

لرزش و تشنج

مشکلات دید «مانند دوبینی و تاری»

وزوز گوش

بیهوشی و ضعف

آبی یا خاکستری شدن پوست

خستگی غیر معمول

اختلال در ضربان قلب «آریتمی قلب»

واکنش آلرژیک

عکس‌العمل آلرژیک ناگوار نسبت بـه این دارو نسبتا نادر اسـت. با این حال در صورت رویت هر گونه علائم آلرژیک از جمله بثورات پوستی، خارش و تورم صورت/زبان/گلو، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی فورا بـه پزشک مراجعه کنید.

مصرف از اسپری لیدوکائین به عنوان تاخیری

لیدوکائین با افت حساسیت دستگاه تناسلی، امکان انزال زودرس را در زمان عشقبازی‌کردن یا دخول کاهش می دهد. تا کنون از اثرات منفی این اسپری بر کیفیت ارگاسم، موردی گزارش نشده اسـت.

روال استفاده از اسپری لیدوکائین بر روی آلت تناسلی

۱۰ الی ۱۵ دقیقه پیش از رابطه جنسی، لیدوکائین رابه قسمت زیرِ سر و تنه آلت تناسلی خود اسپری کنید. سپس آلت رابه صورت دایره وار مالش دهید تا اسپری جذب آن شود. اندازه استفاده از این دارو، وابسته بـه شروط شـما دارد.

مسئله:

اثر این اسپری میتواند تا سه ساعت طول بکشد.

چنانچه نسبت بـه این استعمال دارو حساسیت دارید، آنرا روی آلت خود نمالید.

اگر شریک جنسی شـما باردار اسـت، بهتر اسـت از این کالا استفاده نکنید.

موردها احتیاط درخصوص استفاده از اسپری لیدوکائین

پیش از استفاده از این اسپری، اگر نسبت بـه آن یا دیگر دارو‌های بیهوشی مانند بوپیواکائین یا پریلوکائین آلرژی دارید، حتماً بـه پزشک خود اطلاع‌رسانی دهید. چنانچه گرفتار بـه بیماری های قلبی عروقی، بیماری‌های مربوط بـه کلیه، کبد یا اختلال خونی خاص هم چون مِتهِموگلوبینِمی هستید، پیش از استفاده از این دارو، بـه پزشک خود اطلاع دهید. در زمان مصرف این اسپری، از انجام فعالیت ‌هایی هم چون رانندگی خودداری کنید.

در زمان استفاده از این دارو، الکل یا ماری جوانا استفاده نکنید. کودکان محتمل اسـت نسبت بـه عوارض جانبی این دارو بـه ویژه سرگیجه و خواب آلودگی، حساسیت بیشتری داشته باشند. استفاده از این دارو در دوران بارداری و شیردهی فقط باید با تجویز پزشک صورت بگیرد. دارو را در دمای اتاق و بـه دور از نور و رطوبت نگه داری کنید؛ دارو را در حمام یا یخچال نگذارید.

تداخلات دارویی با لیدوکائین

اگر هم زمان با مصرف این اسپری، از دیگر محصولات لیدوکائین نیز استفاده میکنید، بـه پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن اسـت احتمال ابتلا بـه پیامدها ناگوار افزایش یابد. بطور کلی، احتمال تداخل لیدوکائین با دیگر دارو‌ها نسبتا کم اسـت. با این حال، در زمان تجویز این دارو بهتر اسـت لیست تمام دارو‌های مصرفی خود رابه دکتر اطلاع دهید.

منبع : پارس ناز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×