بوتاکس چیست و چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

بوتاکس یک ترکیب ساخته شده از سمی به نام بوتولینوم است . وقتی حرف از سم زده می شود ممکن است یک مقداری ترسناک به نظر برسد . اما اصلا جای نگرانی نیست ! .. اگر در دز های کنترل شده استفاده شود کاملا بی خطر است .

تزریق بوتاکس در عضلات، فعالیت عضلانی را فلج کرده و خطوط ناشی از انقباض عضلات روی چهره را کم می کند. در این صورت چهره شاداب تر به نظر می رسد.

به طور معمول، نتایج حاصل از بوتاکس پس از چند روز شروع و نتیجه نهایی، دو هفته بعد ظاهر می شود. عضلاتی که به آنها تزریق می شود، قدرت حرکتی خود را تاحدی از دست می دهند. بوتاکس دوام همیشگی ندارد و چهار ماه بعد، عضله قدرت اولیه خود را پیدا می کند و خطوط برمی‏گردند.

معمولا تزریق به فواصل هر چهار ماه یک بار انجام می شود و به تدریج به بیمار کمک می کند تا به طور ارادی عادت انقباض عضله را ترک کند. در صورتی که توسط متخصص مجرب تزریق شود و نوع ماده آن اصل و بدون ناخالصی باشد، ضرری برای پوست ندارد.

برخی افرادی که بیش از حد عرق می کنند و از بوتاکس برای غیر فعال کردن غده های عرق استفاده می کنند.

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

-مبتلایان به اختلالات سیستم عضلانی یا سیستم عصبی

-افرادی که که عفونت فعال در ناحیه تزریق دارند یا دچار تبخال در ناحیه هستند

-خانم های باردار و شیرده همچنین کسانی که سیستم دفاعی بدن شان ضعیف است.

-افرادی که به دلایلی از دوزهای بالای داروی ضدانعقاد استفاده می کنند ؛اما آنهایی که از دوز کمتری استفاده می کنند، مشکلی برای تزریق بوتاکس ندارند.

قبل از بوتاکس، چه کاری باید انجام داد:

۱-مطمعن شوید که بوتاکس بهترین درمان برای شما خواهد بود:

به عنوان مثال ممکن است برای شما بهتر باشد و به جای تزریق بوتاکس برای چین های خاصی بر روی صورت خود فیلر بزنید، پس مطمئن شوید که پزشکتان بهترین درمان را برای مشکلات پوستی شما ارائه می دهد.

۲-با پزشک خود هم نظر و در یک راستا باشید:

مطمئن شوید که هم شما و هم پزشک تان چیزی که می خواهید مشخص است، و چه ایده آلی می خواهید. افراد مختلف زیبایی شناسی متفاوتی دارند.

۳-از سوال پرسیدن ابایی نداشته باشید:

لیستی از سوالاتی که می خواهید از پزشک خود بپرسید تهیه کنید. به این ترتیب شما می توانید آنچه را که می خواهید بپرسید را فراموش نمی کنید. بپرسید چقدر این درمان هزینه خواهد داشت، چند واحد از بوتاکس نیاز دارید، چه مدت است که او تزریق بوتاکس را انجام داده است و غیره.

از اثرات جانبی، خطرات، و نحوه مراقبت از پوست خود پس از بوتاکس مطلع شوید.

۴-مصرف داروهایی که می تواند خون را رقیق می کند ، یک هفته قبل از تزریق بوتاکس، متوقف کنید:

-آسپیرین

-ایبوپرفن، عمومی یا ادویل، آلیو، یا موترین

-اکسیدیرین

-سنت جان وارت

ویتامین E

-روغن ماهی یا امگا ۳

-گینگو بلیبا

زنجبیل

*اگر شما باید داروی مسکن بخورید، تیلنول خوب است.

در طی بوتاکس، چه کاری باید انجام داد:

آنچه که در طی بوتاکس انجام می دهید به اندازه آنچه قبل و بعدش انجام می دهید مهم نیست، اما در اینجا چیزهایی وجود دارند که باید برای یک جلسه درمان خوب در نظر داشته باشید:

بوتاکس

طبیعی و بدون آرایش بروید : قبل از بوتاکس، پوستتان با مالش الکل و یا یک ضد عفونی کننده تمیز می شود، پس احساس آزادی کنید و هیچ چیز روی پوست خود نزنید و اگر آرایش کنید، باید آن را پاک کنید.

آرام باشید اما دقت کنید : اگر از سوزن می ترسید، خودتان را با فکر کردن در مورد آن ها به شدت آزار دهید. ذهن خود را به صورت اتفاقی، یا چیزهای دیگر سرگرم کنید. بوتاکس، قبل از این که شما بفهمید، انجام خواهد شد.آرام باشید اما دقت کنید و دستورالعمل پزشکتان را دنبال کنید او در طی فرآیند تزریق به شما خواهد گفت که لبخند بزنید، استراحت کنید، اخم کنید، و غیره.

استفاده از کمپرس یخ : قبل، و بعد از بوتاکس، می تواند به کاهش هر گونه علایم بالقوه کبودی کمک کند.

بعد از بوتاکس، چه کاری باید انجام داد:

کاری که بعد از بوتاکس و نحوه مراقبت از پوست خود انجام می دهید, بسیار مهم است که در این بخش از سلامت نمناک آنچه که باید بعد از تزریق بوتاکس انجام دهید گفته شده است:

بعد از بوتاکس، چه کاری باید انجام داد

– به پوستتان که تزریق بوتاکس رویش انجام شده است، دست نزنید.

– تا ۲۴ ساعت از مالش محل خودداری کنید، زیرا نمی خواهید که تزریق به بقیه محل ها پخش شود.

– ورزش نکنید :برای نشت نکردن و پخش نشدن به بدن و داشتن بهترین نتیجه حداقل ۲۴ ساعت نباید ورزش انجام دهید ،از فعالیت فیزیکی شدید خودداری کنید

– از مراقبت های پوستی, پیلینگ شیمیایی، میکروبلیدینگ، و غیره تا ۲۴ ساعت خودداری کنید.

– از مصرف داروهایی که در بالا ذکر شده اند، خودداری کنید.

– اگر کبودی بعد از تزریق داشتید، ویتامین K و آرنیکا می تواند کمک کند. هم چنین کانسیلر سبز یا زرد می تواند به پوشاندن کبودی کمک کند.

– الکل ، کافیین و سیگار مصرف نشود.

– درصورت التهاب و کبودی یخ گذاشته شود.

– درصورت سردرد استامینوفن ساده استفاده شود.

-به مدت سه شب بالشت بلند زیر سر قرار گیرد.

-۴۸ ساعت پس از تزریق ، اثر بوتاکس شروع شده و تا دو هفته به اوج می رسد.

-اگر نیاز دارید و یا از نتایج خود ناراضی نیستید، ترمیم را انجام دهید.

-اگر عوارض جانبی یا عوارض ناشی از درمان بوتاکس را تجربه می کنید, به پزشک مراجعه کنید و یا به دنبال توجه پزشکی باشید.

نباید های مهم بعد از تزریق بوتاکس:

*توقف مصرف داروهای رقیق کننده خون:

از مواد رقیق کننده خونی درست بعد از عمل استفاده نکنید. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، تا ببینید آیا می توانید این نوع داروها را دوباره مصرف کنید.

*پرهیز از مواجهه با حرارت بیش از حد:

تا زمانی که قرمزی و تورم از بین نرفته باشد, از هر گونه حمام آفتاب یا گرما اجتناب کنید.

عوارض بوتاکس:

*با وجود این که تزریق بوتاکس نسبتاً ایمن است، امکان وقوع عوارض جانبی ملایمی وجود دارد. شامل:

-درد، کبود شدن و ورم کردن محل تزریق

-سردرد

-تب

-لرز

*برخی از عوارض بوتاکس هم بستگی به محل تزریق دارد. مثلاً اگر تزریق در نواحی اطراف چشم صورت گیرد، عوارض زیر محتمل هستند:

-افتادگی پلک ها

-نامساوی و نامتقارن شدن ابروها

-خشک شدن چشم

-اشک ریختن شدید

*تزریق بوتاکس در اطراف دهان می تواند باعث :

-کج شدن لبخند

-بیرون ریختن آب دهان به شکل غیر ارادی شود.

بیشتر این عوارض موقتی هستند و ظرف چند روز ناپدید می شوند. اما افتادگی پلک، بیرون روی غیر ارادی آب دهان و بهم خوردن تقارن صورت به دلیل اثر سم بر عضلاتی که قصد فلج کردن آن ها را نداشتیم، اتفاق می افتد. برای از بین رفتن این عوارض باید چند هفته ای منتظر بمانید تا اثر سم از بین برود.

در موارد نادر علائمی مشابه بیماری بوتولیسم در افراد دیده شده است. اگر هر کدام از علائم زیر را تجربه کردید، به سرعت به بیمارستان مراجعه کنید:

-دشواری در تلکم

-تنگی نفس

-دشواری در بلع

مشکلات بینایی

-از دست دادن کنترل مثانه و ادرار

-ضعف عمومی

پاسخ به۲۰ سوال که قبل از بوتاکس ممکن است در ذهن شما ایجاد شود:

۱-تزریق بوتاکس چه شکلی است؟

فرآیند تزریق بوتاکس, باید سریع و ساده باشد و پزشک برای شما چند تزریق انجام خواهد داد.

۲-بوتاکس چه تاثیری در جوانسازی پوست دارد؟

روش جوانسازی به ۲دسته تقسیم می شود؛ روش درمانی و روش پیشگیری. بوتاکس جزء روش پیشگیری در پوست است. چین و چروک صورت ناشی از عوامل متعددی است.

چین های پیشانی و بین ابروها به علت انقباض و جمع شدن عضلاتی است که زیر پوست آن ناحیه قرار دارند. منقبض کردن عضلات پیشانی باعث پیدایش فرورفتگی و چین خوردگی پوست می شود. با شل کردن عضلات، پوست هم صاف می شود اما با گذشت سال ها و انقباضات مکرر جای این چین ها دائمی می شود به نحوی که حتی وقتی انقباض نیز وجود ندارد چین ها روی پیشانی باقی هستند.

برای اینکه یک عضله منقبض شود باید امواج عصبی مربوطه بتواند از طریق عصب به عضله برسند. بوتاکس مانع انتقال جریان مربوطه از عصب به عضله می شود لذا عضله دیگر قادر به انقباض نخواهد بود و شل خواهد شد و از آنجا که چین و چروک های پوستی، ناشی از انقباض عضله زیرین پوست است، با شل شدن عضله چین و چروک ها نیز برطرف می شوند. خوشبختانه بوتاکس به طور انتخابی اعصاب حرکتی را موقتا فلج می کند و روی عصب های حسی تاثیری ندارد لذا بعد از تزریق بوتاکس حس ناحیه تزریق شده تغییری نخواهد کرد.

۳-تفاوت ژل با بوتاکس چیست؟

بوتاکس: خاصیت فلج کنندگی دارد، به همین دلیل قسمت فوقانی صورت مورداستفاده قرار می گیرد.

ژل یا فیلر :حالت پرکنندگی دارد و در قسمت های تحتانی صورت مورد استفاده قرار می گیرد. ژل را می توان در نواحی شکل گونه، خط خنده، چانه و لب ها تزریق کرد.

فراموش نکنید که هرچه ماندگاری ژل بیشتر باشد نشانه کیفیت و مرغوبیت آن نیست، زیرا برخی برندهای متفرقه کلسیم و مواد غیرجذب را به ژل اضافه می کنند، این کار ماندگاری ژل را بیشتر می کند البته برای مدتی، اما عاری از عوارض نیستند.

۴-در چه ناحیه هایی از بدن ، بوتاکس استفاده می شود؟

شایع ترین مکان هایی که بوتاکس تزریق می شود، ناحیه پنجه کلاغی یا (پاکلاغی) در اطراف ناحیه چشم است، چروک های گلابلا بین چشمها (بین دو ابرو)، شیار ها و چروک های روی پیشانی، چین و چروک های افقی در پیشانی. شگفت انگیز ترین ناحیه؟؟ داخل زیر بغل. هنگامی که به غدد عرق تزریق می شود، بوتاکس می تواند ماه ها به طور کامل عرق و بو را متوقف کند.

۵-زمان اثر کردن بوتاکس چقدر طول می کشد؟

بلافاصله بعد از شروع درمان، بوتاکس در هر شرایطی، از یک روز تا ده روز طول می کشد تا بهبودی یابد و به طور متوسط، حدود سه تا هشت ماه طول می کشد؛ زیرا این مقدار زمانی است که طول می کشد تا بدن شما گیرنده های جدید در عضله بسازد.

۶-چگونه می توانم پزشکی پیدا کنم تا بوتاکس را تزریق کنم؟

اگر چه بسیاری از افراد می توانند بوتاکس تزریق کنند،.کسی که مورد تایید در جراحی پلاستیک است برای انجام این ارزیابی بروید. شما می خواهید دکتری داشته باشید که آناتومی صورت را درک می کند. رفتن پیش کسی که واجد شرایط و ثابت قدم است بسیار مهم است.

اگر شما انتخاب های خود را به راحتی و هزینه محض محدود می کنید، باید تنها نزد کسی که تایید شده نباشد بروید، در نتیجه نتایج اغلب متفاوت است. علاوه بر این، سؤالاتی راجع به جایی که تزریق بوتاکس انجام می شود، بپرسید و در مورد آنچه که شما امیدوارید تا با انجام بوتاکس به آن برسید صحبت کنید.

۷-آیا باید بعد از بوتاکس، از انجام هر کاری اجتناب کنیم؟

به طور کلی، نه. اگر پزشک شما، این روش را درست و دقیق انجام داده باشد، بوتاکس به هیچ سمتی حرکت نخواهد کرد. تقریباً هیچ گونه از کار افتادگی(ایرادی) وجود ندارد، زیرا اثر و جای سوزن ها در عرض چند دقیقه محو می شود.

۴۰ دقیقه قبل از هر فعالیتی صبر کنند تا اگر کبودی ای وجود نیامد، پس از آن، آنها می توانند کاری را که می خواهند انجام دهند. قرار نیست که اگر کسی شروع به انجام حرکات یوگا می کند، لحظه به لحظه مراقب او باشیم تا برایش اتفاقی نیفتد.

۸-چرا برخی بعد از بوتاکس دچار درد, تورم و کبودی می شوند؟

بسیاری از بیماران کم ترین درد را گزارش می کنند. ممکن است قرمزی, تورم یا کبودی اولیه وجود داشته باشد که باید سریعاً حل شود. این مشکل رایج نیست فقط گاهی اوقات ممکن است به علت پاره شدن یک رگ کوچک حین تزریق مقداری کبودی ایجاد شود که آن هم بعد از ۲ تا ۳ روز از بین می رود.

۹-آیا راهی برای تشخیص حساسیت به بوتاکس قبل از تزریق وجود دارد؟

تست بوتاکس قبل از تزریق امکان پذیر اصلی ترین راه تشخیص حساسیت به بوتاکس است. ازجمله علائم حساسیت به بوتاکس می توان به خارش، سوزش، کهیر و در موارد شدید تنگی نفس، آسم و… اشاره کرد.

۱۰-آیا استفاده طولانی مدت از بوتاکس موجب کاهش اثر آن یا فلج دائمی عضله می شود؟

واقعیت این است که عضله هیچ وقت به صورت دائم براثر بوتاکس فلج نمی شود و فقط امکان دارد بعد از چندین بار تزریق، نسبت به بوتاکس مقاوم تر شود که در این صورت بوتاکس اثرگذاری کمتر و کوتاه تری خواهد داشت.

۱۱-محدودیت سنی دارد؟

این روزها بوتاکس طرفداران زیادی دارد. افراد از ۱۸سال تا ۶۵سال می توانند از مزایای بوتاکس بهره مند شوند. با این حال بهترین سن برای تزریق بوتاکس بین ۳۰تا ۵۰سالگی است. به علاوه توصیه می شود در سنین پایین از این روش استفاده نشود.

۱۲-آیا ممکن است که در بدن ما نسبت به بوتاکس مقاومت ایجاد شود؟(آیا ممکن است عمل بوتاکس پس بزند؟)

اگرچه مردم ادعا می کنند این اتفاق می تواند بیفتد، این بسیار نادر است. کسانی که بوتاکس را به صورت منظم دریافت می کنند احتمالا کاهش فعالیت عضلانی را مشاهده کرده اند، بنابراین ممکن نیست آنها به دفعات بعدی تزریق نیاز نداشته باشند و یا مجبور نخواهند بود تا برای ترمیم سریع اقدام کنند.

او اضافه می کند: “همانطور که شما عضلاتی را که موجب ایجاد چین و چروک می شوند، درمان می کنید، آنها کوچکتر و ضعیف تر می شوند، به طوری که دیگر احتمال اینکه چروک ها شکل بگیرند وجود ندارد و به طور مرتب نیاز به بوتاکس نخواهید داشت. شما در نهایت به جایی می رسید که دیگر کمتر به بوتاکس نیاز خواهید داشت تا نتایجی را کسب کنید که قبلا با بوتاکس منظم کسب می کردید.

۱۳-اگر بوتاکس سرهم بندی شده و معیوبی داشته باشم باید چه کنم؟

اگر از بوتاکس خود راضی نیستید و از نتایخش خوشتان نیامد، باید صبر کنید. اثرش از بین خواهد رفت، فقط کمی وقت می خواهد.ماندگاری برای هر کسی متفاوت خواهد بود.

همچنین به مناطقی که درمان می شوند بستگی دارد و میزان واحد تزریقی ؛ به طور متوسط، بیشتر روش های تزریق بین ۲-۶ ماه طول می کشد.

*پیدا کردن یک پزشک واجد شرایط بسیار مهم است، زیرا کمتر احتمال دارد که شما با نتایج بدست آمده از بوتاکس سرهم بندی شده سر کنید.

۱۴-آیا بعد از تزریق می توان صورت را آرایش کرد؟

یک الی ۲ ساعت بعد از تزریق امکان انجام آرایش وجود دارد.

۱۵-بوتاکس برای چه موارد دیگری تجویز می شود؟

بجز درمان چین و چروک، تزریق برای ازبین بردن سردرد های مزمن، درمان مشکلات حرکت چشم و رفع گرفتگی عضلات مورد استفاده قرار می گیرد.

تعرق بیش از حد کف دست و زیر بغل نیز، با رقیق کردن آن و به کارگیری مستقیم آن در زیر پوست درمان می شود. این کار از فعالیت غدد تعریق می کاهد و در طول این دوره درمانی، حداقل ۶ ماه تا یکسال تعریق بدن کنترل می شود.

۱۶-آیا امکان ایجاد عفونت هنگام تزریق وجود دارد؟

هرگونه تزریق اگر از راه غیر استریلیزه انجام شود، می تواند عفونت ایجاد کند. ازجمله علائم این عارضه می توان به داغ شدن محل، آبسه و ترشح از آن اشاره کرد. درمان عفونت با آنتی بیوتیک انجام می شود. اگر هم آبسه ایجاد شده باشد باید تخلیه شود.

فراموش نکنید اگر این وضعیت بدون درمان باقی بماند ممکن است جای زخم دائمی روی پوست ایجاد کند.

۱۷-آیا بوتاکس مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است؟

بوتاکس تنها موردی از انواع آن است که توسط FDA تایید شده است.

۱۸-آیا تزریق ترکیب ژل و بوتاکس به صورت همزمان صحیح است؟

این دو ماده دارای خاصیت و عناصر متفاوت هستند؛ و بهتر است جداگانه تزریق شوند.

۱۹- آیا ممکن است حین تزریق وارد رگ و جریان خون شده و عوارضی ایجاد کند؟

بله. به همین دلیل پزشک باید مراقب باشد که فقط داخل عضله تزریق شود. البته اگر هم این ماده وارد جریان خون شود ممکن است علائم ظاهری شدیدی ایجاد نکند زیرا مقدار آن خیلی کم است.

۲۰-آیا بوتاکس کار پیشگیرانه ای است؟

اگرچه ممکن است هنوز چین و چروک نداشته باشید، اما این به این معنی نیست که نباید بوتاکس بزنید. آغاز درمان قبل از چین و چروک با ادامه و پیروی از روش های تزریق، می توانید افزایش طول عمر را مشاهده کنید. استفاده مکرر می تواند باعث استراحت تدریجی ماهیچه شود. هر چه آن ها کم تر فعال باشند، کم تر تلاش می کنند تا چین و چروک ایجاد کنند.

هزینه تزریق :

هزینه ی تزریق به طور گسترده متغیر است. به عنوان یک قاعده کلی، کلینیک ها هزینه ها را بر اساس “ناحیه ی مورد نظر” طبقه بندی می کنند، گرچه بعضی از آنها بر اساس “تعداد واحدها” می باشند، که منجر به تفاوت های بزرگی در هزینه های درمانی می شود.

هزینه تزریق بوتاکس

عوامل موثر بر هزینه:

۱ اندازه قسمتی که نیاز به درمان دارد:

با افزایش محدوده، درمان گران تر خواهد بود. توجه داشته باشید که کلینیک های متعدد به ارائه تخفیفات برای درمان مناطق مختلف می پردازند.

۲ دز مورد نیاز برای درمان:

اگر میزان چروکهای شما (یا درمان مورد نظر) شدید باشد، ممکن است واحدهای بیشتری از آن مورد نیاز باشد، که در اینصورت هزینه افزایش می یابد.

۳ مناطقی که نیاز به درمان دارند:

بعضی از مناطق ممکن است تزریق بیشتری نسبت به مناطق دیگر نیاز داشته باشند. به عنوان مثال، زیر بغل ممکن است نیاز به واحدهای بیشتری نسبت به خطوط خنده داشته باشد.

۴ موقعیت فیزیکی:

هزینه ی بوتاکس در شهرهای بزرگ مانند تهران بیشتر است.

۵- اعتبار شخصی که درمان را انجام می دهد:

اگر یک تکنسین را برای تزریق انتخاب کنید، می توانید پرداخت پایینتری داشته باشید.

*حتما اگر تصمیم به تزریق این ماده دارید، حتماً به سراغ متخصصان زیبایی یا پوست بروید. هرچند تزریق در آرایشگاه ها یا توسط افراد غیرمتخصص ارزان تر است، اما امکان وقوع عوارض نیز بیشتر است. یادتان باشد که اثر بوتاکس تنها ۳ تا ۶ ماه دوام می آورد و باید به صورت منظم برای تزریق مراجعه کنید.

 

منابع : الو دکتر  / نمناک  گلوریا

دیدگاهتان را بنویسید